Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak uspořit Česko k ekonomickému kolapsu

Média píší o schválené pomoci domácnostem ve výši 5000 Kč na dítě do 18 let a o problematické slevě cca 1,50 Kč ze spotřební daně na benzín a naftu. Ale tuzemské podniky drtí meziroční růst cen energie a jsou stále zoufalejší.

Zatímco česká média píší o schválené pomoci domácnostem ve výši 5000 Kč na dítě do 18 let a limitu příjmu milionu korun brutto ročně a o problematické slevě cca 1,50 Kč ze spotřební daně na benzín a naftu, tuzemské podniky jsou ve stále zoufalejší situaci. Drtí je meziroční růst cen elektřiny a plynu až na pětinásobek.

Vláda Petra Fialy ve snaze ideologicky se zcela distancovat od rozhazovačných dob za expremiéra Andreje Babiše s produkovaným kumulovaným deficitem státního rozpočtu cca 900 miliard se očividně rozhodně drží zásady: Než abychom pomohli tomu, kdo to nepotřebujeme, raději nepomůžeme nikomu. Vláda ČR soustřeďuje na formy tzv, nepřímé pomoci, na možnost získání státní záruky na podnikové úvěry, na dotace úroků, na příspěvky na projekty úspor energie a pod. O vzniku státního obchodníka s energií, míněno šéfem Ministerstva průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou vlastně jen na zemní plyn, se už dva měsíce jen mluví. Z možného zásahu proti německým cenám elektřiny, za které v tuzemskou elektřinu českým subjektům prodává monopolní a ze 70 % státem vlastněný ČEZ, zůstalo jen mediální vyjádření premiéra Fialy, že existuje úvaha o rozdělení ČEZ. V České televizi 5. června prohlásil vicepremiér Ivan Bartoš, že do září by měl být připraven projekt zlevněného tarifu elektřiny.

Řada zemí EU se rozhodla energetickému šoku čelit plošnými opatřeními, zastropováním cen i zásadním snížením či vynulováním daní a finančními kompenzacemi. I když ekonomičtí experti se v názorech na tyto kroky různí s tím, že se tím může prohlubovat deficit dané komodity a že bude složité se k „normálu“ zase vrátit, obyvatelé i podniky v daných zemích to pozitivně kvitují.

Pasivitu a váhavost pětikoaliční vlády ČR nyní začaly ostře kritizovat jejich podnikatelské svazy. V neděli 5. června v Otázkách Václava Moravce jinak velmi korektní a pozitivně naladěný viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar v přítomnosti vicepremiéra Bartoše prohlásil, že vláda nedělá pro pomoc průmyslu a podnikatelům nic. V dnešních (7.6.) Lidových novinách prezident Hospodářské komory (HK) Vladimír Dlouhý na otázku, zda si myslí, že se podnikatelé dočkají nějaké přímé pomoci nebo kompenzace, skepticky odpověděl: „Nedočkají. Musíme si to otevřeně říct.“ Celý rozhovor se šéfem HK je nadepsán příznačným titulkem: „Dlouhý: Firmy čeká běh údolím smrti“. Komora i Svaz průmyslu a dopravy se tak připojily k tvrdé kritice ze strany Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků z 20. dubna, která varovala, že jejich členské firmy budou muset začít propouštět.  

Připomeňme si, že klíčovým prvkem dekarbonizační politiky EU pod názvem Green Deal se stalo zavedení uhlíkové daně ve formě emisních povolenek, jež postupně vinou vstupu spekulantů ze zemí mimo EU zdražily z 5 eur za tunu vypuštěného CO2 až na 100 eur, když v současnosti stojí přes 80 eur. Ty samozřejmě zdražily cenu elektřiny, která ale explodovala po prudkém zdražení zemního plynu, z něhož se masivně v EU a zejména v Německu vyráběla elektřina náhradou za uhlí. Elektřinu tak zdražil plyn více než povolenky, což v poslední době vedlo k tlumení produkce z plynu a k návratu k emisnímu uhlí. 

Už v roce 2020 proto Česko následovalo jiné členské země EU a zavedlo možnost kompenzace vysokých nákladů cen elektřiny pro velké průmyslové podniky, jež jsou placeny právě z výnosů z emisních povolenek. Za rok 2021 dostane 31 tuzemských firem kompenzace 776 milionů Kč, přičemž podle Týdeníku Hrot 40 % z částky získají výrobci oceli a surového železa, zhruba čtvrtina připadne papírenskému průmyslu, kolem 15 % dostanou výrobci chemických látek a dvanáct procent rafinérský průmysl. Nepřekvapí, že přes 80 % příspěvků poputuje k podnikům z Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Němci ze stejného důvodu vyplatili 900 podnikům kompenzace ve výši v přepočtu 13,7 miliardy korun, ovšem vláda v Berlíně finančně pomáhá 200 největších podniků formou dotací odběru energie ze zelených zdrojů“ a dokázala z fondů EU přesměrovat na pomoc německým podnikatelům 11 miliard eur (cca 275 miliard korun).

Smutnou vypovídací hodnotu má fakt, že dle směrnic EU je možno dávat zpět na kompenzace podnikům až 25 % výnosů z prodeje emisních povolenek, za rok 2021 přitom bylo do českého státního rozpočtu zinkasováno 19 mld. korun, místo limitních 4,75 mld. bylo ovšem vyplaceno jen oněch 776 milionů korun. Jsou ovšem EU země, které s limity stanovenými Bruselem hlavu nelámou a vrací do ekonomiky z povolenek daleko více peněz. Jsou to Belgie, Francie, Finsko a Lucembursko, přičemž v posledně jmenované zemi je to dokonce více než šedesát procent. 

Dle zjištění think tanku Realistická energetika a ekologie u vedení Ministerstva životního prostředí ČR se pro rok 2022 předpokládá výnos z emisních povolenek ve výši až 14 miliard, přičemž kompenzace nepřímých nákladů, pokud je schválí vláda, by mohly být ve výši cca 800 mil. Limit EU by umožnil vrátit podnikům ale 3,5 miliardy. Zatímco je sice pravdou, že energetické náklady rostou řadě evropských firem stejně raketově, hůře či nulově nastavená vládní podpora významně zhoršuje konkurenceschopnost českého průmyslu. Přitom ten má nejvyšší podíl na tvorbě HDP ze všech zemí EU a jeho produkty tvoří klíčovou náplň českého exportu.

Je možné chápat snahu vlády o snížení deficitu státního rozpočtu, ale s inflací přesahují 14 % s rizikem dalšího růstu (a také zvýšení úrokových sazeb pro podniky i domácnosti) směřuje česká ekonomika mílovými kroky ke stagflaci. Aby nastala dokonalá ekonomická bouře, pak by se k vysoké inflaci a mizernému růstu či dokonce poklesu HDP mohla přidat ještě vzrůstající nezaměstnanost v důsledku bankrotujících firem, což by ekonomicky vymklo vládě z rukou otěže racionálního řízení ekonomiky i společnosti. Vláda přitom na to prostředky má, vždyť z veškerého růstu cen elektřiny, plynu a pohonných hmot putují do státní kasy desítky miliard korun navíc jen z DPH.

Jak autor napsal ve svých předchozích blozích, například zde, vláda ČR musí začít řešit příčiny drahé energie. Ta není v ruské agresi na Ukrajině, ale v důsledcích naprosto urychlované a ekonomicky nezvládnutelné EU politice dekarbonizace a ideologie Green Deal. I když nebude mít ČR zatím dostatek unijních spojenců pro revizi této politiky, nesmí se vláda v Bruselu trpně podvolovat a být naopak aktivitní, při obraně národních zájmů zásadová i kontroverzní. Do té doby musí udělat vše pro doslova přežití českého průmyslu a pro maximální omezení škod prudkého snížení životní úrovně českých občanů.

Diplomatické kecy, úsměvy a poplácávání si vzájemně po zádech na jednáních v Bruselu nikoho v Česku neohromí. Naopak tzv. eurohujerství by vládní koalici posléze voliči tvrdě spočítali. Nadcházející unijní předsednictví Česka dává vládě mimořádnou šanci, aby se chopila obrany legitimních národních zájmů.

Autor: Milan Smutný | úterý 7.6.2022 17:59 | karma článku: 29,79 | přečteno: 792x
  • Další články autora

Milan Smutný

Přijetí eura za vládu ČR a další státní instituce jejich domácí úkoly neudělá

Novoroční projev prezidenta oprášil léta zanedbané téma přijetí společné měny euro v ČR. Strhla se politická i mediální mela. Je to naprosto zástupný problém místo řešení daleko naléhavějších otázek ekonomiky a společnosti.

4.1.2024 v 20:03 | Karma: 33,91 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

S koncem německých dotací e-aut se smráká i nad konceptem násilné elektromobility v EU

Německo, vůdčí země přechodu na světlé zelené zítřky, narazila. Došly dotační peníze. S tím současně nastává soumrak násilně prosazované elektromobily v celé Evropské unii.

20.12.2023 v 14:56 | Karma: 34,52 | Přečteno: 994x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

COP28 v Dubaji: cirkus jalových proklamací, falešné morálky a pokrytectví

28. pokračování konference OSN o klimatu v Dubaji končí. Delegáti z 200 států jedou domů. Poprvé v historii konferencí COP se v závěrečném dokumentu hovoří o nutnosti konce fosilních paliv. Jejich spotřeba však ve světě roste.

14.12.2023 v 20:27 | Karma: 34,72 | Přečteno: 849x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma: 21,00 | Přečteno: 376x | Diskuse

Milan Smutný

Prestižní studie USA: LNG je pro planetu emisně mnohem horší než spalování uhlí

Mezi experty na energetiku vybuchla atomovka. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro planetu kvůli úniku metanu emisně mnohem horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG sází.

14.11.2023 v 20:06 | Karma: 44,14 | Přečteno: 7140x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tuleja vzdal nominaci na ministra, připustil selhání. Fiala rozhodnutí vítá

3. května 2024  14:19,  aktualizováno  15:20

Pavel Tuleja se vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Připustil selhání v...

Vagony po nehodě u Klínce odklidí dopravce. Policie zahájila úkony trestního řízení

3. května 2024  11:11,  aktualizováno  15:17

Policie prověřuje čtvrteční vykolejení osobního vlaku bez strojvůdce poblíž Klínce u Prahy pro...

Tramvaj srazila chlapce, který přebíhal přes ulici. Skončil v nemocnici

3. května 2024  15:03

Záchranáři převezli v pátek ráno do nemocnice šestiletého chlapce, kterého srazila v Plzni tramvaj....

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  14:23

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

  • Počet článků 121
  • Celková karma 36,26
  • Průměrná čtenost 2365x
Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Seznam rubrik