Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jan Novák: KUNDERA - a už jeden kiks

Zmíněnou knihu vlastním sotva 24 hodin, takže jsem si ji stačil jen prohlédnout, a letmo si v ní zalistovat. Jako obvykle u  biografií,  prohlédnul jsem si hned  také jmenný rejstřík, najdu-li tam někoho ze svých přátel či známých.

Měl jsem štěstí, začal jsem u žel již zesnulého básníka Oldřicha Mikuláška, a vskutku, pět odkazů v rejstříku. Přeskočil jsme pár písmen a dostal se k akademické malířce Inez Tuschnerové, která byla také kostýmní návrhářkou, čtyři odkazy. A protože po té je hned ú, tak jsem chtěl vyhodnotit, kolik odkazů má ve jmenném rejstříku asi největší přítel Milana Kundery žijící u nás, Milan Uhde. Ale? Prásk ho, ani jeden odkaz!

Jmenný rejstřík, chybí Milan Uhde

Hned jsem začal kombinovat, co se asi přihodilo, že Milan Uhde byl, alespoň tady v knize KUNDERA, totálně vymazán. Zvláště když v jeho skvělé knize Rozpomínky. Co na sebe vím - má Milan Kundera odkazů dvacet. Jistě, tu knihu si Milan Uhde napsal sám, čili malý rozdíl, ale stejně. Pokud se jejich životy často protínaly, tak by měl být přeci zmíněn i u Milana Kundery, ať to napsal kdokoli. 

Rejstřík jsem tedy nechal plavat, a  náhodně jsem knihu otevřel asi v první čtvrtině, a tam uprostřed stránky na mě zasvítilo "Milan Uhde"! A že letmo poznal jistou dámu Gajdošovou společensky v Brně atd. Takže sláva, Uhde není v knize KUNDERA cenzurován, ovšem proč tedy není uveden ve jmenném rejstříku? Že by jen šlendrián? Jenže to by zase bylo v rozporu s konstatováním Jana Nováka v rozhovoru s  Danielou Drtinovou pro DVTV, kde v závěru uvedl:"Já mám osmnáct set poznámek pod čarou, v celým svým díle jsem neměl jedinou poznámku pod čarou, tady jich mám osmnáct set, to je všechno vyzdrojovaný, a je to opřený o nějaký prameny, který jsou těžko oddiskutovatelný."

Kdyby byl vynechán v rejstříku nějaký spolužák, kterého Kundera viděl naposledy při maturitě před více než 70 lety, ok, může se stát. Jenže Milan Uhde je jedním z nejvýznamnějších našinců, který se v Kunderově životě promítal, a pořád promítá, kdyby teď už jen tím, že jako spoluzakladatel nakladatelství Atlantis, jistě i nyní přispívá aspoń konzultacemi či kontaktem s Milanem Kunderou pokud jde o vydávání jeho knih u nás. Navíc v závěru knihy je Milan Uhde uveden i v seznamu osobností, se kterými vedl Jan Novák rozhovory, pro potřeby knihy.

Takže se nabízí kacířská myšlenka, že oproti svému tvrzení, Jan Novák nemusí mít všechno zase až tak dobře "vyzdrojované, a opřené o prameny", když nedokázal ochránit v rejstříku ani pár VIPs. A co když si Jan Novák podobně neohlídal ani to údajné udání Miroslava Dvořáčka? 

Kdo ví. Možná by se tady mohlo přiložit vyjádření Pavla Kosatíka: "Četl jsem i ty estébácké papíry o něm, které po Praze kolují už mnoho let, tak jako zde skoro všecko estébácké koluje, žádné nové a převratné zdroje informací Novák nemá.
Z víceméně stejných zdrojů jsem vyčetl něco úplně jiného než Novák, což je normální, ale proč musí mít černobílý hnojomet 900 stran, jsem nepochopil. "

Ale třeba to všechno s rejstříkem je jen Žert Jana Nováka, na úkor některého z Milanů, ať už Uhdeho, nebo Kundery. Pár variant se nabízí, ale nechejme se když tak překvapit.

Sám se na knihu po letmém seznámení docela těším, i když poté, co jsem v tomto týdnu četl i slyšel několik recenzí či komentářů, včetně rozhovorů se samotným Janem Novákem, to bude jistě s mnoha výhradami. Asi jako kdysi 30 případů majora Zemana. Nepochybně lákavý bude dobový kolorit, i díky tomu, že Jan Novák kontaktoval opravdu velké množství přímých pamětníků. Už potěšilo i pár fotografií, mohlo by jich sice být mnohem víc, ale víme, nebylo to pro Jana Nováka jednoduché. A ideově si to jistě pohlídá každý čtenář sám, případné komentáře jako třeba u Mein Kampfu jistě třeba nebudou.

A protože tady byla už zmíněna Inez Tuschnerová, která jak je v knize uvedeno byla předobrazem malířky Sabiny v Nesnesitelné lehkosti bytí, možná by někoho mohlo zajímat, že to byla šarmantní a šikézní dáma i ve věku 77 let.

Inez Tuschnerová - zmínka v knize na straně 565

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inez Tuschnerová 2009

lllllll

Inez Tuschnerová s velkou radostí poskytovala rady mladým výtvarníkům, jako tady Katce. Na jedno setkání je možné podívat se tady  https://sestak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=99102

 

Inez Tuschnerová a Katka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jan Šesták | sobota 27.6.2020 0:22 | karma článku: 25,73 | přečteno: 6383x
  • Další články autora

Jan Šesták

Jak prezident Petr Pavel řešil své známky

"Moje vize byla nemít žádný portrét, nemít žádnou známku, a pokud možno se takhle nezviditelňovat." Dále na středeční tiskové konferenci pan prezident Pavel zmínil, že to není způsob prezentace, který by mu byl vlastní.

9.6.2023 v 10:38 | Karma: 15,38 | Přečteno: 541x | Diskuse | Společnost

Jan Šesták

Rozhlas vykročil do další stovky naplno, stejně jako děkování za pozvání

Nejen náš rozhlas, ale podobně i televize či internetové podcasty jsou zaplaveny inflací děkování za pozvání. Zejména ve vysílání zpravodajských stanic, jakou je třeba Český rozhlas Plus, s krátkými vstupy expertů či politiků.

23.5.2023 v 11:23 | Karma: 10,76 | Přečteno: 252x | Diskuse | Média

Jan Šesták

Michael Kocáb si asi dovolil už hodně

Když na stanici ČRo Plus řekl: "Prezident s komunistickou minulostí? Plivnutí do tváře všem obětem komunistického režimu," a dodal: "Naprosto nepřijatelné a zklamání, že je tady 70 % voličů, kterým nevadí komunistická minulost."

26.1.2023 v 12:16 | Karma: 27,00 | Přečteno: 1716x | Diskuse | Společnost

Jan Šesták

Danuše Nerudová naštěstí nepostoupila

Danuše Nerudová se ze začátku zcela vážně chlubila tím, že nemá jako jedna z mála žádnou komunistickou totalitní minulost. Stopla to až poté, když se stala terčem vtipů kvůli tomu, že byla za totáče teprve školačkou.

15.1.2023 v 18:40 | Karma: 31,99 | Přečteno: 1282x | Diskuse | Společnost

Jan Šesták

Ministerstvu zdravotnictví České republiky

Vážení pracovníci ministerstva zdravotnictví. Velmi pravděpodobně došlo v souvislosti s aktuálním nouzovým stavem ke dvěma pochybením ministerstva, které na různých úrovních buď řídíte, nebo kde máte různé funkce.

16.12.2021 v 0:35 | Karma: 20,45 | Přečteno: 643x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Příběh, který zfilmoval Hollywood. Panenské Břežany neproslavil jen Heydrich

14. července 2024

Premium Zámek v Panenských Břežanech u Prahy se jako letní sídlo říšského protektora Reinharda Heydricha...

Atentátník měl v autě výbušniny. Nemyslitelnému zabránil Bůh, řekl Trump

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  17:34

Muž považovaný za pachatele útoku na amerického exprezidenta Donalda Trumpa měl podle amerických...

Dal Trumpa do středu terče, atentát je jeho vina, viní část republikánů Bidena

14. července 2024  16:33

Část členů Republikánské strany obviňuje současného demokratického prezidenta Joe Bidena, že může...

Izraelci zabili velitele brigády Hamásu, kterého viní za přípravu říjnového útoku

14. července 2024  16:01,  aktualizováno  16:22

Izraelská armáda oznámila, že zabila velitele brigády Hamásu v Chán Júnisu Rafu Salámího. Vinila ho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 505
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2756x
Pamětník, který se snažil byť jen nepatrně ovlivňovat dění u nás už za totality, a tak by se pomocí blogu rád pokoušel o totéž i nyní...

Seznam rubrik