Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Točník

Jsem pod hradem Točník. U jezírka mám divný pocit, že je tu někdo se mnou. A taky že ano, pod mostem, naštěstí za branou v zrekonstruovaném medvědíně, na mě mžourá asi právě probuzený medvěd a za ním ještě jeden ...

Na hradě Točník

Únor je na počasí ještě trochu nevyzpytatelný. Na parkovišti pod Točníkem se nebe úplně zatáhlo. Přesto vystupuji. Směrem k hradu svítí úplně nová ještě nedodělaná cesta. 

Je příjemné vybrat si období, kdy není sezóna, sice se nedostanete dovnitř za bránu, ale ten klid a ticho kolem je báječné. Před hradem je slyšet za plotem  pila a je jasné, že i tady se na sezónu pečlivě připravují.

Jezírko pod hradem je ještě pokryté ledovou krustou, to paní zima ještě nedala poslední Sbohem.

U jezírka mám divný pocit, že je tu někdo se mnou. A taky že ano, pod mostem, naštěstí za branou v nově zrekonstruovaném medvědíně, na mě mžourá asi právě probuzený medvěd a za ním ještě jeden ( medvědi Agáta a Martin jsou na hradě jsou od  23. listopadu 2013).

Točník

Od jezírka pokračuji cestou pod hradem až k vyhlídce. Vše umocňují paprsky slunce, které přeci jenom vykoukly a trochu ohřívají ledový vítr tady na vrcholu.

Dolu scházím lesní cestou /žlutá a červená turistická značka/ kolem kovového křížku. Nepokračuji až do vsi,  ale cestu si zkracuji přes starý sad dolů na parkoviště. Je tu dost popadaných větví a i to dost klouže. Po pravé straně ještě pozoruji zříceninu hradu Žebrák.  Sluníčko pomalu zapadá a provází mě až k autu, pak se zatáhne.

Točník

 

Točník

Konec skalního hřebene Zámeckého kopce, tam, kde cesta končí a stáčí se zpět (Točník), osídlili naši předkové již v době pravěké. Tehdejší obyvatelé vyhloubili jako cisternu na vodu jezírko v předhradí. Ve 2. polovině 14. století stál na nejvyšším místě skalního hřebene malý lovecký hrádek, jehož součástí  byla dnešní věž. Po roce 1395, kdy vyhořel dolní hrad Žebrák, si nechal Václav IV. na tomto místě vystavět sídelní hrad českého a římského krále. Nový hrad  je posledním typem českých hradů, který má potlačeny obranné prvky, upřednostňuje rezidenční účel a stojí na rozhraní mezi hradem a zámkem (hradozámek). Hrad nebyl dobyt zvenku, nýbrž zničen zevnitř místními lidmi, kteří se na něm ukryli před Švédy během třicetileté války. Od 18. století lákají zříceniny hradu návštěvníky k romantickým procházkám.

pozn. text Točník hrad -zdroj internet 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jana Schlitzová | pátek 22.2.2019 17:36 | karma článku: 16,27 | přečteno: 477x

Další články autora

Jana Schlitzová

Omikron s DOCTOREM

Pro upřesnění DOCTOR je náš pes a Omikron je nová varianta onemocnění COVID-19 , kterou jsme prodělaly v lednu 2022.

20.1.2022 v 20:13 | Karma: 14,75 | Přečteno: 483x | Diskuse | Ostatní

Jana Schlitzová

Petřín - Láska je láska

Pod korunami stromů, na louce sedí skupinky i zamilované dvojice. Povídají si nebo jen mlčí a kochají se tou krásou všude okolo. My máme to štěstí, že jsme zde při téměř zapadajícím slunci, vše je více nasvícené a romantické.

5.4.2019 v 10:20 | Karma: 11,65 | Přečteno: 347x | Diskuse | Cestování

Jana Schlitzová

Ach, to jaro!

Když má být 28. února 20 stupňů, není na co čekat. Jedeme do přírody, tam, kde to máme tak rády! Vítej jaro!

1.3.2019 v 11:50 | Karma: 11,70 | Přečteno: 278x | Diskuse | Fotoblogy

Jana Schlitzová

Niagáry

Přibližujeme se do modré, červené, fialové a zelené hřmící mlhy. Barvy se mění po několika minutách. Panorama této podívané dokreslují osvícené hotely, věž i domy. Na mapě jsme objevily místo nedaleko odsud, kde by se mělo nechat

27.12.2018 v 19:46 | Karma: 15,30 | Přečteno: 355x | Diskuse | Cestování

Jana Schlitzová

Duha - Tetínské vyhlídky

Temné mraky mě provázejí až k torzu hradu a na vyhlídku. Fouká, hodně fouká a nebe hraje těmi nejkrásnějšími barvami. Objeví se duha, a já opuštěná jen nahlas říkám Bože to je krása, Bože to je krása

31.10.2018 v 13:34 | Karma: 15,92 | Přečteno: 405x | Diskuse | Cestování

Nejčtenější

Aloha, namaste, salud! Znáte význam celosvětově známých frází?

Slavnostní zahájení hlavní letní sezony s havajskou tématikou Aquapalace Praha....
vydáno 3. srpna 2026

Na dovolené, ve filmech i na sociálních sítích. Některé cizojazyčné výrazy používáme téměř každý...

Praha promlouvá ze zdí i chodníků. Vzkazy kolemjdoucích pobaví, překvapí i zamrazí

Je ti to jasný?!
3. srpna 2026  14:07

Stojíš na mým fleku! Nemusíte číst knihu, abyste se dozvěděli o městě víc, než je někdy zdrávo....

V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody

Prodejna Tesco v obchodním komplexu Centro Zlín ve Zlíně-Malenovicích.
6. srpna 2026  14:31

Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...

Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí

Barrandov v postranních uličkách.
7. srpna 2026  13:47

Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...

Obluda mezi nádražími. Tam, kde řezali sovětské vagony, zastaví metro D nad rybníkem

Rozlehlá nástupiště připomínají dobu, kdy Krčí projížděly delší vlaky než dnes....
5. srpna 2026  19:15,  aktualizováno  6. 8. 10:34

Pokud by se vyhlašovala anketa o nejošklivější nádraží v Praze, to v Krči by mělo určitě medaili....

OBRAZEM: Kouřící mašinka, ponorka i muklové. Řece Ohři v Žatci vládla divoká recese

Žatecká neckyáda.
9. srpna 2026  8:32,  aktualizováno  8:32

Dvaačtyřicátý ročník žatecké neckyády přilákal v sobotu desítky recesistů. Ze Žatce se na...

O křesla se v podzimních komunálních volbách v Plzni bude ucházet 13 subjektů

Sčítání hlasů v Základní škole Chválenická v Plzni. (21. září 2024)
9. srpna 2026  8:22,  aktualizováno  8:22

Úřady v úterý v 16 hodin uzavřely přijímání kandidátek pro říjnové komunální volby. Nyní budou...

Drsnému severu chci nabídnout oázu klidu, říká majitelka levandulové farmy

Za několik let se Levandulovna v podhůří Jizerských hor proměnila z malého...
9. srpna 2026  8:02,  aktualizováno  9:08

Když před devíti lety přišla na starý statek v Raspenavě na Frýdlantsku, netušila, že tam jednou...

Žďárské Slavnosti jeřabin odstartuje Cirk La Putyka, vrcholem bude hasičská fontána

V představení Splash, jež do Žďáru přiveze česká novocirkusová špička Cirk La...
9. srpna 2026  8:02,  aktualizováno  8:02

Akrobatické kousky, u nichž se tají dech. Ale i divadlo, muzika, humor a podněty k zamyšlení. To je...

  • Počet článků 80
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 738x
Hlavní redaktor a fotograf cestovního portálu www.kamsevydat.cz.   Píšeme a fotografujeme celá rodina. Milujeme nezávislé cestování, přírodu, architekturu a umění. Poznáváme Českou republiku a svět. Navštívili jsme země: Barma, Borneo, Japonsko, Vietnam, Kambodža, Thajsko, Srí Lanka, Laos, Havaj, Madeira, Tunis a mnoho dalších. Co se týká cestování, mám na starosti fb stránky: kam se vydat, cestování s dětmi, Česká republika 

Další fb stránky:  Ateliér Schlitz Návrhy a realizace zahrad Praha, fotogalerie zahrad.

práce v Atelier Schlitz - www.astonet.cz - do 2016

 

 

 

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.