Vláda si konečně všimla, že vítr nefouká

Nežít v České republice, řekl bych si, že to co tady vláda předvádí, je komedie. Premiér Nečas si konečně všiml, že vítr přestal foukat a že to, na co nás vláda směřuje, není světlý zítřek, ale nehezké skalisko.

Statistici sice dostali pokyn, že musí spočítat, že 1+1 nejsou 2 ale jen jedna a půl, aby to opticky vypadalo lépe, ale neříkejte mi, že počítat mezi práceschopné obyvatelstvo i študenty nad 15let je normální. Je to prostě kouzlo jako z Potěmkinovy vesnice. Kdyby statistici počítali podle "selského rozumu", tak je prostě míra nezaměstnanosti přes 10%, a tato bohužel nadále stoupá.

 

I proto má premiér Nečas najednou naléhavou potřebu sejít se i se svým absolutním nepřítelem, předákem odborů Zavadilem. Společně budou řešit, co udělat s hrozivě rostoucí nezaměstnaností... Téměř mi u toho spadla čelist, že si toho Nečas vůbec všiml.

 

No asi takhle, pánové:

 

Když vláda všechno jen zdražuje, aniž by lidem rostly platy, nelze očekávat zvýšení útrat, ale jejich snížení. Nevím, koho toto překvapuje. Vládu možná ano, protože žije v nějakém akvárku, kde se k problémům běžného života asi nedostane. Bez práce je zhruba 600tisíc lidí, volných míst jenom 34tisíc, takže i kdyby se všechna volná místa obsadila, s nezaměstnaností to nic moc neudělá a 566tisíc lidí zůstane stále bez práce.

 

Vládu překvapuje, že lidé utrácejí míň - v situaci, kdy u potravin vláda zvýšila DPH na již extrémních 15% a u plenek na absolutně selským rozumem nepobírajím, 21%, kdy ČEZ i plynárny každý rok zvyšují ceny energií a kdy je běžný občan prostě vysáván různými molochy či vládou. Lidé z venkova, což je - a nemyslím to nijak hanlivě - prakticky vše kromě Prahy (nic proti Brnu) - prostě nemají na rozhazování. Reálné příjmy se neustále snižují, optimismus, že v roce 2000 doženeme v platech Německo, jsme už dávno zapomněli, a neustále se vše zdražuje. Proč tedy vláda nechápe, že logicky i nezaměstnanost roste?

 

Včera mě pobavila diskuse o tom, kdo může za drahé ceny potravin. Proletář Bárta to hází na potravináře, potravináři na obchodníky, obchodníci zas na ostatní... Problém je, že u některého zboží je DPH tak vysoké, že je někdy i vyšší než samotné marže obchodníků. Například mí přátelé z Británie opravdu nechápou, proč u nás je na plenky 21%, když celá Evropa čelí nízké porodnosti, a na potraviny 15% a příští rok bude 17,5%. V Británii mají 0% na běžné potraviny a vyšší DPH mají jen na ty "luxusní" jako je například čokoláda, víno apod. Berou to tak, že v tom je sociální spravedlnost - a přiznám se, že to tak vnímám naprosto shodně. Ať se platí třeba 20-25% DPH na "luxus", na to co k běžnému životu nepotřebujeme. Ale proč se z plenek platí 21% DPH nebo proč se platí 15% a příští rok 17,5% DPH na běžné potraviny, na energie či někde na bydlení, to nechápu. To by mělo být právem každého občana, každého obyvatele této planety. Ať jsou uspokojeny základní potřeby pro každého - nemyslím zadarmo!! ale s nulovou nebo nízkou DPH. Všechny civilizované země mají DPH na potraviny nižší - Německo 7%, Nizozemí 5,5% apod., takže to přesně ukazuje, že my žijeme spíše v jakési novodobé formě kapitalismu z přelomu 19. a 20. století, kterou naši modro-černí ptáci vyznávají... Když jedu kousek za hranice, do Polska nebo Německa ať už "východního" či "západního", všude je na parkovištích hromada aut s českými SPZ - ano, klesli jsme už tak hluboko, že díky vysoké DPH a energiím je u nás spousta zboží dražšího než v bohatém Německu. Není to o nenažranosti potravinářů ani obchodníků. Je to o nenažranosti státu, a to i prostřednictvím nenažrané ČEZu, jehož je opět stát většinovým vlastníkem a tak neustále chrlené miliardové zisky ČEZu jsou v podstatě jen speciální formou daně vybrané na nás všech ve prospěch státu.

 

Občané, firmy i instituce jsou dnes nuceny šetřit kde se dá. Propouštějí se úředníci, což je dobře, ale bohužel nepřichází stále slibovaná elektronizace státní správy - takže ti zbylí jsou více frustrovaní a občané též. Propouštějí se zdravotníci, takže se pomalu zhoršuje zdravotní péče, šetří se na silnicích a stavbách, takže firmy nemají práci, logicky nepřijmou lidi, ti nemají příjmy a tak ty příjmy nemají ani kde utratit. Co je na tom nepochopitelného?

 

Hlavně kvůli neustálému zvyšování cen energií a DPH dnes spousta malých firem řeší spíše existenční otázky. Raději investují pár tisíc do nového systému, který jim ušetří práci, a jednoho dva lidi propustí. V době, kdy se občané obávají, jak ceny ještě dále porostou, a s výhledem na to, že příští rok bude DPH u potravin dokonce 17,5%, je naprosto naivní být optimistou. Přesně jako v tom vtipu, jak stojí pesimista, optimista a realista v tunelu: optimista vidí světlo na konci tunelu, pesimista ho nevidí, realista vidí vlak. Strojvůdce vidí tři dementy na kolejích... 

 

Vláda, která si říká pravicová, bez skrupulí ničí český byznys. Myslím tím malý byznys, ne korupční mega byznys napojený na poslance a firmy se skrytými vlasníky (proč asi...). Pravicová vláda z pohledu mne, malého podnikatele i mnoha živnostníků, které znám, je horší než většinou z nás nenáviděná vláda Paroubkova. Tato modro-černá vláda ničí firmy tak, že jim přikazuje další a další nesmyslnou administrativu, kdy většina firem musí neustále lítat k daňovým poradcům, kteří neustále měsíc po měsíci sledují změny všech možných i nemožných zákonů a hlavně brutality typu, kdy něco je přilepeno k úplně jinému zákonu - jak toto může být vlastně legální? Jak může být legální to, že nemocenské pojištění zaplatí za zaměstnance firma, ale když je zaměstnanec nemocný, zaplatí mu neschopenku znovu? Stát zveřejnil statistiky za leden, kdy na nemocenském vybral více, než se vyplatilo... zatímco hrozivě se rozvíjející statistiku důchodů neustále zvyšuje. V situaci, kdy se vše zdražuje a platí se neskutečných 21% z dětských plenek, bylo zrušeno porodné atd., jak může někdo očekávat zvýšení porodnosti? Je to neskutečný diletantismus, že tato vláda nemá vůbec žádnou koncepci - a to ani v otázkách udržení české populace vůči důchodům, ani v otázkách daňové strategie, ani v otázkách ekonomiky. "Odborníci" na těch "pravých" ministerských postech to dokládají...

 

Pokud si vláda myslí, že stejným tempem, jako vzrůstá DPH, ceny energií a dalších nákladů, budou občanům zvyšovat mzdy zaměstnavatelé, tak to je opravdu vrchol naivity. Kde na to ty firmy mají brát, v prostředí kdy je cenový tlak větší než jindy a občané už utíkají nakupovat i do zahraničí, aby ušetřili? Kde na to mají brát instituce, které mají menší příděly a mají šetřit? Navíc si to ani sama vláda vlastně nepřeje - díky dlouholeté extrémní závislosti na automobilovém průmyslu, který samozřejmě nemá zájem na tom, aby mzdy razantně vzrůstaly. Kdyby rostly moc, české autosoučástky by to prodražilo a automobilky by pak přesunuly výrobu nebo si našly nové dodavatele více na východě. To si ani vláda nepřeje, protože by došlo k dalšímu a opravdu razantnímu nárůstu nezaměstnanosti, a proto sama sobě vsugerovává, že se nic neděje, že až se všechny změny zákonů "uklidní", že se budeme mít lépe. A my občané jsme překvapeni, že tomu ještě sama vláda věří...

 

Někdy lituji, že nemáme aspoň trochu z povahy Bulharů, Řeků nebo aspoň Francouzů. V Bulharsku kvůli cenám energií odstupuje vláda, v Německu když někdo opíše seminární práci, tak i po letech odstupuje atd. Jen u nás, ať se děje cokoliv, už od Bílé hory si necháme vše líbit.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Rostislav Siksta | středa 20.2.2013 10:30 | karma článku: 48,00 | přečteno: 13811x