Západní vs. východní Evropa

Chtěl bych se podívat na uprchlickou krizi trochu z jiného pohledu. A to jako střed většinou post komunistických zemí se západními státy. Jako postoj státu beru prohlášení předních představitelů zemí.

Začínám si všímat, že v rámci uprchlické krize začíná vystupovat spor mezi dvěma celky. Jedná se o střed mezi státy východní Evropy a západní Evropy. Zatím co státy Východní Evropy kam řadím i náš stát, se k příjímání uprchlíků staví spíše negativně. Státy západní Evropy uprchlíky přijímají daleko vstřícněji a naopak nadávají a snaží se (když zatím ne příliš úspěšně přimět východní státy, aby uprchlíky začali přijímat více).

 

Státy západní Evropy jsou většinou ekonomicky vyspělejší a do rozpočtu EU odvedou více peněz, než se jim vrátí zpět. Západní státy tak mají pocit, že mají větší slovo než ty východní státy a mohou jim tak občas vnutit svoji politiku a svůj pohled na věc. Východní státy jsou většinou čistými příjemci peněz z EU a tak mají Západní státy poměrně dobrý nástroj, jak vyvinout na východní státy tlak.

 

Západní státy mají také daleko větší zkušenost s demokracií a tržním hospodářstvím než východoevropské státy, které měli komunistické vlády a po návratu zpět k demokracii si rádi nechali radit od vyspělých západních států a rádi přijímali rady a znovu se učili demokracii. Západní státy tak berou východní státy spíš jako své žáky než plnohodnotné partnery a jen neradi vidí, že se východní státy v něčem chovají jinak.

 

Je zajímavé, že východoevropské státy mají daleko více negativní pohled na uprchlickou vlnu a spíše se velkého přijímání uprchlíků obávají. Těžko říct, kde se tento negativní pohled bere. Může to být tím, že společnost si ještě stále pamatuje komunismus a víme, že malování světlých zítřků ještě světlé zítřky nedělá. Naučili jsme se daleko více věřit sami sobě a tzv. selskému rozumu. A nevěříme médiím a politikům vše, máme daleko větší nedůvěru. A tak než tisíce řečí o tom, že uprchlíci přišli z války zbídačené země a budou zde pracovat a zařadí se do společnosti, chceme prvně vidět jasnou ukázku. Dobře víme, že když tu žije jedna spořádaná rodina přistěhovalců, ještě pořád to neznamená, že jich přijde tisíc a všichni budou spořádaně žít ve většinové společnosti. Nebudou si zakládat ghetta, kde budou uznávat vlastní hodnoty a zákon naší země tam bude existovat pouze na papíře podobně, jako to vidíme v některých oblastech západních zemí.

 

Věřím, že si můžu jen těžko představit to, čím si někteří z těchto uprchlíků museli projít. Ale zkrátka když vidím fotografie z uprchlických táborů nebo míst, kde jsou či byli uprchlíci a všude okolo se válí plno odpadků, prostě to nedělá dobrý dojem a jestliže tito lidé neumí tam udržovat čistotu a dělat takovou základní věc jako je vyhodit odpadky do koše, jak nám chtějí dokázat, že budou dělat pořádek zde? A podobných věcí je více. Proč chtějí uprchlíci převážně do Západní Evropy a ne do té východní? Nemyslím si, že by u nás bylo tak špatně a byli by tu ohrožení na životě. Mám spíš dojem, že většině z nich jde pouze o vlastní prospěch než o to, že by potřebovali pomoc v nouzi a tím bohužel trpí i ti, kteří pomoc doopravdy potřebují.

 

Východní státy sami osobě nic moc nezvládnou, a proto se shlukují do podobných organizací jako Visegrádská čtyřka, kde země zaujmou stejné stanovisko a můžou se pak daleko lépe bránit.  Myslím si, že už je načase postavit se a státům západní Evropy dát jasně najevo, že už nejsme pouze jejich žáci, ale plnohodnotní členové EU, které musejí brát vážně. A můžou nám jejich političtí představitelé či média vyhrožovat jak chtějí. Státy východní Evropy udělaly za 25 let velký kus práce. Můžeme poděkovat západním státům, které nám velmi pomohly na cestě k demokracii, avšak teď už jsme vyrostli a musí si to uvědomit. A jestliže máme jiný názor na uprchlickou krizi a nechceme kvóty na přijímání uprchlíků, musí to tyto státy pochopit. A to i za cenu pozastavení dotací či členství v EU.

 

Přece si jako Česká republika nenecháme neustále vyhrožovat, jako už několikrát v historii. Nenechme se koupit eury z evropských fondů. Naše hospodářství je dostatečné silné, aby se s jejich výpadkem vyrovnalo a pokud budeme mít stejné stanovisko i s dalšími státy východní Evropy, západní Evropa nás bude muset začít brát vážně.

 

Pro jasnost, státy východní Evropy myslím: ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko, Chorvatsko a Pobaltské státy. Státy západní Evropy: Německo, Francie, Rakouskou, státy Beneluxu, Švédsko, Itálie. 

Autor: Aleš Šmerda | pondělí 31.8.2015 16:17 | karma článku: 30,81 | přečteno: 1288x

Další články autora

Aleš Šmerda

Důchodová realita

Důchodová reforma strašák každé vlády. Většina ekonomů se shodne na její nezbytnosti k vzledem k budoucí udržitelnosti veřejných financí. Její provedení však naráží na rozdílné požadavky profesních a politických uskupení,

6.10.2020 v 9:17 | Karma: 13,77 | Přečteno: 870x | Diskuse | Ekonomika

Aleš Šmerda

Kolik si můžeme půjčit

Vláda ČR plánuje už potřetí zvýšit schodek státního rozpočtu, tentokrát na 500 mld. Kč. Toto číslo nemusí být ještě konečné, záleží především na vývoji globální ekonomiky a ekonomiky EU.

17.6.2020 v 10:52 | Karma: 12,43 | Přečteno: 631x | Diskuse | Ekonomika

Aleš Šmerda

Ne referenda, ale decentralizace

Švýcarsko je pro mnohé zemí, od které bychom se měli učit a inspirovat se jejich právním řádem a politickým systémem.

5.3.2018 v 12:05 | Karma: 12,57 | Přečteno: 504x | Diskuse | Společnost

Aleš Šmerda

Prezidentské volby nebo volba SuperStar

Po klidném prožití Vánočních svátků se na nás na všechny vyřítili z televize, billboardů, internetu atd. kandidáti na prezidenta, kteří naplno rozjeli svoji kampaň.

24.1.2018 v 14:12 | Karma: 15,09 | Přečteno: 514x | Diskuse | Společnost

Aleš Šmerda

Kryptoměny

Bitcoin, Litecoin, Monero atd., nové jména, které se za rok dostaly do slovníčku všech moderních lidí a v roce 2017 plnily novinové titulky nejvýznamnějších i méně významných zpravodajství po celém světě.

10.1.2018 v 14:55 | Karma: 12,44 | Přečteno: 684x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

11. dubna 2025  18:12

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Šli jsme s nimi pro rozstřílené notebooky. Interventka o pomoci rodičům obětí z FF

19. dubna 2025

Premium Od tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy uběhl rok a čtvrt. Střelec tehdy...

Slintavka škodí, i když tu není. Decimuje český agroturismus

19. dubna 2025

Strach ze slintavky a kulhavky nezkomplikoval jenom chod zemědělských podniků, ale zkazil mnoha...

Ropovod TAL posílil, Česko už ruské dodávky nepotřebuje. Družba však zůstává

19. dubna 2025

Premium Česká republika je od třetího dubnového týdne výhradně zásobována neruskou ropou, a to západní...

  • Počet článků 20
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1012x
Dobrý den, jsem student vysoké školy. Žil jsem 1 rok v zahraničí. Velmi se zajímám o ekonomiku, politologii, mezinárodní vztahy, historii, finanční trhy a trochu i psychologii.

Seznam rubrik