Vzpomínáček - 8. března
Svátek mají Gabriela, Jan (z Boha).
Dnes najdeme v občanském kalendáři půvabné jméno Gabriela. Je hebrejského původu a jeho mužským protějškem je Gabriel, což znamená "Bůh je silný", popřípadě že jeho nositel je "hrdinou Božím". Gabriela je jménem skutečně celosvětovým a stále oblíbeným.
Nejznámějším nositelem tohoto jména je bezesporu archanděl Gabriel, jemuž bývala svěřována nejdůležitější poslání od samotného Boha k lidem. Tak například v bibli se s ním setkáváme u proroka Daniela, kterému oznamuje příchod Mesiáše. V Novém zákoně oznamuje Zacharjášovi narození Jana Křtitele a Panně Marii v Nazaretě narození syna Ježíše. Je zajímavé, že jej uznávají jak židé a křesťané, tak i muslimové, podle nichž Dži bráil, jak mu říkají, odnesl proroka Mohammeda do nebe.
V církevním kalendáři je dnes svátek dalšího Jana. Tentokrát má přívlastek "z Boha". Jan se narodil 8. března 1495 v Montemor o Novo (Portugalsko). Po neklidném, dobrodružném a velmi nebezpečném životě uslyšel roku 1539 horlivé kázání španělského misionáře a askety Jana z Ávily. Slova o lásce, pokoře a skromnosti změnila přes noc Janův život. Začal se věnovat péči o nemocné a brzy nato založil svůj špitál v Granadě (1540). Z něho se vyvinul řád milosrdných bratří, potvrzený roku 1586. Spolek, který byl původně určen pro světské lidi, převzal roku 1572 řeholi sv. Augustina. Milosrdní bratři sv. Jana z Boha jsou považováni za nejvýznamnější mužský řád zabývající se ošetřováním nemocných. Jeho členové se záhy uchytili po celém světě. Sídlo generálního představeného je od roku 1878 v Římě. Milosrdní bratři jsou většinou laici. Vedle tří obvyklých slibů skládají ještě čtvrtý slib péče o nemocné. Jan z Boha je pokládán za průkopníka metodického ošetřování nemocných a péče o duševně choré. Je proto zcela logické, že byl prohlášen patronem nemocnic, nemocničního personálu a nemocných. Jan z Boha zemřel v den svých 55. narozenin, 8. března 1550 v Granadě. Ostatky zakladatele řádu, kanonizovaného roku 1691 papežem Alexandrem VIII., jsou dnes uctívány v granadském kostele řádu nesoucího jeho jméno. Nejstarší obraz Jana z Boha je od Pedra de Raxis, nachází se rovněž v Granadě.
Události:
1348 – Karlem IV. vydána zakládající listina Nového Města pražského (obdařeno stejnými městskými právy jako Staré Město); od počátku mělo převážně český a řemeslnický charakter (na rozdíl od Starého Města, kde převažovali Němci).
1574 – Tomáš Albín z Helfenburka byl zvolen biskupem olomouckým
1618 – Johannes Kepler formuloval Třetí Keplerův zákon
1648 – Na mírových jednáních došlo k zásadní dohodě o náboženských poměrech, které měly být uvedeny zpět k datu 1. ledna 1624 (§ 2, čl. 5); tzn. k letopočtu, kdy Habsburkové vládli v českém státě již zcela neotřesitelně. Habsburská nadvláda a povinné katolictví dostaly mezinárodní uznání. Česká emigrace byla odsouzena k trvalé diaspoře, k postupné asimilaci.
1714 – Narodil se Carl Philipp Emmanuel Bach, německý skladatel, syn Johanna Sebastiana Bacha († 14. prosince 1788)
1731 – Zemřel Ferdinand Maxmilián Brokoff, český sochař (* 12. září 1688)
1779 – Uzavřen tzv. mír těšínský (mírová smlouva rakousko-pruská), podle něhož se Marie Terezie zřekla lén Koruny české v Bavorsku a Horní Falci a spokojila se pouze se ziskem bavorské Innské čtvrti (území na soutoku řek Inn a Dunaj).
1780 – Reskriptem byly zrušeny vyšetřující náboženské komise vyslané proti valašským nekatolíkům.
1817 – Byla založena Newyorská burza
1869 – Zemřel Hector Berlioz, francouzský hudební skladatel (* 11. prosince 1803)
1879 – Narodil se Otto Hahn, německý radiochemik, nositel Nobelovy ceny († 28. července 1968)
1885 – Vydána druhá novela živnostenského zákona (tzv. dělnická, zákon č. 22/1885), která nově upravovala pracovní poměry dělníků v továrnách. Byl stanoven "maximální pracovní den", a to v délce 11 hodin, a dalšími předpisy upraveny povinné pracovní přestávky. Pracovní doba dětí mezi 12-14 lety byla stanovena na 8 hodin. Používání dětí do 14 let v továrnách bylo vůbec zakázáno a do 16 let jen u prací "lehčích", přičemž tu byla pracovní doba omezena na 11 hodin denně. Byly upraveny předpisy o učebním poměru, zaměstnání těhotných žen atd.
1894 – Poslanecké sněmovně říšské rady byl předložen nový vládní návrh volební reformy; existující kuriový systém měl být zachován v nezměněné podobě (způsob volby i počet mandátů v kuriích), změna spočívala ve vytvoření nové, tj. páté kurie s celkovým počtem 43 poslanců (z toho 15 připadalo na české země). K volbě směly být připuštěny osoby: a) podle tzv. vzdělanostního cenzu (absolventi středních a odborných škol); b) podle majetkového cenzu (pokud platily jakoukoliv přímou daň); c) dělnických profesí, pokud byly nemocensky pojištěny. Návrh Windischgrätzovy vlády byl postoupen zvláštní komisi.
1911 – První mezinárodní den žen (MDŽ) byl vyhlášen Klárou Zetkinovou (vůdkyní ženské sekce německé sociální demokracie) v Kodani. Vedou se velké polemiky o tom, do jaké míry je tento svátek celosvětově uznávaný, já osobně se přikláním k tomu, že západní Evropa a USA vždy preferovaly více např. den matek. MDŽ byl slaven převážně v sovětském komunistickém bloku a je tedy (podle mne právem) považován za "bolševický" svátek.
1917 – V Rusku vypukla Únorová revoluce
1917 – Zemřel Ferdinand von Zeppelin, německý konstruktér vzducholodí (* 8. července 1838)
1918 – Československé legie v Rusku (5., 7. a 4. pluk) zahájily boj s německými jednotkami 91. divize v blízkosti Kyjeva u Bachmače. Přes komplikace způsobené zmateným chováním bolševických jednotek si dokázaly legie vybojovat průjezd vlaků přes Bachmač na východ.
1918 – První případ španělské chřipky rozběhl zničující epidemii
1932 – Narodil se Josef Mašín, postava ozbrojeného protikomunistického odboje
1936 – Hodžova diplomatická aktivita pokračovala jeho návštěvou Vídně, kde jednal s rakouskými představiteli o vzájemné spolupráci.
1942 – Narodil se Jan Vyčítal, český písničkář a karikaturista
1943 – 1. československý samostatný prapor v SSSR byl nasazen k prvnímu boji s nacistickými jednotkami u osady Sokolovo; celkem zde zahynulo 86 příslušníků jednotky, nepřítel vykázal ztrátu 300-400 vojáků.
1943 – Zemřel Otakar Jaroš, český voják, Hrdina Sovětského svazu (* 1. srpna 1912)
1944 – V koncentračním táboře Osvětim-Birkenau (v tzv. rodinném táboře) začala největší hromadná poprava československých občanů - Židů za 6 let okupace: zplynování 3792 mužů, žen a dětí (představovali zbytek mnohatisícového transportu z Terezína 6. září 1943).
1947 – Narodil se Vladimír Mišík, český hudebník a zpěvák
1950 – Konrad Adenauer navrhl unii Německa a Francie se společným parlamentem
1950 – Sovětský svaz oznámil, že vlastní atomovou bombu
1965 – Do Vietnamu dorazilo prvních 3500 amerických vojáků, aby se zapojili do vietnamské války.
1974 – V Paříži bylo otevřeno letiště Roissy - Charles de Gaulle
1978 – První rozhlasovou episodu Stopařova průvodce po galaxii Douglase Adamse vysílala stanice BBC Radio 4.
1980 - Narodila se Lucie Vondráčková, česká herečka a zpěvačka
1983 – Americký prezident Ronald Reagan nazval Sovětský svaz „říší zla“
1990 – Zemřel Tomáš Holý, český herec (* 17. března 1968)
1999 – U příležitosti návštěvy premiéra M. Zemana v Bonnu (SRN) bylo vydáno oboustranné prohlášení, v němž obě vlády vyjádřily snahu "udělat definitivní tlustou čáru za minulostí a nezatěžovat své vztahy právními nebo finančními otázkami".
2003 – dopravní nehoda autobusu u osady Nažidla, kde zahynulo 20 lidí
Vlastimil Šantroch
I LOVE YOU

Před čtvrtstoletím, přesněji řečeno přesně před pětadvaceti lety, se čtvrtek 4. května roku 2000 zpočátku jevil jako každý jiný pracovní den. Ranní slunce pomalu pronikalo skrz okna mé kanceláře, když jsem si sedl ke svému stolu.
Vlastimil Šantroch
Vánoční

Milé děti, strýčkové Shaana a Martin pro vás složili Vánoční píseň... užijte si ji a stejně tak si užijte vaše vánoce!
Vlastimil Šantroch
Hlavně se nepo

Ve čtvrtek jsem si jen pro zlepšení nálady napsal (Clareovský) sonet. Byl jsem línej psát k tomu muziku, tak jsem požádal o pomoc Suno AI. Myslím, že to nedopadlo nejhůř. Co vy na to?
Vlastimil Šantroch
Lodyha

Každý poslední čtvrtek v měsíci se scházívá partička básníků, umělců, muzikantů, fotografů a podobných magorů ve vinohradské kavárničce Ka Sha fé. Nejinak tomu bylo i tento čtvrtek.
Vlastimil Šantroch
Dva druhy podzimu v červenci

Dvojí zpracování mého textu Podzim. napsal jsem onehdy báseň, přímo triolet. Líbil se mi, tak jsem k ní dopsal refrén a sloku. Kamarádce se líbil také, tak jsme oba spáchali píseň. Hlasujte v komentářích.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Potkal se Blažek s dárcem bitcoinů? A jaká byla role náměstka Daňhela? ptá se policie
Premium Exministr spravedlnosti Pavel Blažek a jeho náměstek Radomír Daňhel. To jsou dva klíčoví muži...
Slovensku by v současné době svědčila neutralita, řekl Fico nehledě na NATO
Slovensku by v současné době nesmyslného zbrojení svědčila neutralita, řekl slovenský premiér...
Stanjura o bitcoinech lže, řekl Babiš. Ministra financí potápí i Kalousek
Přímý přenos Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává poslance. „Je...
Jaroslav zemřel po boji s rakovinou, rodině zbyl pětimilionový dluh za léčbu
Šestadvacetiletý Jaroslav Klika z Vrchlabí zemřel letos v březnu na komplikace po operaci nádoru....

Jedna kapsle denně proti ženským obtížím, vyhrajte probiotika Her Biotic
Nepohodlí v intimní oblasti dokáže pořádně znepříjemnit každodenní život. Her Biotic je přírodní doplněk stravy, který pečuje o ženské zdraví...
- Počet článků 918
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1683x