Vzpomínáček - 30. července - A. Vránová, A. Schwarzenegger a J.Reno
Události:
1366 – Císař Karel IV. založil univerzitní kolej (stala se nejvýznamnějším ústavem Karlovy univerzity) a věnoval jí knihovnu s téměř dvěma tisíci svazky.
1419 – Po kázání v kostele P. Marie Sněžné se kazatel Jan Želivský (působil zde od roku 1418) odebral s tajně vyzbrojeným zástupem k Novoměstské radnici. Želivský vyzval konšely, aby propustili uvězněné kališníky.
Když odmítli, vtrhl lid na radnici a vyházel přítomné radní z oken. Ti našli smrt na kopích shromážděného davu. Pražská chudina vedená Janem Želivským se zmocnila novoměstské radnice.
Byli zvoleni čtyři hejtmané, které král Václav IV. uznal. První pražská defenestrace se stala signálem k husitské revoluci.
1748 – Marie Terezie podepsala smlouvu o tzv. desetiletém recesu, která umožňovala panovníkovi vybírat berni po dobu 10 let bez každoročního schvalování stavovskými zemskými sněmy; tím se sněmy vzdaly jedné z mála svých pravomocí. Panovnice rozhodla, že Rakousko musí mít i v míru armádu o síle 108 tisíc mužů, k čemuž bylo třeba zajistit roční příjem 14 milionů zlatých. Čechy měly přispívat částkou 4,6 milionu, Morava 1,5 milionu a Slezsko 245 tisíc zlatých. Armáda se tak vymanila z politiky stavovských sněmů. Byl to první úspěch centralizačních snah hraběte Haugwitze.
1898 - Zemřel Otto von Bismarck, německý kancléř (* 1. dubna 1815)
1932 – Narodila se Alena Vránová, česká herečka, zpěvačka a dabérka
Alena Vránová získávala své první umělecké zkušenosti v poměrně útlém věku.
Už jako malá účinkovala v Dismanově dětském rozhlasovém souboru a v dětských rolích vystupovala na některých pražských jevištích.
Původně se chtěla stát učitelkou, ale nakonec se rozhodla pro studia na DAMU. Po jejich absolvování působila do roku 1956 nejprve v Oblastním divadle v Benešově a posléze se stala členkou divadla ABC.
Zde spolupracovala mj. s Janem Werichem či později s Otou Ornestem. V padesátých letech platila za jednu z největších ženských hvězd československé kinematografie.
Nejproslulejší z řady velkých rolí, které jí domácí film příslušné dekády nabídl, bezesporu zůstává princezna Krasomila z pohádky PYŠNÁ PRINCEZNA. Brzy následovaly další příležitosti v populárních komediích (HUDBA Z MARSU, DOVOLENÁ S ANDĚLEM) a pohádkách (HRÁTKY S ČERTEM), budovatelských dramatech (VINA VLADIMÍRA OLMERA, SEVERNÍ PŘÍSTAV) či psychologických snímcích (ZTRACENCI, SNY NA NEDĚLI). Vytvořila zde typ elegantních a sebevědomých mladých žen, ale i podstatně náročnějších charakterů. V daném období ji negativně poznamenal sňatek s tehdy ještě silně prokomunisticky orientovaným Pavlem Kohoutem. Ten se totiž nedokázal smířit s novým vztahem Vránové, která se právě při natáčení PYŠNÉ PRINCEZNY sblížila se svým pozdějším manželem Vladimírem Rážem. Nevěra přerostla v medializovaný skandál. Stala se mj. podkladem pro Kohoutovu divadelní hru "Dobrá píseň" o zbloudilé manželce a jejím lehkovážném svůdci, kterou uváděly přední domácí scény.
Není proto divu, že i přes řadu profesních triumfů vzpomíná Vránová na tuto etapu s rozčarováním: "Dostala jsem takovou nakládačku, že jsem se z toho vlastně nikdy nevzpamatovala. Pak už jsem kolem sebe jen budovala hradby a zamykala zámky a to stojí hodně, někdy i herecké příležitosti." Těch v následujících dekádách skutečně nepřicházelo tolik jako dříve. Nejmladší generace filmových režisérů, upřednostňující poetiku všednosti, si do svých snímků vybírala spíše autentické typy a neherce. Překvapivě však i starší tvůrci, u nichž se proslavila a postupně herecky zrála, se k ní počínaje šedesátými léty otočili zády. Oč méně šancí dostávala na filmovém plátně, o to více se jí aspoň zpočátku dařilo na divadle. V angažmá v Městských divadlech pražských setrvala až do roku 1993, ačkoliv v normalizačních dobách práce z nejrůznějších důvodů stále ubývalo. Ve filmu a televizi byla obsazována převážně do menších komediálních úloh, kde opět uplatnila především svůj atraktivní vzhled (BYL JEDNOU JEDEN DŮM, JÁ UŽ BUDU HODNÝ DĚDEČKU!, CAUSA KRÁLÍK apod.).
V současnosti se Alena Vránová i nadále věnuje herecké profesi. Největší úspěchy přitom slaví na divadelních prknech. Za ztvárnění postavy stárnoucí herečky Gertie Mathewsové ve hře "Bouřlivé jaro" obdržela v roce 1997 prestižní Cenu Thálie. Sporadicky se objevuje také ve filmu (DÍKY ZA KAŽDÉ NOVÉ RÁNO, VRATNÉ LAHVE) a v televizi (seriály NÁVES nebo ULICE). Z druhého a současně posledního manželství s Vladimírem Rážem má jedinou dceru Markétu.
1942 - Začala Bitva o Ržev, zvaná jako "Rževský mlýnek na maso"
1947 – Narodil se Arnold Schwarzenegger, rakousko-americký akční hollywoodský herec, bývalý kulturista a republikánský politik
Arnold Alois Schwarzenegger (* 30. července 1947, Thal poblíž Štýrského Hradce, Rakousko) je rakousko-americký sportovec, herec a republikánský politik. V letech 2003–2011 zastával úřad guvernéra Kalifornie. Jako sportovec je dodnes považován za nejlepšího kulturistu v historii tohoto sportu. Vyhrál nespočet soutěží v kulturistice a silovém trojboji - nejcennější jsou jeho vítězství Mr.Olympia (7 krát) a Mr.Universe (5 krát).
Jako herec hrál zejména postavy tvrdých mužů v akčních filmech, v nichž zúročil svoji vypracovanou postavu. Díky ní byl také v Guinnessově knize rekordů označen jako nejdokonaleji vyvinutý muž na světě. Dokázal se prosadit ve filmovém průmyslu i přes to, že neměl herecké vzdělání. Jeho nejznámější filmové role jsou Terminátor a Barbar Conan. V roce 1979 spolupracoval na knihách "Arnoldovo formování postavy pro ženy" a "Arnoldova kulturistika pro muže". V roce 1985 vydal za svou kariéru nespočet publikací, mezi nimi i knihu „Encyklopedie moderní kulturistiky“. V říjnu 2003 se stal po mimořádných volbách 38. guvernérem státu Kalifornie. Tuto funkci vykonával do 3. ledna 2011.
Jeho manželkou je Maria Shriverová (nar. 1955), která pochází z Kennedyovské dynastie. Její matkou je Eunice Kennedy Shriver, sestra prezidenta USA Johna Fitzgeralda, ministra Roberta Francise a senátora Edwarda Moorea Kennedyho.
9. května 2011 manželé oznámili, že se rozchází a budou žít odděleně. Shriverová opustí rodinné sídlo v Brentwoodu.
1948 – Narodil se Jean Reno, francouzský herec
Jeho rodiči byli andaluští Španělé, kteří emigrovali před režimem generála Franca.
Přijel do Francie počátkem 70.let, kde absoloval vojenskou službu.
Po jejím absolování začal studovat herectví na Státní konzervatoři dramatického umění.
Od roku 1974 začal vystupovat na divadelních prknech,později i ve filmu.
Větších úspěchů však začal dosahovat, až když ho objevil Luc Besson ve svém filmu LE DERNIER COMBAT. Jejich spolupráce pokračovala i nadále a to MAGICKOU HLUBINOU, BRUTÁLNÍ NIKITOU A LEONEM. Za postavu 'čištiče' v BRUTÁLNÍ NIKITĚ si získal řadu fanoušků, podle ktrerých se později řídil. Následovali tedy role drsnáků, kterými si získal celosvětovou oblibu.
Později své drsňáky začal prosazovat i v Americe a proslavil se v akčních hitech jako GODZILLA, MISSION: IMPOSSIBLE a RONIN. Později začal vystupovat i v komediích. Zde se prosadil hlavně ve filmu NÁVŠTĚVNÍCI, který následovali dvě pokračování a nedávno svůj komediální talent oprášil v komedii DRŽ HUBU!
Byl nominován na 3 Césary a to za MAGICKOU HLUBINU, LEONA a NÁVŠTĚVNÍKY. V roce 2000 dostal Evropskou filmovou cenu za evropský přínos světové kinematografii. I nadále spolupracuje s Lucem Bessonem. Ne vždy je to ale spolupráce úspěšná. Doufejme, že bude mít v budoucnosti šťastnější ruku.
1968 – Z prvního jednání České národní rady byl zaslán pozdravný dopis delegacím KSČ a KSSS do Čierné nad Tisou. Předseda ČNR Č. Císař ve svém projevu hovořil o základních koncepcích české politiky. Zdůraznil, že schůze se koná v historické síni českého sněmu, kde se 28. října 1918 ujal správy našich zemí Národní výbor a kde 14. listopadu téhož roku byl zvolen T. G. Masaryk prvním prezidentem naší republiky. Také první ústava ČSR byla zde schválena 29. února 1920.
Na téže schůzi byli zvolení za místopředsedy J. Špaček, V. Jedlička, F. Válek a J. Lochner, dále byly ustaveny: státoprávní komise (Předseda Z. Jičínský), ekonomická (L. Veltruský), kulturní (J. Kříž), správní (J. Kempný) a organizační (Z. Hejzlar). – Čs. velvyslanectví v NDR obdrželo informaci o přítomnosti silných tankových a raketových jednotek u německo-čs. hranic, a o povolání tří ročníků vojáků v záloze na vojenské cvičení.
Všechny deníky v NDR přetiskují z moskevské Pravdy dopis 99 Pragováků. Armádní list Volksarmee k tomu navíc dodává, že “kontrarevoluci v ČSSR se musí ukázat, zač je toho loket a k tomu je ochotno několik tisíc marxisticko-leninských soudruhů“.
Hudební agentura v NDR zrušila smlouvu na plánované vystoupení čs. orchestru Karla Krautgartnera, protože jeho vedouc í podepsal „pamflet 2000 slov“.
Rumunský list Scienteia (orgán ÚV Rumunské komunistické strany) napsal, že Rumunsko a jeho pracující pohlížejí na novátorské změny v ČSSR se sympatiemi jako přínos celé věci socialismu ve světě.
Ve Velké Británii filozof Bertrand Russell vyzval levicově zaměřené kruhy na celém světě, aby organizovali podpisovou petici, která bude odeslána předsedovi rady ministrů,aby veřejně prohlásil, že „Sovětský svaz nemá v úmyslu použít proti Československu vojenskou sílu“.
V Opavě oznámila své ustavení Matice slezská.
1969 – Na celostátní poradě náčelníků štábů krajských velitelů Lidových milicí referovali G. Husák, L. Štrougal a Š. Sádovský. G. Husák prohlásil, že „ti, kteří se odváží aktivního odporu někde na ulici nebo kdekoliv, Lidové milice nemilosrdně takové akce rozbijí, ať to stojí cokoliv“.
Souběžně s podobnými akcemi stoupal počet členů, kteří vystupovali z KSČ a také Lidové milice opustilo do srpna 1969 na 9000 příslušníků.
V Praze se konal kongres Svazu vojenské mládeže za přítomnosti delegace střední skupiny sovětských vojsk rozmístěných na čs. území.
ČTK obdržela oficiální sdělení, že byly „zajištěny protistátní elementy“ v Košicích, Praze, Brně, Plzni a Ústí nad Labem.
Rudé právo sdělilo, že dnem 1. srpna 1969 skončí lhůta k podávání žádostí o soudní rehabilitace. ČTK informoval V. Váhala, vedoucí ústřední rehabilitační komise Národní fronty, také o dosavadním průběhu těchto rehabilitací.
1970 – Obvodní soud pro Prahu 7 zamítl žaloby P. Kohouta, L. Pachmana, L. Holečka a V. Škutiny na Viléma Nového za jeho projev na schůzi v České Lípě 20. února 1969, v němž je neprávem a zákeřně obvinil vylhanou konstrukcí o oběti Jana Palacha, dále pomlouval nenávistně své přátele a proslavil se udavačstvím a intrikami. Patřil k předním, obhájcům sovětské okupace a normalizace. Později si za to vysloužil funkci předsedy čs. skupiny Meziparlamentní Unie a čs. velvyslance ve Francii. (Narodil se 16. 5. 1904, zemřel 1. 3. 1987). Po listopadu 1989 ho za jeho činnost několikrát odsoudila též jeho vlastní dcera Kamila Moučková (naposledy v pořadu „13. komnata“ 22. 8. 2008).
1971 – František Venclovský jako první Čech přeplaval kanál La Manche za 15 h 26 min.
Program Apollo: Apollo 15 – David Scott a James Irwin přistáli s prvním měsíčním vozidlem na Měsíci.
1975 – Československo se zúčastnilo Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, která proběhla za účasti nejvyšších představitelů 32 evropských zemí, USA a Kanady v Helsinkách. Konference vedle politické a hospodářské spolupráce signatářských zemí schválila rovněž na nátlak západních demokratických států tzv. třetí koš, který se týkal lidských a občanských práv. Tím vznikla pro československou opozici výhodná pozice, kdy její činnost a kritika byla přes neustálou represi garantována mezinárodně platnou konvencí podepsanou též ČSSR.
1986 - Zemřel Vladimír Hrubý, český herec (* 23. března 1924)
1992 – Ve Federálním shromáždění se konalo třetí dvojkolo volby prezidenta; ani jeden z navržených kandidátů (Z. V. Procházka, Z. Pinta, M. Kristková) nezískal dostatečný počet hlasů.
2005 – Policie obušky a vodními děly rozehnala technopárty CzechTek
Hlavně kvůli policejním obstrukcím byl tento ročník menší než ty předešlé. Účastnilo se kolem 5000 lidí, v noci z pátku na sobotu hrálo jen několik soundsystémů. V sobotu během dne byly zapojovány další systémy, ale hrály jen velmi krátce nebo vůbec. Centrem CzechTeku se staly dvě stěny jedna složená ze systémů Strahov, Fatal Noise, Tsunami, AKA.IO a Acid Alliance, druhá Shamanic, Bassbeast, Tele2beatz které hrály jako jediné až do poslední chvíle v sobotu ve 21:30. Hudebně šlo o typický CzechTek: v noci bylo slyšet hlavně freetekno, přes den se produkce rozvinula do pestřejší a pomalejší podoby včetně uvolněných rytmů reggae. Velká část louky byla legálně pronajatá od firmy Italinvest. Na akci byly zajištěny mobilní toalety, policie však neumožnila jejich příjezd na místo. Stejně tak byl znemožněn i úklid po CzechTeku, proběhl tedy dodatečně o týden později.
Už v pátek policie zablokovala sjezd z dálnice, což ji na několik hodin ochromilo; většina účastníků však zaparkovala svá auta v přilehlých obcích a vedlejších silnicích a na festival dorazila pěšky. V sobotu policie dvěma zásahy zhruba tisícovky těžkooděnců s pomocí vodních děl a slzného plynu akci ukončila s argumentací, že je nutno zajistit ochranu okolních pozemků, jejichž majitelé na rozdíl od pronajímatele vlastního dějiště nedali k pohybu účastníků souhlas. Na obou stranách bylo několik desítek raněných včetně několika hospitalizací a vážných úrazů. V souvislosti se zásahem nebyl po téměř rok trvajícím prověřování obviněn žádný policista, především z důvodu jejich obtížné identifikace policejními kamerami. Naopak z útoku na policisty bylo obviněno celkem devět účastníků. Tři soud osvobodil, jeden byl potrestán podmíněně.
Policie kolem 16:00 nasadila proti účastníkům těžkooděnce a slzný plyn, podle svědků začala zabavovat aparatury. Podle účastníků byla policie nepřiměřeně brutální. Policie vyzývala účastníky k rozchodu, ti však tvrdí, že většina z nich výzvu neslyšela vzhledem k rozlehlosti louky a hudbě ze soundsystémů. Situace se uklidnila po 19:00, zřejmě i díky deštivému počasí. Z původních 5000 účastníků na místě zbylo zhruba 1000. Zanedlouho byl zprovozněn jeden soundsystém a účastníci pokračovali v tanci. Po setmění kolem 21:30 začal druhý policejní zásah, který akci definitivně ukončil kolem půlnoci. Většina účastníků místo během noci opustila. Podle účastníků byl druhý zásah ještě brutálnější. Zpravodaj Radiožurnálu hlásí, že během druhého zásahu zaslechl rozkaz velitele oddílu „krokem, hoši, a řezat, řezat, řezat“.
Svátky:
Svátek mají Bořivoj, Petr (Chrysologus).
V našem občanském kalendáři je dnes připomínán Bořivoj. První složkou tohoto staroslovanského jména je sloveso boriti čili "bojovati", druhou tvoří voj, což znamená "voják".
Bořivojů znají naše dějiny bezpočet, ale nejznámějším byl zcela jistě přemyslovský kníže, toho jména první. Tento první historicky doložený český panovník byl podle tradice nástupcem bájného Hostivíta. Narodil se asi kolem roku 852. Někdy po roce 868 se stal pražským knížetem, jeho moc byla omezena na oblast dnešních středních Čech. Za manželku pojal Ludmilu (874/75) a měl s ní dva syny, Spytihněva a Vratislava (otec sv. Václava). Bořivoj a jeho manželka přijali křesťanství z rukou arcibiskupa Metoděje. Byl to on, kdo vystavěl první svatyně v Čechách (sv. Klimenta na Levém Hradci, P. Marie na vrchu Žiži poblíž kamenného stolce českých knížat). Začal s výstavbou Pražského hradu. Zpočátku byl vazalem moravských knížat, ale brzy začal pracovat na české samostatnosti (proces ukončil až kníže Boleslav I.) Jakkoli měl Bořivoj tendence popřít moravský vliv, byl příliš slabý na to, aby si mohl dovolit vést bez vůle Moravanů vlastní politiku. Byl ovšem natolik obratným politikem, že využíval Svatoplukova protektorátu k podmanění ostatních českých knížat. Je proto možno říci, že Čechy konce 9. století už měly jednoho hlavního knížete, jímž byl právě přemyslovský Bořivoj. Po jeho smrti (asi 888) se pokusili Moravané o poslední ovládnutí Čech, vládl zde krátce moravský Svatopluk, do čela opozice se však postavil nejstarší syn Bořivojův Spytihněv a po několika letech se mu podařilo Moravany z Čech vytlačit a ujmout se konečně vlády po svém otci.
V církevním kalendáři slaví dnes svátek Petr Chrysologus (Zlatoústý). Jméno Petr má své počátky až v aramejštině a přes řečtinu a latinu se dostalo až k nám. Význam slova je "skála", tak nazval svého prvního z apoštolů samotný Ježíš.
Dnešní oslavenec patří mezi církevní učitele. Zcela právem, neboť jeho dílo je obdivuhodné. Narodil se kolem roku 380 ve Forum Cornelii u Imoly (Itálie). Ačkoliv se od něho zachovalo mnoho spisů a 183 kázání, o něm samém toho víme daleko méně. Je to přirozené, protože lidé, kteří nám mají co říci, o sobě příliš nemluví. A naopak. Petr byl vynikající spisovatel a filozof, přitom - při vší hloubce myšlenek a učenosti - byla jeho slova lidová a dostupná každému posluchači. Díky tomu k nám jeho myšlenky hovoří jasně a zřetelně i dnes. Petr zemřel 3. prosince roku 450.
Prameny:
Václav Rameš: Po kom se jmenujeme
František Čapka: Dějiny zemí Koruny české v datech
česká, slovenská, německá, anglická a ruská Wikipedia
archivy syndikátu novinářů
Česko-Slovenská filmová databáze a další zdroje
Vlastimil Šantroch
Vánoční

Milé děti, strýčkové Shaana a Martin pro vás složili Vánoční píseň... užijte si ji a stejně tak si užijte vaše vánoce!
Vlastimil Šantroch
Hlavně se nepo

Ve čtvrtek jsem si jen pro zlepšení nálady napsal (Clareovský) sonet. Byl jsem línej psát k tomu muziku, tak jsem požádal o pomoc Suno AI. Myslím, že to nedopadlo nejhůř. Co vy na to?
Vlastimil Šantroch
Lodyha

Každý poslední čtvrtek v měsíci se scházívá partička básníků, umělců, muzikantů, fotografů a podobných magorů ve vinohradské kavárničce Ka Sha fé. Nejinak tomu bylo i tento čtvrtek.
Vlastimil Šantroch
Dva druhy podzimu v červenci

Dvojí zpracování mého textu Podzim. napsal jsem onehdy báseň, přímo triolet. Líbil se mi, tak jsem k ní dopsal refrén a sloku. Kamarádce se líbil také, tak jsme oba spáchali píseň. Hlasujte v komentářích.
Vlastimil Šantroch
Ta mrcha zubatá chodí třikrát

Nejsem z nejmladších, jak se říkává - pamatuju, když Mrtvé moře bylo ještě marod. Ve velmi krátké době mě nedávno opustili tři přátelé. Už se kácí v našem lese. Ale vrátím se ve vzpomínkách o pětatřicet let zpátky.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Češi s Číňany uvázli přes noc v rakouských horách. Záchranu zpozdila hustá mlha
Nepříjemný zážitek z rakouských Alp za sebou mají dvě skupiny turistů, které při odpoledním výstupu...
Do Česka dorazí první silnější bouřky. Nelze vyloučit ani vznik supercely
Na Velikonoční pondělí mohou odpoledne a večer Vysočinu a jihozápad Moravy zasáhnout výraznější...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Sobecký machr, kritizuje Nerudová
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Útočník po hádce v Olomouci několikrát vystřelil plynovou pistolí na druhého muže
V olomoucké ulici Náves Svobody v sobotu večer muž při hádce vystřelil plynovou pistolí na druhého...

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...
- Počet článků 917
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1684x