Krize vzdělání v ČR, blbcov!

Nenechte se mýlit názvem. Nechci tady lamentovat, proč si dnes mladí lidé nepamatují zpaměti hlavní města všech Afrických států a proč neumí Celou učebnici organické chemie a 80 fyzikálních vzorců (tyto vědomosti jdou snadno vyhledat, když je potřebujete, dlouhodobě si je pamatovat je pitomost). Spíš se chci pozastavit nad naprostou neznalostí lidí ve věku<20 co se týče kultury a všeobecných  SMYSLUPLNÝCH vědomostí. Člověk oplývající určitou všeobecnou znalostí si kolikrát připadá jak mimozemšťan.

Říkáte si, že by tyto základní vědomosti měly získat ve škole? CHYBA!! Dnešní školy jsou v tomto podivném státě zcela odtržené o reality, lpí se na nesmyslných malichernostech, zatímco důležité věci zůstávají opomenuty. Jako dobrý příklad poslouží dějepis: za celý čtyřletý cyklus, kdy se dějepis probírá se člověk musí nazpaměť naučit každé pitomé datum, i když je pochybné (založení Říma)
nebo zbytečné. Ale po WW2 (druhá světová válka neboli World War 2) zničehonic dějepis končí, jako kdyby se  za poslední půlstoletí vůbec nic nestalo (přitom jde o nejzajímavější období lidských dějin, které má největší vliv na současnost).  Takže průměrný žák potom prostě o věcech, co se děly potom vůbec nic neví (proto je mezi nimi tolik komoušů). Mám teorii, že učitelé se tohoto tématu bojí, protože by NEDEJBOŽE mohlo vést k smysluplné diskuzi nebo vykazování známek samostatné inteligence. Když jdu do školy, tak se mi pokaždé vybaví věta: ,,We are The Borgs, you will be assimilated, resistance is futile" :-D.

Z velké části je to právě chyba osvěty. Je zajímavé, že o málokteré dobré knize, filmu či hudbě jsem se dozvěděl mimo školu. Například ve škole jsme nuceni louskat z čítanky kolikrát naprosto nečitelné transkribované traktáty z 13. stol. Ale dozvíte se snad o knihách jako Hon na ponorku Toma Clancyho, Zaklínače od Andrzeje Sapkowského či Piknik u cesty od bratrů Strugatských? O filmech jako Godfather, Hair, Monty Pythonův Život Briana nebo The Platoon? Odpověď zní bohužel NE, NE a znova NE.

Ale abych se vrátil k hlavnímu tématu: vzdělání ve smyslu všeobecného povědomí dnes prosté stagnuje. Já osobně si zakládám na tom, že pochopím aspoň 90% curtural references (adekvátní české slovo by bylo asi odkazy). Ale upřímně: kolik lidí dnes pochopí všechny jemné narážky v epizodě Futuramy 4x12 - Where No Fan Has Gone Before nebo scénu v simpsonech, kdy Dr.Hibbert přijde ke kinu v podvazcích se slovy, Aha já myslel, že je Rocky Horror Picture Show. Nedávno jsem s hrůzou zjistil, že nikdo ve třídě neví, kdo byli Chester Nimitz, Isoroku Yamamoto, Richard Nixon, Karl Dönitz, Michail Gorbačov, Bob Dylan, Stephen Hawking, Timothy Leary, Jim Morrison atd... (jde o následek právě naprosté ignorance posledního půlstoletí).

Prsotě (záměrně jsem zde ten překlep nechal, protože je to takový roztomilý, český patvar) si jenom myslím, že lidí kteří dneska mají rozhled a orientují se aspoň trochu v kultuře, historii a technice je dneska čím dál méně. Ještě stále si pamatuji mou bývalou učitelku výtvarky, debaty s ní o politice, filozofii, kultuře, umění atd...   byly natolik zajímavé, že jsem kolikrát zůstával v učebně třeba i tři hodiny po konci vyučování jenom abych se s ní mohl bavit.

Je pro mne dnes opravdovým problémem najít člověka, s kterým bych mohl vést u kafe smysluplný rozhovor a nevyčerpal bych témata, v kterých se oba orientujeme déle než hodinu a půl.O to více si vážím lidí jako mého nejmenovaného přítele co takovéto setkání u oběda nebo kavárně chápe jako filozofickou arénu, jednou jsme se od přečtení novinového titulku dostali k čtyřhodinovému filozofickému sporu o tom, do jaké míry je člověk odpovědný zasvé činy.

A právě takovíto lidé mi dnes chybí, proto vás všechny vyzívám: čtěte knihy, dívejte se na filmy, hrajte hry, veďte diskuze a poslouchejte hudbu. Zvláště tato výzva směřuje k dnešním mladým lidem, protože ti dnes velmi snadno podléhají tlaku masové kultury a v našich pseudo-rádoby-vzdělávacích ústavech  nemají absolutně žádnou šanci takovéto kvalitní vzdělání získat.

Proto je dnes důležitější než kdykoli předtím být vzdělaným člověkem. Prosím snažte se už jenom kvůli sobě.

EDIT:Když po sobě některé z těchto starších článku čtu, mám rozporuplné pocity. Ačkoli si stojím za většinou zde vyjádřených názorů, s odstupem času poněkud lituju přímého, až arogatního způsobu jakým jsou zde vyjádřeny. Přičítám to mladické zbrklosti světem nepochopeného intelektuála :-D.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ondřej Šindler | úterý 1.7.2008 11:03 | karma článku: 21,35 | přečteno: 1316x