Bezprecedentní snaha
29. ledna začal nový čínský rok. Jako evropský tradicionalista bych si toho příliš nepovšiml a zaznamenal bych to snad pouze z hovoru personálu v mé oblíbené čínské restauraci.
Letos je to ale jinak. K čínskému Novému roku jsme všichni dostali dárek od Ursuly von der Leyen.
Všichni jsme dostali „kompas“. Ne, nebude se rozdávat půl miliardy přístrojů pro orientaci v terénu, dostali jsme jeden společný a nehmotný „Kompas konkurenceschopnosti Evropské unie“.
Zní to vznešeně, ale fakticky nám paní předsedkyně vyhlásila pětiletku.
Tedy my, co pamatujeme minulé doby, jsme zastříhali ušima rovnou a vzpomněli jsme si na první a generální tajemníky, kteří dělali to samé a hospodářství šlo dolů vodou pětiletka nepětiletka.
Ti mladší by si měli vzpomenout neblahé paměti na „Lisabonskou strategii“ (2000 - 2010), která hlásala, že do deseti let se Evropská unie stane „nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomiku světa založenou na znalostech, schopnou udržitelného hospodářského růstu, vytváření více kvalitních pracovních příležitostí a zachovávající sociální soudržnost“.
Strategie nestrategie, šlo unijní hospodářství dolů vodou nejen těch deset let, kdy strategie měla blahodárně působit, ale i těch dalších patnáct let potom. Vystřídali se při tom tři generální tajemníci - tedy vlastně předsedající osobové (abych snad genderově neurazil) evropské komise a tu poslední tu máme pořád.
Budiž řečeno, že dvacet let z těch pětadvaceti byla ta chůze spíše pozvolná, ale v těch posledních pěti letech - za paní Ursuly - jsme zrychlili do klusu.
My jsme šli dole vodou, jihovýchodní Asie šla hore vodou a Spojené státy si stagnovaly.
Nic ale netrvá věčně a vypadá to, že s nástupem nové americké administrativy se obr probral a bude myslet vážně, že se chce zase stát velikým. Ve světě, kde je fakticky rozebráno - minimálně, pokud jde o zdroje - se jeden stává větším díky tomu, že se jiní zmenšují a USA se nebudou rozpakovat posilovat na úkor Evropské unie. Ta je sice pořád ještě bohatá, ale kontinuálně chudne a především je mocensky k uzoufání slabá. Je tak slabá, že se se svou půl miliardou obyvatel panicky bojí Ruské federace, která má obyvatel něco málo přes sto čtyřicet milionů.
V tuto chvíli to vypadá, že nástup Donalda Trumpa do druhého funkčního období nese všechny znaky černé labutě, která stojí na počátku zásadních změn. Jestli to tak opravdu je, se samozřejmě po dvou týdnech ještě zdaleka nepozná, ale zdá se, že začíná konzervativní revoluce (ve vnímání jiných spíše kontrarevoluce) a ve Spojených státech se rozjíždí válka politiky s hlubokým státem.
A co v této chvíli přináší paní Ursula, aby oživila chřadnoucí unijní ekonomiku - na jejímž chřadnutí má osobní a podstatný podíl?
Tak Green Deal nám prý zůstane. A tady by se dalo i skončit. Bez revize (spíše zavržení) zeleného náboženství vede jakákoli další cesta jenom dolů, ať ji opentlí jakékoli fráze.
Ale pokračujme. Prý přijdou inovace. Pokud si za příklad vezmeme umělou inteligenci, pak ta se rozvíjí ve Spojených státech a v Číně, zatímco Evropská unie připravuje legislativu, kterou chce umělou inteligenci regulovat - bez ohledu na to, že žádnou vlastní nemá.
A zjednoduší se administrativa - skoro to vypadá, jako by se měly uvolnit regulace. Prý k tomu bude směřovat „bezprecedentní snaha o zjednodušení“.
Jestli může být snaha bezprecedentní, nechám na úvaze každého jednoho. Fakticky bychom byli rádi i za snahu bez přívlastku, pokud by k něčemu vedla. Zatím je jisté jen to, že je-li v unii něco bezprecedentního, pak jsou to regulace.
Jisté je také, že mne napadá řada otázek, které mají letitý precedens.
Opravdu stačí snaha? Za snahu nás naposledy známkovali na prvním stupni základní školy. Povšimněme si, že Donald Trump se nesnaží, ale jedná.
A může zásadní změnu přinést někdo, kdo předtím razil opačný trend?
Za časů raného novověku míval absolutistický panovník na každodenní politiku prvního ministra. Takoví panovníci vládli zpravidla dlouho - desítky let - a jak šla doba, bylo třeba občas změnit politiku. Dobrý zvyk a zkušenost říkaly, se změna začíná výměnou prvního ministra (občas, ale ne tak často, jeho popravou).
V unii by tím absolutním panovníkem měla být Evropský rada - komise je jen její výkonný a administrativní orgán.
Pokud připustíme, že je čas na změnu, neměla by začít od hlavy komise?
Vlastně bych paní Ursule a tím i nám přál úspěch, ale dovolím si předpovědět, že to dopadne podle slavného výroku Viktora Černomyrdina: „Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.“.
A ještě zlomyslná poznámka - pokud by každý z nás opravdu fyzicky dostal jeden kompas, asi by to oživilo unijní ekonomiku víc než sliby. Tedy předpokládalo by to, že se nedovezou z Číny, ale vyrobí se do posledního šroubku v Unii. Pak by ekonomicky dávalo smysl, i kdyby si na ně půjčila.
Nicméně, při unijní „akceschopnosti“ by část komponent byla z USA, část z Číny a celé by se to kompletovalo ve Vietnamu, a tak by to byl nakonec novoroční dárek pro Číňany a pro Američany.
Radek Šebesta
Perpetum mobile na zelenou politiku

Existoval a asi nadále existuje systém utajovaných smluv na financování sítě „zelených“ nevládních organizací.
Radek Šebesta
Žába na paměti

Totalita má různé podoby a různé ideologie, ale kupodivu různé totality mají shodné atributy - zmanipulování výkladu dějin, potlačení diskuse nad dějinami národa a jejich smyslem, k nim patří.
Radek Šebesta
Totalita v nás (2)

Je to doba, kdy nastupuje poválečná generace, doba války ve Vietnamu a sexuální revoluce, doba relativizace tradičních hodnot a rozvolnění určitého morálního dozoru, který vykonávala společnost sama nad sebou.
Radek Šebesta
Totalita v nás (1)

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem husákovské normalizace. Režim to byl dusný a sterilní, ale ta správná totalita to nebyla.
Radek Šebesta
O věcech veřejnoprávních

Skončilo první dějství parlamentní tahanice o koncesionářské poplatky. Budou ještě další dvě, ale dá se očekávat, že vláda nakonec na sílu prosadí svou.
Další články autora |
Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii
Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72...
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest
Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Trump nařídil odstranění protiamerické ideologie z muzea. Není zřejmé, co tím myslí
Americký prezident Donald Trump nařídil, aby byla z rozsáhlého muzejního komplexu Smithsonian...
Nezaměstnaných Čechů přibývá. Ohroženi jsou hlavně lidé před důchodem
Premium Každému třetímu nezaměstnanému je více než padesát let. O práci přijdou nejčastěji kvůli tomu, že...
ANALÝZA: Uznání ruského záboru na Ukrajině uvede v pokušení jiné agresory
Premium Vypadá to, že éra relativní zdrženlivosti po pádu železné opony byla jen epizodní odchylkou od...
Povolenka je nedotknutelná. Evropská unie má jiný plán, jak zlevnit energie
Premium Největší úlevu od drahých energií by přineslo alespoň krátkodobé zrušení či zastropování cen...

Byt 3+1 V Pečkách
Grégrova, Pečky, okres Kolín
12 000 Kč/měsíc
- Počet článků 53
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1137x