Lidé, bude krásně. Vládu jste nepochopili!

Někdo z nás asi dělá systematicky blbce. Nejenže se vládní plány mění každý den, jako si čistotní lidé mění ponožky, ale přestože předpoklady vlády selhávají, šup sem s novými radostnými vyhlídkami.

Vládní odborníci vypočítali (zdroj), že příští rok nám nejenže stoupne HDP, ale zároveň se bude ekonomika krásně vyvíjet, nezaměstnanost klesne, výběr daní bude stoupat a ovčánci budou spokojení. Přestože plánované zvyšování daní ubere všem rodinám z peněženek tisíce korun a inflace stoupne až na 3,5%, bude krásně. "Analytici resortu" ještě nevědí, jak ceny stoupnou, protože bude záležet na tom, "jak zareagují obchodníci".

 

Uff... Co to je probůh za analytiky, kteří nevědí, jak vůbec bude? Obchodníci ceny těžko výrazně ovlivní. Český trh je v přepočtu na obyvatele více konkurenční než německý, a většina obchodníků "jede" s nízkými maržemi a snaží se kvůli konkurenci snižovat ceny buď práce, nebo nakupovaného zboží. Za oboje je přitom pravidelně kritizována, což je samozřejmě správné, nicméně ti, kteří na dodavatele či zaměstnance tolik netlačili, již svá pole na trhu vyklidili (Delvita, Carefour, Meinl, ... ) a další budou zřejmě následovat. Nehledě na to, že vládě selhaly představy o tom, jak poroste ekonomika letos, selhaly představy o vyšších výběrech spotřební daně z paliv i mnohé další, ale přesto jsou nové krásné představy na obzoru.

 

Česká vláda, pokud chce prosperitu, by především měla nechat věci jak jsou, a zabývat se opravdovými úniky daní a problémy, které nevytvořili obyvatelé, nýbrž úředníci. Arbitráže, které Česko již prohrálo a muselo "vysolit" desítky miliard, nevytvořili občané, nýbrž úředníci a politici. Ti, kteří jsou ve službách státu, a placeni z našich daní, nás přinutí platit znovu, a to za chyby, které udělali. Pokud by takto fungovaly soukromé firmy, tak již dávno zkrachovaly. Stát ještě nezkrachoval jen proto, že na rozdíl od obchodníků, se vláda snaží vybírat stále více ze všech myslitelných zdrojů.

 

Skrytými daněmi jsou například tzv. "ekologický poplatek" za přehlášení automobilu. Moje auto jezdí s německou "Umwelt" značkou, splňuje nejpřísnější německé normy. Ale protože je prý "staré", v Česku se za přehlášení na jinou osobu musí zaplatit "ekologický poplatek". To stejné je s cenou elektřiny z ČEZu, která prostě nemůže, ale opravdu nemůže být levnější, protože je stejnou formou skryté daně (stát shrábne téměř polovinu výnosů). Stejně tak je to s různými dalšími poplatky a daněmi, povodňovou či jinou další.

 

Vláda, pokud by chtěla prosperitu, tak především nebude měnit své názory a výmysly každý den. Stabilní prostředí je nejlepší, byť s vyššími daněmi. Německo ani Švédsko nízké daně nemají, ale jsou stabilními jak po ekonomické, tak po politické stránce. Je to znát i na takových "detailech", jako že německý ministr za zfalšovaný diplom odstupuje, zatímco český ministr je léta vyšetřován a pak je "vyšetřování" zameteno pod koberec.

 

Kolik zahraničních společností bude v Česku investovat, když se zákony a předpisy šijí horkou nití a mění se častěji než je zdrávo? Nikdo neví, jaké sazby DPH budou v lednu opravdu platit, co vláda říkala v pondělí, to už v úterý neplatí. Trápí to ale i všechny české firmy a občany, protože nikdo neví, zda dům či byt, který ještě nestihl postavit, bude od ledna dražší, to samé s potravinami a dalšími věcmi, které potřebujeme.

 

Stejně jako občané nemají žádné pozitivní vyhlídky, a vidí, že vláda se kompromituje sama svým amatérismem a vymýšlením blbostí, které již druhý den neplatí, stejně tak se bojí rozjíždět své podnikání ti z nás, kteří se snažíme stát na vlastních nohách. Nevíme, co bude od ledna platit, jaké budou zákony, vidíme, jaká je politicko-úřednická kultura v této zemi a obáváme se, jak to nakonec dopadne. Rádi bychom, aby vláda padla, ale nahradí-li vládu jiná vláda s novými Paroubky, Sobotky, Rathy nebo Topolánky či kmotry, nic lepšího nás stejně nečeká.

 

Přestože podle ekonomů zvýšení sazeb DPH vyššímu výběru vůbec nepomůže (už teď kdo může, nakupuje v příhraničních oblastech Německa či Polska a tržby v ČR, z nichž se DPH vybírá, se tedy snižují), vláda je rozhodnutá za vysoké DPH bojovat, i kdyby měla padnout (což také doufám bude! ale co přijde pak, to nevíme). Zatímco Rakousko má sazby DPH 10 a 20%, Německo 7 a 19% a další západní země mají často na potraviny i 5% nebo dokonce i nulovou sazbu (Británie), u nás se DPH u potravin postupně zvyšovalo z 5 na 9%, poté na 10%, teď už nestačí ani to a bude 14% a dokonce snad i 19% - což už snad nemůže být realita, protože to je už šílenství. Stát tak na chlebu či rohlíku vydělá více, než kolik na něm vydělali zemědělec, pekař a obchodník dohromady.

 

Kdo si bude chtít postavit běžný dům za cca 3miliony bez daně, zaplatí k tomu 570tisíc DPH státu, jen kvůli tomu, že potřebuje někde bydlet. Jako by nestačilo, že kvůli potřebě bydlet na hypotékách vydělávají už bankovní ústavy (u domu za 3miliony bez daně zaplatíte s hypotékou za celou dobu splácení, v závislosti na době splácení, celkově cca 6-7milionů). Stát shrábne 570tisíc, a bude to možná více, než co na domě vydělá stavební firma, která ale na něm musí několik měsíců dřít. Stát to samé vydělá jen tím, že to prostě nařídí. Platit 19% DPH za vlastní bydlení nebo za potřebu se najíst není jen neúcta k vlastním občanům, je to přímo jejich dehonestace.

 

Objem korupce v ČR je přitom odhadován na zhruba stejné číslo, jako je schodek státního rozpočtu. Přičteme-li prohrané arbitráže za chybná rozhodnutí politiků či úředníků, zmizelé miliardy z daňových úniků, které stát není schopen hlídat a vybírat a obrovské miliardy za nákupy předražených pandurů, armádních ponožek či přístrojů, které jsou předražené a vůbec je nepotřebujeme, tak by tento stát mohl být klidně v plusu. Ano, naše hospodářství jede na plné obrátky, lidé makají ve dne v noci, často i ve dvou zaměstnáních zároveň, a přesto jsme stále v mínusu.

 

Není něco shnilého ve státě českém?

Autor: Rostislav Siksta | čtvrtek 21.7.2011 16:04 | karma článku: 26,18 | přečteno: 1793x