Zabít stres! Ale moderně, prosím.

Přídavné jméno japonský se během několika let stalo určitým synonymem pro Hitech svět. Dnes se tato země musí velice snažit, aby si svá technologická prvenství udržela.

V rámci těchto snah se na zdejším trhu objevují někdy až neuvěřitelné přístroje.

 

Do této kategorie patří i stresoměr - Cocoro Meter - od firmy Nipro, která se jinak zabývá výrobou medicínského zařízení. Tento přístroj je malá přenosná krabička, pomocí které si můžete ověřit, to co asi dopředu cítíte - totiž, že díky stresorům psychickým, společenským, fyzickým jste "na padnutí" a melete z posledního.

 Provedení testu je jednoduché: z přístroje - malé přenosné krabičky se vyjme speciální čip umístěný na umělohmotné destičce, ten si vložíte do úst a navlhčíte jej slinami. Destičku následně speciálním otvorem zasunete do měřiče.

 Přístroj se zajímá o amylázu - enzym, který se nachází ve slinách a účastní se procesu trávení.

 Při emočním nebo fyzickém napětí se obsah tohoto enzymu zvyšuje a právě toto zvýšení zaznamenává Cocoro Meter. Výsledky ve formě čísel a grafů se ukazují na displeji. Takže svůj stres teď už můžete přímo vyčíslit. Otázkou je, když člověk uvidí svůj stav na monitoru, co s tím bude dělat a jestli vůbec, v tom okamžiku, může něco dělat. Navíc, ve chvíli opravdu silného podnětu narušujícího normální chod organismu, si těžko někdo bude měřit úroveň svého stresu. Pokud ano, jeho cena je okolo šesti tisíc. Ano, to je stresující.

 

Jestliže by někdo chtěl odbourat stres popíjením, ale ledviny mu to nedovolují i v tomto případě japonští vědci mají řešení. V Inami Laboratory v Tokijské universitě vymysleli virtuální nápoj (Straw-like User Interface). Nasáváte ho brčkem a máte pocit, že pijete. Iluze vznikla díky datům, která nasbírali technici tak, že brčkem popíjeli skutečné nápoje různé konzistence a zaznamenávali jaký je přitom tlak na brčko, vibrace, nahrávali zvuk … Při následném použití "picího" přístroje má jeho uživatel skutečně pocit, že konzumuje vybraný nápoj - například třeba hustý džus, ale nic není dokonalé - chybí chuť… popravdě řečeno, vědci tuto hříčku vymysleli jako součást dětské hry.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jita Splítková | pátek 11.3.2016 9:30 | karma článku: 8,22 | přečteno: 216x