Zlatý bludný balvan pro oficiální (pa)vědu č. 6 - umíme nahradit mateřské mléko

Homo naturam ignoransvyzkoumal : Sunar je stejně dobrý nebo dokonce lepší než mateřské mléko. Příroda tvrdí : sundej klapky z očí, pořádně se kolem sebe rozhlídni a uvažuj v širších souvislostech.

Kéž by vědci,  předtím než zaboří svůj pohled do laboratorních hračiček za milióny, šli prostě někam na  čerstvý luft na louku, pořádně se kolem sebe  rozhlédli a vzali  selský rozum do hrsti. Ušetřily by se neuvěřitelné finanční prostředky. Pozitivní je, že pravda nakonec i vědě navzdory vyplave napovrch, jen to trvá zbytečně dlouho.

Pravda, v tomto případě jdu už trochu s křížkem po funuse (ale nikoliv laboratorní výzkumy ale praxe poučila vědu o tom, že její teorie je úplně mimo) ale jednak tento problém dodnes nepokládám za definitivně vyřešený (a tím nemám na mysli jen takové excesy jako Policie zadržela 12 pediatrů, odrazovali matky od kojení) jako spíš doporučovanou délku kojení apod. Ale hlavně je na něm nádherně vidět to pohrdání a ignorace přírody ze strany vědy.

HISTORIE KOJENÍ

Citace z D. Šráčková Historie kojení :

Během let 50. tak kojení ustupovalo do pozadí. Ne všechny matky kojily své děti plně do 3. měsíce. Pak začaly většinou přikrmovat, a tím prakticky své dítě odstavovat a přecházet na smíšenou stravu. Placená mateřská dovolená byla totiž 4 měsíce. I po prodloužení placené mateřské dovolené na 6 měsíců, a pak možnosti neplacené mateř- ské dovolené do 1 roku dítěte kojených dětí nepřibývalo. Nebylo dokonce výjimkou, že matka s dítětem odcházela z porodnice s receptem na Feminar.

Prim vedla umělá výživa. Panoval názor – nic se neděje, jestliže matka nekojí, máme přece výbornou kojeneckou výživu, a navíc dítě po ní lépe prospívá. Tak uvažovaly nejen matky, ale i převaha zdravotnického personálu.

S rozvojem mléčné výživy vznikl bohužel další, avšak naprosto netušený problém. V rámci sjednoceného zdravotnictví byly dnem 1. 1. 1952 zrušeny domácí porody a zavedeno ústavní porodnictví, a tak došlo k odloučení novorozence od matky. Zatímco matka byla na oddělení šestinedělí, novorozenec k ní byl přivážen z novorozeneckého oddělení pouze ke kojení, pravidelně 6krát denně v 3hodinových intervalech a 1krát v noci. Noční kojení bylo později zrušeno. Při této organizaci porodu a šestinedělí byl novorozenec poprvé přiložen k prsu až za 24–36 hodin po porodu. To vše proto, aby si matka po porodu odpočinula.

A co novorozenec – též odpočíval? Zpočátku při a po prvním ošetření většinou hlasitě křičel, mnohdy si dumlal pěstičky a mlaskal, jako by měl chuť pít. Místo toho mu byl nabídnut čaj nebo roztok 5% glukózy, pak zpravidla znaven usnul a spal a spal. Mezitím jeho glykemie klesala, a rovněž tak i jeho respirační kvocient z hladiny 1 na 0,75 – tzn. že hladověl. Po 24 hodinách se k prsu těžce přisával, sání z naplněného prsu již šlo spavému, hypoglykemickému novorozenci těžce. Spící novorozenec byl po přilo- žení k prsu většinou buzen taháním za ouš- ko, nosík, či vlásky, většinou se probudil, a nelibostí rozkřičel. Křičící novorozenec se však nemůže přisát. A tak nastaly potíže s kojením (circulus vitiosus)

...je až k pláči z tohoto čtení, když stačilo tak málo - mrknout do přírody, okopírovat, poučit se tam (nejen o výživě ale i o vztahu kojenec-matka). Opravdu těžko určit zda má lidská medicína na svědomí víc zničených životů a předčasných úmrtí než těch zachráněných.

HYSTERIE KOJENÍ

Mateřské mléko totiž není nic aseptického, naopak, jde o mikrobiální koktejl - obsahuje až 1.000.000 zárodků v každém mililitru (Staphylococcus epidermis, Staphylococcus aureus, Streptococucus spec., E. coli, Enterobacter cloacae, Alealigenes faecalis a spousty jiných).

V případě, že by vědci dokázali uvažovat selským rozumem tak by si řekli : "Hele, jde o přírodní výrobek, prověřený milióny let evoluce, zvířata to taky běžně pijí a nemají problémy". Nevyužili historického momentu, pochopit pravdu o tzv. patogenech (budu se jim věnovat v dalších článcích), neřekli si : "Ale odporuje to našim mikrobiálním teoriím. Není tedy něco špatně na našich teoriích ?". Kdepak nějaká hloupá příroda nám přece nebude určovat co je správný a co ne..."

I začalo tažení proti kojení a vyzdvihování umělé kojenecké výživy.

Naštěstí se touto cestou nedalo 100% matek, protože bychom pak neměli srovnání. Takhle ale když po pár letech porovnali skupinu dětí na umělé výživě a dětí konzumující tento bakteriální koktejl (kdyby vám takto kontaminovaný nápoj podali někde v restauraci hygiena ji ještě ten den uzavře) tak ke svému překvapení (nečekali to) zjistili, že děti kojené jsou daleko zdravější a vitálnější než ty na aseptické vědecké superstravě.

Jak byť jen na jedinou vteřinu může člověka napadnout, že umí vyrobit něco co nahradí či dokonce něco dokonalejšího než příroda ? Kde se v něm bere ta pýcha a tupost ? Včera superzdravá umělá výživa, šlechtění přírodních surovin a "naprosto bezpečné a za žádných okolností neubližující DDT", dnes naprosto bezpečné a za žádných okolností neubližující velkochovy zvířat či GMO potraviny. To opravdu o žádným sapiens sapiens nesvědčí... Věda vede ignorováním přírody lidstvo do záhuby.

Proč příroda potřebuje tolik advokátů na svoji obhajobu, kde se bere v člověku ta pýcha, že ví víc než ona ? Proč lidé raději poslouchají rady jiných lidí s tituly, kteří pohrdají přírodou a jejími zákony ? Nechápu...

Autor: Stanislav Kunc | pondělí 20.7.2015 6:41 | karma článku: 19,54 | přečteno: 488x