Základy pletení

Základy pletení se můžete dobře a snadno naučit i z internetu, a to včetně těchto stránek, ale musím přiznat, že zde budu hlavně odkazovat na některá kvalitní videa na YouTube, s vlastními poznámkami, které snad také obohatí Vaše

Nahazování a vroubkový žerzej

Nahazování

Dovolila bych si hned pár poznámek pro začátek:

Pro úspěšný začátek i pokračování, a často i pro některé projekty, je odměřit si ne 2 - 3 násobek šířky projektu, ale 3 - 4 násobek šířky projektu. U některých projektů Vám to možná ani jinak nevyjede, a přála bych si, aby Vám nebylo líto, když Vám třeba 2, anebo 3 násobek šířky projektu u nahazování nebude stačit.

Další poznámka:

Já nahazuji vždy na dvě jehlice. Používám hlavně kruhové jehlice, ale dá se tak nahazovat i na rovné jehlice. To zvládla již Kateřina Chocholáčová ve svém prvním díle nejpopulárnějšího kurzu základů pletení pro začátečníky na YouTube, který zde ještě zmíním, a dám tu na něj i odkaz. Ale co zapomněla zmínit je, že se na dvě jehlice nahazuje vždy. Stačí vyzkoušet pár projektů (a to i s nahazováním na jednu jehlici), a pochopíte, že se Vám bude plést snadněji, a to nejen první řada, ale celý projekt, a že budete mít výsledek hezčí.

 

"Nejdůležitější je začátek!"

 

Co je to vlastně nahazování?

Je to způsob, jak dostat na jehlici základní počet oček, to znamená tolik, kolik chcete. Pozor! Nejde o první řadu!

A teď již, jak na to:

Zde vložím odkaz na zmiňované video Kateřiny Chocholáčové, kde je názorně popsáno, jak se vlastně nahazuje, čili jak dostat vlnu na jehlice.

 

 

https://m.youtube.com/watch?v=L_qYVSgNqgY&pp=ygUQemFrbGFkeSBwbGV0ZW7DrQ%3D%3D

"Základy pletení, 1. Díl, Nahození a pleteme hladce"

Poznámka:

Při nahazování na dvě kruhové jehlice se nebojte toho, když Vám očka sjedou na drát, horní jehlice, protože vytahuje mě horní jehlici, Vám půjde vytáhnout stejně snadno.

 

Vroubkový žerzej 

Vroubkový žerzej se říká vzoru, který vzniká, když pleteme pouze hladce.

Většina začátečníků začíná tím, že prostě nahodí nějaký počet ok, s tím, že chce plést šál, a plete hladce, dokud se to nenaučí. Tím vzniká základní pletenina. A až se na ní naučíte plést hladce, pokročí dále.

Po nahození vytáhne horní jehlici, upletené první krajové oko, a od druhého oka pleteme hladce.

Poznámka:

V každé řadě začínáme prvním krajovým okem, a poslední oko upletené tak, že dáme vlnu před jehlici a jen to oko přendáme na druhou jehlici, říká se tomu "přetáhneme".

Důležitá poznámka:

Když začínáme plést řadu, máme vlnu z klubka na té jehlici (nahoře, u kruhových jehlic), na které jsou očka, a začínáme plést prázdnou jehlicí, tou, na které nejsou očka. Jehlice, na které jsou očka je vlevo, a dole vidíme upletený výsledek, a prázdná jehlice, ta, kterou pleteme, je vpravo.

Jakmile ale upleteme první očko, máme vlnu na té jehlici, kterou pleteme, to znamená, na té druhé jehlici, a tam ji máme až do konce řady.

Jsou vlny, které jsou vhodné pro začátečníky, a vlny, které jsou vhodné spíše pro mírně pokročilé, až pokročilé pletařky. Já mohu pro začátečníky doporučit např. přízi Everyday Big od značky Himalaya, na které i vroubkový žerzej vypadá efektně, ať už plete na jakékoli velikosti jehlic.

Já mám pro Vás připravený projekt, na kterém zvládnete základní pleteninu tak, aby z ní i něco bylo, aby z ní nebyl jen divný obdélník, jak to obvykle končí.

Mým cílem bylo, aby ta základní pletenina měla smysl, aby projekt byl zároveň dost dlouhý, krásný, a těžký, abyste se na něm naučili plést.

 

Projekt aneb domácí úkol 

Pro projekt, který jsem si pro Vás připravila je příze Everyday Big nezbytná, ať už si vyberete jakoukoli barvu. Dále budeme potřebovat nejlépe kruhové jehlice, velikosti 15" (15"je obligatorní, nejde to na menších).

Čerpám z knihy Moderní doplňky od německé autorky Anji Lamme, s mírnou obměnou na přízi Everyday Big, protože merino se v Česku v tomto návinu (tloušťce) nevyrábí, ani neprodává. Když si prohlédněte merino třeba na Heurece, jsou tam samé tenké vlny.

Co zachovám, je základní počet ok = 30 ok, a velikost jehlic 15".

Knihu můžete sehnat v libovolném knihkupectví.

 

Modrý šál

Další projekt, který by mohl být inspirací, je projekt z knihy Pletení, podtitul je: "Jak na to?" Kniha se prodávala i v trafikách, jako časopis. A jde hned o první projekt šály, pro kterou by se dle mého názoru hodila příze Olympia od značky Yarn Art.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Sára Mašínová | středa 20.9.2023 19:08 | karma článku: 5,78 | přečteno: 284x
  • Další články autora

Sára Mašínová

Základy háčkování

3.10.2023 v 9:12 | Karma: 6,21

Sára Mašínová

Podzimní jóga

11.9.2023 v 17:48 | Karma: 3,55

Sára Mašínová

Vyšívání

16.10.2022 v 11:05 | Karma: 5,94