Ty jsi ale běhna!

Běhání jsem vždycky nenáviděla. Člověk se u toho nevhodně potí, nepříjemně zadýchává, flekatí jak dalmatin. Navíc je to činnost nekulturní, nedá se u ní ladně sedět s nohou přes nohu, pít víno ani tlachat 

o nových zázračných tabletkách na hubnutí. Běhání je totiž aktivita mnohem víc vhodná pro psy než pro lidi.Nejsem pro běhání stvořená. Rychlý pohyb mi nedělá dobře. Vzduch kolem mě najednou řídne. Přitažlivost je větší. Můj tlak dosáhne takových hodnot, že si připadám jak jídlo v papiňáku. Uvnitř se celá nafouknu. Nohy mi vyrostou nejméně o tři čísla a palec se snaží si ve špičce boty vykutat vlastní noru. Plíce se mi scvrknou do dvou rozinek, ke kterým vede místo průdušnice popraskané slámové brčko. A zatímco mi prsa bolestivě pleskají o tvář, moje potní žlázy se snaží přilákat co nejvíce komárů a agresivních psů.

Už ve škole jsem běhání nesnášela. Ale snažila jsem se. Motivovala jsem se. Hypnotizovala jsem spolužačku přede mnou s představou, že mi ta mrcha ukradla mou poslední vložku, tehdy nedostatkovým zbožím. Hrdá na svůj jedinečný výkon jsem těsně za cílem padla k nohám učitele a zatímco jsem ho s vyvalenýma očima prosila zbytky sil o umělé dýchání, on přesunul svůj pohled ze stopek na mě, pak zase na stopky a nakonec jen suše zkonstatoval. „To není běh, ale procházka rajskou zahradou!“

Trénovat běh jsem začala zcela nedobrovolně před pár lety, když jsem začala dojíždět do práce vlakem. To souvisí s tím, že jsem nenapravitelný časový optimista. Projevuje se to tak, že až do poslední chvíle mám pořád pocit, že mám dost času. Jakmile ale za sebou zabouchnu dveře od bytu či kanceláře a podívám se na hodinky, musím vyhlásit poplach. Je zřejmé, že za pět minut ten kilometr na nádraží neujdu. A tak jsem musela začít běhat. Na podpatkách. Jsem stoprocentně ten nejlepší závodník v běhu na podpatkách na světě. Všichni chlapi by si zlomili nohu v první zatáčce a žádná inteligentní ženská nemohla natrénovat na jehlách tolik, raději by si totiž vzala taxík. Ujelo mi to za ta léta jen pětkrát. Čtyřikrát byl kvůli mně výpravčím zastaven vlak. Třikrát mi fandili cestující stojící na peróně potleskem a skandováním. Dvakrát jsem si způsobila zranění, když jsem s odvahou kaskadéra naskakovala do rozjíždějící se soupravy. A jednou mi byla odpuštěna pokuta za přebíhání přes uzavřený přejezd. Miliónkrát jsem se zpotila jak stepní kráva. Ale postupem let jsem si na to dobíhání na vlak zvykla tak, že v momentě ztráty zaměstnání mi po pár týdnech doma začalo to běhání chybět.

Slyšela jsem už víckrát, že doma člověk začne blbnout, což přesně se mi stalo. Nemusím, ale začala jsem běhat rekreačně. Já, odpůrce běhání! A ještě divnější je, že mě to začalo bavit. Postupně jsem si zlepšila kondičku a jsem za to na sebe pyšná. Nedávno jsem navíc zinkasovala trefné ocenění od známého: „Jsem tě viděl, jak jsi trénovala. Ty jsi ale pěkná běhna!“

Převzato z: www.literarnistrom.cz, publikováno 2015

Autor: Renata Šindelářová | úterý 25.7.2017 21:25 | karma článku: 14,89 | přečteno: 563x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Renata Šindelářová

Kdo rozdá na Štědrý den smrt?

Lidé často nosí do lesa či k řece zbytky pečiva. Bohužel není pravda, že tím někomu prospějí, naopak. Čerstvé pečivo zabíjí hned, tvrdé pomalu. Ptákům i vysoké pečivo chutná. To ale vůbec neznamená, že je pro ně zdravé.

19.12.2024 v 15:12 | Karma: 9,75 | Přečteno: 186x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Renata Šindelářová

Buon giorno, Dolomiti

Alpy nikdy nezklamou, byť počasí letos bylo nevyzpytatelné a mockrát jsme zmokli. Mraky čarovaly. Kreslily nádherné stíny na už tak perfektní malířská plátna. Škoda, že se nedá vyfotit ticho... (Dolomity, hranice Jižního Tyrolska)

4.8.2024 v 16:52 | Karma: 14,37 | Přečteno: 180x | Diskuse | Fotoblogy

Renata Šindelářová

Ze slovinských Alp

Oblíbená destinace s dechberoucími výhledy i prima koupáním. Úžasné hory, které můžete buď pouze obcházet, nebo se odhodlat a pěkně si je vyšlápnout. Lanovek je tu ale poskrovnu, takže pro lenochy to úplně není...

3.7.2023 v 8:43 | Karma: 17,53 | Přečteno: 312x | Diskuse | Fotoblogy

Renata Šindelářová

Reportáž z balónu

Náš plánovaný let horkovzdušným balónem začal třikrát úplně stejně: vachrlatou předpovědí počasí. Protože však většinou existovala minimální šance na zlepšení, nebyl nikdy let preventivně zrušen.

9.8.2022 v 6:28 | Karma: 12,86 | Přečteno: 250x | Diskuse | Cestování

Renata Šindelářová

Chlupaté štěstí

Nekonečný prostor v našem srdci otevírají naši (nejen) chlupatí mazlíčci. Přináší nám do života hodně radosti, která je na konci vykoupená bolestí, ale tak už to holt na světě chodí - jen proto se jich nevzdáme. Milujeme je!

18.7.2022 v 7:00 | Karma: 18,10 | Přečteno: 292x | Diskuse | Fotoblogy

Nejčtenější

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, přijal jméno Lev XIV.

8. května 2025  18:45,  aktualizováno  19:54

Sledujeme online Novým papežem se stal americký kardinál Robert Francis Prevost, oznámil z baziliky sv. Petra...

Zemřel Jiří Bartoška, charizmatický herec a prezident karlovarského festivalu

8. května 2025  13:53

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Byl dlouholetým prezidentem Mezinárodního filmového festivalu...

Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu

9. května 2025  18:35,  aktualizováno  10.5 13:09

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...

Rusy rozzuřil hořící Kreml na ponožkách českého zmocněnce. Darebák, zní z Moskvy

9. května 2025  12:08

Řádnou vlnu emocí v Rusku vzbudil český vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný....

Soud poslal do vězení starostu Řeporyjí Novotného, porušil podmínku

7. května 2025  14:42,  aktualizováno  21:42

Soud poslal na tři měsíce do vězení starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Na návrh...

Senior podlehl zraněním po srážce s vlakem, z kolejí odháněl svého psa

13. května 2025  16:53,  aktualizováno  15.5 8:21

Osmdesátiletý senior utrpěl vážná zranění poté, co ho ve Vodňanech na Strakonicku srazil vlak....

ČEZ v prvním čtvrtletí snížil čistý zisk. K růstu ale přispělo převzetí firmy GasNet

15. května 2025  8:03

Energetická skupina ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku vydělala 12,8 miliardy korun, čistý zisk...

Připomínat výročí atentátu na Roberta Fica je nevkusné, zlobí se politici

15. května 2025

Slovensko si 15. května připomene loňský atentát na premiéra Roberta Fica. Co dnes dělá útočník a...

Írán je připraven s USA podepsat jadernou dohodu. Výměnou žádá zrušení sankcí

15. května 2025  7:32

Sledujeme online Írán je připraven podepsat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem jadernou dohodu výměnou za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 80
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 673x
Spisovatelka  (www.literarnistrom.cz), která ráda fotí, sportuje, tančí, medituje, ale úplně nejraději ze všeho se směje.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.