Kde jsem doma
Při všech svých procházkách, při každodenním běhu za povinnostmi a nejraději při bezcílném, víkendovém lelkování, spontánním tanci mezi ulicemi, se vždy skláním před prozíravostí zakladatelů, nesmírnou citlivostí, mistrovstvím řady architektů a stavitelů. Ukažte mi město, jehož tvář je zachycuje tolik uměleckých směrů!
Románské stavby na mne dýchají úctou ke stáří a k historii, gotika mne nabádá k pokoře před Bohem, životním řádem a pomáhá mi oddělovat věci podstatné od podružných. Stejný pocit mám, když vstoupím do Židovského města. Národ, který jako první dostal dar monoteistické víry, tolikrát trpěl a zmíral kvůli naší nadutosti a odporu k odlišnému.
Renesanční architektura – to je pro mne prostor a slunce. Jistě též proto, že se na stavbách podíleli četní italští umělci usazení v Praze. V té době mělo na rozvoj naší metropole pozitivní vliv i to, že se císař Rudolf II. rozhodl učinit z Prahy stálou rezidenci.
Na tohle měli smůlu bratři Slováci. V historii Bratislavy měl mnohokrát její primátor větší vztah k jiným městům, proto taky přestala být Bratislava „krasavicí na Dunaji“ a jen pozvolna získává zpět zajímavou tvář. To vůbec nepíši, že nás chci vyvyšovat, my na osvícených panovnících nemáme přílišnou zásluhu. Otec vlasti byl vychován ve Francii, a když roku 1346 přebíral české země, byl jejich stav žalostný.
Tento monarcha nám byl dán a on svoji vládu chápal především jako službu. (Oj, kdeže loňské sněhy jsou!) Jako je ostatně v české kotlině a moravských úvalech častým zvykem, oceňujeme skutečné osobnosti ducha vždycky až hodně ex post. Cožpak jsme si nevyhnali definitivně ze země sv. Vojtěcha tím, že mu naši praprapradědové podlou lstí vyvraždili na Libici celou rodinu?! On pak dobrovolně a de facto záměrně kráčel na Velký pátek roku 997 u Gdaňska vstříc zbraním pohanů...
Tyto úvahy o souvislostech mne napadají zejména na výletech. U památek, kterých je všude v české zemi požehnaně a krásně. Navíc to jsou základní stavební kameny našich dějin! Vždy mě uráží, když nějaký nedovzdělaný politik hovoří o nedostatku peněz na jejich údržbu či opravy. Ale pak si řeknu, kdo vlastně ví, kde je nejstarší kostel v Čechách? Zajímá to vůbec někoho? Jak velký mrak spoluobčanů dá před jeho návštěvou přednost sobotnímu luxování regálů v katedrálách konzumu? A přitom je svatý Kliment na Levém Hradci českým Velehradem a doprava tam přijde na pár korun.
Dal ho postavit kníže Bořivoj I. krátce poté, co se vrátil z jižní Moravy, kde přijal s manželkou Ludmilou /ano, babičkou sv. Václava/ křest z rukou Metodějových. Právě tam byl roku 982 zvolen druhým pražským biskupem již zmíněný Vojtěch Slavníkovec a byla to událost, protože byl na tento stolec vůbec poprvé ustaven Čech!
A to je právě, co mne mrzí, ale ne na Praze, ale na naší uspěchané, v klipových sekvencích prožívané době, že přestává bolet naše apatie ke kráse ducha, k historii, k umění a neúcta k životu. To je pak dobrá živná půda pro duševní vykořeněnost, rasismus, bezohlednost a styl „po nás potopa“! Kdyby tomu tak nebylo, nemohli bychom mlčky ignorovat například vylidněná centra velkoměst, s čímž úzce a negativně souvisí každodenní hromadné přesuny. Hrůzné zástavby typu – jenom v Praze – Myslbek, Don Giovanni a kdoví, které další ještě přijdou. Jeden z minulých primátorů dokonce podporoval v dolní části Václavského náměstí výstavbu mrakodrapu! Ten současný vidí českou metropoli zase jako olympijskou vesnici, uff! A přitom plánům zakladatele Nového Města pražského se dodnes s úctou klaní nejosvícenější urbanisté.
Ano, naši dočasně mocní by si měli vždycky uvědomovat, že jim laťku nenasadil nikdo menší než náš největší panovník Karel IV. a že – jak učil filosof Henryk Elzenberg – nikoliv zisk a hmotné prožitky jsou v životě důležité. Nejdůležitější je duch. To, co v člověku plápolá jasným plamenem vzhůru.¨
Petr Metelka
Tichá síla jednoty

Po vražedných událostech islámských teroristů ve Francii a následné velkolepé včerejší manifestaci v Paříži za jejich sedmnáct nevinných obětí mi přišla na mysl vzpomínka z výkonu vojenské služby, kterou si dříve prošla většina mladých mužů.
Petr Metelka
Českému dokumentu vévodí ženy

Marná sláva, když to někdo umí, tak je to brnkačka. A své filmařské řemeslo Olga Sommerová, docentka filmové a televizní fakulty pražské AMU, ovládá dokonale.
Petr Metelka
Stařecká nespavost je skvělá

Jak jsem se dnes časně probudil, tak jsem ještě před svítáním vyrazil. Kam? S pomlázkou. A díky tomu mám už hotovo.
Petr Metelka
Vnímejme se...

Stále se mi vrací včerejší tiskovka s oficiálním startem kampaně KDU-ČSL... I když jsem si ve čtvrtek večer oficiálně navlékl konkrétní dres, stále se dívám na každou stranu očima nezávislého pozorovatele, ještě cítím na bundě čerstvý vítr z veřejných prostranství, v duchu slyším hovory "obyčejných" lidí, nejsem jistě uzavřen v umělohmotné krychli... a snad právě proto mi může být věřeno: byla to v Paláci Charitas na pražském Karlově náměstí milá prezentace.
Petr Metelka
Smutné výročí

Máme tu další předvečer smutného výročí. Srpen mám jako měsíc rád, ale dvacátého mi vždy zamrazí. Druhého dne jsem se probudil jako šestiletý do času plného strachu, který jako černé sukno potáhl Československou republiku na dlouhých dvacet let nenormální normalizací.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
O život už se bát nemusíme. Rasismus ale nezmizel, převlékl se, říká Patrik Banga
Premium „Až dojdou Ukrajinci, budou lidi zase nadávat nám Romům. Předsudečná nenávist totiž nikdy nezmizí,“...
Pákistán nominoval Trumpa na Nobelovu cenu za mír. Prezident po ní dlouho touží
Pákistán nominuje amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mír za jeho úsilí o...
Litoměřice ožily Pány kluky. Město se vrátilo do časů oblíbeného filmu
Severočeské Litoměřice se vrátily v čase o půl století zpět. Do doby, kdy se ve městě natáčely...
Vysvědčení by nemělo být překvapení, upozorňuje ředitelka krizové linky
Konec školního roku patří mezi krizová období. Děti se totiž bojí reakce na špatné známky a rodiče...
- Počet článků 24
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1343x