Ostatní vždycky vědí nejlíp, jak máš žít
...jak se říká: Nesuď nikoho, dokud jsi neušel míli v jeho botách. Nebo: Soudit může jen Bůh, protože jedině on zná všechny souvislosti.
Což jsou asi staré známé pravdy, které už jsme všichni stokrát slyšeli, ale přesto máme stále nutkání ostatní hodnotit a živit tím svou iluzi lepšího člověka, než jsou „ti druzí“. Sama se čas od času nechám tímto lákavým zdáním strhnout, až si pak zase musím vědomě připomenout, že všichni můžeme udělat chybu nebo se zmýlit, v čemž mi pomáhá i jistý film. Tímto bych ho těm, kteří ještě neměli to potěšení, ráda doporučila. Jedná se o film: Sully: Zázrak na řece Hudson.
Natočeno podle skutečných událostí, což dodává jeho poselství ještě větší váhu a naléhavost. Děj úplně ve zkratce:
Vnitrostátní let v rámci Spojených států je zmařen hned na svém začátku, kdy letadlo krátce po startu nasaje do motorů hejno ptáků. Motory jsou samozřejme poškozeny a závisí jen na kapitánovi, jak s celou situací naloží. Ten se nakonec rozhodne neriskovat přistání na některém z blízkých letišť, ale položit stroj přímo na řeku Hudson v centru New Yorku. Jeho náročný manévr je úspěšný, čímž zachrání život všech stopětapadesáti pasažérů na palubě. Vše by se mohlo zdát jako klasický happy end, jenže kapitán je brzy postaven před soud. Proč?
Vyšetřovatelům připadalo, že kapitán situaci vyhodnotil zcela mylně a zbytečně tak nebezpečným manévrem ohrozil životy tolika cestujících. Podle těchto odborníků mohl a hlavně měl přistát na jednom z nejbližších letišť, protože by to býval stihl. Takže ne, kapitán není hrdina, ale naopak zločinec a nezodpovědný člověk, který neodvedl dobře svou práci.
Tým expertů je tedy pověřen soudem, aby provedl rozsáhlé testování, jehož cílem je jednoznačně prokázat, že kapitán měl čas a prostředky k tomu, aby vzhledem k výšce, v níž se letadlo nacházelo, jeho rychlosti, rozsahu poškození motorů a dalším veličinám STIHL bezpečně doletět na jedno z přilehlých letišť.
Tým několik týdnů za pomoci počítačové techniky a různých simulátorů zkoumal, jak se měl kapitán ideálně zachovat. Následně k soudu dorazí s neúprosným výsledkem: Ano, zcela nezpochybnitelně jsme prokázali, že kapitán Chesley Sullenberger by býval stihl přistát na jednom z letišť v okolí, což měl i udělat. Verdikt? Těžké pochybení hlavního pilota, takže Sully, obhaj se, jak nejlíp dokážeš!
Co teď? Kapitán je viditelně v šoku, otřesený, rozhozený a hlavně vůbec neví, jak uchopit svoji obhajobu. Vždyť přece konal podle svého nejlepšího vědomí a svědomí! Nešlo mu o nic jiného, než zachránit lidi. Jak může někdo tvrdit, že se zachoval zásadně špatně?
Sullyho obhájce taky tápe... cítí, že jeho klient je v právu a tak rád by mu pomohl, jenže... fakta a výsledky výzkumu mluví jasně, jak se postavit jejich výpočtům, neúprosným grafům a přesným číslům, no jak? Týdny testování se přece nedají jen tak zpochybnit.
„Víte, já netvrdím, že jsem něco nemohl udělat jinak nebo lépe...“ povídá kapitán obhájci při jednom z rozhovorů. „Ale bolí mě, že vyšetřovatelé tak jednoduše smázli celý můj počin ze stolu, jakože všechno špatně. Já jsem v momentně nehody nevěděl, co přesně se stalo, jak moc jsou motory poškozené, jak se letadlo zachová. Opravdu jsem považoval za zbytečný risk snažit se dostat na některé z letišť... zatímco přistání na Hudsonu se jevilo jako to nejméně riskantní. Chlape, dyť já jsem se musel za několik desítek vteřin, maximálně jednotek minut rozhodnout, co vlastně udělám. Ale věděl jsem, že při troše štěstí dokážu na vodě přistát. Naproti tomu zkoušet nějaký letiště? Prostě jsem se šíleně bál, že to nestihneme...“
„Počkat!“ rozsvítí se najednou obhájci oči. „To je ono! To je přesně ono. Na tomhle postavíme naši obhajobu!“ „Na čem myslíte?“ pohodí Sully nechápavě hlavou. „Že jsem nevěděl, bál se...“ „Ano... tedy, ne tak docela, všechno vám vysvětlím a uvidíte, že vyhrajeme...“
Obhajoba vypadala nějak takto:
„Vážený soude, ačkoli nezpochybňuji výsledky vyšetřovatelů, fakt, že by býval kapitán v oné krizové situaci stihl doletět na blízké letiště, je nutno brát jako naprosto nepodstatný. Hned vysvětlím – experti strávili desítky až stovky hodin na simulátorech a počítačích, provedli x-pokusů, vyzkoušeli nespočet kombinací a spočítali optimální řešení. Znali všechna fakta - tedy příčinu poškození motorů, rozsah tohoto poškození, stav celého letadla a další. Nasimulovali si ideální trasy pro dolet na okolní letiště a u těchto variant spočetli čas. Toto opakovali několikrát. Seděli v klidu u svých počítačů a zkoušeli a zkoušeli, přičemž na své pokusy měli takřka neomezenou dobu. Zapojili veškerou techniku, kterou bylo možno využít. Jenže v tom právě tkví ten největší zádrhel! Pan kapitán Sullenberger je totiž „jen“ člověk.
Vyšetřovatelé, cením si toho, že jste za několik týdnů pomocí vyspělé techniky došli k tak jasnému výsledku. Jenže můj mandant měl na rozhodování pouhé desítky vteřin! Navíc nevěděl, co přesně se stalo, neznal rozsah poškození, orientovat se mohl jen podle přístrojů v kabině a to ještě navíc v neuvěřitelné rychlosti a pod obrovským tlakem. Stačilo jen na chvíli zaváhat, ztratit drahocenné vteřiny a všichni už teď mohli být mrtví. Na to, prosím vás, pamatujte! Když celé dny neděláte nic jiného, než že sedíte u simulátorů, které vám dosadí do vzorce proměnné a pak neúprosně sdělí verdikt, je nad slunce jasné, co by bylo bývalo nejlepší udělat. Jenže my se tady bavíme o lidském faktoru. Letadlo řídili lidé, stala se nehoda a ti samí lidé museli během kratičké doby v nepředstavitelném stresu situaci vyhodnotit a hlavně reagovat – a to takřka hned. Kapitán prokázal železné nervy a obdivuhodné schopnosti. V neposlední řadě také odvahu a smysl pro zodpovědnost. Takže nezlobte se na mě, ale kdo z vás si vůbec dovolí kapitána soudit?“
V místnosti nastalo hluboké ticho. Právem. Vždyť i pravda, již přítomní vyslechli, byla hluboká, a soudu stačila k tomu, aby kapitána osvobodil.
A tak tedy i my, než někoho odsoudíme, se snažme mít na paměti, že nikdy nevíme, čím vším si dotyčný prošel, co prožíval, jaké strachy a bolesti ho ovládaly a pod jakým tlakem byl, než učinil rozhodnutí...
N
Alena Šnajdrová
Pomoct napadené ženě nebo si hledět svýho?

Ještě před pár lety jsem měla úplně jasno - jistěže pomoct nebo se aspoň pokusit. A pokud jsi statný, (relativně) mladý chlap, stává se to téměř tvojí povinností. Pak mi ovšem můj kamarád nabídl zcela nový pohled na věc...
Alena Šnajdrová
Co je horší než zlatokopka?

To jsme zase jednou s bráchou zabředli do intenzivní diskuze o ženách, mužích a vztazích. „Ta holka je normální zlatokopka“, rozčiluje se. „Hlavně že se furt ohání rovnoprávností!“
Alena Šnajdrová
Jak jsem zase nesbalila učitele - učitel třetí

O tom, jak jsem svůj pověstný neúspěch u mužů s diagnózou vysokoškolského učitele zakončila finálním debaklem a vyhodnotila, že asi nejsem typ holky, který by byl schopen někoho takovýho sbalit. A nebo jsem se jen špatně dívala?
Alena Šnajdrová
Jak tátovi málem ujela loď

Co se stane, když ve svých jednadvaceti vyrazíte na dovolenou s otcem, který si málem nechá ujet loď? Dvakrát. Na druhou stranu, lepší, než kdyby mu ujel vlak, že...
Alena Šnajdrová
Smrdí mu z pusy? Hlavně s ním netancuj!

V předchozí části jsem padla do spárů příšernýho kluka, který se rozhodl ze mě udělat svoji holku. Vzápětí dostanu důvod překřtít ho na něco horšího než „Ušoun“ a nakonec i impuls pokusit se ho zbavit. Jak se to povedlo?
Další články autora |
Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii
Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72...
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest
Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Zřícený mrakodrap, stav nouze. Otřesy v Thajsku a Barmě mohou mít tisíce obětí
Barma i Thajsko hlásí první mrtvé v důsledku zemětřesení, zatímco američtí experti s odvoláním na...
ANALÝZA: Americký štít, bezpečnost, most. Proč prezident Trump tolik stojí o Grónsko
Premium Grónský výlet drobné Ushy Vanceové, manželky amerického viceprezidenta, vyvolal poprask, jako by se...
Pikaču se přidal k protestujícím Turkům. Policie dál zatýká stovky lidí
Turci už na své protesty proti vládě nejsou sami. Přidal se k nim nejslavnější pokémon Pikaču....
Hejtman kvůli likvidaci následků nehody vlaku s benzenem vyhlásil stav nebezpečí
Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil od pátečního poledne v oblasti Hustopečí...

BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna
Brněnský BRuNO family park nabízí více než 40 atrakcí pro děti i rodiče. V moderním areálu najdete autíčka, lodičky, tobogany, skluzavky, bludiště,...
- Počet článků 182
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1245x