Nač by Putinovi byla část Ukrajiny, když za dva roky ji bude mít

 celou!  Od začátku poslední ukrajinské krize z přelomu r.2013/3014 bylo jasné, že se EU spolu s USA aktivně podílí na euromajdanu. Tato snaha však není doprovázena dostatečnou ekonomickou silou. Nemůže to skončit jinak než debaklem. Problémy této země nejdou řešit zvenku podporou vlády vzniklé pučem. Ta nebude schopna vyřešit podstatu vnitřní ekonomické krize.  To je stejné jako v Afghánistánu. Tam sice před lety USA bleskově obsadily celou zemi, ale přes dlouhodobou přítomnost vojáků NATO se nevytvořila alternativa k vládě Talibanu. Po odchodu posledního vojáka NATO moc převezme ze dne na den Taliban a nic s tím USA nenadělají. 

Obviňování Ruska z rozdmýchávání nynějšího konfliktu na východní Ukrajině není podloženo důkazy. Existuje však riziko, že bude Rusko do řešení vnitřních záležitostí zataženo kyjevskou vládou proti své vůli. Nasvědčovalo by tomu angažmá bojovníků „Pravého sektoru“ při potlačování lidových bouří požadujících federalizaci země. Za eskalaci konfliktu je tedy spíše odpovědna vláda v Kyjevě. Ta přímo potřebuje do konfliktu zatáhnout kromě Ruska i NATO, protože v následujících měsících ji čeká ekonomický bankrot. Dříve než k němu dojde, si musí vynutit pomoc EU a MMF ovládaného USA.

Obecně není nyní v zájmu Ruska se příliš aktivně angažovat na Ukrajině anebo snad i zabírat nějaké regiony, když za necelé dva roky jí bude mít celou a obejde se to bez jediného výstřelu.

Ukrajinci velice brzy vystřízliví z evropské euforie až jim životní náklady po ordinaci úsporných opatření předepsaných MMF stoupnou na dvoj až trojnásobek současného stavu. Pak se přesvědčí i poslední Ukrajinec, že jim EU není schopna nabídnout vůbec nic.
Anexe východních regionů nyní by to zmařila téměř navždy. 

Autor: Jiří Soudek | neděle 13.4.2014 19:44 | karma článku: 24,75 | přečteno: 870x