Vzpomínáček - 29. června - Anexe Zakarpatské Ukrajiny
Události:
1310 – Společný sněm zástupců duchovenstva, šlechty i měšťanstva v Praze; byla přijata dohoda o vyslání dvanáctičlenného poselstva k římskoněmeckému králi s novou nabídkou na sňatek Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským.
1438 – V Praze se konala korunovace Albrechta II. Habsburského za českého krále (jako Albrechta I.).
1608 – V Štěrboholích byla uzavřena tajná smlouva mezi moravskými, rakouskými a uherskými stavy o vzájemné pomoci (případně i proti Matyášovi).
1617 – Za asistence kardinála Františka Dietrichštejna se konala v Praze korunovace Ferdinanda za českého krále.
1793 – Narodil se Josef Ressel, vynálezce lodního šroubu († 9. října 1857)
1866 – Velitel severní rakouské armády generál L. von Benedek žádal telegraficky panovníka, aby neprodleně zahájil mírová jednání a upustil od dalšího vedení války. Rakouské velení zaujalo vysloveně defenzivní vedení válečných akcí (obsadilo pozice na západ od Hradce Králové s velitelským stanovištěm v Dubenci) a přenechalo strategickou iniciativu Prusům.
1875 – V Praze na Pražském hradě (žil zde od své abdikace v prosinci 1848) zemřel ve věku 82 let poslední korunovaný český král, císař Ferdinand I. (V.); jeho manželka, královna Marie Anna, ho přežila o devět let.
1881 – V chuchelské výletní restauraci došlo k bitce mezi německými a českými studenty; tzv. chuchelská bitva spadala do období bojů o rozdělení pražské univerzity. Bitka skončila poraněním několika německých studentů a všeobecnou kocovinou; stala se klasickým modelem fungování nacionálního šovinismu.
1882 – Ministerským nařízením bylo ustaveno, aby s ohledem na potřeby státní služby prokázali všichni posluchači právnické fakulty české univerzity při státních zkouškách znalost němčiny. Proti tomuto rozhodnutí se ohradil studentský spolek Všehrd. Studující práv na německé univerzitě v Praze znalost češtiny nemuseli prokazovat.
1914 – Narodil se Rafael Kubelík, český dirigent († 11. srpna 1996)
1917 – Narodil se Josef Kainar, český básník († 16. listopadu 1971)
1922 – Republikánská strana československého venkova (od dubna 1919, dříve agrární strana) se na svém sjezdu přejmenovala na Republikánskou stranu zemědělského a malorolnického lidu; byl přijat opravený program a nový řád pro stranu s celostátní platností (spojila se se slovenskými uskupeními - Slovenskou národní a rolnickou stranou a Slovenskou domovinou, stranou malorolnického lidu).
1924 – Založena Nezávislá socialistická strana dělnická; u jejího zrodu stály levicové skupiny bývalých anarchistů vyloučených 3. března 1923 ze socialistické strany (B. Vrbenský, L. Landová-Štychová) a z tzv. Volné myšlenky (T. Bartošek).
1940 – Za přispění anglického konzula se podařilo evakuovat 206 československých vojáků z Bejrútu do palestinského pohraničního tábora v As Sumeiryi; zde z nich byl založen 4. československý pěší pluk (jednotka byla součástí 1. československé divize ve Francii, velitelem byl R. Viest).
1945 – V Moskvě byla uzavřena smlouva mezi ČSR a SSSR o Zakarpatské Ukrajině, podle níž tato část republiky byla odstoupena sovětské Ukrajině. Šlo o nezvyklou změnu hranic, kdy vítězný stát odstupoval část svého území ve prospěch spojence. Parlament smlouvu ratifikoval 22. listopadu 1945 jako ústavní zákon. V Moskvě bylo též jednáno s polskou vládou o hranicích mezi ČSR a Polskem.
1955 – ÚV KSČ přijal směrnici k zahájení "druhé vlny" kolektivizace zemědělství, která měla podle stranických usnesení vyvrcholit v roce 1960. Nová etapa kolektivizace z největší míry předurčila kritickou stagnaci zemědělské výroby v letech 1956-1957.
1989 – Zveřejněn manifest Několik vět, žádající svobodu a demokracii. Petici podepsaly v krátké době tisíce občanů (do konce července na 12 tisíc osob). Režim rozpoutal hysterickou kampaň proti signatářům (Rudé právo uveřejnilo 30. června t. r. článek Kdo seje vítr).
1990 – Novou 21člennou českou vládu vedl P. Pithart; 10 ministrů delegovalo OF.
2007 – Společnost Apple Inc. představila iPhone (pro americký trh).
Svátky:
Svátek mají Petr a Pavel.
Dnes slaví ve všech kalendářích svůj svátek Petr a Pavel. Petr se jmenoval první z apoštolů. Jméno má základy v řeckém slově petros, což znamená "skála"; latinizací vznikl Petrus a nakonec i náš Petr. Také Pavel má základ latinský, a sice ve slově paulus - "malý".
Dnes je připomínán sv. Petr, ochránce mnoha povolání a řemesel. Připomeňme si alespoň, že je patronem papežů, řezníků, sklářů, truhlářů, hodinářů, zámečníků, kovářů, slévačů olova, hrnčířů, zedníků, cihlářů, mostařů, kameníků, síťařů, soukeníků, valchářů, rybářů a lodníků. Podrobnější vyprávění o svatém Petrovi může čtenář nalézt u data 22. února.
Druhým dnešním oslavencem je apoštol Pavel. S tímto patronem katolického tisku, dělnic, teologů a duchovních správců jsme se již blíže seznámili 25. ledna.
Další zajímavosti (například teplotní rekordy) můžete sledovat tak, že mě budete následovat na Twitteru. :-)
Prameny:
Václav Rameš: Po kom se jmenujeme
František Čapka: Dějiny zemí Koruny české v datech
česká, slovenská, německá, anglická a ruská Wikipedia
archivy syndikátu novinářů a další zdroje
Vlastimil Šantroch
Vánoční

Milé děti, strýčkové Shaana a Martin pro vás složili Vánoční píseň... užijte si ji a stejně tak si užijte vaše vánoce!
Vlastimil Šantroch
Hlavně se nepo

Ve čtvrtek jsem si jen pro zlepšení nálady napsal (Clareovský) sonet. Byl jsem línej psát k tomu muziku, tak jsem požádal o pomoc Suno AI. Myslím, že to nedopadlo nejhůř. Co vy na to?
Vlastimil Šantroch
Lodyha

Každý poslední čtvrtek v měsíci se scházívá partička básníků, umělců, muzikantů, fotografů a podobných magorů ve vinohradské kavárničce Ka Sha fé. Nejinak tomu bylo i tento čtvrtek.
Vlastimil Šantroch
Dva druhy podzimu v červenci

Dvojí zpracování mého textu Podzim. napsal jsem onehdy báseň, přímo triolet. Líbil se mi, tak jsem k ní dopsal refrén a sloku. Kamarádce se líbil také, tak jsme oba spáchali píseň. Hlasujte v komentářích.
Vlastimil Šantroch
Ta mrcha zubatá chodí třikrát

Nejsem z nejmladších, jak se říkává - pamatuju, když Mrtvé moře bylo ještě marod. Ve velmi krátké době mě nedávno opustili tři přátelé. Už se kácí v našem lese. Ale vrátím se ve vzpomínkách o pětatřicet let zpátky.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Turek ustupuje. Zanechte hranaté výzvy, napsal po kritice fanouškům
Europoslanec Filip Turek po silné kritice vyzval své fanoušky, aby zanechali „hranaté výzvy“ a...
Místo vězení má být víc finančních trestů, pěstovat konopí nebude trestné
Přímý přenos Poslanci projednávají reformu trestního práva. Od změny si ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS...
Obchvat Kerčského mostu je hotov, Rusové poslali přes Donbas první vlak na Krym
Premium Rusům se splnil sen, železniční koridor vedoucí na Krym přes okupovaná území jihovýchodní Ukrajiny...
RECENZE: Pach střelného prachu. Dialog mezi Cobainem a Viciousem dojímá i baví
Inscenace Kurt a Sid, kterou v pražských prostorách Galerie Malostranská beseda nastudoval režisér...

OBSLUHA CNC STROJE (40-55.000 Kč)
Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat:
40 000 - 55 000 Kč
- Počet článků 917
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1684x