Sežereme planetu, nebo je zde dost místa pro všechny?

Třídit odpad je pro nás už běžné, ikdyž ne všichni to tak dělají a vysmívají se tomu, protože nepochopili, že hory odpadků jednou pohltí nás samotné (respektive naše potomky), budeme-li v nekonečném nezřízeném konzumu pokračovat. Hodně se mluví o globálních změnách klimatu a je nepopiratelný fakt, že k nim dochází. Zajímavé však je, že klíč k němu máme z určité části i ve svých vlastních rukách.

Dovolil jsem si použít infografiku z časopisu BioObchod, která ukazuje pozitivní vliv čistě rostlinné (veganské) nebo vegetariánské stravy na produkci skleníkových plynů, který je ješetě snížený, konzumují-li se tyto potraviny v organické (bio) kvalitě. Já sám jsem 15 let vegetarián, z toho 13 let vegan, preferuji samozřejmě vysoce kvalitní biopotraviny a jsem přesvědčen o tom, že to není "jen o názoru". Způsob našeho stravování se dotýká nás všech, co tu žijeme, protože i sousedovy odpadky nás jednou zavalí, budeme-li v třídění osamoceni.

Rostlinná (veganská) strava, nebo alespoň strava vegetariánská, je zcela realizovatelný krok, který může udělat úplně každý. Na internetu je informací spoustu, vegetariánské restaurace se také dajít najít a potravin je v každém obchodě se zdravou výživou nebo v hypermarketu spousta. O tom, že na stejné ploše jako jeden všežravec (masožravec) se uživí 13 vegetariánů a až 62 veganů, je známý a lehce doložitelný - přeci jen kráva potřebuje sníst rostlinných bílkovin mnohonásobně více, než kolik "vyprodukuje" mléka nebo masa. Efektivita "výroby" mléka a ještě více masa je naprosto neekonomická. Proč na těch polích okolo pěstujeme krmivo pro dobytek, zatímco bychom tam mohli pěstovat zdravé potraviny pro naši vlastní spotřebu??

Nechci zde vést polemiku o vegetariánství, protože takových je na internetu spousty a já zde jen chci prezentovat svůj postoj a ukázat, že to jde. Protože není to jen otázka vlastního svědomí (aby se nezabíjela zvířata) nebo zdraví (zdravý jídelníček je vždy založený hlavně na zelenině a ovoci, o tom nemusíme snad již diskutovat), ale také otázka životního prostředí - kromě záboru půdy pro produkci masa a mléka si ušetříme i spousty spálených paliv, kterých je pro produkci masa a mléka, díky "prohnání přes krávu" mnohem více.

Dokonce mám ten pocit, že na spoustě ušetřené půdy by mohly znovu vyrůst lesy, které jsme právě kvůli pastvinám a polím (z větší části pro účely pěstování krmiv pro dobytek) kdysi vykáceli, nebo by mohly sloužit pro rekreační využití. Ba co více - v dnešní době, kdy se mnozí obávají, kam se na tu planetu vejdeme a že zde není dost místa pro všechny, to ukazuje, že planetu můžeme udržet, ale i je zde dost místa pro všechny - platí to o Africe stejně jako o Česku. Možná by to byl i recept proti xenofobii a obavám z budoucnosti...

Ostatní snad výmluvně ukazuje právě infografika...

(Nehraju si zde na mesiáše a tak prosím ty, kteří chtějí do diskuse přispívat reakcemi typu "nejlepší zelenina je prohnaná přes krávu" nebo jiné typicky české zaprděné názory, abyste minimálně tento stravovací styl začali respektovat - když už nic jiného. Vím, že to bolí, ale společnost se naštěstí vyvíjí :-) a pokud si to masíčko nedokážete odepřít, jezte k němu alespoň hodně zeleniny a vše pokud možno v biokvalitě, která je zdravější nejen pro vás samotné, ale i pro přírodu, viz infografika)

 

Autor: Rostislav Siksta | čtvrtek 22.1.2009 15:18 | karma článku: 16,00 | přečteno: 1097x