Jsi sprostý vrah!

Informace o tom, že Robot zabil člověka, se předávala z roku na rok a z knihy do knihy. Je to pravda? Existoval robot zabiják? Jaké máme důkazy?

 

Po stopách zločinu

Hrůzný čin se měl stát někde v blíže neurčené laboratoři a nevíme kdy. Jelikož některé prameny  - například J.Wojciechovskij v knize Amatérské elektronické modely, hovoří o tom, že robot byl vystaven v Americe v Chicagu na The Century of Progress, můžeme předpokládat, že konstruktér vytvořil robota jako exponát na tuto výstavu. "Století pokroku" probíhalo v letech 1933 -1934 - tragédii je tedy možno datovat nejpozději před datum 26. května roku 1933, kdy byla výstava otevřena.

Vše se odehrálo rychle a nešťastně. Robot byl připraven k odvozu z laboratoře, když si jeho konstruktér ještě všiml, že jeden šroubek se nějak uvolnil. Vzal nářadí, sehnul se… a v ten  okamžik dopadla těžká robotí paže na hlavu svého tvůrce. Muž krátce po převozu do nemocnice podlehl svým zraněním.

Všimli jste si jednoho závažného faktu? Není uvedeno kde byla laboratoř ani jméno konstruktéra a robot rovněž není konkretizován. Prý to byl obrovský humanoidní robot - lektor, co měl průsvitnou celou přední část trupu a přednášel o zažívacím traktu. Při svém monologu prstem ukazoval jednotlivé trávicí orgány ve svém břiše. Jenže ve výstavním programu takový robot není. Místo je neznámé, člověk je neznámý, robot neexistuje… čili již je vše jasné - ano, s velkou pravděpodobností se jedná o urban legends - čili něco jako pražská černá sanitka nebo Pérák či pomáhající humanitární a lidskoprávní neziskovky. O robotu zabijáku, jako o významné městské legendě hovoří i Brian M. Stableford ve své encyklopedii - Science fact end science fiction. Zdá se mi to dostačující k uzavření "případu" a očištění robotů humanoidů od nařčení, že jeden z nich zabíjel.

Pro úplnost se snad jen sluší dodat, že  skutečně existují roboty jenž usmrtily člověka – jedná se ovšem o průmyslové robotické stroje a smrtelné pracovní úrazy jsou smutnou realitou.

 

Jak vznikla legenda?

Nic nebo skoro nic se neobjeví jen tak z čista jasna ani pověst. Co mohlo lidi inspirovat v případě robozabijáka? Robot, co jiného. Jeden vhodný kandidát by tady byl. Jmenuje se Alpha a je to impozantní kovový chlapík podobný středověkému rytíři. Ovšem tento muž ve zbroji vážil skoro tunu a měl válcovitou hlavu s velmi odstávajícíma ušima - to aby lépe slyšel povely. Skutečně v nich  měl umístěné mikrofony.

Oči mu kryly extravagantní brýle. Ruce měl pětiprsté a prstíky ohebné. Hruď měl otevřenou a hrdě tak ukazoval své vnitřnosti - dráty, dále obsahoval relé, elektrické lampy, katody, oscilograf… elektrický motor.. prostě byl to normální, i když důmyslně sestrojený, zábavní stroj - automat. V druhém plánu se z něj po zdokonalení měl stát domácí sluha.

Zkonstruoval ho a dokončil v roce 1932 anglický profesor Harry May. Robot uměl na slovní povel sednout, vstát, vzpažit a připažit i pár slovíček vyslovil - například říkal, že mu je 14 let i zapískal  a trochu zpíval… byl dálkově řízený rádiem a pohyboval se díky pneumatickému pohonu. Co od robota v roce1932 chtít víc. On toho uměl víc - do pravé ruky vzal revolver a střílel z dvaceti metrů na cíl. Nikdy neminul střed terče. Odborníci ví, že nemohl minout, vše měl prostě v sobě naprogramované a terč měl postaven přesně tak, jak odpovídalo výpočtům.

Alpha byl obdivovanou  "celebritou" London Radio Exhibition, pořádané v roce 1932.

Jenže měl i svou stinnou stranu a ta byla celkem drsná. Jednou se stalo, že vystřelil dříve než měl a rána zasáhla profesora Maye. Naštěstí do ruky, i když  mu kulka způsobila opravdu bolestivé a devastující zranění celého předloktí, lze mluvit o štěstí. Přežil a s Alphou vystupoval dál i sestrojoval nové roboty a stroje. Druhý úraz způsobený tímto robotem byla opět nešťastná náhoda kombinovaná s nepozorností - profesorův asistent stál v blízkosti kovového muže, když ten najednou spustil paži. Kov dopadl na asistentovo rameno a muž musel být okamžitě převezen do nemocnice a zde hospitalizován, ale rovněž úraz přežil.

Na základě těchto tragických událostí a jejich následné špatné interpretaci, zřejmě vznikla fáma  a potom městská legenda o smrtícím robotu, která se jako fakt objevovala v mnoha knihách a časopisech… možná vypuštění zkreslených a šokujících informací byl i reklamní tah - lidi se více chodí dívat na něco nebezpečného a očekávají, že se třeba znovu něco stane. Prostě krev táhne.

 

 

 

Autor: Jita Splítková | středa 17.2.2016 15:10 | karma článku: 9,38 | přečteno: 335x