Zlatý bludný balvan pro oficiální (pa)vědu č. 5 - rostlinné tuky ochrání vaše srdce

Homo naturam ignoransvyzkoumal : zvýšená konzumace rostlinných tuků zabrání infarktům. Příroda tvrdí : sundej klapky z očí, pořádně se kolem sebe rozhlídni a uvažuj v širších souvislostech.

Kéž by vědci,  předtím než zaboří svůj pohled do laboratorních hračiček za milióny, šli prostě někam na  čerstvý luft na louku, pořádně se kolem sebe  rozhlédli a vzali  selský rozum do hrsti. Ušetřily by se neuvěřitelné finanční prostředky. Pozitivní je, že pravda nakonec i vědě navzdory vyplave napovrch, jen to trvá zbytečně dlouho

Tento článek úzce navazuje na předešlý Zlatý bludný balvan pro oficiální (pa)vědu č. 4 - viníkem srdečně-cévních onemocnění jsou živočišné tuky kde jsem popsal, že za nárůstem okrajové nemoci do začátku 20. století - srdečně-cévních onemocnění do zabijáka číslo 1 již v polovině 20. století stojí zejména zvýšená konzumace sacharidů a změna jejich původu. Jenže - to není všechno, vědci místo aby odhalili pravého viníka tak to ještě pohnojili víc...

POLOVINA 20. STOLETÍ

Nastává kritický okamžik kdy místo výsledku jedné jediné a to velmi zfušované studie se měli páni vědátoři radši vykašlat na Petriho misky a hračičky v laboratoři a radši sednout na zelenou louku a uvažovat selským rozumem : tepny jsou sice ucpaný cholesterolem ale baštíme ho po celou evoluci, vždy bez následků a najednou tohle. Jde o suroviny přírodního původu a příroda se na rozdíl od člověka nikdy nemýlí. Bohužel Homo ignorando natura uvažuje jinak... Ale čím ty "zlé" nasycené kyseliny nahradit, na čem budeme smažit a péct, co si namažem na chleba ? A tak tentokrát i bez alespoň zfušované studie, jen tak prostě "od stolu" byly jako z nouze ctnost "povolány do služby" rostlinné tuky. 

Vraťme se k vědátorům na zelené louce : soja, řepka i slunečnice jsou lidské hybridy, v divoké přírodě se s něčím takovým člověk nesetká jak je den dlouhý, statisíce let jsme rostlinných tuků konzumovali velmi poskrovnu, nemůže tento naprosto od evoluce a přírody odtržený postup být příčinou nějakých dalších problémů ? Pojďme se na to podívat. Bohužel, používání selského rozumu nepatří mezi silné stránky lidské vědy.

DNEŠEK

Od poloviny 20. století je dnes situace v srdečně-cévních onemocněních, i s tunami margarínů a rostlinných olejů ještě horší než tehdy. A nejenže těchto nemocí přibývá, navíc postihují čím dál tím mladší lidi. Tedy - po aplikaci opatření co mělo pomoct nastalo zhoršení, přesto to nikoho nevzrušuje, hmm.

Zaplaťpánbů, sice se zpožděním 70 let, milionů zbytečně zničených životů a předčasných úmrtí ale konečně začíná svítat , výzkumy ze Švédska a USA, nebo kniha "Velká cholesterolová lež", autor MUDr. Dwight Lundell, kardiochirurg s pětadvaceti lety praxe, více než 5000 operací srdce, že za tato onemocnění nemohou živočišné tuky ale mikrozáněty v tepnách zaviněné zejména sacharidy z nepřírodních zdrojů, těm ale vydatně sekundují rostlinné tuky.

ROSTLINNÉ TUKY

Ty jsou totiž plné omega 6 nenasycených mastných kyselin, které jsou vysocezánětlivé. Nejde o apriori nezdravé tuky, jsou esenciální, nutně je k životu potřebujeme. Pes je zakopaný v něčem jiném - v jejich poměru s jinými nenasycenými mastnými kyselinami - typu omega 3. I zánět jako takový je velmi zdravá a potřebná věc. Ale tak jako je akutní zánět život zachraňující tak chronický je život ohrožující. Omega 6 pomáhají zánět vyvolat, omega 3 zase ukončit - prostě dobří parťáci a spoluhráči. 

Ale jen do té chvíle kdy nadbytek omega 6 "rozjede" spousty zánětů, které nedostatek omega 3 nedokáže ukončit... Jde tedy o zdravý poměr mezi nimi, který se udává 1:1 - 3:1 ve prospěch omega 6. 

Zahrnutím nepřirozeného, přírodě a evoluci odporujícího množství omega 6 kyselin ve formě rostlinných tuků převážilo misku vah na poměr až 30:1 ve prospěch omega 6. A to už je prostě moc.

A tak záněty v tepnách způsobené přemírou nepřirozených sacharidů byly ještě podpořeny přemírou omega 6 mastných kyselin. Tato silná dvojka pak spolehlivě zanítí cokoliv v těle - mozek (Alzheimer, Parkinson, demence, ALS, autismus), střeva (Crohnova choroba atd.) nebo tepny - infarkt a mozková příhoda.

Ve výše zmíněných výzkumech se to už zjistilo. Teď ještě teoretické poznatky převést do praxe a srdečně-cévní nemoci máme vyřešené, sbohem infarkte a mozková příhodo.

Proč příroda potřebuje tolik advokátů na svoji obhajobu, kde se bere v člověku ta pýcha, že ví víc než ona ? Proč lidé raději poslouchají rady jiných lidí s tituly, kteří pohrdají přírodou a jejími zákony ? Nechápu...

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Stanislav Kunc | sobota 18.7.2015 16:08 | karma článku: 24,93 | přečteno: 949x