Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KS

R^ Skvěle napsané. Žiji v Nizozemí, můj první porod v byl nemocnici, protože jsem se bála (ale jen s porodní asistentkou a mým partnerem), druhý už doma. A jsem moc ráda, že jsem se rozhodla pro domácí porod.

0 0
možnosti
Foto

Máte skvělého muže. :) Souzním a souhlasím, skvěle a výstižně to napsal. S domácím porodem jdou ruku v ruce i další, jemnější roviny, o kterých se moc neví. Není nad to dát dětem do života sílu a dobrý pocit - otisk vlastní odvahy, rozhodnosti a odpovědnosti. Ať se daří! :)

0 0
možnosti
KC

Komplikace mohou samozřejmě nastat doma i porodnici. Pokud však tyto komplikace nastanou, v porodnici je mnohem větší šance (samozřejmě ne jistota), že žena i dítě ve zdraví přežijí.

Tým lékařů ve vybavené porodnici má určitě nesrovnatelně více možností komplikace úspašně řešit než porodní bába a sebeešikovnější manžel v domácím prostředí.

Je tedy asi otázka osobní volby, zda upřednostnit komfort domácího prostředí, nebo menší riziko porodnice.

V některých situacích, kde je možné něčeho dosáhnout a získat nějakou významnou hodnotu, se asi vyplatí riskovat.

Ale riskovat jen kvůli pár dnům většího komfortu a pocitu své nezávislosti? To považuji za zbytečný nezodpovědný hazard.

0 2
možnosti
Foto

Věta "Pokud jste racionalni, musite rict Ne" je typickou ucebnicovou ukazkou manipulace. Proc nenapisete "Pokud jste racionalni a o problematice neco vite, musite rict Ano, domaci porod je nezodpovedny hazard" ?

1 4
možnosti
JJ

J78a14n 10J43e71n95i58c

6. 4. 2017 11:06

Tohle je o zodpovědnosti...

0 0
možnosti
EK

E67v53a 30K67a55s38l76o88v41á

22. 3. 2017 12:45

Paní Šichtařová,

jako ekonomky si Vás mohu vážit, neb k tomu zřejmě máte absolvované vzdělání a zdá se mi, že ekonomice rozumíte. Jako vrchní gynekoložky mixnuté pediatričkou si Vás ale nevážím, protože pro to vzdělání evidentně nemáte (proštudované letáčky nepočítám) a to, že se Vám podařilo dokonce pětkrát porodit bez problémů, není Vaší zásluhou, ale Vaším obrovským štěstím, které Vám přeji, už kvůli Vašim dětem, které to mohly šeredně odnést. To, že se může během porodu kdykoli cokoli zvrtnout, je prostě neoddiskutovatelný fakt a s laikem, maximálně nadšeným z toho, že JEMU se to zaplaťpánbůh povedlo, a navíc několikrát..!!! - - - se o tom vůbec nemá cenu dohadovat.

Zeptáme-li se na názor skutečných odborníků, což jsou podle mně výhradně např. přednostové porodnických klinik, primáři a dlouholetí lékaři, nezastane se Vás z nich myslím ani jeden. Jsou to totiž lidé, kteří mají nažitou tisíckrát praxi, prošpikovanou úspěchy i průsery. Já ženám jako jste Vy říkám "biomatky" a budu Vás plně podporovat pouze v případě, že bude možné uzákonit, že hrdé biomatky podepíší hrdě svou plnou zodpovědnost za své rozhodnutí včetně všech možných následků. To znamená, že v případě, že se něco zvrtne, nebudou hrdě požadovat sanitku, která by ji jela zachránit (a která v té době nebude k dispozici třeba pro někoho s infarktem, který tak hrdý není a žádnou takovou volbu neměl). A pokud v důsledku toho jejího hrdého rozhodnutí bude pak její dítě třeba celý život na vozíku, nebude rovněž hrdě požadovat od normálních, "nehrdých" lidí, všechny státní kompenzace a doživotní léčení. Prostě "hrdě" od začátku až do konce, ano? Souhlasíte?? - - - Mimochodem, v tomto smyslu si také všímám, že toto je Váš už kolikátý?? článek na toto téma. Zřejmě jste se rozhodla si z těch pěti porodů doma v kuchyni udělat zajímavé píárko.

5 7
možnosti
JJ

J89a62n 48J39e35n70i15c

22. 3. 2017 13:44

Vážená paní, z toho co píšete mi běhá mráz po zádech. To je skoro jak za bolševika. Buď půjdeš s námi nebo nemáš právo normálně fungovat. Vy vůbec nepřipouštíte, že někdo může mít sílu nést svoji zodpovědnost. Máte to černobílé. Když nepůjdeš rodit do porodnice, tak pak už klidně chcípni, protože i když si platíš zdravotní pojištění, tak pro Tebe není sanitka...

Celé zdravotnictví včetně slovutných primářů, přednostů a koho jste to ještě vyjmenovala žije jen a zásadně ze zdravotního pojištění. Takže když se na konci měsíce podívá do svého výplatního sáčku, tak by měl být vděčný všem platičům zdravotního pojištění. V tomto případě je pacient zákazníkem se vším všudy. Že u nás máme v mnoha případech ještě pokřivené komunistické manýry je zcela evidentní. Ale mělo by se to měnit ve prospěch plátců pojištění a ne naopak. Dosažitelnost zdravotní péče by měla být pro všechny stejná. Jinak se dostanete do situace, že budete hodnotit, jestli je vhodné zachraňovat magora, co leze bez jištění po skále nebo člověka, co si v opilosti udělal otevřenou zlomeninu. Proti tomu je nějaká komplikace u domácího porodu něco, co má výrazně vyšší prioritu.

Když se zamyslíte, jak blahodárné účinky má třeba marihuana a že je v některých případech nenahraditelná pro určité lidí, tak je s podivem, jak lékářská veřejnost o tom mlčí, v lepším případě velmi opatrně mluví. A takových příkladů by se našly desítky. Jde o neuvěřitelné lobby výrobců léčiv a zdravotnických zařízení, které si hájí svůj business. Ve světle toho si myslím, že domácí porody jsou rozumnou alternativou pro ženy, které v tom vidí smysl a něco o tom vědí.

Jinak dle Vašeho zaníceného příspěvku musím říct, že máme kliku, že nás aspoň pár přežilo, protože před 100 léty se většinou rodilo doma a nikdo se nad tím nepozastavoval. Neexistovaly ani sanitky, takže i kdyby byla komplikace, tak jel doktor za rodičkou v bryčce. Ale tehdy to většina z nich měla jako poslání... Takže zkušenosti existuji, jen jich využít...

7 3
možnosti
Foto

Díky za nádherný článek. Díky, že nám jdete příkladem v přirozenosti, svobodě a kráse.

5 2
možnosti
SH

Tak mi jde hlavou - a proč vlastně rodit doma? Proč dělat z obýváku porodní sál? Stačí si přece vybrat porodnici, jejíž personál je millý, empatický, odborný a profesionální. Dnes můžete spolu rodit na sále, i vedle něj, v tom přizpůsobeném obýváčku. Není to touha po výjímečnosti? Po adrenalinu? Ale jinak smekám. Ať jsou všechny Vaše děti zdravé a prospívají stejně jako jejich rodiče!

6 1
možnosti
MT

Hmmm. Tak hlavně, že vždycky oba předešlete, jak je to všechno intimní a těžké na vyjádření... a pak sem vylepíte podrobné popisy, fotky... Po přečtení dnešního článku mám neodbytný dojem, že jste obyčejný exhibicionisti.

Domácí porody - ať si každý dělá, co chce. Klidně ať si rodí doma, považuje-li to pro sebe a své dítě za dobré, nemám potřebu se bít za zdraví cizích žen a jejich dětí. Ovšem ty řeči o zodpovědnosti, kterou umíte přijmout - to se snadno kecá, dokud se nic nestane. Chtěla bych (ve skutečnosti samozřejmě nechtěla, protože vám nic takového rozhodně nepřeju) Vás vidět, jak mluvíte o plné zodpovědnosti za své rozhodnutí v momentě, kdy si kvůli akutní hypoxii plodu zavoláte sanitku, ona samozřejmě přijede už pozdě a domů obdržíte celoživotního ležáka...:-/

Méně exhibice a více pokory by vám na svobodomyslnosti neubralo - naopak.

10 3
možnosti
JJ

J55a92n 71J97e21n18i39c

21. 3. 2017 9:53

Hmmm. Myslím, že máte nějaké předsudky. Proč by zodpovědný rodič nemohl převzít zodpovědnost za život a případné následky? Myslíte si, že před 100 léty to dělali lidé v horách jinak? Promiňte, ale tím, že dnes jsme moderní (naneštěstí mnozí s vymytým mozkem) ještě neznamená, že neumíme příjmout zodpovědnost.

Trochu odbočím. Kdysi byli rodinní lékaři, kteří prohlédli celou rodinu, viděli v jakém prostředí žije, co jí a jak funguje a dokázali velmi dobře odhadnout většinu diagnóz. Dnes máme různé CT a kdoví jaké vymoženosti a máte pocit, že by se zmenšil počet chyb? Naopak. Místo toho, aby se bral pacient jako jedinečný, tak se bere jako statistický průměr. Píšete o pokoře, ale ta dnešním doktorům velmi často schází. Jen na sobě bych Vám řekl 4 vážné pochybení kvůli tomu, že nekňučím s každou boletí. Jednou jsem dokonce podepisoval při zlomených žebrech revers. Překvapený doktor mi vyhrožoval smrti, kdybych měl doma pneumotorax. Ale když jsem mu říkal hned na začátku, že to hrozně bolí a že je to zlomené, tak nevěřil a poslal mne na dalších 5 vyšetření, kde jsem si musel sám lehat i vstávat. Až po rentgenu, mi na sonu doktorka říkala (viděla rentgen), že mne to musí moc bolet a aby mi zdravotní brart pomohl vstát. Vstal jsem sám, když už jsem to zvládnul 3x předtím... Doktor tak nějak nepochopil ve své nadutosti, že i pacient může mít pravdu a že domácí péče může být lepší než ve špitále... Ležel bych na posteli, civěl do stropu a nacpali by do mne nějaké oblbováky, bo by si mysleli, že bolesti neusnu. Doma jsem to zvládnul v pohodě a za dva dny šel do práce. Akorát jsem se nesměl smát vtipům a kýchnutí bylo taky bolestivé.

Paní Šichtářová a její manžel jsou borci a fandím jim. Neměl jsem šanci za totáče být u porodu svých dětí a tak jen závidím dnešním otcům a domácím porodům moc fandím. Jsem přesvědčený, že mámy, které k tomu najdou odvahu o porodech vědí víc než ty co jdou do porodníce. A taky, že jsou nejméně stejně zodpovědné, jako ty, co jdou rodit do porodnice.

4 3
možnosti
ĽR

„Jsou dvě věci, které muž nikdy nepochopí: tajemství stvoření a dámský klobouk.“ - povedala Coco Chanel.

Myslím, že to povedala preto, že nepoznala Šichtárovú a Pikoru. ;-D

Neviem, či Pikora chápe dámsky klobúk, ale tajomstvo stvorenia chápe určite.

Myslím, že lepšie ako sama Coco Chanel. :-)

Gratulujem obom a veľmi, veľmi im fandím. Vo všetkom, čo robia. :-)

4 2
možnosti
PS

P63e73t13r 59S28k69á39c25e60l

19. 3. 2017 22:57

Ale pochopí to i muž, ale se zdravým rozumem. Paní Coco Chanel asi neinformovali o tomto muži:

„Existujídvě věci, které mě udivují a naplňují úžasem – hvězdnáobloha nad námi a mravní zákon v nás!“ » Immanuel Kant.

1 0
možnosti
Foto

Nezbývá než blahopřát .... ke svobodné mysli. To je dneska velká vzácnost.

4 0
možnosti
PS

P78e29t27r 11S69k28á91c76e77l

19. 3. 2017 22:54

A blahopřát ke zdravému rozumu. Za týden ho budeme potřebovat všichni. To když musíme v neděli 26.3.2017 podle vládního nařízení ve dvě hodiny ráno (kdo tak koná?) natočit hodiny o 60 minut vpřed. A nikdo neví, proč to od roku 1979 takto děláme - to je ale svoboda, že?

7 0
možnosti
  • Počet článků 694
  • Celková karma 42,56
  • Průměrná čtenost 20005x
Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články