Poslední zákaz lidských dějin

Četl jsem, že úřady na celé Zeměkouli denně vydají asi 100 milionů všelijakých lejster, že se něco zakazuje. Pokud by lidstvo dbalo všech vydaných zákazů, dávno už by zmagořilo a bezcílně bloumajíc Zeměkoulí bídně by vyhynulo.

Naštěstí jej dobrotivý stvořitel prozíravě vybavil zapomnětlivostí, takže ze zmíněných 100.000.000 zákazů denně jich lidstvo 99.000.000 ihned zapomene, 999.990 s rozkoší poruší a zbylých deset vezme na milost, přičemž 9 z nich do zítřka zapomene. Čili účinnost zákazů celosvětově činí 0,000000001, což není mnoho. Navíc si lidstvo pro praktický život zapamatuje pouze ty nejpraštěnější zákazy, jako třeba že „vo šutry si nabít držku zakazuje se“, jak dí klasická vodácká odrhovačka.

Ale co je horší: dobrotivý stvořitel nepočítal s tím, že rychlost vydávání zákazů poroste kubickou řadou (tedy včera 3 zákazy, dnes 9, zítra 27, pozítří 81 zákazů atd.) a lidstvo, jehož kapacita zapomínání není nekonečná, to nebude schopno zvládnout. Zkrátka a dobře, jednoho dne i ty nezapomenuté zákazy lidstvu přerostou přes hlavu. Jako celek pak lidstvo navzdory zákazu zmagoření neodvratně zmagoří a vezme to s ním rychlý konec.

Bude mu zakázán jakýkoli další vývoj, takže postupně odhodí ajfouny, na spálených učebnicích genderové teorie si opeče poslední buřty nakradené v opuštěném kauflandu a přesídlí do jeskyní. Až ho odtud vypudí hlad a daně z nemovitosti, tak dle evoluční teorie přirozeného výběru vyhynou nejprve příliš vypasení jednotlivci, neboť nedokáží před zákazy nespoutanou zvěří zdrhnout na stromy. Ti hubenější, co se na stromy vyškrábou a rozpomenou se na nich vřeštět, nebudou mít radovánky o moc delší. Budou dobiti smrští zákazů, jako třeba 

je zakázáno dotýkat se větví i na hlavu spadlých,

* pohyb po stromech bez schválené bezpečnostní přilby se zakazuje

* na celém stromě je zakázáno kouření

* zakazuje se hasit požár stromu močením

* je zakázáno pižlat pod sebou větev pilkou bez návodu k používání v příslušném jazyce

* .........

Jelikož přirozenou cestou budou ubývat i vymýšleči zákazů, kdesi v daleké budoucnosti nastane den, kdy bude vydán úplně poslední zákaz. Ten bude naprosto logicky znít: 

VYMŘÍT JE ZAKÁZÁNO!

A zde nebohé lidstvo dojede na to, jak v celé své historii na zákazy házelo bobka. Nedodrží ani tento poslední zákaz a – vymře.

Pravda, takhle v neděli po ránu to zrovna optimistická vyhlídka není. Utěšit nás může toliko fakt, že ten poslední zákaz nevyjde ani příští týden, ani v příštím volební období, ba ani naši vnukové se ho s největší pravděpodobností ještě nemusejí obávat. Tak rychle to zase s lidstvem snad s kopce nejde. 

Nicméně, aby se ta naše neděle měla k světu, navrhuji následující nařízení: 

Nezapomeňte to, prosím.   

Autor: Zdeněk Šindlauer | neděle 14.7.2019 7:35 | karma článku: 27,28 | přečteno: 663x

Další články autora

Zdeněk Šindlauer

Pane Mayi, máte v Old Shatterhandovi závažnou chybu

A co hůř, neodhalil jsem ji já starý coon, nýbrž pětiletý greenhorneček, ozbrojený koltem za 69,90 Kč.

26.10.2024 v 13:17 | Karma: 24,18 | Přečteno: 872x | Diskuse | Ostatní

Zdeněk Šindlauer

Budova českolipského městského nádraží – jak to vidím já

Za posledních pětatřicet let ji nepotřeboval ani jeden jediný cestující, takže - pryč s tou barabiznou?

24.10.2024 v 16:30 | Karma: 13,89 | Přečteno: 253x | Diskuse | Ostatní

Zdeněk Šindlauer

Zmizet „po tramvajácku“

Zmizet „po anglicku“ umí každý, ačkoli se to na žádné škole nikdy nevyučovalo. Dokonce, pokud vím, pro tuto činnost dodnes neexistuje žádná norma, směrnice či doporučení, což nutno považovat za zázrak.

23.4.2024 v 14:00 | Karma: 20,51 | Přečteno: 522x | Diskuse | Ostatní

Zdeněk Šindlauer

Může náčelník Veliký Nanuk klepat kosu?

Ne, nemůže, poněvadž náčelník je chytrý jako liška a na výpravu zmrzlým krajem se vybaví péřovou bundou, kulichem i pletenými rukavicemi a před cestou do sebe „U piráta“ kopne jednoho lomcováka.

21.1.2024 v 7:35 | Karma: 19,45 | Přečteno: 354x | Diskuse | Ostatní

Zdeněk Šindlauer

Kterak cestičko k domovu se vineš?

Inu, panu básníku Raisovi to bylo nanejvýš jasné: „cestička k domovu známě se vine“ a „vždycky bych si na ní zpíval.“ Jenže známě se vinoucích cestiček znám plno a popěvkům jsem se na nich taky občas oddával.

29.10.2023 v 7:35 | Karma: 19,27 | Přečteno: 401x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu

Tramvaje ForCity Smart Bonn pro SWB jsou moderní obousměrné tříčlánkové a 100%...
4. března 2026  6:47

Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...

O solitérech v Praze. Některé stavby jsou jako pěst na oko. Třeba panelák v Braníku

Solitér v Branické ulici
1. března 2026

Kdo viděl film Tam na konečné z roku 1957, pravděpodobně ho zaujalo nejen zpracování v duchu...

Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech

Zaniklé schody v Krčáku
3. března 2026

V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...

Provoz metra na části linky C přerušen. Na Hlavním nádraží zemřel člověk pod soupravou

Stanice metra Pražského povstání
2. března 2026  11:02

Provoz metra na lince C je v pondělí dopoledne přerušen mezi stanicemi Florenc a Pražského...

Kam v březnu v Praze zdarma? 7 tipů od poslechovky po pochod ve Stromovce

Okolí holešovického Výstaviště a Stromovky změní podobu. (23. listopadu 2024)
28. února 2026  18:35

Vybrali jsme sedm pražských akcí zdarma – koncerty, festival, výstavy i přednášky, které můžete...

Pidravý, bohdál či hafera? Výrazy, kterým už nerozumíme. S předky bychom se asi nedomluvili

Nářečí českého jazyka jsou bohatým a zároveň křehkým dědictvím minulých...
8. března 2026

Výstava na Národní třídě zachraňuje mizející barvy češtiny. Právě ztrácejícím se dialektům na území...

Litvínov obnoví mozaiku slavného Sýkory, v původní nadělali řemeslníci chyby

Mozaika se nachází v litvínovské Studentské ulici.
8. března 2026  8:42,  aktualizováno  8:42

Radnice v Litvínově se letos pustí do proměny prostranství ve Studentské ulici v centru města....

Čeká archanděla Michaela stěhování? Kravaře chtějí zpět vzácnou sochu

Kravařská barokní socha archanděla Michaela
8. března 2026  8:22,  aktualizováno  8:22

Po více než padesáti letech, kdy barokní sochu archanděla Michaela odvezli z Kravař, chce obec...

V Drahonicích chtějí zpříjemnit návštěvu dětem a naučit odsouzené péči o ně

V Drahonicích chtějí zpříjemnit návštěvu dětem a naučit odsouzené péči o ně
8. března 2026  6:30,  aktualizováno  6:30

V ženské věznici v Drahonicích na Lounsku chtějí zpříjemnit pobyt dětem, které se uvnitř setkávají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 548
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem relativně zachovalý daňový poplatník, vybavený jednou manželkou, dvěma dítky, šesti křížky v baťochu na hřbetě, jakož i dvaceti nadnormativními centimetry a kilogramy; dlouholetý technik strojař; zvědavý čtenář; příležitostný pisálek a kreslíř pro radost; občasný tramp a osamocený tulák; předposlední cestující na trati Kamenický Šenov - Česká Lípa, milovník krajin všeho druhu, železnic, češtiny a srandy. O věcech veskrze železničních jsem vypotil asi tisíc obrázků, šest knížek a sbírku statí, třeba tady: http://www.zelpage.cz/?story=1&autor=7675

 

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.