Petice za universální Erasmus

Připojte se k úsilí úsilí o změnu systému studia v zahraničí, šiřte tuto petici a přidejte své jméno pod ní.

Připojte své jméno, datum narození, zemi a email na třetí stranu přiloženého souboru a takto změněný odešlete na msd@mladi.cz.

V diskusi pod článkem očekávám příspěvky k možnostem studia v zahraničí.

 

Text petice zde:

 

Výzva k evropské mobilitě mládeže

 

 

Dne 14. února 2009 mladí evropští politici a mládežnické politické organizace blízké politickým stranám, které jsou členy Evropské sociálně demokratické strany, zahájili celoevropskou kampaň na podporu petice za právo na přístup k univerzálnímu Erasmu. “Chceme od Evropské unie, aby všichni mladí lidé ve věku od 16 do 29 let měli právo a možnost cestovat, žít, pracovat či studovat alespoň 6 měsíců v jiné členské zemi EU, než je jejich rodná země”.

Dne 14. února, před 25 lety, Evropský parlament formálně začal pracovat na projektu, který vyústil v přijetí Smlouvy o Evropské unii.

Dnes, na svátek Svatého Valentýna, se my, mladí Evropané, kterým záleží na myšlence demokratické, sociální a především jednotné Evropy, chceme postavit do čela evropského projektu pro mladé. Jsme důkazem, že nová generace pevně věří v evropskou integraci jakožto jediný způsob, jakým můžeme čelit výzvám 21. století.


Jestliže chceme, aby mladí lidé věřili v Evropskou unii, musíme jim umožnit, aby si skutečnou Evropu prožili a aby ji poznali. Aby mohli žít v Evropě, cestovat Evropou, potkávat jiné mladé Evropany, seznámit se s kulturní a společenskou různorodostí Unie. Aby se tak mohli podílet na velkém evropském plánu. EU má jedinečnou tradici výměnných programů. Program Erasmus je pravděpodobně nejznámější, ale je zde mnoho dalších iniciativ v oblastech formálního i neformálního vzdělání, školení, dobrovolnictví a podpory mobility mladých lidí.



V čem tedy spočívá problém?

 

 

Posuďte sami:


V Evropě je 90 milionů mladých lidí ve věku od 16 do 29 let. Kolik z nich se však může zapojit do výměnných projektů podporovaných Evropskou unií?


Odpověď je pouze 300.000!


Jestliže bylo snad naším záměrem vytvořit Evropskou unii pro privilegované a elity, tak jsme svého cíle dosáhli....

 

Evropské unii nechybí dostatečné zdroje, které by umožnily tento problém řešit. Co však Evropské unii chybí, je dostatečná politická vůle.


Naše výzva není pouhou žádostí o více prostředků z Evropské unie. Chceme, aby stávající prostředky byly lépe vynakládány. Dobré záměry a správná myšlenka nestačí. Aby byly uvedeny v život, musí jim být poskytnuty odpovídající finanční zdroje. A ty musí být přístupné všem.

Instituce, místní samosprávy, občanská společnost a soukromý sektor musí být vtaženy do tohoto procesu, který podpoří větší mobilitu evropské mládeže.

Jsme přesvědčeni, že toto je cesta vpřed při utváření generace skutečných evropských občanů, kteří si osvojí dovednosti potřebné proto, aby mohli čelit výzvám stále více soutěživému a internacionalizovanému pracovnímu prostředí.


Jestliže s námi sdílíte náš názor, že nejenom privilegovaní jsou oprávněni užívat plodů mobility, připojte svůj hlas k petici za universální Erasmus.

 

Univerzální, protože by měl být pro všechny!

 

Univerzální, protože by měl být zaměřen na všechny oblasti vzdělávání!

 

Víme, že můžeme. Otázkou pouze je, jak moc chceme!

 

Připojte se i Vy ještě dnes!


“Chceme od Evropské unie, aby všichni mladí lidé ve věku od 16 do 29 let měli právo a možnost cestovat, žít, pracovat či studovat alespoň 6 měsíců v jiné členské zemi EU, než je jejich rodná země”. 

 

 

JménoEmail
ItalyGiacomo@ecosy.org
Belgiumania@ecosy.org

 

 

 

 

 

 

Autor: Antonín Setnička | neděle 15.2.2009 18:25 | karma článku: 6,76 | přečteno: 535x