Dítě nebo raději psa ? Aneb manuál pro bezdětné

Lidé, kteří zatím nevědí, zda si pořídit dítě nebo ne, můj manuál třeba ocení. A když neocení, tak se mu možná alespoň zasmějí. Protože již léta vlastním oba testované vzorky (děti- 2 ks,psa-1 ks), mohu  udělat takovou soukromou statistiku a porovnat výhody a nevýhody soužití s těmito tvory.

   Pořízení: výrobu dítěte si musíte odpracovat sami – výhodou je, že výroba je většinou velice příjemná. Psa za vás vyrobí jiná fena, vy si jen psa po jeho narození vyzvednete.

 Nevýhodou pořízení dítěte je vysoká vstupní cena za pomůcky nezbytné při držení dítěte v domácnosti. Jen takový kočár stojí někdy více než ojetá škodovka. Můžete si ho ale pořídit v bazaru za poloviční cenu. A to zdaleka není všechno. Dítě potřebuje někde spát, do něčeho vyměšovat, s něčím se zabavit a také se musí krmit. První půlrok to sice většinou jistí bezplatná přenosná mlékárna,ale do maturity s tím nevystačí. Výsledná částka investice do plnoletosti potomka se může blížit k půl milionu, ne-li více.

   Pořídit si psa můžete i zadarmo – z útulku, od známých (budou vás mít rádi, když je zbavíte nechtěných štěňat). Pokud toužíte po psovi s dlouhým rodokmenem, může vás stát stejně nebo i víc než kočár pro dítě. A tady narážíme na první výhody. Vyměšování psa vás nic nestojí. Ušetříte za pleny. Sáčky na exkrementy jsou zdarma. Poplatek za psa stojí okolo tisícovky ročně. To za pleny dáte mnohem více. Pes nepotřebuje žádné hračky ani knihy, ušetříte za školné a různé třídní fondy. Krmení sice něco stojí, čím větší pes, tím větší pytel granulí,ale pokud vám stačí granule ze supermarketu, ušetříte. Pozor ! Dítěti nelze nahrazovat jídlo granulemi !

Výchova: ta se skoro neliší. Musíte psa i dítě naučit pár povelů, po kterých vás poslechne.

Hlavně tyto: „Ke mně“   „Fuj“  „Sedni“  „Čekej“  

Povel „Ke mně !“  - využíváme zvláště pokud chceme psa (nebo dítě) přivolat k sobě. Dá se nahradit povelem – Pojď sem,ale rychle, nebo dostaneš na zadek !“  Oba zkoumané vzorky ale nemusí poslechnout, záleží, jak jsou vycvičené.

Povel „Fuj !“ je univerzální. Slouží k odtažení psa nebo dítěte od nevhodného předmětu zkoumání nebo od odpadkového koše. Většinou zazní pozdě, když už oba zkoumané objekty něco pozřely. Pak je třeba zkoumat chování a zdravotní stav a v případě probémů (zvracení, průjem…) se odebrat k lékaři (k pediatrovi, či k veterináři – může se to poplést,ale není to žádná tragédie, léky na zastavení průjmu fungují všude stejně).

  Povel „Sedni“ či „Lehni“ – je také univerzální. U psa je to jednodušší, ten si sedne nebo lehne a dál nic neřeší. Dítě většinou u povelu „lehni“ vyžaduje i pohádku na dobrou noc.

   „Čekej“ se používá hlavně před vstupem do vozovky, kdy nechceme,aby pes či dítě vběhlo pod kola automobilů. Tady je docela užitečná pomůcka obojek s vodítkem. V případě, že pes či dítě na tento povel nezareaguje, můžeme zabránit tragédii právě přitažením za vodítko a zabráněním vstupu do silnice. Lze použít u obou.

 

  Závěr: já jsem pro pořízení obojího – dítě i pes (nejlépe oba najednou) váš život obohatí a bude veselejší. I když dražší.   

 

Autor: Šárka Andrlová | středa 11.5.2011 12:59 | karma článku: 29,11 | přečteno: 3098x