Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

O rómském rasismu a frustraci

Před více jak deseti lety jsem se vydal do baru, ale jen s kamarádkami. Když jsem vycházel obstoupila mne skupina „rómských spoluobčanů“, kteří se se mnou opravdu nemazali, jen já se umazal od krve, přišel domů, stačil oznámit, aby zavolali sanitku a upadl do bezvědomí. Holá lebka se ze mne nestala. Ale vzhledem k tomu, jak se naši „rómští spoluobčané“ snaží, tak ji ze mne udělají sami.

Samozřejmě, když jsem se vrátil z nemocnice, byl jsem na okresním ředitelství policie a podal trestní oznámení. Netrvalo to dlouho a našly se i další oběti stejné skupiny. Pak to samozřejmě trvalo o trochu více času a byl dokonce soud. Před soudním líčením ztratili ostatní svědci na chodbách soudu odvahu pod výhružkami příbuzných. Připadalo mi, že vlastně celá rómská komunita v našem městě je vlastně jedna velká rodina. Zůstal jsem samozřejmě na to sám, výhrůžkám jsem nepodlehl. Ale jakmile jsem vylezl z budovy, snažil jsem se zmizet co nejrychleji.

 

To byla minulost, jaká je současná situace?

 

Chodit po ulici večer sám, už se nebojím. Trvalo mi to dlouhou dobu, než jsem si zvykl. Teď jsem v pohodě, i když má postava kulturisty anorektika, mi moc šancí při možném střetu nedává.

 

Nedávno jsem se stal obětí , když jsem byl nařčen z toho, že jsem rasista, protože jsem jako bankovní úředník, odmítl poskytnout půjčku rómským spoluobčanům. Důvod samozřejmě nebyl ve mne, už vůbec ne v tom, že bych při poskytování půjčky rozlišoval, zda někdo přijde méně či více opálený, nebo jestli voní lesem či senem.

 

Nejvíce mne dráždí, jak se naši „rómští spoluobčané“ snaží ze sebe dělat oběti. Přitom sami se chovají rasisticky. Chtěl bych jim říci, i když asi většina z nich tenhle článek, číst nikdy nebude, že rasismus není vyvozen od toho, že by se jednalo o chování bílých vůči Romům, ale i třeba Romů vůči občanům vietnamské národnosti, či nám bílé (zatím) většině.

 

Když přijdete do čínské či vietnamské restaurace ihned poznáte, kdo je rasista. Když si budete objednávat budete obsluze vykat, protože jste zvyklí nerozlišovat pleť obsluhujícího. Když si ihned po Vás bude objednávat rómská rodina, uslyšíte, jak se chovají povýšeně, jakoby je obsluhoval nějaký nevolník, kterého vlastní. Díkybohu nevlastní. To je znak rasismu.

 

Ve školách si rómské děti, které několikrát propadnou hrají na největší frajery, oblečení ve stylu amerických černošských hiphopových hvězd. Chtěl bych je zase upozornit, že černoši jsou původem z Afriky, nikoli z Indie či odkud původně k nám Romové přišli.

 

Na úřadech se setkáte s pasováním se do obětí rasistického nátlaku úřadů na to, že i Romové musí doložit stejné doklady jako ostatní obyvatelé města. Menšina neznamená, že má někdo právo na to, že může dokládat méně, či se musí méně snažit.

 

Chtějí-li se romští spoluobčané cítit rovnocenní, nechť se snaží něco dokázat. Ne tím, že se budou pasovat nad ostatní menšiny. Občanská společnost není o žebříčku národností. Vietnamští, čínští i další národnosti jsou na stejné úrovni jako Romové či my.

 

Spoléhat se na ostatní může jen někdo, kdo nevěří, že může se svým osudem naložit rozumně, že může svůj život ovlivnit. Takovému člověku se opravdu pomáhá těžko a ještě to spíše prohlubuje jeho frustraci.

 

Což je dle mého názoru největší problém rómské menšiny u nás. Společnost není xenofobní, rasistická, jen se nikdo nechce starat o uřvánky a uplakánky, kteří se chovají jako malí parchanti ve školce, když jim někdo bere hračku.

Autor: David Skácel | neděle 23.9.2007 13:33 | karma článku: 37,03 | přečteno: 1810x

Další články autora

David Skácel

Stopa na Hradě

Na Hradě našli STOPU. Osobně se domnívám, že STOPA je již několik let dost výrazná a mnohým z nás, bez toho, aby se na Hradě za posledních několik desítek měsíců objevili, nikterak nevoní. Není to však STOPA F. Peroutky.

8.10.2015 v 8:45 | Karma: 11,78 | Přečteno: 279x | Diskuse | Politika

David Skácel

Asi dneska nejsem normální

Dnešek mi připadal už po probuzení nějaký podezřelý. Nejdříve jsem si říkal, že ho pro jistotu celý proležím, ale nějak mi to nevyšlo. Ale podezřelý jsem byl dneska asi jen já.

22.9.2007 v 19:11 | Karma: 11,66 | Přečteno: 860x | Diskuse | Společnost

David Skácel

Mimozemšťané ve Spartě

Ve středu jsme si smlsli na skvělém fotbale. Dneska už to bylo rozčarování a možná i probuzení do reality. Slavia vyšle ze svého stínu a bojuje srdnatě, s nasazením, hráče chytají křeče, ale nevzdávají se ani v případě, že soupeř vyrovná. Sparta si nějak jaksi nevšimla, že Odense v češtině neznamená Horní Dolní, že si opravdu ten gól nedají sami.

20.9.2007 v 22:27 | Karma: 13,18 | Přečteno: 841x | Diskuse | Sport

David Skácel

Česko odborníky nepotřebuje

Dost mne překvapují některé závěry, které se dočtete v různých článcích, nebo se dozvíte v městské či meziměstské dopravě, nebo prostě v hospodě. V podstatě, když to vezmu kolem a kolem, tak my vlastně nepotřebujeme ekonomy, architekty, soudce, policajty, úředníky, ba ani ty politiky. Můžeme si projít pár aktuálních příkladů:

19.9.2007 v 18:16 | Karma: 10,37 | Přečteno: 910x | Diskuse | Osobní

David Skácel

Důchodové sobectví a závist

Nevím, jak vás, ale mne už podobné věty typu, že si někdo na svůj důchod už vydělal, docela štvou. I to, že bychom měli být solidární a mít úctu ke stáří atp. Občas mi spíše připadá, že se tu jedná o závist k důchodcům z vyspělejších států a sobectví vůči nám - normálním lidem. Takže trošku by chtělo probrat, co vlastně je náš důchodový systém a co většinu z nás čeká. Pojďme se tedy podívat na dáš důchodový systém:

11.9.2007 v 21:04 | Karma: 14,46 | Přečteno: 1206x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
9. června 2026  12:47

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků

Zastávky na znamení, kočárky a tlačítka... Umíte je správně používat?
8. června 2026  16:21

Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...

Začíná léto a s ním i obří stavba u letiště. Neriskujte, že vám kvůli kolonám uletí letadlo

V následujících měsících bude v okolí letiště probíhat přestavba křižovatky...
8. června 2026  19:02

Míříte na dovolenou a ta začíná na Letišti Václava Havla v Praze? Tak zbystřete, hlavně pokud...

Železnice na letiště vstupuje do nové etapy. Kvůli protestům zmizí ze Střešovic plánovaný komín

Architektonický návrh terminálu Dlouhá Míle od společnosti Pavlíček Hulín...
3. června 2026  18:05,  aktualizováno  4. 6. 7:12

Přípravy klíčové části železnice z centra hlavního města na Letiště Václava Havla pokračují....

Až o polovinu levněji. Redaktoři vyrazili na jahody do Polska

Jan prodává jahody za 80 Kč/kg první den u směnárny nejblíž hranici (9. června...
10. června 2026  8:02

Stovky Čechů vyrážejí do Polska za levnými jahodami. Stánkaři s košíky z polských plantáží jsou...

Astronaut Svoboda vezme na ISS šest experimentů z Brna, zkoumají stres i imunitu

ilustrační snímek
10. června 2026  6:30,  aktualizováno  6:30

Tričko předpovídající stresovou reakci, mikroskopické roboty, kteří čistí těžko dostupná místa, i...

Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance
Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance

Období po čtyřicítce přináší řadu změn, které mohou ovlivnit fyzickou i psychickou pohodu. Dopřejte si proto přírodní podporu v čase, kdy ji vaše...

  • Počet článků 31
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1034x
Jsem obyčejný člověk: pejskař, ajťák, pařan, občas abstinent a občas ne.
Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.