Češi musí o situaci v Sýrii diskutovat – jsme členy NATO
O tom, že tenkrát šlo etnické čistky kosovských Albánců pod vedením Slobodana Miloševiče a následně masovému exodu Albánců z Kosova, není vůbec pochyb. V Kosově spory a napětí trvá již několik století, proto by bylo zapotřebí popsat několik stovek stránek odborného textu, abychom vystihli i ty nejmenší detaily. V podobném rozsahu by se dala popsat i politická a ekonomická situace a bezpečnost v Sýrii.
Miloševiče od plošné očisty Kosova od etnických Albánců, což byl ostatně dlouhodobý záměr srbského nacionalismu, odsouzení nerespektování lidských práv a obnovy autonomního statutu Kosova nebyla schopna zastavit žádná zahraniční síla. Nebyly mu kladeny žádné významnější překážky v jeho dosavadním postupu. Proto se také nakonec střetly jednotky vládní armády a srbských paramilitárních oddílů na jedné straně s guerillovým hnutím albánské Osvobozenecké armády Kosova (UČK) na straně druhé.
„Na počátku tzv. jugoslávských válek byly vzrůstající neshody mezi jednotlivými republikami a autonomními oblastmi socialistické federace. Zásadními problémy Jugoslávie byla zhoršující se hospodářská situace, vzedmutí nacionalismu, ale také pocit ztráty pozic v zahraniční politice.“[1]
Paralela se Sýrií
Podobně jako v Sýrii, která byla ještě nedávno považována za strategického hráče na Blízkém východě, obklopena revolučním hnutím v celém arabském světě, i v Kosovu nakonec v roce 1997 vypukla občanská válka mezi osvobozeneckou armádou a jugoslávským státem. S tím rozdílem, že v Sýrii jde o krvavé střety mezi vládními vojáky Bašára Asada a opozičními aktivisty.
„Sýrie dlouho odolávala revolučním náladám a už se zdálo, že se jí problémy vyhnou. Jenže stačilo několik neuvážených dětí píšících na zeď ve městě Daraá protirežimní heslo a oheň nepokojů se rozhořel i tady.“[2] Následoval tlak ze zahraničí na převzetí kontroly syrskou vládou nad děním v zemi, řešením otázky politických a lidských práv a další reformy, které přicházely poskrovnu.
Před několika dny ovšem nepokoje eskalovaly za hranice blízkovýchodního státu sestřelením tureckého letadla syrskými revolučními gardami. Což vyvolalo širokou diskusi členských států Severoatlantické aliance, kam mimo jiné patří Česká republika a Turecko, jak dál postupovat v tomto mezinárodním sporu, neboť členské státy jsou svázány článkem 5 Washingtonské smlouvy o vzájemné pomoci v případě konfliktu. Turecko proto nic nenechalo náhodě a mobilizovalo svoji armádu na hranici se Sýrií.
V obou případech tedy došlo ke zhoršení vnitropolitické situace, vnímání obrazu země mezinárodním společenstvím a hospodářského růstu spojeného s uvalením sankcí na vládní režimy. Přestože Bašár Asad dovedl zemi k určitým pozitivním změnám, bezpečnostní, ekonomickou a demokratickou situaci nedokázal dostatečně zajistit, alespoň ne v očích západních mocností. Jedinými potenciálními spojenci pro Sýrii nyní zůstávají Čína a Rusko.
Válka či smír?
V zájmu udržení mocenského postavení začaly obě země namísto smírného řešení situace uplatňovat ještě militantnější kurs – rozdělení Kosova podle etnických hranic nebo udržení federace mohlo být řešením. V případě Sýrie se situace pravděpodobně dala řešit volbou nového vedení podle demokratických principů. Jenže právě to se nestalo a nepokoje se proměnily v občanskou válku, do níž byly zapojeny různé organizované skupiny či rebelové ze zahraničí.
„Občanským válkám přidává mezinárodní rozměr ještě jedna skutečnost: ve vnitrostátních ozbrojených konfliktech se také často angažuje diaspora, části etnik či zástupci organizací, žijící v zahraničí.“[3]
Z toho tedy lze uvozovat, že mezi těmito dvěma odlišnými vnitrostátním spory, které získaly mezinárodní rozměr, existuje jistá paralela. V obou případech jde o válku z etnických či nacionalistických důvodů, ať už je jejich cílem separatismus či nadvláda jednoho etnika nad druhým. V současné chvíli však vyvstává otázka, jak na nejnovější tenze na turecko-syrských hranicích zareaguje mezinárodní společenství, respektive alianční síly NATO, neboť napětí se v regionu stále zvyšuje.
Každý z nás by si jistě přál, aby situace byla řešena jinými prostředky než válkou. Vzhledem k tomu, že je Česká republika členem Severoatlantické aliance, která nyní jedná o budoucnosti řešení situace na Blízkém východě, měli bychom zahájit co nejdříve diskusi na toto téma.
Doplnění o video s příběhem událostí před intervencí NATO
11. červenec - Den, kdy začal masakr ve Srebrenici
http://www.stream.cz/slavnedny/694712-11-cervenec-den-kdy-zacal-masakr-ve-srebrenici
[1] http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1lka_v_Jugosl%C3%A1vii
[2] Goga, Lukaáš, Sýrie a její vztahy s EU www.zahranicnapolitika.sk/index.php?id=1335
[3] Krejčí Oskar, VÁLKA, Professional Publishing, Praha 2011, strana 78
Lukáš Sirka
S dobrou čokoládou zapomenete na chladné počasí

Pan Lee vystoupil z tramvaje, zastavil se na ostrůvku pro chodce a pozoroval projíždějící auta. Otočil se, aby se rozhlédl na obě strany a poté se vydal po kolejích v opačném směru, než přijel. Všechna auta mezitím odjela. Přechází na druhou stranu ulice, kde se zastavuje u jednoho obchodu v Korunní ulici.
Lukáš Sirka
Václav Klaus je méně než téma pro summit

Nový článek Václava Klause, otisknutý v 15. čísle týdeníku EURO nepřinesl nic nového. Pokud někdo čte jeho texty a pokud to není zrovna nějaký byliner*, pak se nezabývá ničím nad rámec dřívějších úvah, ba naopak - ještě více se přikrývá již opadaným listím ataků na fungování a smysl Evropské unie.
Lukáš Sirka
Nechceme prezidenta bez vajec. Jaká je pozice Věcí veřejných?

Věci veřejné oznámily odchod z vlády, pokud ODS nepředstaví konkrétní kroky, jak navrátit vládě důvěryhodnost. To může mít, podle mne, zásadní dopad na politický systém v naší zemi, občany i věrohodnost ČR v zahraničí.
Lukáš Sirka
Když na vás zaklepe exekutor: Nemohoucnost občana v České republice

České zákony myslí na ochranu osobních údajů občanů, méně už na právo těch druhých. V České republice není přeci možné, aby se někdo stal majitelem bytu, aniž by předem úřady ověřily, že na stejném místě není trvale přihlášen již někdo jiný. Když na vás zaklepe exekutor, že se ve vašem bytě nachází dlužník a že potřebuje polepit váš majetek, co uděláte? Příběh jednoho blízkého známého je pro mne velkým varováním.
Lukáš Sirka
ON-LINE CHAT s Václavem Klausem je falešná propaganda

ON-LINE CHAT s Václavem Klausem je podle mne falešná propaganda. Dosud se v otázkách objevila pouze jedna negativní otázka vůči prezidentovým názorům, tedy podpoře EU. Je 24. listopadu 10:44! Reakce na vaše komentáře najdete níže.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Na Pardubicku hořel sklad se slámou, zásah trval třicet hodin
V Dolanech na Pardubicku zasahovali od soboty hasiči u požáru zemědělského objektu. Uvnitř budovy...
Kyjev je ruský, zaznělo v americké televizi. Ukrajina žádá omluvu
Ukrajinské ministerstvo zahraničí v neděli tvrdě kritizovalo americkou televizní stanici Fox News,...
Velikonoční příměří? Ruská armáda ho opakovaně porušuje, oznámil Zelenskyj
Kyjev a Moskva se vzájemně obviňují z nedodržování velikonočního příměří, které vyhlásil ruský...
Rehabilitujte Havlovou, chartista Hutka podal žádost na státní zastupitelství
Státní zastupitelství se zabývá rehabilitací manželky prvního českého prezidenta Olgy Havlové. Týká...

Prodej investiční jednotky k ubytování či přechodnému bydlení, Praha 3 - Žižkov - 26 m2
Chlumova, Praha 3 - Žižkov
3 690 000 Kč
- Počet článků 19
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 849x