Uprchlík do každé rodiny

Vím, že v každém z nás je ochota pomáhat. Automaticky podáme ruku dítěti, které upadlo. Bez ohledu na to, jakou barvu mají jeho oči. Nejsme xenofobní. Ale většina z nás má v hlavě stále ještě mozek.

Není dne, aby na mne z novin, televize nebo internetu nevykouknul jeden uprchlík.

Není dne, aby se zároveň s ním neobjevil nějaký xenofob, či přímo rasista. Ale je to opravdu xenofobie? (slovník cizích slov:  odpor, nepřátelství, strach, nedůvěra ke všemu cizímu).

Novináři nám předkládají zprávy o nejhorší uprchlické krizi od 2. světové války - a právě to mne zastavilo a donutilo se jen malinko poohlédnout do našich dějin.

Můj děda často vzpomínal na odhodlání českých a slovenských mužů hájit svou vlast, svou zem.... ochotu a rychlost mobilizace v roce 1938. Ženy, matky, sestry .. všichni byli vyděšení z toho, co přijde, co čeká vojáky na hranicích, kdy a jestli vůbec se vrátí domů. Vzpomínal na bezmoc, když se vraceli velmi záhy, bez šrámů a přesto zlomení tím, že nemohli bojovat za svou zemi - za ten kus hlíny, kde jsou doma. Že to za ně někdo vzdal a ODEVZDAL ji bez boje.

Často mluvil i o tom, že z pohraničí utíkaly pod ochranou několika málo mužů v prvé řadě ženy a děti - tu ochranu jim zajišťovali hlavně starší muži, kteří by tak jako tak odcházeli v další vlně. Starší synové, manželé  - zkrátka ta silná pánská část - zůstávala ještě několik dní, aby zabezpečila hospodářství, zabednila okna, odvedla dobytek do vnitrozemí. Před nejistotou byla poslána do bezpečí ta slabší část rodin a národa, pokud možno bez zbytečné zátěže, aby mohla postupovat rychleji.

Před několika týdny oslavil úctyhodné narozeniny sir Nicolas Winton - i on byl u exodu - naprosto pochopitelného exodu DĚTÍ - ti jsou budoucnost naší krve, naše pokračování i naděje. Dospělí odevzdávali své potomky s nadějí, že přežijí a vrátí se... a to se splnilo. Většina z nich tušila, že dospělí, kteří zůstanou, tu blížící se válku nepřežijí. Všichni věřili, že děti ano.

Vybavuju si záběry z povodní, kdy muži jsou ti, kdo do záchranných člunů zvedají své ženy a děti... a sami riskují, že je proud strhne .... pro nás a naši kulturu je to naprostá samozřejmost.

Jsem tedy xenofobní, když mi přijde přinejmenším zvláštní, když na záběrech uprchlíků postrádám tu slabou část populace? Jsem divná, když si představuju, jak se někde ve vyprahlé části Afriky loučí žena obklopená dětmi a v očích má hrůzu? Ne z toho, že se její silný, zdravý muž a dospívající syn NEVRÁTÍ, ale z toho, co bude s tou bezmocnou rodinou SAMA dělat, OBKLOPENA VÁLKOU?

Ano, chápu, že někde ve světě zuří nelítostný boj... a chápu, že tam lidé trpí - ale kdo mne tu žádá o pomoc? A žádá mne o ni doopravdy?

Autor: Šárka Jindrová | pondělí 15.6.2015 14:08 | karma článku: 38,87 | přečteno: 1865x

Další články autora

Šárka Jindrová

Přijmu chůvu

Tento inzerát je skutečnou poptávkou, která je veřejná, dostupná komukoliv a neklade na uchazeče nároky na vzdělání .... čtěte prosím pozorně i věty pod čarou.

9.5.2017 v 22:05 | Karma: 16,35 | Přečteno: 798x | Diskuse | Občanské aktivity

Šárka Jindrová

Dnes tu, státe, nejsme

Klokánky a obdobné ústavy prý zvažují stávku - stát jim nechce přilepšit. Ale krom těchto zařízení jsou tu tisíce rodin, které dělají stejnou práci za mnohem méně.... a nemají si komu říct o dotaci. Pěstouni.

20.3.2017 v 19:00 | Karma: 26,91 | Přečteno: 612x | Diskuse | Společnost

Šárka Jindrová

Klokánek - a co když je to upečeno předem? Kdo je ale tím pekařem?

Na dnešní upoutávce se objevil blog Lucie Pasekové, která se domnívá, že pád Klokánků je konspirací státu s někým, komu jde o získání dětí. Dovolím si předložit teorii přesně opačnou - jde o někoho, komu jde o Klokánky.

1.8.2015 v 14:50 | Karma: 16,17 | Přečteno: 908x | Diskuse | Společnost

Šárka Jindrová

Klokánek s děravou kapsou

Opět je prostor medií plný emocí, příměrů a vydírání pod bojovou zástavou s Klokánkem. Pokusím se opřít o to, co uvádí samotný FOD a paní Vodičková.

30.7.2015 v 15:24 | Karma: 17,93 | Přečteno: 1241x | Diskuse | Ekonomika

Šárka Jindrová

Veřejný prostor

Společnost je od slova "spolu" - a tak trochu o tom, jak to někdy spolu drhne a někdy stačí opravdu málo.

28.7.2015 v 17:03 | Karma: 6,34 | Přečteno: 335x | Diskuse | Občanské aktivity

Nejčtenější

Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled

Dvorecký most
10. dubna 2026  7:34

Příští pátek se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...

Speciální tramvaje i plavby zdarma. Slavnostní otevření Dvoreckého mostu bude velkolepé

Testovací jízdy tramvají a autobusů po novém Dvoreckém mostě v Praze (12....
14. dubna 2026  13:38,  aktualizováno  15. 4. 12:45

Spojuje lidi s prací, školou, rodinou, zábavou i kulturou. Je neodmyslitelnou součástí životů...

Dvorecký most otevře za týden. Zatím je tu staveniště se schovaným „vodníkem“

Dvorecký most, který spojí Prahu 4 a 5, se otevře 17. dubna, pravidelný provoz...
10. dubna 2026  20:09

Už příští týden se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobus. Most, který propojí...

StarDance 2026 se blíží. Zatančí rockerka, spekuluje se o populární herečce i tenisové legendě

Marta Jandová (2025)
9. dubna 2026  9:58

Na podzim se na televizní obrazovky vrátí oblíbená taneční soutěž, ve které známé osobnosti usilují...

Putin poručil, ale soudruzi nesplnili. Legendární Kukuruzniky zase vytáhnou z hangárů

Antonov An-2
13. dubna 2026  18:30

Čeští parašutisté ji dobře znají, dodnes létá na kdejakém letišti. AN-2 zvaný Andula posloužil k...

Souprava cisteren skončila na sjezdu z D1 v lese. Porazila několik stromů

Nákladní souprava s cisternami prorazila u Pávova svodidla a zastavila se až o...
16. dubna 2026  9:42,  aktualizováno  9:42

Dopravu na hlavním tahu z dálnice D1 směrem na Jihlavu dnes ráno ochromila vážná nehoda. Řidič...

Soud jedná o prodloužení vazby Tomáše Jiřikovského, přivedli ho bočním vchodem

Na Městském soudu v Brně probíhá jednání o prodloužení vazby Tomáše...
16. dubna 2026  7:32,  aktualizováno  9:41

Městský soud v Brně od devíti hodin rozhoduje o setrvání obviněného Tomáše Jiřikovského ve vazbě....

Spalovnu odpadů u Temelína odmítá 55 subjektů. Obávají se zhoršení dopravy i znečištění

Lokalita Janoch se nachází přibližně v levém dolním rohu fotografie, tedy...
16. dubna 2026  9:32,  aktualizováno  9:32

Až extrémní odpor okolí zastavil stavbu spalovny odpadů v lokalitě Hůrka nedaleko Temelína na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 916x
Člověk, který chce žít nejlépe jak umí.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.