Recenze knihy „Město žen“ od Davida R. Gillhama

Román „Město žen“ nám přiblíží život v německé říši v roce 1943. Jak vypadal rozbořený Berlín po náletech RAF? Jak se osamělé ženy potýkaly s každodenní realitou? Jak se lidé vyrovnávali s nacistickou politikou a otázkou viny?

PROČ JSEM SI VYBRALA TUTO KNIHU?

Čas od času si ráda přečtu román zasazený do období II. světové války. Historický román „Město žen“ od amerického spisovatele Davida R. Gillhama mi nabídl všechno, co jsem si přála se dozvědět:

Jak vypadal rozbořený Berlín v roce 1943 po náletech RAF? Jak probíhal úprk Němců do krytů v domech před nálety? Jak se osamělé ženy vyrovnávaly s každodenní realitou? Jak fungoval zakázaný černý trh? Co si mohla koupit průměrná německá rodina za přídělové lístky za potraviny? Co se vařilo a jedlo? Jaká panovala atmosféra v Berlíně mezi obyvateli, kterou se snažil vůdce Adolf Hitler povzbuzovat svými slovy o vítězném tažení do Ruska, ale samotní Němci už věděli o porážkách na Východě z tajného poslouchání vysílání britského rádia BBC a od mužů, kteří se zranění vraceli zpět domů?

Kniha nabízí nejen pohled do obyčejných životů hlavních hrdinů, ale také odkrývá, s čím se museli potýkat Němci ve svém soukromí – otázka kolektivní a osobní viny, souhlasit či nesouhlasit s nacistickou politikou Třetí říše, pomáhat Židům, homosexuálům a uprchlíkům, i když to bude stát nasazení vlastního života?

„Město žen“ je nesmírně zajímavá kniha, která nenechá žádného čtenáře bez otázek. Právem se stala bestsellerem.

„Policii?“ vypískne Wolfram. „Proč bych to pro všechno na světě dělal? To je ta potíž s vámi árijci. Vždycky hned běžíte na policii, aby vaše problémy vyřešila za vás.“

O ČEM JE ROMÁN „MĚSTO ŽEN“?

Ocitáme se v hlavním městě Třetí říše, v Berlíně roku 1943. Válka se nevyvíjí tak, jak měli Němci slíbeno. Kde jsou všichni muži? Na frontě, nebo pod zemí. Berlín se stává městem žen. Městem navenek poslušných žen, které si nechají všechno líbit. Ale nemylme se. Přivírat oči, dívat se jinam a myslet si svoje se nedá věčně. A přijde okamžik, kdy je třeba zachovat se správně.

Hlavní postavou románu je Sigrid Schröderová. Je vzorem manželky německého vojáka Kaspara, který je právě na frontě v Rusku. Sigrid dochází den co den do práce, s potravinami na příděl dělá, co může, stará se o všetečnou tchyni Petronelu a ignoruje hrůzné nemravnosti režimu. Za touto fasádou se ovšem ukrývá docela jiná Sigrid. Žena, která sní o bývalém židovském milenci Egonu Weissovi, který se ztratil, aby přežil. Sigrid ale není jediná, kdo má tajemství.

Do protějšího bytu se nastěhuje rodina vysoce postaveného důstojníka SS. Ten je sice na frontě v Rusku, ale jeho těhotná manželka Brigitte pečlivě střeží dům, nacistickou morálku nájemníků a jde příkladem jako správná kriegfrau. Střeží také svou nevlastní sestru Karin a bratra Wolframa.

V domě o poschodí níže vypomáhá mladá dívka Erika Kohlová rodině s početným potomstvem zasloužilé matce šesti dětí, paní Granzingerové, jejíž manžel je na frontě. Erika se však často někam vytrácí a nikdo neví, kam, ani kdy se vrátí. Výmluvy jí docházejí, ale Sigrid, která ji v nouzi zachrání před gestapem, jí začne klást otázky. Tím se však roztočí kolotoč událostí, které jí radikálně změní život.

„Dlouho před válkou nacionálněsocialistická vláda vtělila nenávist vůči Židům do zákonných omezení. Norimberské zákony zbavily Židy německého občanství; zakázaly jim vykonávat profese, očerňovaly, zesměšňovaly a penalizovaly je jazykem zákona, a vyloučily je z každodenního německého života. Nechutné, možná, ale zákon je zákon. Jak by je mohl jedinec změnit? A přestože kolovaly příběhy o Židech zbitých na ulici nebo vytažených z postele a mučených v bunkrech příslušníky hnědých košil, zdálo se, že jde o ojedinělé případy brutality vůči jednotlivcům. Příběh jednoho Žida tuhle a příběh jiného Žida tamhle. Hrozné, možná, ale nic, před čím by člověk nemohl v každodenním shonu snadno přivřít oči a zacpat si uši. Co jiného se koneckonců dalo dělat?“

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY KNIHY

Historický román z Berlína roku 1943 nenapsal Němec, který sám tyto události zažil (jak bychom si mohli myslet), ale mladý Američan, který se do Berlína podíval až v roce 1989, po pádu Berlínské zdi. Nicméně díky podrobnému studiu reálií (např. co se dosud zachovalo v Berlíně z válečného období v architektuře), historie a poměrů, vystihl atmosféru válečného Německa dokonale.

Kniha nám perfektně přiblíží běžný život obyvatel Třetí říše. A nejen to, a to je ještě mnohem interesantnější a zásadnější, odhaluje nám soukromé životy hlavních postav a dává nám nahlédnout do jejich myšlenek, postojů a srdcí.

A tak se během četby může čtenář přistihnout, že z postavy, kterou vnímal jako hrdinu, se kterým sympatizoval a fandil mu, se rázem stává bídák. Anebo to je opačně? Tato kniha dokonale ukazuje velkou pravdu – v těžkých dobách neexistuje jednoduché dělení lidí na dobré a zlé. Často se nám stává, že můžeme podlehnout klamu, že svět je černobílý. Román „Město žen“ ukazuje, že mezi bílou a černou je plno odstínů barev, spousta odstínů šedé. Neexistují jednoduchá řešení, nejsou žádné rychlé soudy. Jestli ano, pak jsou špatné a často i mylné.

David R. Gillham vložil do svého románu také lásku. Setkáváme se tu s mnoha různými podobami lásky – mateřskou, manželskou, mileneckou i lesbickou. Jenže jako se mění doba, tak se mění i vztah k lásce.

Toto dílo nám pokládá spoustu otázek: Jak bychom se zachovali my, kdybychom se ocitli v takové situaci? Jak bychom se rozhodli, kdybychom mohli zachránit jeden nebo více lidských životů? Riskovali bychom svůj vlastní? Život své rodiny? Anebo ne a raději bychom se snažili nedívat nalevo napravo a žít dál v rádoby klidném bezpečí?

„Dělá jí potíže tu spoustu šťastných tváří v kanceláři patentového úřadu snést. Tu spoustu usmívajících se manželek v místnosti stenografek, nadšených z jejího štěstí. Její manžel se vrátil. Má zase muže. Jaké to je? Musí to být báječné. Významné pohledy, významný smích. V neděli ho musíš přivést. Ano, to prostě musíš. V tomto světě žen má muže a ony si ho chtějí prohlédnout zblízka. Chtějí si z něj dopřát alespoň sousto, jako by byl nedělní eintopf. Sigrid skřípe zuby.“

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

  • Kniha je napsána hovorovým jazykem, místy autor používá sprostá slova a pro zvýraznění autenticity i německé výrazy, např. feldfrau, hausfrau, mürrisch, judenstern, kriegfrau…
  • Kniha je velmi zajímavá.
  • Dílo je napínavé, jakmile se začtete, neskončíte, dokud neobrátíte poslední stránku.
  • Kniha je napsána v er-formě.
  • Korektury byly odvedeny profesionálně.
„To není pravda,“ odpoví Erika. „tuhle skutečnost mi vštípili dost dobře. Naučit se dělat kompromisy. To je základ. Je to tak snadné. Těhotná žena se žlutou hvězdou musí jít v mrazivém dešti pěšky, protože Židi do veřejné dopravy nesmí. Prostě se nedívej. Muže ztluče policie před jeho vlastními dětmi. Nedívej se. Esesmani ženou zástup kostlivců ve špinavých pruhovaných hadrech prostředkem zatracené ulice. Ty se ale nedívej,“ šeptá chraptivě. „Člověk odvrátí oči tolikrát, až nakonec oslepne. Vlastně už nevidí vůbec nic.“

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Jestliže máte rádi historii, zajímáte se o podrobnosti II. světové války a toužíte zjistit, jak vypadal obyčejný život v Berlíně, pak se vám bude kniha líbit. Pokud máte rádi knihy, nad kterými musíte přemýšlet ještě dlouho poté, pak to je kniha pro vás. Kniha velice názorně přibližuje hrůzy nacistického režimu, zvěrstvo ideologie a nenávistný antisemitismus, na který nesmíme nikdy zapomenout. Knihu vřele doporučuji každému čtenáři od patnácti let do sta let.

Knihu "Město žen" od Davida R. Gillhama mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Přeji krásné jarní dny a už nikdy žádné Hitlery, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Anotace knihy a fotografie jsou dostupné na Palmknihy.cz

David R. GILLHAM. Město žen. Nakladatelství Jota, s. r. o. Brno. 2020, 1. vydání. 400 stran. ISBN 978-80-7565-764-0

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 21.4.2021 0:03 | karma článku: 10,14 | přečteno: 278x

Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (3)

Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní - území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. Tentokrát jsme shlédli návrhy architektonických týmů a opřipomínkovali je.

10.12.2024 v 23:13 | Karma: 8,02 | Přečteno: 275x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (2)

Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. Což je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. A tak jsem se zapojila. Jaké architektonické návrhy vytvořily čtyři týmy?

30.8.2024 v 22:02 | Karma: 5,30 | Přečteno: 182x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (1)

Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. To je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. Mohla bych svou účastí a nápady změnit vizi a vzhled Prahy? To byla výzva!

29.8.2024 v 21:38 | Karma: 7,57 | Přečteno: 262x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem v Praze zabloudila do Stínadel

Když jsem poprvé bydlela na Praze 1 - Novém Městě v roce 2005, neměla jsem ani tušení, že mám pár kroků od svého bydliště Foglarova Stínadla. Po 19 letech jsem v Praze zabloudila a konečně je objevila!

28.8.2024 v 20:08 | Karma: 23,52 | Přečteno: 559x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Volební kampaň SPD s černým „chirurgem“ je nechutná a rasistická!

Vedení SPD zařadilo mezi volební billboardy rasistický. Mezi mé přátele a nejlaskavější lidi, jaké znám, patří muž černé pleti z Nigérie. Demokracie a svoboda nejsou samozřejmostí! Musíme je hájit, střežit a proti rasismu bojovat.

9.8.2024 v 20:34 | Karma: 17,50 | Přečteno: 767x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Do čtyř měsíců se přesunou magnetické póly a svět skončí, hlásá vůdce kultu

21. dubna 2025  16:58

Kambodžský politik Khem Veasna kdysi vedl úspěšnou politickou stranu. Nyní je vůdcem kultu, který...

Byl blízký obyčejným lidem, vzpomíná na papeže pražský arcibiskup Graubner

21. dubna 2025  16:39

Podle pražského arcibiskupa Jana Graubnera byl papež František pastýřem s otevřeným srdcem, mužem...

Za věřící zasažené tornádem se papež modlil. Pak dostal křížky z trosek

21. dubna 2025  16:26

Když se před téměř čtyřmi lety jižní Moravou prohnalo tornádo, papež František v modlitbách...

Salvadorský prezident navrhl Venezuele výměnu vězňů. Je mezi nimi i Čech

21. dubna 2025  16:18

Salvadorský prezident Nayib Bukele navrhl, že pošle zpět do Venezuely 252 jejích občanů nedávno...

  • Počet článků 633
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3783x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz