Od bujarých večírků ke vládě strachu a arogance

Totální nekompetenci a naprostou disharmonii v manažerském řízení holešovské radnice prokázala současná vládní koalice pod taktovkou místní ODS. Za starostování Zdeňka Janalíka panoval všeobecně uvolněný režim, za Svobody naopak zavládla arogantní totalita. Společným jmenovatelem vlády ODS, ČSSD a Seifertovi TOP O9 pak byl všudypřítomný klientelismus.  

Otázkou zůstává, jestli dokáže tento stav změnit hnutí ANO. Už dnes má toto uskupení s mesiášskými sklony na své holešovské kandidátce minimálně jednoho zástupce firmy, která díky klientelismu dlouhá léta slušně profitovala na veřejných financích. Navíc samotný šéf holešovského ANO Radek Doležel, jehož rodinný minigolfový klub dostává od města pravidelné dotace, tancuje ohledně střetu zájmů na velmi tenkém ledě.

Ode zdi ke zdi

Za starostování Zdeňka Janalíka se konaly na radnici pravidelné bujaré večírky, kterých se účastnila značná část úředníků. Tyto oslavy všeho druhu začínaly často hluboko v pracovní době a končily v pozdních hodinách. Ze zákazu požívání alkoholických nápojů na pracovišti si nikdo moc nedělal, protože jeho konzumace probíhala většinou za aktivní účasti starosty a hlavně jeho místostarostů. Tímto však v žádném případě nechci panu Janalíkovi upírat celou řadu evidentních přínosů pro město, které zanechal při správě města, navzdory tuhé kazajce holešovských kmotrů.

Po příchodu Pavla Svobody se situace dramaticky obrátila. Řízení úřadu ovládly arogance, všudypřítomný strach a ponižování zaměstnanců. Styl starosty a šéfa úřadu Fuita (ODS) se nápadně podobá. Jako by se tihle dva mocní účetní inspirovali u jednoho z protěžovaných partnerů města, holešovského velkopodnikatele, jehož neomalené zacházením s vlastním personálem je vcelku pověstné.

Dřívější mnohdy až velmi těsný a neformální vztah mezi částí úředníků a vedením města nahradilo totální odcizení a strach. Nový starosta pod vlivem svých komunikačních limit a arogantního stylu vygradoval celou řadu sporů do ostrých konfliktů a dusné atmosféry, a to nejen uvnitř úřadu, ale především na půdě zastupitelstva.

Já na bráchu, brácha na mě

Oba tyto extrémní způsoby řízení však měly společného jmenovatele. Tím byl léta pěstovaný klientelismus, především pod taktovkou ODS.  Za Otty, Janalíka i Svobody (všichni starostové za ODS) byl vztah mezi jistou částí podnikatelů a městem velmi těsný. Byla to náhoda, že exstarosta Otta odešel po skončení svého mandátu pracovat do jisté firmy, která dlouhá léta spolupracovala s městem? Aby toho nebylo málo, celou řadu zakázek města nebo městských organizací dostávali pravidelně i samotní zastupitelé, nutno podotknout, že nejen za ODS. Vrcholem neomaleného klientelismu pak bylo, když opakované zakázky od města či městských organizací dostávala a stále ještě dostává přímo firma radního za ODS.

Ryba smrdí od hlavy

Úředníci i radní zároveň podnikali v oblastech, v nichž činili za samosprávu i státní správu rozhodnutí.  Jak známo, ryba smrdí od hlavy. Současný tajemník, jehož hlavní kvalifikací pro tuto funkci byla stranická průkazka ODS, vedle řízení úřadu také podniká v oblasti účetnictví. Paradoxní je, že ve stejné oblasti podnikají tři ze sedmi členů rady, přičemž ještě donedávna starosta Svoboda zaměstnával dvě členky rady města ve své soukromé firmě. Jaká asi mohla být jejich nezávislost? Přidáme-li k tomu čtvrtého radního za ODS, jehož stavební firma dostává pravidelně od města zakázky, je obrázek o poměrech na radnici ucelený.

Kvalifikace kamarád

Za Janalíka i Svobody nalezla na městském úřadu i ve společnostech města útočiště celá řada lidí, jejichž nejvyšší kvalifikací byla skutečnost, že patřili ke správné politické straně, nebo byli kamarádi či dokonce rodinnými příslušníky některého z představitelů města.

Ze svých míst byli naopak vyhazování lidé se vzděláním, praxí i dobrou pověstí. Nahradili je loajální zaměstnanci často bez potřebného vzdělání, jejichž hlavní kvalifikací bylo dobré krytí ze strany některého z volených představitelů města.

Infikace parlamentem

Tento silný klientelistický systém v nejvyšších patrech holešovského společenského života byl budován dlouhá léta. Jeho hlavními protagonisty byly podobně jako na celorepublikové úrovni především ODS a ČSSD. V podmínkách Holešova k nim musíme přidat ještě politicky těžko uchopitelné uskupení Rudolfa Seiferta (dnes TOP 09), ale i jedince z dalších politických stran. K zavedení tohoto klientelistického systému bezesporu přispělo i výjimečné napojení Holešova na vyšší politická patra. Z hlediska poměru k počtu obyvatel měl Holešov v rámci České republiky možná nejpočetnější zastoupení v parlamentu, ale například i v krajském zastupitelstvu.  Bylo by iluzorní se domnívat, že prostřednictvím těchto početných kanálů nedošlo k infikování maloměsta pokleslými praktikami celostátní politiky.

ANO s otazníky

Osobně jsem však velmi skeptický k tomu, že případný úspěch hnutí ANO v Holešově by mohl tento stav zásadním způsobem změnit. Už nyní probleskují zprávy, podle kterých ANO nevylučuje budoucí velmi pragmatickou koalici s ODS či ČSSD. Jestliže se k této spolupráci podnikatel Konečný a velmi dobře informovaný úředník Doležel (lídři hnutí ANO) přihlásí, pak se také přihlásí ke klientelistickému systému, který v Holešově panuje. A jestliže se hnutí ANO v budoucnu k některé části současné vládnoucí v Holešově přihlásí, popře všechny teze, které už dlouhé měsíce vehementně hlásá Andrej Babiš a jeho kolegové. A potvrdí tak předpovědi mnohých, že totiž pro řadu protagonistů na místní úrovni slouží ANO pouze jako spolehlivý výtah k moci, vlivu a v konečném důsledku k získávání peněz z veřejných rozpočtů. Tedy nic nového pod sluncem.

František Sovadina

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: František Sovadina | pondělí 6.10.2014 9:20 | karma článku: 17,38 | přečteno: 1900x