Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mozek a dějiny

Krátká a poněkud nekorektní úvaha o vývoji lidského mozku a o jeho vlivu na jednání člověka v dějinách.

Na velký mozek v poměru k celému tělu, který nás odlišuje od všech ostatních živočichů, jsme hrdí a považujeme ho za velkou výhodu. Naši příbuzní lidoopi jej mají podstatně menší a dáváme jim to patřičně sežrat i v průpovídkách typu „vrať se na stromy“, kterými sice zpravidla častujeme sebe, přesněji řečeno naše názorové odpůrce, ale je jasné, co tím míníme.

Naskýtají se dvě otázky:

1. Co růst poměrné velikosti našeho mozku způsobilo?

2. Je tento poměr příčinou, nebo důsledkem odlišnosti člověka od všech ostatních živočichů?

První otázka má dvě možné odpovědi nebo i jejich kombinaci. Ta první zní, že člověk začal jíst ve větším měřítku maso, čímž získal energii potřebnou k rozvoji mozku, ta druhá přikládá význam skutečnosti, že člověk začal používat oheň k úpravě potravy, čímž podstatně zkrátil čas jejího žvýkání a trávení a dokázal tak z potravin získat více energie. Vzhledem k tomu, že se tyto teorie vzájemně nevylučují, je možná i jejich kombinace. Jestli člověk nejdřív začal jíst maso a časem přešel z tatarského na více nebo méně propečený biftek nebo zkusil, jestli mu maso po tepelné úpravě, která se mu osvědčila u jiných potravin, přece jen nezachutná, je vcelku jedno.

V každém případě platí, že dnešní lidé spotřebují na výživu mozku téměř čtvrtinu energie získané z potravy, přičemž váha mozku činí přibližně 1 500 gramů u mužů a 1 300 gramů u žen, to je zhruba dvě procenta hmotnosti. (Pozor, velikost mozku není přímo úměrná jeho výkonu.) Pro srovnání - mozek primátů spotřebovává osm až deset procent energetických zdrojů, jiní savci svému mozku dávají jenom tři až pět procent nashromážděné energie.

Hledání odpovědi na druhou otázku připomíná pátrání, zda bylo dřív vejce nebo slepice. Na jednu stranu se zdá, že tu musel být nějaký důvod přestat se bát ohně a změnit složení potravy, a ten mohl být právě ve velikosti nebo stavbě mozku, na straně druhé dostatek energie mozku prokazatelně prospívá a mohl tedy podpořit tu anomálii, která se nahodile objevila - větší mozek.

A to dokonce tak, že antropolog William Leonard z Northwestern University tvrdí, že právě náš věčně hladový mozek je tou základní příčinou, která stojí za dnešní celosvětově rozšířenou obezitou.

Ale to jsme to možná vzali příliš hopem. Podívejme se na to postupně, tak, jak šel vývoj.

Mozek je šikovný nástroj všestranně užitečný v komunikaci, ale umožňuje nám i lhát, podvádět a manipulovat dle potřeby. A protože základní potřebou myslícího mozku je pohodlí a jistota, manipuluje své okolí tak, aby měl svoje potřeby co nejlépe zajištěny. Pohodlí a jistota, to je jeho heslo a dělá všechno pro to, aby si je zajistil.

Lidé proto museli na rozdíl od jiných primátů vyhledávat potraviny hodně bohaté na energii a výživné látky, aby mozek byl ve svých potřebách uspokojen. Ačkoliv naši nejbližší příbuzní šimpanzi, gorily a orangutani jedí převážně ovoce a listy, my vyhledáváme maso a další vysoce energetické potraviny.

Větší nároky na potraviny vedou ke zvětšování prohledávaného území. Naši předci museli aktivně pátrat po obživě a k tomu museli mít značné energetické rezervy, mnohem větší, než ostatní lidoopi. Odhaduje se, že lovci-sběrači denně urazili v průměru asi 13 kilometrů.

Mozek tak časem přesvědčil člověka, že sběr a lov jsou namáhavým druhem podnikání s velmi nejistým výsledkem a nahradil je zemědělstvím. Při něm se dá potrava chovat nebo pěstovat na místě, takže výdej energie potřebný na zajištění potravy se zmenšil a výsledek byl o něco jistější, i když to bylo za cenu ztráty části svobody. Člověk se připoutal k místu a poprvé mohl kromě života ztratit i něco jiného - zúrodněnou půdu a svoje pevné obydlí.

Ale ani s tím se mozek nespokojil. V další fázi člověka přesvědčil, aby začal tu dřinu alespoň zčásti přenechávat zvířatům, která tak už nesloužila jenom jako potrava, ale i jako pracovní síla. Posléze mu i to bylo málo a začal vymýšlet stroje, kterými by nahradil zvířata - o ty je třeba se starat, což taky spotřebovává energii a čas, zatímco stroj je možno po vykonání potřebné práce odstavit. A dnes už jsme dospěli do stádia, kdy práci stále více přebírají roboti.

Velký problém však vidím v tom, že dnešní životní styl a všechny vynálezy a vychytávky s ním související usnadnily náš život a snížily energii potřebnou na provoz našeho těla, zatímco mozek ve snaze zajistit si dostatek zdrojů nějak „zapomněl“ informovat tělo, že energetický příjem je třeba snížit nebo nedostatek pohybu nutného k zajištění obživy nahradit pohybem jiným. Svět tak čelí pandemii obezity, což vedle tloušťky vede i k řadě dalších vážných chronických neduhů moderní doby, jako je cukrovka nebo kardiovaskulární nemoci.

Je to důsledek toho, že lidský mozek při vší té snaze o pohodlný život s jistotami nestačí na komplexní řešení problémů, které většinou sám vyvolal. Vyčlenil se z přírodních procesů nejen změnou stravovacích zvyklostí, ale i tím, že jeho působení na přírodu je často katastrofální právě proto, že většina zásahů vychází z nedostatečných znalostí souvislostí.

Každý živočich i rostlina naprosto přirozeně narušují ekologickou rovnováhu už samotnou svou existencí, ale tato dynamická rovnováha byla udržována miliardy let, protože současné působení různých sil se vzájemně kompenzovalo. Člověk ji svým nezodpovědným používáním mozku narušil a v tomto jednání stále pokračuje tím, že špatně řeší problémy, které by nikdy nenastaly, kdyby je sám nevyvolal.

Dinosauři měli dva mozky, jejichž celková váha však byla proti jejich tělu zanedbatelná. Přesto naší Zemi vládli desítky milionů let a jejich konec byl důsledkem katastrofy, kterou ani nevyvolali, ani jí nemohli zabránit. Dějiny člověka s velkým mozkem jsou zlomkem této doby a stojíme na kraji propasti, kterou jsme sami vyhloubili.

Nemohu se ubránit myšlence, že čím větší je podíl hmotnosti mozku na celkové hmotnosti tvora, tím rychleji, účinněji a spolehlivěji dokáže zničit sebe i své životní prostředí.

Na začátku toho všeho možná bylo tepelně opracované maso, které umožnilo mozku jeho překotný růst. A tak se pozvolna přestávám divit veganům, že se této dvojsečné výhody chtějí dobrovolně zbavit. Jenom si nejsem jistý, že je to ta správná cesta a že na ni vykročili včas. To víte, taky mám mozek. :-)

Autor: Emrich Sonnek | čtvrtek 25.8.2016 17:14 | karma článku: 18,50 | přečteno: 241x
  • Další články autora

Emrich Sonnek

Přání k Adventu

Včera začal Advent, doba čekání. Na co, to pro každého z nás může být jiné. A pro někoho to naopak může být doba hektická, a to také z různých důvodů...

2.12.2024 v 14:26 | Karma: 8,68 | Přečteno: 98x | Diskuse | Poezie a próza

Emrich Sonnek

Tak nám zvolili prezidenta...

Jenže to, jak ta země dopadla v letech následujících po jeho nástupu k moci, bylo nejspíš způsobeno právě tím, jací starci tu zemi vedli před ním.

6.11.2024 v 16:35 | Karma: 26,68 | Přečteno: 1933x | Diskuse | Společnost

Emrich Sonnek

Proč jsem na straně Izraele

Dnes je to právě rok a den od okamžiku, kdy bojůvky Hamás jugend napadly Izrael. Zemřelo při něm téměř 1 200 lidí, z velké většiny civilistů a dalších asi 250 útočníci unesli.

8.10.2024 v 10:47 | Karma: 28,87 | Přečteno: 483x | Diskuse | Společnost

Emrich Sonnek

Plevel na úrodném poli

Chlapec se zjevně není schopen se ctí vyrovnat se skutečností. Na jednu stranu hledá výmluvy a svádí vše na jiné, na druhou ale děkuje pánu bohu. Za co? Že k něčemu přece jen došlo, nebo že si začala ona dívka a on je z obliga?

2.10.2024 v 14:34 | Karma: 13,08 | Přečteno: 316x | Diskuse | Společnost

Emrich Sonnek

Psáno do mraků

Bez ohledu na vyšší věk nepatřím k těm, co všechno vědí, a ještě vždy mám víc otázek, než jednoduchých odpovědí.

29.9.2024 v 1:20 | Karma: 11,98 | Přečteno: 117x | Diskuse | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese

9. prosince 2024  9:39,  aktualizováno  14:34

Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

7. prosince 2024

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...

Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl

8. prosince 2024  11:42,  aktualizováno  20:39

Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

4. prosince 2024

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...

Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie

4. prosince 2024  10:46

Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...

Rakouský koncern OMV vypověděl smlouvu s Gazpromem o dodávkách plynu

12. prosince 2024  7:35

Rakouský energetický koncern OMV ve středu uvedl, že vypověděl smlouvu s Gazpromem o dodávkách...

Ve vsi se přou kvůli přístavbě oblíbené školy. Plní ji hlavně děti z okolí

12. prosince 2024  7:22

Lepší zázemí a jistější budoucnost by dětem a zaměstnancům základní školy v Oknech na Českolipsku...

Trump pozval čínského prezidenta na inauguraci. Účast zatím nepotvrdil

12. prosince 2024  7:09

Zvolený americký prezident Donald Trump pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na svou...

Jihokorejský prezident odmítá odstoupit, provládní strana ho chce odvolat

12. prosince 2024  6:39

Předseda jihokorejské provládní Strany lidové moci (PPP) Han Dong-hun ve čtvrtek uvedl, že...

  • Počet článků 273
  • Celková karma 17,48
  • Průměrná čtenost 863x
Přiznávám, že nic z toho, co jsem napsal, píšu nebo se chystám napsat, není pravda, ale jen můj pohled na věc. Jediná jistota, kterou vám mohu poskytnout, je, že četbou mých textů přijdete o větší než malé množství svého času.