21. století očima roku 3021, kapitola 2. Doba bezzubá

Jak víte, píšeme rok 3021. Jsem profesorem historie, mojí specializací je středověk a z něj 20. a 21. století, mám tedy o těchto dávných časech hodně podrobných informací. O této době se učí ve škole i můj synek, žák páté třídy...

Tati, dnes si nás pan učitel doslova dobíral a snažil se nám nakukat, že lidé tehdy jedli stravu která jim dokázala zlikvidovat zuby a tak museli používat jakési malé kartáčky a nějakou chemickou pastu aby si po jídle to jídlo zas všechno vystrnadili z pusy a ji samotnou si vydesinfikovali. Myslel, že mu na to skočíme, ha ha.

Hmm asi se budeš divit ale pan učitel si nevymýšlel, i lidé pozdního středověku skutečně takovou stravu jedli. Tehdy bylo celkem běžné, že už malé děti mají zubní kazy, lidé středního věku už nemají všechny svoje zuby a ve stáří už vůbec žádné. Tehdy nebylo jedinou náplní zubaře jako dnes opravovat zuby po úrazech ale 99 procent jeho práce bylo napravovat zuby zkažené či vyrábět nové.

To myslíš jako vážně ? Který rozumný člověk by něco takového dělal ? Leda, že by o tom nevěděl. A co vlastně teda jedli ? 

Ale ne, lidé už tehdy o tom věděli. Věděli, že za jejich zkažené zuby může konzumace velkého množství sacharidů. Získávali je hlavně z tak zvaného obilí, to byly semena vyšlechtěná ze semen trav a pak z luštěnin, asi jste se o tomto už v dějepise učili. 

A jak říkám věděli o tom, například z těch časů pochází rčení "Darovanému koni na zuby nekoukej". Když koně kupovali tak naopak na stav zubů hodně hleděli, protože dobře věděli, že stav chrupu věrně odráží celkový zdravotní stav, vitalitu a sílu toho koně.

Počkej, jak mohl mít kůň zkažený chrup ? Ten přeci má v přírodě sacharidů málo na to aby mu uškodili.  A vůbec, to si nevšimli třeba právě na divoce žijící zvěři, že nemá žádné zubní kazy ?

No, mluvíme o člověkem chovaném koni. A lidé tehdy nedodržovali zásadu "příroda to ví nejlíp", přírodou opovrhovali a nerespektovali ji a klidně koni dali místo přírodní přirozené stravy člověkem vyšlechtěné hybridy jako bylo právě obilí.

Dokonce i věděli, že divokému koni obilí ublíží ale zkažený chrup toho chovaného je nijak nevaroval. Když ho to hned nezabilo tak to dál neřešili. Tehdejší úroveň vědy neuměla odhalit vlivy které uškodí v dlouhodobém horizontu. Proto třeba i medicína zkoumala různé vlivy na laboratorních zvířatech, též nepřirozeně krmených a tím dostávali zkreslené výsledky.

Navíc, musíš uvážit dobu o které hovoříme, tehdy i věda nepostupovala přísně vědecky jak my dnes, tedy na základě důkazů a vypracovaných studií. Tehdy třeba vznikl jeden zvláštní hoax o divoce žijících gorilách umírajících na virus ebola. Nikdy nikdo je sice neviděl a nezdokumentoval ale pořádali se i mezinárodní konference na jejich záchranu, no prča.

Tedy, z přírody se buď vůbec neučili nebo si vymysleli vlastní virtuální přírodu jako v tomto případě. To byla bohužel tehdy běžná praxe, že bez jakéhokoliv řádného výzkumu či vypracovaných studií či aspoň osobních zkušeností se šmahem přijímala i zásadní rozhodnutí

No počkej, to mi nejde na rozum. Když toto věděli tak proč to nezměnili ? Přeci to, že podmínka aby mi strava neničila zubní sklovinu je základní podmínka k posouzení vhodnosti stravy, to se dnes učí dítě v mateřské školce... Pochopitelnější už mi připadá, že předtím věřili na plochost Země, protože její kulatost není na první pohled vidět ale tady to přímo bije do očí...

No je fakt, že lidé i věda se tehdy věnovali spíše výzkumu a řešení následků než příčin onemocnění. A tak místo aby řešili stravu tak vymysleli právě ten kartáček a zubní pastu a věřili tomu, že od hrdla dolů už asi ty sacharidy neškodí, že jejich destrukční vliv se omezuje na ústa. Musíš vzít do úvahy jaká to byla ještě zaostalá doba.

Když se nějaká činnost dělá dost dlouho, a zde mluvíme o tisíci letech a dělají ji de fakto všichni tak jedou v jakési myšlenkové bublině a když není nikdo kdo by stál vně této bubliny tak to prostě nikomu nedocvakne.

Tak základní naší surovinu, ionizovaný kyslík si k sobě skoro vůbec nepustili ale to co jim likvidovalo zuby ano. Hmm tati to byla hodně zvláštní doba.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Stanislav Kunc | pondělí 11.1.2016 9:55 | karma článku: 13,22 | přečteno: 288x