Dlouhý, Široký a... Ošizený

Taky si lámete hlavu, že když dnes na rakovinu umírá každý čtvrtý z nás, tedy stejně jako před 50 lety (navíc v průměru v mladším věku) kampak se nám ti čerchmanti - "nárůsty uzdravených" a "průlomové objevy" schovaly ?

Inu neschovaly se děti, umřely... :-) respektive se v reálu nikdy nenarodily... pokud tedy statistiku nepovažujeme za realitu, protože jedině tam skutečně existují...

Jak už jsem dávno v článku Vyléčení pacienti Dřízhalová a Jobs psal tak kombinace 

nahnání mladších pacientů k vyšetření (kampaně atd.)

+

zdokonalené diagnostické metody (koho před 50 lety poslali domů "jste zdravej jak řípa" tak v tom stejném případě dnes obdrží diagnózu (a spustí pětileté stopky o hodně dřív než před těmi 50 lety))

=

daleko víc lidí dokáže překonat 5ti letou hranici od stanovení diagnózy neboli jsou dle zdravotní statistiky "vyléčeni"

 

TO NENÍ ALE JEŠTĚ VŠECHNO...

Existuje další fenomén který přidává další "vyléčené" a to fenomén zbytečné diagnózy, viz Wikipedie, vybírám (doporučuji pročíst si ale celé) :

Zbytečná diagnóza (naddiagnostikování) se týká "nemoci“, která nikdy nezpůsobí vznik příznaků nebo úmrtí v dalším pacientově životě.... Falešná diagnóza je vedlejší účinek u vyšetření raných stádií nemocí. ...z lidí dělá zbytečně pacienty a ... může vést k léčbám, které způsobují jen další poškozování...

O zbytečné diagnóze tedy mluvíme tehdy, když jsou detekovány „Neprogresivní“ nebo „Velmi pomalu“ rostoucí nádory (přesněji vyjádřeno jde o typy, které rostou dostatečně pomalu, takže člověk zemře na něco jiného ještě dřív, než se rakovina projeví příznaky). 

Fenomén zbytečné diagnózy je nejvíce pozorován u rakoviny prostaty.

Zbytečná diagnóza je často odhalována i při mamografickém screeningu rakoviny prsu

Vliv zbytečných diagnóz na statistiky přežití

Tím, že nepřiměřeně přispívá k diagnózám smrtelných onemocnění, mívá zbytečná diagnóza účinek na nafukování statistik přežití.[19][20] Čím více se vyskytuje zbytečných diagnóz, tím lepších statistických výsledků bývá dosaženo a na první dojem to vypadá, že včasná diagnóza je prospěšná. Čím více vyšetření je prosazováno, tím více zbytečných diagnóz pak vzniká.

Zbytečná diagnóza vždy nafukuje statistiku přežití. Procenta přežití (to znamená přežití po 5 a 10 letech trvání nemoci) se vypočítávají jako podíl pacientů, kteří zůstávají naživu ještě po 5 nebo 10 letech po stanovení diagnózy. Zbytečná diagnóza navyšuje jak čitatel, tak i jmenovatel ve vzorci pro výpočet statistiky přežití. 

Modelový případ

Je dána modelová situace, že nedošlo ke stanovení žádného pseudo-onemocnění v současné lékařské praxi a že u 1000 diagnostikovaných pacientů zůstane po 10 letech naživu pouze 100 (tzn. že procento přežití je 10%). Nyní navíc k tomuto odhalení těchto případů rakoviny odhalí ještě metoda spirálního CT vyšetření dalších 4000 pacientů s pseudo-onemocněním a všichni přežijí následujících 10 let, protože mají neprogresivní nádory. V tomto případě bude zlomek pro výpočet ukazatele přežití navýšen jak v čitateli tak ve jmenovateli o toto vysoké číslo, takže vychází procento přežití 82%. Přestože se však tento ukazatel dramaticky zvýšil, počet zemřelých pacientů se nezměnil – v důsledku stejného onemocnění opět zemřelo 900 lidí.

Co dodat -  stačí trocha šikovnosti a "uzdravení" se jen hrnou...

A nad ne statisticky ale skutečně uzdravenými mávneme rukou.... viz Právo na uzdravení z (nejen) rakoviny do Listiny základních práv a svobod

 

SÁM SE DISKUZE Z ČASOVÝCH DŮVODŮ NEZÚČASTNÍM, MÁTE-LI PRO MNE NĚJAKÝ

DŮKAZ

(vědeckou studii, pokus na zvířatech, podrobnou konkrétní causu)

NA PODPORU MNOU ZPOCHYBŇOVANÝCH VĚDECKÝCH TVRZENÍ A STOJÍTE O MŮJ NÁZOR NA NĚJ

POŠLETE MI HO MAILEM (kunc.standa@seznam.cz),

JÁ HO SPOLU S MOJÍ ODPOVĚDÍ OTISKNU V DISKUZI POD TÍMTO ČLÁNKEM.

Autor: Stanislav Kunc | úterý 30.8.2016 14:29 | karma článku: 21,97 | přečteno: 1090x