Ziskovky aneb charita ze státního rozpočtu
Majitel okolo lesů, luk a pastvin pronajatých od Pozemkového fondu nastavěl z dotací třímetrové ploty, takže místním nezbývá, než na procházky chodit nahoru a dolu po asfaltové silnici, která vesničkou probíhá. I ta je ale plná děr a výmolů, ačkoliv farma každý rok čerpá jiné dotace na údržbu. Letos majiteli uhynula tisícovka housat žízní. Nikdo se během Velikonoc neobtěžoval opravit ucpaný přívod vody. Problém? Ztráta? Konec hospodářství? Ale kdepak! Refundováno z dotací.
Aktuálně je chloubou této biofarmy krásný hotel s výhledem na výběh lam a klokanů, postavený – jak jinak – z dalších dotací, na agroturistiku. Za noc zde zaplatíte víc než v Praze. Není divu, že se agroturisté jaksi nehrnou. Majiteli to ale nijak nevadí. Stejně by jen překáželi a opotřebovali zařízení… a za pět let bude moci s tímto dárkem ze státního rozpočtu volně nakládat. Třeba prodat jinému provozovateli nebo nastěhovat rodinu.
Určitě u nás existují i zemědělci, kteří v potu tváře dobývají svůj (i náš) chléb a třou přitom bídu s nouzí. Majitel této biofarmy to však není – z dotací si může dovolit mnohé, třeba si každý rok zajet do Afriky skolit pár lvů a zeber. V místě se nikdo neodváží nic říct. V okolí nejsou jiné pracovní příležitosti. A jaká je šance něco změnit, když úředníci veteriny, hygieny a pozemkového fondu v okrese dostávají od majitele k Vánocům krůtu či aspoň kachničku a střílet na daňky a muflony sem občas přijede i pan hejtman. Feudalismus? Socialismus z éry normalizace? Od obojího trochu.
Tento týden jsme si početli, že podnikatel Tomáš Horáček z vazby prodává vilu v Ústí, kterou před tím zrekonstruoval za 14 milionů z veřejných peněz. A že nikdo na místě nekontroloval, zda budova slouží účelu, na který dotace dostala, protože všech deset tisíc projektů přeci nelze prověřit a tento projekt nebyl vylosován.
A tak mě napadá, kolik takových ziskovek, tj. soukromých podniků, které se na trhu za normálních podmínek neuživí, ale díky státní dobročinnosti prosperují, u nás vlastně je?
Vybavuje se mi 15,5 milionů na penzion a vlek Vratislava Mynáře nebo, samozřejmě, Čapí hnízdo, rovněž státní dar pro výlučně soukromé potřeby.
O těchto kauzách víme, protože zmínění byznysmeni jsou politicky exponované osoby a někdo měl zájem na jejich zveřejnění. Kolik je však neviditelných „podnikatelů“, kteří tiše a v klidu žijí z charitativních darů od státu a u nás tolik nenáviděné EU? Ano, je třeba budovat infrastrukturu, dálnice, železnice, opravit památky, jasně, souhlas - proč se ale z veřejných peněz zvelebuje soukromý majetek?
Když jsem v 90. letech studovala ekonomii, o podnikání se učilo jako o náročně, odpovědné a riskantní činnosti, při níž člověk musí vytvářet výrobky či služby dostatečně kvalitní, aby za ně zákazníci platili a obstály v konkurenci jiných podnikatelů. A také spořit a vytvářet rezervy, aby mohl investovat, příp. splácet půjčky bankám, úroky držitelům obligací a dividendy akcionářům.
Co se v mládí naučíš… proto je pro mě tak těžké pochopit, že je soukromý byznys dotován ze státního rozpočtu, s minimální kontrolou a ještě navíc jako nevratný příspěvek - prostě dar!
Pomoc druhým je prý dobrý pocit.
To, že mé daně a odvody pomáhají kšeftařům typu Mynáře a Horáčka, mě ale žádnou blažeností nezalévá. Charitu dělám raději sama a jinak.
Můžete si říkat, že ze mě mluví závist. Ale nemluví :o) Jen mi prostě na těch ziskovkách něco nesedí…
Valérie Špátová
Gaza: čísla obětí sedí, liší se nálepky
Zpochybnit fakta, která nás znepokojují, je jedním z nejběžnějších způsobů, jak se vyrovnat s realitou, která se nám nelíbí a nehodí. Počítání mrtvol v Gaze se stalo důležitější než to, kdy válka skončí a jak.
Valérie Špátová
A když vydržíte, uvidíte zlaté prasátko
Zlaté prasátko je skvělá věc. Zvlášť když jeho zjevení, na rozdíl od našich vánočních tradic, není v čase přesně určeno. To se potom dá slibovat a žádat, abychom vydrželi, až do nekonečna.
Valérie Špátová
Ekonomický imigrant praotec Čech
...tuším kolem hory Řípu mezi dvěma řekami, Ohří a Vltavou, prvá zařídil svá sídla, prvá založil obydlí a radostně na zemi postavil bůžky, jež sebou na ramenou přinesl.
Valérie Špátová
Auto přejelo seniorku. Mladíci umlátili bezdomovce. Potopila se loď s migranty.
Sdělení zprávy? No, je to blbý. Auta by neměla přejíždět lidi a umlátit člověka k smrti, hm, to je taky silný kafe. Ale víte co? Moc se tím netrapte.
Valérie Špátová
Příroda si s lidstvem poradí! Vážně?
Vysychání vodních zdrojů, lokální války, migrace, to vše nás podvědomě vede k jednomu jedinému tématu: přelidnění. Začíná nás tady prostě být moc. Až příliš.
| Další články autora |
Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?
Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...
Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?
Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...
Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí
V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...
Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?
Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...
5 důvodů, proč si modernizace smíchovského nádraží zaslouží vaši pozornost. Je to unikát
Praha buduje dopravní terminál, který v Česku zatím nemá obdoby. Modernizace smíchovského nádraží...
Hrad Sádek, někdejší školu na Třebíčsku, chce majitel zpřístupnit veřejnosti
Hrad Sádek na Třebíčsku, později přestavěný na zámek, který desítky let fungoval jako základní...
Soud v Plzni bude dnes rozhodovat o vydání německé extremistky do Německa
Krajský soud v Plzni bude dnes odpoledne rozhodovat o vydání odsouzené německé pravicové...
Volty Expo: Moderní technologie a inovace se příští týden sejdou na jednom místě

Prodej - Rodinný dům Na Vrbovcích, Přerov IV-Kozlovice
Na Vrbovcích, Přerov - Přerov IV-Kozlovice
4 850 000 Kč
- Počet článků 25
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2087x



















