Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

JK

Dítě není "podřadné" dítě je prostě DÍTĚ! Nerodí se se zábranami, nemá ponětí o rizicích, neumí vyhodnotit situaci apod. .. rodič by měl mít "kapku" víc zkušeností a být tomu dítěti autoritou - v pozitivním slova smyslu!, (ne v tom překrouceném, "alternativním"). Tím, kdo dítě učí a tím i chrání (viz často zmiňované "do silnice se běhat nesmí" atp.) a mj. ho vede k samostatnosti.

Dítě musí poslouchat (s ohledem na věk a tím, co už se dítě naučilo, se vyvíjí i jednání s ním), jsou totiž občas situace, kdy není prostor ani čas na diskusi, nebo přece nenecháte dítě se rozhodovat, jestli si bude čistit zuby nebo ne (tedy doufám...).

Btw. když svoje dítě nenechám ječet v tamvaji a usměrňuji ho a nenechám ho dupat špinavýma botama po sedačkách, ničím mu osobnost? nebo ho učím být ohleduplný -  nebýt sobec, protože tam není sám?:-/

Jo a zažila jsem matku razící respektující "výchovu", jejíž holčička chtěla za zády pronést hračku od známých, aby to nikdo, ani "respektující máma", neviděl. "Majitel" - chlapeček si ale všimnul a začalo dívadlo. Holka ječela "já to chcíííí" a maminka jí polohlasně - pozor: chlácholila! "Ty sis to chtěla jen půjčit viď? to nejde, příště Ti to zase půjčí.." Holka hysterák, že to chce, chce, chce... Žádné "to se nedělá", nic o omluvě, nebo alespoň že se měla zeptat, jestli si to může od kamaráda půjčit... Respektovala to, že se její dcera pokusila něco ukrást? Nesetřela svojí reakcí rozdíl mezi půjčením a přivlastněním si něčeho a schováním, aby to "pronesla" a nikdo to neviděl? "Neomluvila" tím jakože svou holčičku před sebou i ostatními? Jestli tohle bylo to "jinak, tedy lépe", tak je pro mne "jinak" synonymum pro cestu do ....pekel. (Ovšem ostatní "nerespektující" děti pochopili, že holčička to chtěla ukrást...holt "mainstreamové vnímámí situace"...:-P)

8 0
možnosti
SS

Případ matky, který popisujete, rozhodně NEPOVAŽUJI za respektující. To je prostě jen nevýchova a nicnedělání a nemá to s respektující výchovou společného ani co by se za nehet vešlo. A je jasné, že takováto "výchova" nemůže vést k dobrým koncům. Je překvapující, kolik lidí si zde v diskusi plete respektující výchovu a s tím, že nechám dítě dělat si co chce. Ale tak to prostě není.

1 4
možnosti
TS

Naivní až dědinská představa toho, že potomek bude jaksi sám od sebe respektovat normy chování, které má dospělý zažité, ale dítě si je teprve vytváří, je mírně řečeno absurdní. Dítě musí mít jasně stanovené hranice o kterých se nediskutuje a jejich překročení musí znamenat trest. Důsledně. V opačném případě se výchova míjí účinkem a ke kýženému efektu vytvoření správného vzorce nedojde. Místo toho vznikne rozmazlenej nesnesitelnej spratek absolutně bez špetky respektu (jo vlastně jsem zapoměl - respekt k autoritě je vrozený - že). Kvůli tomu, že rodič nemá naprosto potuchu o výchově a ještě veřejně propaguje svůj pokřivený pohled na věc jako ten správný. Naprosto skandální. Neupírám vám právo prznit svoje vlastní dítě, dělejte si co chcete. Jednou toho budete litovat.

11 0
možnosti
PS

Respekt k autoritě není naštěstí vrozený. Je jen pro člověka vysoce škodlivý:)

1 9
možnosti
PS

Ano, i přes období vzdoru, které Vás s dětmi čeká, souhlasím s tím, že neexistuje blbější heslo než že proutek se má ohýbat dokud je mladý:)

2 9
možnosti
PS

:)) ale pro někoho je ' vychované ' dítě jistě důležitější než svobodný dospělý. Hlavně aby dítě nedělalo ostudu, ne?:))

2 7
možnosti
VV

Milá paní, nepřeji Vám nic zlého, ani omylem, ale jednou budete hodně nešťastná. Z toho, jak jste vlastně nevědouc svým dětem moc ublížila. A říkejte si tomu třeba výchova formou vzájemného respektu. Pokud teda záhy nepřehodnotíte svoje naivní názory na výchovu. Hodně štěstí!:-)

12 1
možnosti
JJ

A co děláte, když dítě stanovené hranice překročí a na respekt neodpovídá respektem, autorko?

11 0
možnosti
IF

Také koukám 8-o Nejhorší je, že někteří rodiče se podle toho opravdu řídí a pak to dítě mává s celou rodinou i okolím ;-€ A když se proti takovém nevychovanému frackovi (omlouvám se, ale výstižněji to opravdu napsat nejde) člověk ohradí, protože to zkouší i na mne nebo mé dítě, tak jsou jeho rodiče ještě hysteričtí :-/

12 0
možnosti
FB

Nezlobte se na mě, mladá paní, ale to jsou jenom nicneříkající pindy odtržené od reality a hloupé vyčteninky. Já sice osobně také nejsem příznivcem fyzických trestů, ale zcela vynechat zákazy a spravedlivá potrestání nelze. Navíc mícháte hrušky s jablky, protože vy musíte připravit své dítě do života a svět není zrovna rajská zahrada. A váš potomek už záhy zjistí i bez vaší pomoci, že nové vztahy založené na tom, že jeden je mocnější než druhý nejenže existují, ale jsou normální součástí života. Píšete o sobě, že máte dvě děti. Mohu vám garantovat, že na tvrdou realitu narazí už v prvním dětském kolektivu, do kterého se budou muset integrovat a pak následně do dalších a po celý zbytek života v povolání, v komunitě, a tam si s frázemi typu: "naučit se jednat s druhým člověkem, a to v jakékoli situaci, s úctou i respektem" nevystačí a brzy pochopí i to, že existuje mnoho mocnějších než jsou oni. Kantoři je naučí, co je princip kolektivní viny, hned ted den, co bude jejich třída celá poškole po přečinu jednotlivce, první rabiát, který bude fyzicky silnější, jim předvede "úctu a respekt".....

11 0
možnosti
JJ

Ona paní na to přijde, až její dítě nebude na respekt odpovídat respektem.

7 0
možnosti
SS

No tak je vidět, že tu máme samé ukázkově vychované lidi. Lidi, kteří dobře vědí, co je špatné a co dobré, protože jim to rodiče vtloukli do hlav a zadků a oni to teď předávají zase svým dětem. Skvělé! Tak proč to vážení nefunguje, když je to tak skvělá výchovná metoda? Zajímalo by mě, proč si tolik lidí myslí, že dítě není člověk, ale člověka z něj vychovají teprve bitím a tresty. Kromě toho možná sledujte více přírodopisných dokumentů, abyste zjistili, že to, co popisuje paní, funguje i v přírodě, aniž by to na ni mělo katastrofální důsledky. Ona nepsala nic o tom, že děti si mají dělat, co chtějí. Ona psala, že děti a dospělí by se měli vzájemně respektovat. A respekt znamená respekt, to není nic o frackovi, který je středobodem světa. A já s ní souhlasím. Vychovávala jsem své děti také s respektem. A dnes jsou dva z mých synů již dospělí a třetí je školáček. A světe div se - nikoho nestřílejí ani nebijí přesto, že je nikdo netřískal a vyslechl je místo toho, aby jim jednu vrazil rovnou.

2 12
možnosti
  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 669x
Jsem zena, matka dvou deti. Zajímám se o psychologii, sociologii a vše kolem.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.