Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi se nechají stříhat jako ovce, často až do krve

Ve středočeské obci Skorkov u St. Boleslavi dostali občané před Vánocemi v předvánočním zpravodaji milý pozdrav od starosty a s ním oznámení o zvýšení řady poplatků. Do ČR se vrací pojem bídy, přičemž sami Češi se málo brání.  

Nejcitlivější je pro necelých 600 trvale přihlášených obyvatel Skorkova a jeho částí Podbrah a Otradovic růst ceny vodného a stočného na celkových 149,82 Kč za kubík vody, což za končící rok s dosavadní cenou 139,17 Kč/m3 i příští rok je zřejmě rekordně nejvyšší cena vody v celé České republice. Když si ve Skorkově odskočíte doma na své vlastní WC, „velké“ spláchnutí přijde na 1,50 Kč, malé na 50 haléřů, takže výdaje na obecní vodu spravovanou soukromou firmou stojí čtyřčlennou rodinu asi 2000 korun měsíčně. Není se tedy co divit, že obecní vodovod postavený před tuctem let za dotace EU 40 milionů korun využívá jen asi čtvrtina obyvatel a většina se spoléhá na vlastní studně. Poté se dle státní normy se i při neodběru vody musí platit paušální stočné, tedy za splašky odváděné do obecní kanalizace (opět postavené v nultých letech za dotace 36 milionů korun), stanovené na 36 m3 na osobu a rok (krát stočné 68,38 Kč/m3 pro rok 2023). Nepochybně to povede řadu obyvatel obce  k úvaze, jak mohou na vodě ušetřit. Starší domy předělat na samostatné splachování dešťovou vodou je ekonomicky velmi nákladné i se státní dotací. Možná dojde na splachování toalety dešťovou vodou tradičním vědrem, třeba si někdo zase postaví kadibudku... 

EFEKT VODA je známý po celém Česku. S tím, jak obyvatelé začali šetřit a současně zůstávají a nyní se i zvedají fixní náklady, se přes dosažené úspory cena každého kubíku neustále zvyšuje a voda se tak z běžné komodity stává stále větším luxusem, přestože v celém Česku s výjimkou jižní Moravy je celkově vody dostatek. EFEKT VODA se nyní masivně zopakuje v ceně elektřiny s největším dopadem na chudé spoluobčany kvůli masivní instalaci dotovaných solárních panelů u bohatých soukromníků.

Každopádně hygienici v Česku už varují, že šetření Čechů s vodou naráží na rizika nižší osobní hygieny s příslušnými důsledky pro možné šíření různých chorob. V současném tlaku na úspory energie hygienici také upozornili, že ohřívat bojlery jen na úroveň vlažné vody může vést k šíření velmi nebezpečných bakterií legionely, které takto dobře přežívají ve vodovodních trubkách.

Čechy čeká vedle růstu ceny vody pro příští rok podstatně větší růst klíčových nákladů. Domácnosti budou po skončení termínově zafixovaných smluv nepochybně šokovány troj až čtyřnásobným růstem ceny elektřiny, plynu a tepla, a to navzdory zastropování ceny vládou za dosud nevyjasněné náklady státního rozpočtu. Majitelé a manažeři velkých firem, z nichž drtivá většina nemá od 1. ledna dosud smluvně zajištěné dodávky, se obávají až šestinásobného růstu cen nákladů na energie. Jestliže různí ekonomičtí analytici se snaží vzbuzovat optimismus, že inflace se bude v roce 2023 „pomalu“ snižovat, pak očekávaný dopad cen energie tomu nenapovídá. Právě naopak. K tomu se ještě přidá fakt, že z důvodů drahoty energie a vysoké očekávané ceny průmyslových hnojiv příští rok znovu vzrostou ceny zemědělské produkce. Už nyní se v řadě zemí EU snižuje o desítky procent produkce vepřového masa.

Česká státní správa brutálně selhává v ochraně českých spotřebitelů před nenasytnými ziskovými choutkami přirozených a síťových monopolů a oligopolů, ale i před dominantními firmami na trhu s klíčovou tržní silou. Běžný Čech si nemůže vybrat jiného dodavatele vody, těžko mění i dodavatele energie. Média píšou o nafouknutých ziskových maržích supermarketů. Z nabídky tři velkých stávajících mobilních operátorů nenajde klient v různých balíčcích zásadně lepší cenu. Regulátor trhu, Český telekomunikační úřad (ČTÚ), jemuž se desítky let nedaří rozpohybovat konkurenci příchodem různými vládami ČR planě slibované další „tržní štiky“, před několika měsíci rezignovaně prohlásil, že stávající operátoři asi jednají ve shodě. Kde jsou možné miliardové pokuty stanovené zákonem, kde je rozhodný zásah antikartelového Úřadu pro hospodářskou soutěž? Musejí Češi nadále platit asi nejdražší mobilní data v Evropské unii?

Po krachu firmy Bohemia Energy z podzimu 2021, kdy na holičkách zůstalo 900 tisíc odběratelů elektřiny a plynu, se potvrdilo, že ve své funkci selhává i klíčový Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten ještě před měsícem tvrdil, že nemá lidi ani IT systémy, aby splnil vládní úkol postarat o výběr mimořádných daní, jejichž výnosem chce vláda premiéra Petra Fialy financovat zastropování, neboli dotování cen energie domácnostem a podnikům, ale současně má doplatit i omezené zisky obchodníkům s elektřinou a plynem. Z toho může být bianko šek v řadu stamiliard. Místo aby vláda zastropovala obchodní marže v Česku relativně levně vyráběné elektřiny, zvolila neefektivní systém zdanění a přerozdělování, z něhož nebude nikdo moudrý a málokdo spokojený, tedy určitě ne domácnosti a firmy.

Český stát bude prostřednictvím - snad funkčního - ERÚ přitom mimořádné daně (splatné poprvé celkově v roce 2024 za rok 2023) vybírat zálohově předem po celý rok 2023 s odkazem na zisky roku letošního. Přitom hrozí riziko, že s ohledem na možný propad zisků v roce 2023 bude v dalším roce nesprávnou výši vybraných daní ERÚ firmám masivně vracet, nemluvě o hrozících soudních sporech kvůli dvojímu zdanění. Co to udělá s rozpočtem roku 2024, je ve hvězdách.  

Vedle faktu, že vláda neochraňuje české spotřebitele tam, kde neexistuje zdravá tržní konkurence, se zároveň sami Češi pasivně nechávají doslova stříhat dohola jako ovce, často až na krev. Kdo z českých spotřebitelů a domácností pravidelně vyhodnocuje konkurenční nabídky bank a nechává své peníze ladem a i bez mizerného úrokového zhodnocení na běžných účtech? Kdo pravidelně zkouší u konkurence a hrozbou odchodu od stávajícího poskytovatele získat lepší cenu za služby mobilních operátorů? Kdo nemávne rukou nad rozdílem několika korun na litru benzínu či nafty (dnes i 5 Kč) a raději nezajede k podstatně levnějšímu čerpadláři? Kdo se v nabídce tzv. akčního zboží podívá na internetové srovnávače (např. Heureka. cz, Mall.cz, Zboží.cz atd.). aby zjistil, zda jde opravdu o nejlepší cenu na trhu nebo jen o klamavou nabídku? To vše v součtu znamená tisíce korun zbytečně navíc ve výdajích za rok, jež pak chybí v rodinném rozpočtu.

Čeští občané nejsou v převážné míře sebevědomými spotřebiteli, kteří by svým nákupním a zákaznickým chováním přiměli obchodníky k lepší nabídce. Asi není třeba psát o výhodnějších cenách v Polsku, ale jak jinak si vysvětlit, že dle zprávy deníku E15 Češi platí za totožnou pohovku v nabídce IKEA o 16.000 Kč více než Němci, kteří mají nota bene v průměru 3x větší platy? Dle této analýzy, kdy deník E15 sledoval 17 380 totožných produktů v 18 kategoriích prodávaných v obchodních domech IKEA v ČR a Německu, byla německá nabídka IKEA v průměru o 11 % cenově nižší, přičemž u produktů spojených s praním a čištěním včetně praček a myček byly německé ceny nižší až o 20 procent. Možná známe jiné země, jejich obyvatelé které by proti takovému lačnému a chamtivému jednání spustili kampaň s pomocí sociálních sítí. Ne tak v Česku, kde mnozí nechápou, že korporace neexistují pro dobro lidí, ale pro tvorbu co největšího zisku svým majitelům.  

Nadcházející rok bude pro české domácnosti a ještě více pro průmyslové podniky nejtěžší od vzniku samostatné republiky. Inflační tlaky porostou a možná bude Česká národní banka nucena dále zvýšit úrokové sazby, čímž tvrdě omezí investiční aktivitu, spotřebu a dále srazí trh nemovitostí. Ekonomika se nepochybně propadne do hluboké recese ovlivněná zásadně očekávaným propadem německého hospodářství. Vedle zničující inflace může začít významně růst i nezaměstnanost o lidi z českých podniků, jež energetickou krizi neustojí. To se klíčově týká dodavatelský firem v automobilovém průmyslu, jejichž výpadek produkce by mohl postihnout i finální výrobu tří největších automobilek v ČR. Riziko nezvládnutí deficitu státních financí v důsledku neefektivního financování cen energie, růstu výdajů na pomoci firmám zopakováním „kurzarbeitu“ atd. a nových výdajů na nezaměstnané nepochybně může destabilizovat kurz české koruny a i samotnou schopnost státu rozumně si půjčovat na světovém trhu další miliardy na krytí běžných i krizových výdajů republiky.

Češi jsou velmi racionální a spořiví lidé. Naučily je to desítky let života v různých režimech. Nikdy se nechtěli a nemohli spolehnout na své vládce už proto, že dobře věděli, že to nejsou ti nejlepší z nich, i když si je mohli v posledních 32 letech svobodně zvolit, často ale formou výběru jen menšího zla. Proto se v době krize, kdy podle posledních analýz má na dávku na bydlení, tedy přímo řečeno na dávku proti chudobě, nárok už 24 % všech českých domácností (pomoc zatím čerpá jen 4 % z nich), musejí spolehnout zejména sami na sebe.

Dle analýz vlivu inflace a růstu cen v průměru české domácnosti o dvou pracujících každý měsíc chybí proti loňsku bezmála 7000 Kč. Proto je potřeba se zamyslet nad každoměsíčním výdajem i v řádu desetikorun, který lze aktivně u konkurence získat levněji. A ještě platí jedna moudrost: dá se sice roztlouct na polívku i starý chléb, ale někdo musí vždycky vyjít z domu a přinést peníze. Třeba i z druhého pracovního poměru či brigády.

Naučí-li nadcházející krize Čechy, aby byli rozhodnější a sebevědomějšími občany i jako spotřebitelé a budou-li také u svých zvolených poslanců, senátorů, starostů i dalších zástupců volat, psát, emailovat či telefonovat po větší ochraně svých legitimních zájmů, nebude to zbytečná zkušenost.

Autor: Milan Smutný | čtvrtek 29.12.2022 8:00 | karma článku: 33,58 | přečteno: 1139x
  • Další články autora

Milan Smutný

Přijetí eura za vládu ČR a další státní instituce jejich domácí úkoly neudělá

Novoroční projev prezidenta oprášil léta zanedbané téma přijetí společné měny euro v ČR. Strhla se politická i mediální mela. Je to naprosto zástupný problém místo řešení daleko naléhavějších otázek ekonomiky a společnosti.

4.1.2024 v 20:03 | Karma: 33,91 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

S koncem německých dotací e-aut se smráká i nad konceptem násilné elektromobility v EU

Německo, vůdčí země přechodu na světlé zelené zítřky, narazila. Došly dotační peníze. S tím současně nastává soumrak násilně prosazované elektromobily v celé Evropské unii.

20.12.2023 v 14:56 | Karma: 34,52 | Přečteno: 994x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

COP28 v Dubaji: cirkus jalových proklamací, falešné morálky a pokrytectví

28. pokračování konference OSN o klimatu v Dubaji končí. Delegáti z 200 států jedou domů. Poprvé v historii konferencí COP se v závěrečném dokumentu hovoří o nutnosti konce fosilních paliv. Jejich spotřeba však ve světě roste.

14.12.2023 v 20:27 | Karma: 34,72 | Přečteno: 849x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma: 21,00 | Přečteno: 376x | Diskuse

Milan Smutný

Prestižní studie USA: LNG je pro planetu emisně mnohem horší než spalování uhlí

Mezi experty na energetiku vybuchla atomovka. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro planetu kvůli úniku metanu emisně mnohem horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG sází.

14.11.2023 v 20:06 | Karma: 44,14 | Přečteno: 7139x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Von der Leyenová s kampaní navštívila Prahu, na Národní třídě čepovala pivo

30. dubna 2024  17:58,  aktualizováno  21:38

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v souvislosti s předvolební kampaní Evropské...

Na čarodějnice padaly teplotní rekordy. Ve Žďáře od vatry vzplála tráva

30. dubna 2024  18:41,  aktualizováno  21:28

V poslední den měsíce dubna se na řadě míst koná tradiční pálení čarodějnic. Středočeský kraj však...

Češi chtěli odříznout proruského Ukrajince, zastání našel na Slovensku

30. dubna 2024  20:56

Proruský ukrajinský politik a podnikatel Arťom Marčevskij, kterého česká vláda minulý měsíc...

Měli „rozjasnit každodenní život v boji“. Pávi vyvolali smršť nadávek na Putina

30. dubna 2024  20:55

Vedení zoologické zahrady v ruském Lipecku dostalo podivný nápad se taky nějakým způsobem zapojit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 121
  • Celková karma 36,25
  • Průměrná čtenost 2365x
Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Seznam rubrik