Jak staré hroby se už mohou vykrádat?
Bude vykraden?
Čtu v tisku a občas i vidím třeba v televizi, jak s velkou slávou byl otevřen nějaký hrob, věci tam uložené byly rozebrány, odvezeny a kdesi uloženy, tělo bylo prozkoumáno a odvezeno tam a tam. Většinou jde o velmi staré hroby, hrobky, a podobně, ale často i o hroby zemřelých relativně nedávno. Třeba za války před 65ti roky. Anebo ještě pozdější - jugoslávský konflikt. Občas jsou k vidění i případy ještě novější.
Hroby otevírané z důvodu kriminalistických jsou zřejmě nejpřijatelnějším důvodem. Zde to má asi své opodstatnění z hlediska práva, námitky pravděpodobně nejsou ani ze strany pozůstalých. Smysl je zřejmý - zjištění, či ověření, zda došlo k nějakému trestnému činu za účelem získání důkazů proti tomu, kdo ho způsobil.
Otevírání hrobů z důvodů historických, dokumentačních a "v zájmu kulturního dědictví" je svým způsobem rozporuplné a podivné. Tady žádné souhlasy pozůstalých nejsou a většinou ani být nemohou. Takže o otevření hrobu, či hrobky rozhodne jakýsi úřad. Dokonce existují skupiny lidí, které se hledání starých hrobů zcela plánovitě věnují. Ať jde o archeology, historiky anebo třeba prosté vykradače, které zajímají jen cenné a zajímavé předměty pro vlastní obohacení, případně rozšíření vlastní sbírky. Na první případ je nahlíženo jako na věc bohulibou, záslužnou a potřebnou, na druhý případ jako na zlodějství, zneuctění hrobů a památky zesnulých. Jediným kritériem, které konkrétní otevření hrobu dělí, je štemplík od úřadu. Úřad štempl vydal, otevření hrobu je v zájmu národa. Úřad štempl nevydal, jde o vykrádání a zneuctění. Hranici co je vykrádání, ale předevšem co je "čest", tedy stanovuje úřad případ od případu.
Důsledky jsou ovšem docela podobné. Hrob byl otevřen, věci z něho, které patřily zemřelému nebo případně pozůstalým, byly z hrobu odneseny kamsi jinam. V jednom případě do nějakého depozitáře, archivu, ve druhém případě domů. Lze předpokládat, že většina věcí odnesených domů se časem objeví kdesi na trhu. Z hlediska morálního z pohledu toho zemřelého a pozůstalých v tom vlastně není až tak velký rozdíl. Jeho hrob byl prostě vypleněn. Někdy s razítkem, někdy bez razítka. Ta druhá fáze, co se s věcmi odnesenými z hrobu nebo hrobky děje, je už pochopitelně odlišná. V prvním případě alespoň některé věci zmizí v depozitářích, přičemž na cestě mezi hrobem a depozitářem se jich pár "vypaří". Občas se něco ukáže na nějaké výstavě nebo v muzeu. Ve druhém případě si věci z hrobu přivlastní vykradač hrobů, který krade obvykle z důvodů zištných, ale někdy i sběratelských. V jednom případě se objevuje, ve druhém krade. Dělícím kritériem je úřední razítko.
Z pohledu zemřelých a pozůstalých je to vlastně v obou případech stejné. Kdosi přišel, vybral hrob, zneuctil památku zemřelého a odešel. Z pohledu zájmů veřejnosti jsou "oficiálně" vybrané hroby charakterizovány až jako heroické záslužné činy. Je to tak trochu rozporuplné. Má zvítězit pieta pro zemřelého nebo "kulturní" zájem?
Související otázka je, jak staré hroby už je vhodné a přijatelné otevírat a vybrané věci z hrobu vystavovat? Je to 1000 let? 100 let? Anebo 10 let? Nebo snad ještě méně? Kdo tu hranici stanovuje?
Pamatuji si, že před asi 15ti roky byla výstava věcí vybraných z hrobů po celém světě. Nebyl jsem tam, připadá mi to tak nějak nevkusné, podivné, ne zrovna košér. Pár fotek proběhlo tiskem, byly tam pozůstatky různých koster v různém stavu, několik různých lebek, sem tam nějaký zub, všelijaké ozdoby a amulety zemřelých a zbytky jejich oděvů. Šlo o pozůstatky staré tisíce let, stovky let, ale v některých případech s bídou desítky let. To znamená, že kdesi byly otevřeny hroby nějakých lidí, co zemřeli někdy v devadesátých letech minulého století. Moc jsem nepochopil důvody...
Napadla mne docela dost hloupá myšlenka, že by stálo za úvahu, aby byl zřízen nějaký Úřad pro cennosti zemřelých. Prostě samotné holé tělo by se běžně pohřbilo a všechno ostatní, co by do toho hrobu normálně přišlo, by se odevzdalo na tomto úřadě v zájmu blaha a kultury národa. Pak by hroby už nemělo smysl otevírat s výjimkou těch kriminalistických případů a zcela jistě by rapidně ubylo těch, co na vykrádání hrobů nemají úřední razítko. A úřad by neměl práci s rozhodováním, které vykradení hrobu je v zájmu kultury a blaha národa a které je sprostá zlodějna.
Milan Soušek
ANO pohnulo politickou scénou. Ať tak nebo tak.
Mimořádné volby 2013 jsou za námi. Příznačná věc z těchto voleb - přes čtvrtinu národa vítá jakoukoli změnu. A to je něco, co stojí určitě za pozornost.
Milan Soušek
Barrandovské delirium tremens?
TV Barrandov v pondělí 02.09.2013 - 20:15 Žena za pultem, 21:15 Okres na severu. A to je pro dnešek opravdu všechno?
Milan Soušek
120 až 150 M Kč, to je tak 5%? Možná ani ne...
Při domovních prohlídkách bylo zabaveno 120 až 150 milionů Kč na hotovosti a několik desítek kilogramů zlata.
Milan Soušek
Hledám sprayery! Ne pouhé stříkače barev....
Ano, je to opravdu tak. Pokud nějaký sprayer v pravém slova smylu má zájem, dohodneme se...
Milan Soušek
S koulemi v ruce se člověk dobře pobaví
Všechno má svoje. Aby člověk byl dobrý, měl by se něco přiučit. A s těmi koulemi je tomu také tak. Stačí chtít a věnovat se tomu. Zlepšit se pak může každý. Úplně každý. Od těch, co ji už udrží, až po ty, co ji ještě udrží v ruce.
Další články autora |
Strach a násilí v Plzni. Ve městě strmě roste kriminalita, žádá vládu o pomoc
Premium Co se děje ve městě, jehož primátor kvůli růstu zločinnosti žádá vládu o pomoc? Policie ani...
Extravagantní vilu u Brna za desítky milionů nechává nová majitelka zbourat
Víc než dvacet let stála v Rozdrojovicích u Brna vila, která na první pohled upoutala pozornost...
Nákladní letadlo DHL z Německa se zřítilo ve Vilniusu na obytný dům
Nákladní letoun společnosti DHL z Lipska havaroval nedaleko letiště v litevském Vilniusu. Zřítil se...
Požár v Národním divadle. Zásah hasičů protáhlo hledání ohnisek
Pražští hasiči zasahovali u požáru v historické budově Národního divadla. K likvidaci vyjely...
Našli jsme české nebe. Hospodu, kde čepují pivo za 23 korun
Premium Ta cena bije do očí. Ano, v hospodě U Smrku mají čepované pivo třikrát levnější než v Praze. Útulný...
Napadl kolemjdoucího a způsobil mu vážná zranění. Nyní mu hrozí až 18 let za mřížemi
Policejní hlídky vyjížděly v pátek krátce před 23. hodinou, do ulice Palackého v Mladé Boleslavi, k...
Cukrovka a obezita stojí ročně desítky miliard, chybí prevence u nejmenších
Léčba obezity a s ní spojených komplikací vyjde Česko ročně až na desítky miliard korun. Podle...
Zkolaboval železniční koridor Praha - Morava, zpoždění nabralo hodiny
Aktualizujeme Kvůli poškození trakčního vedení v České Třebové na Orlickoústecku se od půl páté přerušil provoz...
Z kamioňáka kazatelem. Kdo je Nigerijec, který nabízí spásu přes ruský vliv
Premium Považují se za nebešťany a těší se na apokalypsu. Tak se prezentuje záhadná a státem uznaná Církev...
- Počet článků 89
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3788x