Čistota půl zdraví ale špína celý

alergie = daň za hygienu - mikroorganismy nevadí, vadí jejich množství - radši mikroorganismy než chemii - polemika se Sysifem --------------------------------------------------------------------

Před více jak sto lety, poté co člověk objevil existenci nejprve bakterií, posléze i virů začala "svatá válka" proti nim. Byli obžalovány z původcovství nejrůznějších infekčních onemocnění.

Což je sice i pravda, ale nikoho kupříkladu nenapadlo zamyslet se nad causou mateřské mléko (viz článek z mojí knihy "7 podmínek zdraví...1/18" (tmavě podbarveno, cca. v půlce článku) obsahující statisíce mikroorganismů, přesto kojenci neubližující. Ono totiž vůbec nezáleží na tom, kolik mikroorganismů dostaneme zraněním či stravou do sebe ale jestli jsou v těle příhodné podmínky pro jejich další nekontrolovatelné množení.

Bakterie se živí mrtvým organickým materiálem. Kde se v člověku bere ? Toto je dáno hnilobnými látkami které v organismu zůstávají a na nichž se vesele mikroorganismy množí při přílišné konzumaci nad 42 st.C tepelně zpracované, tj.enzymů zbavené, stravy. viz "7 podmínek zdraví... 4/18". Lidově řečeno - kde se nemají bakterie čeho nažrat tam se nerozmnoží...

Homo sapiens - jediný živočišný druh, který se očkuje, polyká antibiotika, investuje miliony dolarů do medicíny. A zároveň jediný (!) živočišný druh který ve velkém trpí a umírá na bakteriální, virové a jiné infekční nemoci (s ním samozřejmě též ta zvířata která jsou na něm výživově závislá - ať už chovaná či volně žijící viz "7 podmínek zdraví... 5/18"  (hned od začátku).

dále... Homo sapiens - jediný (!) živočišný druh který dodržuje hygienu a používá desinfekci. Nyní se zaměřmě na téma - hygiena a zdraví ve smyslu "7 podmínek zdraví... 17/18" "minimum civilizace, maximum přírody"...

Co je horší - mikroorganismy nebo Jar či Domestos ?

No, jak se to vezme. Pro konzumenta z větší části tepelně upravené stravy mikroorganismy, pro všechny ostatní ty chemikálie. Kojenci (to jest 100%nímu to konzumentovi mateřského mléka, tedy syrové, tj. enzymové, stravy) neublíží ani hrouda hlíny kterou sní či když jazykem "ojede" hračky či kus podlahy. Stejně tak dospělým kteří vědomě dodržují tento přírodní zákon - jíst výhradně enzymovou stravu. Když ale ať už kojenec nebo dospělý omylem pozře kteroukoliv s chemikálií které běžně doma skladujeme může si velmi výrazně ublížit na zdraví... A roztírat tyto chemikálie na obrovské plochy doma není zrovna rozumné, to už radši trochu té špíny...

Dokonce už i věda si uvědomuje, že aseptické prostředí není pro nás dobré. Pojďme si rozebrat přednášku RNDr. Václava Hořejšího, CSc., ředitele Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR a profesora imunologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy ze dne 21. ledna 2009. Přednášku si můžete stáhnout z ničeho menšího než jsou stránky Sysifa - http://www.sysifos.cz/index.php?id=vypis&sec=1254915103

Polemika se Sysifem RNDr. Václavem Hořejším

mm:ss

23:0432:2233:5936:1737:3039:5048:20

dnes7 podmínek zdraví... 18/18"NESOUHLAS7 podmínek zdraví... 1/18vždyckypůděpolosterilnímodstraňujempostihujeideálníNESOUHLASSOUHLAS7 podmínek zdraví... 11/1812/187 podmínek zdraví... 14/18"7 podmínek zdraví... 15/18"

 Tedy - očkování, hygiena a desinfekce je dobré pro člověka - konzumenta tepelně zpracované stravy. U něj platí : čistota půl zdraví. Bohužel ta druhá půlka - ochrana před alergiemi a autoimuními nemocemi je mu zapovězena.

Já sám hygienu absolutně neřeším, nikdy si ruce neumývám jakýmkoliv mýdlem, vždy jen vodou (a to i po "velké"), ven na procházky s psama do polí chodím bos, sem tam se o něco poraním - desinfekci též neřeším. Koncem minulého léta se mi při vyklízení doslova kozího chlívku zabodl cca. 1 cm do paže starý rezatý hřebík. I s půl roku propadlým očkováním na tetanus jsem to ani nevymýval vodou, o nějaké desinfekci ani nemluvě (nepráskněte mně - na očkování mně už nikdo dobrovolně nedostane :-). Denně jím jeden až dva syrové žloutky - též vždy bez následků. Jídlo spadlé na zem oplachuji jen pokud hrozil kontakt s chemikálií. Angíny i všechny horší infekční nemoci se mi už roky vyhýbají obloukem byť celou zimu netopíme a až do nějakých -10 st. C i celodenně větráme. Už ani nepamatuju, kdy jsem měl aspoň pořádnou rýmu, to musí být aspoň 10 let, kdy jsem ještě o syrové stravě nic nevěděl.

Totéž vidím na mých zvířatech. Chovám 2 zakrslé králíky, jeden má jen rok, ale druhý už šest let. Dostávají ke žrádlu pouze a jen enzymovou stravu, tedy trávu (klidně i zapařenou, nosím ji z luk v igelitové tašce), seno, syrovou zeleninu a ovoce, sem tam semínka. A díky tomu, že nikdy neměli ani kousek pečených obilovin (chleba, rohlík...) či cokoliv jiného tepelně zpracovaného těší se naprosto bezchybnému zdraví. Samozřejmě též nejsou očkováni. K veterináři vůbec nechodíme, žádnou léky či léčiva nepodáváme. Ten starší má stejně kvalitní srst, čisté oči, uši i vše ostatné na něm je stejně kvalitní jako u toho o 5 let mladšího. Neznalý člověk nerozezná který z nich je ten starší... viz jejich fota zde:

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.388717437823295.105652.125956910766017&type=3.

To stejné platí pro moje psi – stáří 1,5 a3,5 roku. Dostávají syrové maso, kosti, zeleninu, ovoce. Venku si sami obstarají sem tam nějakou tu myšku, sem tam nějaký ten exkrement, čas od času požírají trávu. A krom povinného očkování vztekliny též nemáme jediný důvod k návštěvě veterináře či lékárny. A to teď se podržte – nedávám jim ani žádný přípravek k odčervování !!

Je to jednoduché – protože jak králíci tak psi nemají v sobě žádné hnilobné látky z tepelně upravené stravy nemají se v nich mikroorganismy na čem namnožit a proto je nijak neohrožují. Zvířata není nutno ani koupat (nebyly koupáni ani jednou) protože absolutně nesmrdí, a ani z tlamy jim nejde zápach, pobývat v jejich nejtěsnější blízkosti (třeba s nosem v jejich kožiších během spánku) je velmi příjemné. Kdo by měl zájem moje zvířata vidět klikněte na :

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.271854509509589.82428.125956910766017&type=3

nebo shlédněte video se všemi mými zvířaty na  www.septegram.cz .

Tolik moje svědectví a názory.

color: #ff0000;ivotncolor: #ff0000;n

(další informace v knize Sedm podmínek pro zdraví, štíhlou postavu a spokojený život bez jo-jo efektu)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Stanislav Kunc | čtvrtek 24.5.2012 15:58 | karma článku: 17,41 | přečteno: 2215x