Jak jsem se potkala s CouchSurfingem
CouchSurfing
Slovo, jehož význam jsem neznala, jsem poprvé zaslechla před několika lety od své dcery Ajky. Jedním uchem sem a druhým ven! Pořád dokola: je to úžasný, skvělý, paráda ! Velmi záhy jsem byla i prakticky s couchsurfingem seznámena.
couchsurfing v praxi |
První couchsurferka
Krásný slunečný den, kdy sedíme s přáteli na terase. Do našeho veselí přišla mladá, německy mluvící žena s batohem na zádech. Hledala Andreu, která právě někam zmizela. Německy neumím, ale díky několika sklenkám červeného vína konverzace proběhla. U Andrey bude prý 3 noci spát, spát bude na zemi na karimatce. Andrea má pokoj velký asi 15 m2. Tak to byla první couchsurferka, kterou jsem v životě viděla ! Mladá žena byla lékařkou a do Prahy přijela na odbornou konferenci.
Reference couchsurfera
Další týdny se počty couchsurferů u nás zvyšovaly a střídali se tu Američané, Korejci, Indové, Australané, Brazilci, Poláci a další národy. Rodina, na rozdíl od couchsurferů a Ajky, takové nadšení nesdílela. Pro dobrého couchsurfera jsou důležité reference. Těch Ajka postupně získala opravdu hodně (a to zaslouženě) i když na náš úkor. To byl začátek.
Do půl roku odjela Ajka s kamarádkou na 3 měsíce na Hawaii. A tak postupně vyzkoušely couchsurfing v Seattlu, v Kalifornii, na Hawaii i na Islandu. Přibývaly další země Německo, Švédko, Japonsko, Borneo. Při dalekých a dlouhých cestách mé dcery jsem mnohokrát trpěla a žila ve strachu, kde to moje cestovatelské dítě asi spí. Až na malé výjimky vždy vše proběhlo dobře. Například , když odjela s kamarádkou do Švédska k panu Kachňákovi. Ajka mi ho před odjezdem ukázala na fotografii a já řekla, to nééé! Ten člověk vypadal šíleně! Opak byl nakonec pravdou. Holky se měly skvěle, ochutnaly delikatesy, které se dodávají do nejluxusnějších restaurací ve Švédsku, bydlely na místě, kam by se jako normální turisté v životě nedostali – na kachní farmě uprostřed švédské přírody. Má mladší dcera Terezka a její kamarád vyzkoušeli úspěšně CouchSurfing ve Finsku i v Praze.
Co je CouchSurfing ?
Doslovný překlad zní : spát na gauči. V praxi je to vlastně bezplatné ubytování a největší internetová služba přes sociální sítě tohoto charakteru na světě. Více tady. Oficiálně vznikla tato organizace 1. ledna 2004. Stránky tohoto typu patří k nejnavštěvovanějším stránkám na internetu. Kvůli bezpečnosti je komunikace mezi jednotlivými couchsurfery archivována. Každý žadatel, který chce být zaregistrován, vyplní tabulku - znalost jazyků, popis jaké ubytování nabízí, jaké má záliby, nahraje fotografii jak vypadá a nahraje i fotografie místa, které nabízí. Každý postupně získává hodnocení od lidí, kteří jej navštívili (kladné nebo záporné). Mohou být různé způsoby ověřování. V roce 2010 měla organizace 2 170 000 členůve 232 zemích světa, z toho polovinu tvořili couchsurfeři z Evropy. Každým rokem roste počet zájemců geometrickou řadou.
Buďte féroví !
Důležité je, že musíte pravdivě uvést, co můžete a co chcete nabídnout, nic není povinné! Pokud chcete nabídnout k přespání i snídani, tak ji nabídněte, pokud chcete nabídnout výlet , tak ho nabídněte, pokud na to nemáte čas ani finance, nabídněte přespání. A hlavně, buďte vždy féroví! V každém případě CouchSurfing není jenom o ubytování, ale někdy stačí, když některému žadateli dobře poradíte, když mu nabídnete třeba prohlédnout si město, zajdete s ním na kávu, když vaše město (zemi) jenom krátce navštíví, nebo se sami zúčastníte některého se srazu.
Setkávání couchsurferů
Mé první aktivní setkání s CouchSurfingem bylo ve chvíli, kdy mě Ajka pozvala na neformální setkání couchsurferů v Praze. Ve vietnamské restauraci se sešlo asi 25 lidí z celého světa, nebyli jenom mladí, i když těch byla převaha. Bylo to neskutečná a úžasná atmosféra, informace a dobré jídlo a zážitky. Další pak byly Drážďany a Negombo na Srí Lance.
Jana Schlitzová
Omikron s DOCTOREM
Pro upřesnění DOCTOR je náš pes a Omikron je nová varianta onemocnění COVID-19 , kterou jsme prodělaly v lednu 2022.
Jana Schlitzová
Petřín - Láska je láska
Pod korunami stromů, na louce sedí skupinky i zamilované dvojice. Povídají si nebo jen mlčí a kochají se tou krásou všude okolo. My máme to štěstí, že jsme zde při téměř zapadajícím slunci, vše je více nasvícené a romantické.
Jana Schlitzová
Ach, to jaro!
Když má být 28. února 20 stupňů, není na co čekat. Jedeme do přírody, tam, kde to máme tak rády! Vítej jaro!
Jana Schlitzová
Točník
Jsem pod hradem Točník. U jezírka mám divný pocit, že je tu někdo se mnou. A taky že ano, pod mostem, naštěstí za branou v zrekonstruovaném medvědíně, na mě mžourá asi právě probuzený medvěd a za ním ještě jeden ...
Jana Schlitzová
Niagáry
Přibližujeme se do modré, červené, fialové a zelené hřmící mlhy. Barvy se mění po několika minutách. Panorama této podívané dokreslují osvícené hotely, věž i domy. Na mapě jsme objevily místo nedaleko odsud, kde by se mělo nechat
| Další články autora |
Na dva kusy rozříznutá legendární Radlická lávka leží v poli. V muzeu bude nejdříve v roce 2028
Byla jednou z posledních staveb svého druhu v Česku. Nýtovaná stavba, která se pnula nad...
Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled
Příští pátek se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...
Netradiční dobrodružná hřiště dobývají Prahu. Najdete je na Vypichu, Solidaritě i Žižkově
Po úspěšných pilotních projektech Na Kocínce a Pod Juliskou se koncept adventure playground poprvé...
StarDance 2026 se blíží. Zatančí rockerka, spekuluje se o populární herečce i tenisové legendě
Na podzim se na televizní obrazovky vrátí oblíbená taneční soutěž, ve které známé osobnosti usilují...
Rybář ulovil na Velikonoční pondělí kapra, který měl přes 20 kg. Souboj trval dlouhé minuty
Velikonoční pondělí přineslo rybářovi životní úlovek. Na tajném místě ve východních Čechách zdolal...
Šmukýřka
Tramvajová trať vedoucí kolem Šmukýřky v Praze 5-Košířích má své kouzlo.
Víkendový veletrh FOR PETS v PVA EXPO Letňany nabídnul vše potřebné pro pejsky, papoušky a další...
OBRAZEM: Unikátní prostory kaolinového dolu v Nevřeni se proměnily ve vesmír
Magické prostředí bývalého kaolinového dolu v Nevřeni na Plzeňsku na tři dny oživil festival světla...
Pražané utíkají ke kvalitě. Čtvrtina zájemců bude nové byty kupovat už letos
Zájem o nové byty nejen v metropoli mezi Pražany nepolevuje, o jejich koupi během letošního roku...

Investiční apartmány u pláží Kata a Karon, Phuket. Lokalita snů.
Mueang Phuket, Thajsko
2 900 000 Kč
- Počet článků 80
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 735x
Další fb stránky: Ateliér Schlitz Návrhy a realizace zahrad Praha, fotogalerie zahrad.
práce v Atelier Schlitz - www.astonet.cz - do 2016


























