Zničená země Praotce Čecha

Přestože se daně zvyšují a budou ještě zvyšovat, díry ve státní pokladně jsou stále větší a budou ještě větší. Kdo tuto republiku vytuneloval a kdy se zhroutí? A proč údajně "pracovití" úředníci a politici dostávají statisícové odměny, jsou snad stokrát pracovitější než obyčejný zaměstnanec či živnostník?

"Ministr Kalousek se obává, že případné prohrané arbitrážní spory z tzv. solárních investic by mohly ohrozit finanční stabilitu Česka. V příštích dnech a týdnech lze očekávat snahu o zahájení velkého množství arbitrážních žalob."

 

Poslední dobou mi přijde, že se Česká republika stala dojnou krávou, kterou někdo má potřebu neustále ždímat a ždímat. Možná si to ta kráva i dělá sama - všem slíbila, že jim dá mléko, a ve finále zjišťuje, že tolik mléka zase nemá a ti, kteří od ní dostali příslib, mléko stejně nedostanou, protože někomu kráva natankovala mléka přespříliš, až se hojností mléka dusil; na jiné přitom nevyzbylo. Přestože kráva víc a víc žere, má poruchu trávení a více mléka nevytvoří, naopak žaludeční vředy a trávící problémy zapříčiňují, že má mléka stále méně, ikdyž žere více.

 

Asi tak to totiž vypadá s naším státem, který prostě "solí" miliardy nalevo i napravo. Zavádějí a budou se zavádět stále nové a nové daně, přesto (nebo právě proto) jejich výběr nevzrůstá, právě naopak. Stát se stále více zadlužuje a svým občanům toho dává stále méně - bude méně peněz na dálnice, školství, kulturu, životní prostředí. Je méně peněz pro lidi, kterým zbývá méně, od ledna jim díky vyššímu DPH a zprostředkovaně tak vyšším cenám zboží a služeb bude zbývat ještě méně, a to v situaci, kdy již nyní má velká část lidí problém s penězi vůbec vyjít, málokdo něco vůbec uspoří, nečekané výdaje jsou problém. Podobný vývoj ekonomiky je bohužel i v bohatých západních zemích, jen u nás to má nádech zcela tristní: ještě jsme se nevymanili z desetiletí pseudosocialistické letargie a zbídačení, a než stačilo obyvatelstvo zbohatnout na úroveň, která by odpovídala naší poloze v Evropě, již zase chudneme. Ještě jsme se moc neohřáli a už zase přichází mráz... A ti, kteří toto zbídačení spoluvytvářejí, ještě mají tu drzost a odvahu nás častovat slovy, že jsme "příliš hodovali" a tak je načase si zase utahovat opasky. Nevšiml jsem si, že bychom příliš hodovali. Ale možná ti poslanci a úředníci soudí podle sebe: podle sebe soudím tebe. Málokdo z lidí okolo mne "hodoval", sem tam si někdo koupil lepší auto, začal stavět dům (ale na hypotéku), jel na dovolenou, ale že by "hodoval"? Ano, jsme na tom lépe než třeba Uganda či Albánie, možná i než Polsko či Bulharsko, ale není to málo? Srovnání s Rakouskem či Německem, ke kterým ekonomicko-kulturně tak nějak po staletí již patříme a na jejichž úrovni jsme před 70-80lety byli, je stále zoufalé.

 

Státní kasa by přitom mohla být plná, kdyby... Kdyby poslanci spolu s vysoce postavenými úředníky měli alespoň malou národní hrdost a cítili odpovědnost vůči národu, který zastupují. Jenže národní hrdost a odpovědnost z nás začali mlátit nacisté a dovymlátili komunisté. Proto je zcela "normální", že většina politiků nehraje za národ a necítí k němu odpovědnost, ale hraje za sebe a své kamarádíčky, za lobbistické a tlakové skupiny, za sílu peněz a moci, a ostatní jim jsou putna, přestože před volbami tvrdí, že jim jde o lidi - a týká se to soudruhů zleva i zprava.

 

Pro pana exministra Langera je normální, že úředníci brali milionové prémie, prý byli tak pracovití a zasloužili si to. Jak média v posledních dnech ukazují, je to obvyklá praxe na mnoha státních, krajských i obecních úřadech. Statisícové nebo desetisícové prémie pro "pracovité úředníky" nebo pro "pracovité poslance", kteří zvládají poslancovat, hejtmanovat či starostovat, být funkcionáři několika firem a ještě k tomu mít na starosti různé tzv. poslanecké výbory, jejichž funkčnost a užitek je pofiderní.

 

Stejní úředníci a politici, kteří se holedbají pracovitostí, přitom zapříčinili desítky až stovky arbitráží a průserů, které Česká republika už musela zaplatit a ještě platit bude muset. Další úředníci a politici zapříčinili vznik i zmíněného problému se solární energetikou, kterou již nyní platíme v našich cenách elektřiny a ještě ji budeme hradit jednou, až budeme muset vyplácet miliardy solárním investorům, kterým stát zatnul tipec. Pan ministr Bursík to myslel dobře, ale jako vždy, dobře míněný návrh pro ekologii a malé lokální zdroje obnovitelných energií zneužily skupiny, které jej cíleně zpotvořily ve svůj prospěch tak, aby na něm vydělaly a to i v případě, že na něm nevydělají.

 

Kolik je okolo nás korupce, klientelismu, předražených či přihraných zakázek, a co horší, nepotřebných předražených zakázek, stejně jako kauz a arbitráží, každý jistě ví, stačí se probrat novinami a zmiňuji je i v dalších blozích. Kdy ale tento stát ekonomicky "dojede", zatím nevíme - ikdyž nám teď pan Kalousek napovídá, že to asi nebude zadlouho, když už se bojí i on.

 

Miliardy, které schází každý rok státnímu rozpočtu, se hromadí a hromadí, bohužel ne u nás. Jejich celá roční výše by se přitom dala v klidu smazat, pokud by ČR nevypisovalo nepotřebná a předražená výběrová řízení, vyhnulo se arbitrážím z hlupácky nastavených smluv (děkujeme, pracovití úředníci a politici!) a snížilo množství korupce. Miliardy, které chybí, by ve zdravém prostředí, spoluvytvářeném i odpovědnými politiky a úředníky, nechyběly. Jenže zdravé prostředí zde nemáme - stabilní a zdravé prostředí, které by motivovalo firmy k investicím a občany ke spokojenému životu a utrácení, zde není, naopak, bojí se firmy i občané. Nebojí se právě jen ti "pracovití" úředníci a politici - tito šikovní vykukové si vždy přes kamarádíčky nějakého fleka najdou.

 

Pokud už i ministr Kalousek připouští, že arbitráže mohou vyvolat vážné ekonomické problémy naší země (který pracovitý úředník či poslanec je způsobil??), která je přitom už vážně zadlužená a před námi je vidina všeho, jen ne blahobytu a úspěchu, je to na pováženou. Může to znamenat, že krysy začnou opouštět potápějící se loď, už teď si krysy syslí co mohou, a díky krysám, které udělaly do lodi díru, se potápí všichni ti, co na lodi jedou.

 

Hrubé národní štěstí je pojem, který prosazuje buddhistické království Bhútán na obranu před scestným HDP. Hrubý domácí produkt totiž nevypovídá o tom, jak lidé žijí, zda jsou spokojení a hodnotí svou kvalitu života dobře. Vláda se raduje, že alespoň to HDP nám roste; jenže HDP nám rostě, protože v Nenašovicích, v Kolíně i Boleslavi se sypou z pásů statisíce aut, kterými zaplavujeme Evropu. HDP roste, ale jak jeho růst pomáhá normálním lidem? V době, kdy se budou zavádět nové daně pro již tak chudnoucí vrstvy obyvatel, které optimismem rozhodně hýřit nemohou, je radost z růstu HDP radostí dítěte, které si staví hrad z písku, který se mu za další minutu rozsype a dítě bude brečet...

 

Reálně to vypadá, že jde ČR do kytek. Připouští to už i nenapravitelný ekonomický optimista Kalousek. Skončí toto ekonomické mičurinství krachem nebo "jen" měnovou reformou? A co přijde po reformě? Těm, kterým zůstane nějaký majetek, jej opět seberou komunisté, kteří po tragikomické vládě pseudopravice opět sbírají preference? Je mnoho otázek, které si smrtelník může klást. Kladou si je i ti "pracovití úředníci a politici", kteří republiku do této situace dvacet let táhnou?

Autor: Rostislav Siksta | pondělí 1.8.2011 6:45 | karma článku: 16,33 | přečteno: 760x