50° 52′ 30″ s. š., 15° 10′ 53″ v. d.
Podle legendy zde prý došlo v roce 1211 k zázračnému uzdravení těžce nemocné ženy i dítěte chudého síťaře z blízkého Lužce, který sem po snovém zjevení Panny Marie, ze Žitavy přenesl a na strom připevnil sošku bohorodičky.
Samotný vznik města je spojován se stavbou původní dřevěné kapličky v místech, kde se dnes rozprostírá nádherný barokní chrám Navštívení Panny Marie.
Interiéru dominuje hlavní oltář. Jedná se o iluzivní portálovou architekturu s klasicistními detaily, signované Josefem Kramolínem roku 1787. Krásné jsou i kvalitně restaurované nástropní fresky Andrease Grolla.
V bezprostředním sousedství kostela se rozkládá částečně rekonstruovaný objekt bývalého františkánského kláštera, přistavený k chrámu koncem 17. století.
V letní sezoně se hejnický chrám stává poutním místem příznivců vážné hudby. 14. září se můžete těšit na Oratorium Svatá Ludmila, Op. 71 od Antonína Dvořáka na text Jaroslava Vrchlického.
Soňa Pražáková
Když musíš, tak musíš

Když musíš, tak musíš. Někdo sportovat, jiný třeba dobrou kávu či foťák do ruky anebo všechno. Procházku, foťák i kávu. Tak jsem skončila já. A jak to dopadlo? Podívejte se sami.
Soňa Pražáková
Když neplatí, jak na Nový rok...

Krásné počasí spoustu lidí dnes vylákalo ven, provětrat si hlavu po silvestrovské noci. Konečně sluníčko, honem dobít své baterky. Procházku bylo třeba rychle zdokumentovat, protože bílá námraza se rozpustila během pár minut.
Soňa Pražáková
Díky, že můžem!

Každý rok 17. listopadu zaplní Národní třídu program k oslavám Dne boje za svobodu a demokracii. Letos už 35.výročí.
Soňa Pražáková
Signal Festival 2024

Signal Festival je festival digitální a kreativní kultury v Praze, představující nejmodernější umění co nejširšímu publiku. Stal se jednou z nejnavštěvovanějších kulturních událostí v České republice.
Soňa Pražáková
Toulovcovy maštale

Ideální místo pro loupežníky, skalní město Toulovcovy Maštale, se rozkládá asi třináct kilometrů od Litomyšle. Nachází se na rozhraní České tabule a Českomoravské vrchoviny při horním toku řeky Novohradky.
Další články autora |
Lékař si nevypnul kameru. Uspokojování od sestry „viděla“ i hlava republiky
Nechtěnými svědky intimních chvilek uznávaného lékaře a zdravotní sestry se v ruském Dagestánu...
„Dálnicí nás úplně odřízli.“ V obcích kolem nově otevřené D4 krachují podniky
Premium V prosinci nově otevřený úsek dálnice D4 odklonil tranzit přes obce, místní teď trápí úpadek jejich...
Tři mladí zemřeli při srážce aut u Opavy, jeden z nich předjížděl dvoustovkou
Srážka tří vozidel na severním obchvatu Opavy si ve středu večer vyžádala tři lidské životy....
Pekarová chválila Kingdom Come. Nemáte zásluhu, neparazitujte, sepsul ji autor
Hra Kingdom Come Deliverance 2 od českého vývojáře Warhorse Studios je celosvětový prodejní hit....
Trump nevyhostí prince Harryho z USA. Je to chudák, má hroznou ženu, vysvětlil
Britský princ Harry se podle serveru listu The New York Post nemusí obávat toho, že bude vyhoštěn...
Putinovi s mírem na Ukrajině věřím, řekl Trump. Předstírá to, varuje ho Zelenskyj
Americký prezident Donald Trump uvedl, že věří Putinovi, že usiluje o mír na Ukrajině, a zdůraznil...
Soud dočasně blokuje Trumpovo omezení péče pro transgender mládež
Federální soudce ve čtvrtek dočasně pozastavil nařízení prezidenta Donalda Trumpa o ukončení...
V Mnichově vjel Afghánec do skupiny lidí, tři desítky zraněných včetně dětí
V Mnichově ve čtvrtek vjelo auto do skupiny demonstrujících. Zraněných je 30 lidí, někteří z nich...
Trump podepsal reciproční cla, začnou platit až po týdnech analýz a vyjednávání
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal memorandum o zavedení recipročních cel. Nová...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 236
- Celková karma 14,56
- Průměrná čtenost 650x
Seznam rubrik
Oblíbené blogy
- Marek Trizuljak
- Pavel Vrba
- Pražák Jan
- Kamila Branna
- Jitka Štanclová
- Ivana Pavlisková
- Jaromír Šiša
- Marián Béreš
- Koutková Helena
- Ivana Pavlisková
- Libor O.Novotný
- Zuzana Zajícová
- Irena Bátrlová
- Jaroslav Červenka
- David Snítilý
- Ivana Dianová
- Martin Irein
- Štěpánka Bergerová
- Pavla Kolářová
- KláraTůmová
- Martin Faltýn
- Šárka Anderlová
- Karla Šimonovská
- Zdeňka Ortová
- Irena Bátrlová
- Janka Melišová
- Jitka Štanclová
- Dáša Stárková