Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Správně nastavená ozubená kolečka

V historii vývoje počítačů jsou stovky jmen, připomeňme si některá. Tak třeba - víte kdo byl I.S.Brook?  

V roce 1995 vyšla kniha "Computer pioneers" od autora J.A.N.Lee - IT odborníka z Virginia Polytechnic Institute. V knize je na sto životopisů těch, co vyšlapávali cestičku PC na naše pracovní stoly a i ta stovka je málo, bylo jich samozřejmě ještě více. Za Rusko tam jsou z desítek vědců a techniků uvedeni jen V.M. Gluškov a A.P. Eršov a přitom neoddiskutovatelný význam v historii vývoje počítačů mají i S.A. Lebeděv, I.S. Brook, B.I. Rameev, M.A. Kartzev, H.J. Matjuchin, N.P. Brusentsov, I.J. Acušsky… co člověk - to zajímavý nápad a počítač - dokonce v souvislosti se jmény Brook a Lebeděv se hovoří o konstrukční počítačové škole.

Shodou okolností oba dva zakladatelé "konstrukčních filosofii" počítačů a škol v Rusku se narodili v roce 1902, studovali Moskevskou techniku a pracovali v Energetickém institutu - a tady podobnosti končí až na fakt, že i zemřeli ve stejném roce. Škola Lebeděva byla zaměřena na konstruování velkých počítačů a hlavně na jejich výkon - to byl její hlavní cíl. Na rozdíl od této školy se ta Bookova zaměřovala na malé a střední počítače, kde hlavní roli hrál ukazatel cena/výkon.

 

Isaak Brook, www.ieee.ru

Fakta

Isaak Semjonovič Brook se narodil 8.11. (či podle tehdejšího ruského kalendáře 26.10.) v roce 1902 v Minsku a zemřel 6. října 1974 rovněž v Minsku.

Vystudoval reálné gymnázium a v roce 1925 ukončil elektrotechnickou fakultu na Moskevské národní technické universitě N.E. Baumana. Jeho diplomová práce se věnovala novým způsobům regulování asynchronních motorů - což asi předznamenalo, že od roku 1935 jedenáct let pracoval v Energetickém institutu Akademie věd. V roce 1956 se stal šéfem Laboratoře řídících strojů a systémů AV. Od roku 1958 pracoval v Institutu elektronických řídících strojů. Ovšem ať už pracoval kdekoli, celý život konstruoval počítače - první vytvořil a uvedl do provozu v roce1939. Jednalo se o analogový počítač podobný diferenciálnímu analyzátoru Vannevara Bushe z roku 1935.

V roce 1964 pro své tehdy nepohodlné názory na ekonomii, byl donucen jít do důchodu, ale tím jeho aktivní práce na vývoji počítačů nekončí. Dále spolupracuje s výzkumnými ústavy a za posledních pět let svého života obdržel 16 patentů.

Celkově napsal víc jak 100 vědeckých prací, je autorem 50 vynálezů a obdržel řadu ocenění.

 

Jak si ušetřit práci

V Energetickém institutu musel Brook a jeho kolegové - vzhledem ke své výzkumné práci, počítat denně velké množství složitých rovnic, přitom si uvědomoval, že je možné si tuto, pro něj důležitou, ale zdlouhavou a únavnou práci, zjednodušit strojem - a tak na něm začal pracovat.

Brookův analogový počítač byl mechanický integrátor umožňující řešit diferenciální rovnice do šestého řádu - což byl na svoji dobu opravdu úžasný výkon.

Jenže, aby stroj počítal za něj, musel vyřešit složitý technický problém - představte si, že integrátor jeho analogového počítače se skládal z více jak tisíce ozubených kol. Stojany s početnými spojkami a otvory pro osy ozubených kol zabíraly sál o rozloze 60m2.

A ani zadání výpočtů nebylo nic jednoduchého - v případě takovéhoto mechanického analogového počítače se rovnalo instalaci stolic ozubených válců na své správné místo a to trvalo od jednoho dne až do několika neděl. Jenže vše se vyplatilo - takovéto strojové výpočty byly rychlejší, bezchybnější a vědci si ušetřili čas.

 

"Číslicovým elektronickým výpočetním strojům" se začal Brook věnovat v roce 1948 a společně s B.I.Rameevem vypracoval návrh principů práce binárního počítače řízeného programem přímo z paměti a v roce 1950 už pracuje na konstrukci tehdy malého počítače "M-1" - jeho princip navrhl společně s H.J. Matjuchinem - ten detailně vypracoval aritmeticko-logickou část počítače, a také řídící uzel magnetické bubnové paměti.

M-1 obsahoval 730 elektronových lamp, ale na usměrňovače již byly použity polovodiče (kuproxid). Počítač obsahoval i svitkový dálnopis, který tiskl text přesně na délku řádku a v M-1 byl poprvé uplatněn dvou adresní systém příkazů.

Hned po dokončení, koncem roku 1951, byl dán do zkušebního provozu a byl v té době jediným elektronickým výpočetním zařízením v Ruské federaci - prováděly se na něm výpočty i pro raketového konstruktéra Koroleva a pro fyzika Kurčatova.

Po M-1 přišla další Brookova "M" a i jiné počítače a dokonalejší, ale první je vždy nejzajímavější.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jita Splítková | středa 21.6.2017 10:11 | karma článku: 14,79 | přečteno: 481x
  • Další články autora

Jita Splítková

Mariánský sloup jako zdvižený prostředníček

Tak to tu opět máme – snahy o obnovení sloupu hanby. Kdo soudný by chtěl mít v centru svého hlavního města symbol ponížení, zastrašování, utlačování, okradení, poněmčování - ale i kolaborace a lokajství? Proč neobnovovat?

17.6.2019 v 14:58 | Karma: 34,04 | Přečteno: 1703x | Společnost

Jita Splítková

Piráti, TOP09 a STAN - prostě příklad marasmu politických stran

Taková malá studie proč je politika fuj, ale proč se jí nevyhneme a o populismu stran, co křičí o populismu jiných a o nemoci naší doby – korektnosti a té jediné pravé povolené pravdě.

22.5.2019 v 9:20 | Karma: 35,64 | Přečteno: 1861x | Společnost

Jita Splítková

Katedrála a její zničení pro budoucnost

Na základě analýzy stavů věcí a faktů dedukuji, že požár Notre Dame s opravdu velkou pravděpodobností není náhoda. V článku vám tuto svoji myšlenku objasním zeširoka a z mnoha úhlů.

18.4.2019 v 16:01 | Karma: 38,52 | Přečteno: 2053x | Společnost

Jita Splítková

Nechci na západ ani na východ

Na východ, na východ, na východ... Křičelo se v minulém století. Přišel převrat a následovalo: Na západ, na západ, na západ...

21.3.2019 v 10:10 | Karma: 32,00 | Přečteno: 802x | Společnost

Jita Splítková

Tajní agenti a jejich sex mise a zmizelý novinář Peter Sweden.

Dějí se divné věci v životě, dějí se divné věci na Netu a na sociálních sítích. Všimli jste si, že zmizel novinář Peter Sweden?

19.3.2019 v 9:51 | Karma: 20,82 | Přečteno: 611x | Společnost
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Ve Vatikánu zadrželi českého faráře s pistolí, noži a šroubovákem

6. května 2024  9:51,  aktualizováno  11:25

Při vstupu do Vatikánu policie o víkendu zadržela faráře z České republiky, který měl u sebe v...

Začátek týdne bude oblačný s bouřkami. Slunce se vrátí ve středu

6. května 2024  6:23,  aktualizováno  11:22

Zataženo až oblačno vydrží na většině míst v Česku až do poloviny týdne. Česku se nevyhne ani déšť,...

Divočáci v lese hledali potravu, ze země vyhrabali nevybuchlou munici

6. května 2024  11:14

Neobvyklé nálezce měla munice z druhé světové války, která desítky let zůstávala pod zemí v lese u...

Motorkáři adorující Putina míří k hrobům sovětských vojáků v Praze

6. května 2024,  aktualizováno  11:11

Přímý přenos Motorkáři z Night MC Europe, odnože ruského motorkářského klubu Noční vlci, míří na pražské...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 190
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 708x
Literátka, výtvarnice, fotografka, básnířka, popularizátorka vědy a techniky. Vyšly jí čtyři knihy - Mýty v zrcadle vědy a fantazie, Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů, Na konci kolejí, Pronajmu svět Zn. Virtuální. Měla řadu samostatných výstav po celé ČR. Od roku 1997 vydávala na Netu různé e-ziny zaměřené na sci-fi, techniku a vědu. Zelós (1997-2000), Universum (2000 - 2004), Futurologie (2003 -2009). V letech 2000- 2004 pracovala pro e-zin Neviditelný pes. Do roku 2010 publikovala vědecko-populární články snad ve všech seriózních novinách a časopisech. V současné době se převážně věnuje psaní beletrie a to sci-fi, focení a digitální grafice.

http://sciafant.blogspot.cz/

http://vasagita.blogspot.cz/