Vyslanci pro Paraple - Jiří Holíček - Kraj Olomoucký
Miloš Škorpil 2. Co si osobně myslíš o nadacích, přispíváš některé, když ano, které a jakou formou?
Myslím si, že nadace jsou velmi důležitou součástí občanské společnosti. Figurují tam, kde stát pomáhat nechce nebo nemůže. Líbí se mi, že každý se může svobodně rozhodnout, kam a komu peníze pošle, narozdíl od daní, o jejichž využití rozhoduje stát a který často podporuje také některé z nás, kteří jsou zdraví, ale nechce se jim pracovat. Mrzí mě, že narozdíl od mnoha evropských zemí včetně Slovenska není možné věnovat alespoň procento z odvedených daní nějaké nadaci nebo občanskému sdružení. Každoročně přispívám Lize proti rakovině, která se zabývá jejím výzkumem - to jsou ty žluté květinky, které na ulici nabízejí ke koupi mimochodem velmi pěkná děvčata. Posílám i dárcovské SMS, např. pro nadaci Člověk v tísni, nebo každoroční velikonoční sbírce na pomoc dětem.
3. Víš něco více o centru Paraple, kromě toho, že se pravidelně vždy v červnu pořádá Běh pro Paraple?
Předtím, než mi moje povědomí rozšířil Miloš Škorpil, věděl jsem o Parapleti pouze to, že pomáhá tělesně postiženým lidem (vozíčkářům) a že mediální tváři této nadace je Zdeněk Svěrák.
4. Co tě první napadne, nepřemýšlej, když potkáš handicapovaného člověka?
První, co mě napadne je, jaké já mám štěstí, že jsem zdravý a jaká shoda okolností se stane, že o něj přišel. A hned přemýšlím, zda a jak mu mohu pomoci, protože nikdy nevím, zda takovou pomoc nebudu potřebovat někdy i já. Myslím si, že je naší občanskou odpovědností o tyto lidi pečovat a snažit se je integrovat do společnosti, udělat všechno pro to, aby mohli žít normální život.
5. Motivuje tě to, jak se tito lidé dokáží vzepřít osudu a žít dál, nebo je lituješ?
Určitě mě to motivuje, věřím, že bych i já, pokud bych byl handicapovaný, mohl žít šťastný život. Jsou lidi, kteří jsou zdraví a jsou politováníhodní a naopak handicapovaní lidé, kteří se radují ze života a není důvod je litovat. Jsou však věci, které sami nedokážou a nemohou zůstat bez pomoci - my všichni jsme zodpovědni za to, aby každý handicapovaný člověk měl potřebné zázemí, které mu dá šanci žít šťastný život.
6. Co pro tebe představuje běh?
Běh je pro mě radost z pohybu, meditace i způsob života. Cítím v něm hlubokou přirozenost, která je člověku dána jako druhu už tisíce let. A těší mě, že ze všech živočišných druhů je člověk nejvytrvalejším a tím i nejlepším běžcem.
7. Jak dlouho běháš a co tě k běhání přivedlo?
Běhat jsem jako dítě nikdy neuměl a ani nechtěl, protože jsem nebyl sportovně nadané dítě a možná ani neměl štěstí na nikoho, kdo by mě pro nějaký sport nadchnul. S během jsem začal před dvěma lety na jaře, kdy moje hmotnost překročila 106 kg. Navíc jsem se necítil dobře a potřeboval změnu. Měl jsem málo volného času a hledal aktivitu, která mi něco přinese a nebude mě stát víc, než půlhodinku denně. Na serveru IDNES začal vycházet běžecký seriál pro začátečníky, který vyžadoval právě jen 30 minut denně. Začal jsem s chůzí kombinovanou 1 minutou běhu a protože jsem předepsaný tréninkový plán dodržoval, kila i kondice se začala pohybovat navzájem nepřímou úměrou. Pamatuji si jednu radu, která mi utkvěla v paměti: běhejte pouze takovým způsobem a tak dlouho, jak je vám to příjemné. Jsem za to rád - měl jsem štěstí, že běhání mě už od začátku bavilo, nikdy mě nebolelo ani jsem kvůli němu jinak nestrádal. Za 12 týdnů tohoto běžeckého programu jsem uběhl 60 minut v kuse a zhubl 10 kg, aniž bych omezil svoji stravu. Takový začátek přeji každému, kdo má málo času, chce si zlepšit svoji kondici a přitom se cítit dobře.
Co podle tebe může běh a běhání člověku dát - přinést?
Určitě spoustu radosti ze života. Člověk si narozdíl od sezení u televize uvědomí, že žije a raduje se v každé vteřině tohoto pohybu. Jako u jakékoliv aktivity, kterou chceme umět, je však třeba začít a běhání věnovat pravidelně, aby radost byla dlouhá, intenzivní a aby nebolela.
8. Máš nějaký slogan - heslo, kterým budeš lidi z kraje, za nějž běžíš jako vyslanec pro Paraple, motivovat k tomu, aby podpořili tvou snahu vybrat na konto Paraple co nejvíc korunek? Případně jak zní?
Pomož druhému a pomůžeš i sobě.
9. Máš nějaký nápad, kterým by se dalo pomoci nadaci pro Paraple i jinak, než tímto konkrétním způsobem? Máš-li, sem s ním.
Napadla mě myšlenka dárcovských SMS, kterým by mohli lidé přispět technicky snadněji, než převodem na účet. Pokud může někdo s realizací pomoci, budu rád a předpokládám, že Paraple také.
10. Kdybys chtěl někoho pozvat na návštěvu kraje, v němž žiješ, za nějž běžíš, čím bys ho lákal? Co je pro tento kraj typické, co se jinde nevidí?
Všeobecně se ví, že Olomouc je jedním z nejkrásnějších měst v Česku a Jeseníky druhým nejvyšším pohořím v celé zemi. Většina lidí ale netuší, že v olomouckém kraji se nachází největší vojenský újezd v zemi - Libavá. Jde o obrovské území bez osídlení a infrastruktury, kde se rozléhají tisíce hektarů divoké a nespoutané přírody. Vrcholy kopců sahají až 700 metrům nad mořem, hluboké lesy na západě území spadají do kaňonu řeky Bystřice, z vrcholku Bílého Kamene lze přehlédnout půlku Moravy. Uprostřed lesů na východ od Města Libavá se nachází opuštěný, částečně zrekonstruovaný barokní kostel v poutním místě Stará Voda. Tohle území se veřejnosti otevírá jen jednou ročně, 1.5. v rámci akce Bílý kámen, díky níž je možné si vojenský újezd projít pešky, na kole nebo autobusem.
Miloš Škorpil
DĚKUJEME – BĚŽTE

Děkujeme, odcházíme! Zajímavý nápad, sbalit si kufry a běžet. Nic proti tomu, za první republiky a i dříve za Rakouska Uherska chodili lidé do světa na zkušenou, aby poznali, jak to ve světě chodí, aby poznali, že všude je chleba o dvou kůrkách a nikde do huby pečení holuby sami nelétají. Určitě na to mají nárok i lékaři, akorát by neměli zapomínat na Hippokratovu přísahu a taky proč šli studovat medicínu. Jestli proto, aby se měli v životě dobře, tak je dobře, že odchází, ať prominou, já si stále myslím, že lékařem se stává člověk proto, aby bylo dobře, aby se cítili dobře – zdraví a fit jejich spoluobčané, a když to dělají dobře a se srdcem na dlani, tak se pak budou mít dobře i oni. Svou zkušenost však musí v životě zažít každý z nás, tak jim zamávejme a vyprovoďme je slovy – DĚKUJEME – BĚŽTE ...
Miloš Škorpil
Společné vyběhnutí do roku 2011 s Běžeckou školou

Že to máte trošku z ruky, abyste přijeli třeba do Chebu, Prahy, Jablonce, Kutné Hory, Krkonoš, Pelhřimova ... NEVADÍ. Že budete ráno po Silvestrovském veselí znaveni – NEVADÍ. Že, že, že ..., NEVADÍ, my žádné výmluvy nebereme, my s nimi vyběhneme :).
Miloš Škorpil
Film, který stále běží a nemůžete ho zastavit …

... tak přesně takový pocit mám nyní, a jak pročítám ohlasy na Františkolázeňskou 21 hodinovku, tak vidím, že nejen já. Je to stejný pocit, jako když slezete z běžeckého pásu – taky vás to nutí jít stále dopředu ...
Miloš Škorpil
Musíš být vítěz – zabíjí naši (dětskou) duši

Od malinka slýcháme : „Musíš být vítěz, musíš být nejlepší, musíš se víc snažit, abys vyhrál, abys měl lepší známky“, postupem let se požadavky stupňují, „musíš se snažit, abys více vydělal, abychom si mohli pořídit lepší bydlení, měli lepší auto, mohli jet na lepší dovolenou ...“. Není divu, že to v lidech zabíjí duši, nejhorší na tom je, že tím je zabíjena dětská duše ještě dříve, než se může rozlétnout a poznat, proč na tento svět přišla. Není divu, že už od dětských let nevíme, co si s životem počít a to se pak s námi táhne do té doby, než řekneme: „A DOST, TOHLE TEDY OPRAVDU NECHCI, PROTO JSEM SE NENARODIL/NENARODILA!“
Miloš Škorpil
Jak najít cestu zpět do ráje - ke kořenům

Běžíce přes kořeny, zakopáváme, nadáváme na ně, zlobíme se na stromy, že nám je staví do cesty, při první příležitosti je odsekáme, zalijeme do asfaltu či do betonu a libujeme si, jak jsme na ně vyzráli.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Pražští policisté pátrali po třináctiletém chlapci se sníženým intelektem
V neděli policisté úspěšně vypátrali třináctiletého chlapce se sníženým intelektem, který den...
Rodiče hledají v taškách svých dětí zbraně. Kriminalita ve Švédsku klesá
Švédsko zaznamenává dramatický pokles násilné kriminality, zejména co se týče bombových útoků a...
Zhubněte! Tlusté břicho je v Číně symbol blahobytu, vláda vyráží do boje
Víc než polovina dospělých Číňanů trpí nadváhou nebo obezitou. V zemi, kde si lidé prošli léty...
Spory o vnoučata řeší soudy. Prarodiče se nebojí bojovat, aby je mohli vídat
Premium Mnohé prarodiče trápí, že kvůli rodinným neshodám nemohou vídat svá vnoučata, jak by chtěli....

Pronájem bytu 2+1, o velikosti 62,31 m2 v 1.NP
K Višňovce, Pardubice
17 000 Kč/měsíc
- Počet článků 133
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1495x