Vzpomínáček - 27. března - Tomáš Hanák a Jiřina Jelenská
Události:
1357 – Slavnostní otevření hradu Karlštejna za účasti Karla IV.
Zahájena stavba Karlova mostu v Praze (v blízkosti Juditina mostu postaveného roku 1167, zničeného povodní z roku 1342); stavitelem byl Petr Parléř z Gmündu.
1628 – V Brně se konala poprava Václava Bítovského z Bítova, odsouzeného k smrti již 2. září 1622 za účast v protihabsburském povstání na Moravě.
1764 – Nejstarší syn Františka Lotrinského a Marie Terezie, arcivévoda Josef, byl zvolen ve Frankfurtu římskoněmeckým králem (nástupcem svého otce ještě za jeho života); 3. dubna t. r. se konala slavnostní korunovace (jako Josef II.).
1848 – Návrat deputace z Vídně do Prahy; kabinetní list z 23. března v podstatě ustupoval ve všech bodech, avšak závažné otázky ponechával otevřené. Celkově pražskou veřejnost neuspokojil.
1871 – Narodil se Heinrich Mann, německý spisovatel († 12. březen 1950)
1921 – První pokus bývalého císaře Karla I. o monarchistický převrat v Maďarsku. ČSR, Království Srbů, Chorvatů a Slovinců a Rumunsko oznámily 30. března Maďarsku, že si vynutí vojensky Karlův odchod, nedojde-li k němu dobrovolně. Karel I. opustil 5. dubna Maďarsko a vrátil se do vyhnanství ve Švýcarsku.
1929 – 26 poslanců a senátorů za KSČ vydalo prohlášení, v němž se postavili proti Gottwaldovu vedení. Podobně reagovala skupina spisovatelů (S. K. Neumann, I. Olbracht, H. Malířová, J. Hora, J. Seifert, M. Majerová, V. Vančura).
1933 – Vydán kartelový zákon, který garantoval kartelům právní ochranu a přiznával jim hospodářské funkce ve smyslu usměrnění výroby, odbytu a cen. Zákon doprovodila řada vládních nařízení o syndikalizaci výroby a obchodu a o řízeném hospodářství.
1940 – Narodil se Radim Uzel, český lékař-sexuolog
1941 – začala námořní bitva u Matapanu, ve které se střetla flotila Itálie se svazy lodí Velké Británie a Austrálie.
1942 – Narodil se Michael York, britský herec
1950 – Narodil se Tony Banks, anglický hudebník (skupina Genesis)
1957 – Narodil se Tomáš Hanák, český herec
Tomáš Hanák se poprvé podíval na svět ve středu 27. března 1957 ve slovenské Kremnici. V mládí hodně cestoval, dva roky dokonce trávil s rodinou na Kubě, kde jeho otec pracoval jako strojař.
Po návratu studoval na gymnáziu a VŠE, obor zahraniční obchod. Byl však vyloučen z politických důvodů (obvinění ze čtení manifestu Charty 77). Pokusil se tedy dostat na DAMU, což se mu nepovedlo.
Během svého života vystřídal mnoho profesí, v době totality pracoval třeba jako rybář, skladník, číšník, loutkoherec nebo asistent režie.
Nakonec se ale přeci jen dostal k herectví a to v nezávislém divadle Sklep, kde působí od roku 1977 nejen jako herec ale i jako autor.
Své charisma uplatnil i před kamerou, hrál například ve filmech BONY A KLID (1987), KOPYTEM SEM, KOPYTEM TAM (1988), DÍKY ZA KAŽDÉ NOVÉ RÁNO (1994), PASTI, PASTI, PASTIČKY (1998), CESTA Z MĚSTA (2000), SKŘÍTEK (2005) a dalších. Mimo jiné si zahrál i v hollywoodském dobrodružném fantasy KLETBA BRATŘÍ GRIMMŮ (2005), které v Praze natáčel známý režisér Terry Gilliam.
Kromě herectví působí Tomáš i jako hudebník (napsal např. úvodní singl k filmu ČESKÝ SEN, hraje s kapelou MTO Univerzál Praha), moderátor (talkshow VODOPÁD, která běžela od září 2005 na TV Prima), „sloupkař“ Lidových novin nebo jako tvář charitativního pořadu Pomozte dětem. Magazínem SPY byl dvakrát vyhlášen jako nejvíce sexy muž roku.
V současné době je podruhé ženatý, na kontě má 3 potomky – dcery Rozálii a Annu a syna Tomáše. Dříve měl problémy s alkoholem, nyní ale už více jak 10 let úspěšně abstinuje. Kromě své rodiny miluje kávu a film a sám říká „miluju i blbé filmy, protože díky nim člověk pozná ty dobré.“
1963 – Narodil se Quentin Tarantino, americký filmový režisér, scenárista a herec
1967 – Zemřel Jaroslav Heyrovský, český chemik oceněný v roce 1959 Nobelovou cenou za chemii (* 20. prosince 1890)
1968 – Zemřel Jurij Gagarin, sovětský kosmonaut. (* 9. března 1934)
Bylo tlumočeno velvyslanci NDR v ČSSR odmítavé čs. stanovisko k výrokům tajemníka ÚV SED (Socialistische Einheitspartei Deuschlands) Kurta Hagera, které pronesl na Filozofickém kongresu v Berlíně.
Prezidium Čs. akademie věd uvolnilo Vladimíra Rumla z funkce ředitele Filozofického ústavu a prozatímním vedením pověřilo Radovana Richtu.
Byl ustaven přípravný výbor K 231 jako prozatímní představitel čs. občanů postižených zneužitím právního řádu.
Časopis Reportér uveřejnil rozhovor s Josefem Urválkem, hlavním prokurátorem v procesu s Rudolfem Slánským.
Rudé právo otisklo článek Aloise Indry „Nutnost demokracie a iniciativy“.
State Department USA hodnotí výsledek schůzky v Drážďanech jako potvrzení předpokladu, že prostor pro samostatnou zahraniční politiku ČSSR je omezen. USA uznávají zájmy SSSR ve východní Evropě.
1970 – Narodila se Mariah Carey, americká populární zpěvačka
Rudé právo otisklo článek K. Douděry „Jak se vrážel klín mezi ČSSR a NDR“ k vystoupení německého filozofa a vedoucího ideologické komise ÚV SED Kurta. Hagera na filozofickém kongresu v Berlíně v březnu 1968.
1990 – Federální shromáždění schválilo zákony o sdružování občanů, o právu shromažďovacím, o právu petičním, novelu tiskového zákona a občanského zákoníku. Po dlouhých jednáních (do poloviny března probíhala tzv. pomlčková válka) byl dosavadní název republiky (ČSSR) změněn na Česko-slovenská federativní republika (29. března).
1991 – Z funkce pražského arcibiskupa odstoupil kardinál F. Tomášek (zemřel 4. srpna 1992 ve věku 93 let), byl nahrazen biskupem M. Vlkem.
1993 – Své fungování ukončil Československý olympijský výbor (existoval od 13. června 1919); nástupnickou organizací se stal Český olympijský výbor v čele s V. Čáslavskou (v prosinci 1996 ji vystřídal M. Jirásek).
1996 – Anglická královna Alžběta II. vykonala státní návštěvu ČR; šlo o první oficiální cestu britského monarchy do historických zemí Koruny české. Královnu doprovázel její manžel princ Philip. Kromě Prahy navštívil královský pár i Brno.
1998 – Proti záměru vlády prodat státní podíly v některých uhelných a těžebních společnostech vstoupilo na 30 000 horníků severočeských revírů do stávkové pohotovosti; po jednáních se zástupci vlády (ministry J. Luxem a K. Kühnlem) byla pohotovost 2. dubna odvolána.
2006 – Zemřel Stanisław Lem, polský spisovatel (* 12. září 1921)
2007 – Zemřela Jiřina Jelenská, česká herečka, (* 21. prosince 1942)
Jiřina Jelenská se narodila 21. prosince 1942 v Horním Jelení jako Jiřina Vašků.
Byla potomkem velké divadelnické rodiny a rozhodla se pro herectví. Odmaturovala na karlovarském gymnáziu a spolužák, publicista Rudolf Křesťan pro ni vymyslel umělecký pseudonym Jelenská.
Celý svůj herecký život prožila na oblastních scénách Těšínského divadla (1960 – 1962), Šumperku (1962 – 1978), Hradci Králové (1978 – 1998) a pardubického Východočeského divadla (1998 – 2007), jejíž další účinkování přerušila až smrt.
Jiřina Jelenská byla skvělou představitelkou různých temperamentních a výřečných zralých hrdinek menšího rozsahu.
Své role, kromě hereckých prostředků, živelných gest, mimiky a výrazného hlasu, zvýrazňovala i svým menším korpulentním tělem, kulatou baculatou tváří, bystrýma šibalskýma očima a optimistickým výrazem. Dnes ji už můžeme zařadit mezi nejvýraznější české oblastní herečky druhé poloviny 20. století.
Diváci Východočeského divadla ji měli možnost spatřit v inscenacích „Harold a Maud“ (Maud), „Ještě jednou profesore“ (Duňaša), „Hello, Dolly!“ (Ernestina Moneyová), „Krvavá svatba“ (Služka), „Čarodějky ze Salemu“ (černoška Tituba), „Revizor“ (Fevronie), „Sešitky chrámové pěvkyně“ (titulní role), „Věno slečny Laury“ (Carlierová), „Předvečer tříkrálový“ (služka Pasquella), „Královské hry“ (Hospodářka), „Ten, kdo utře nos“ (Coco Pinchardová), „Její pastorkyně“ (Bába) atd.
Filmová činnost Jiřiny Jelenské není obsáhlá (i z důvodu mimopražských angažmá této herečky). Její zjev a způsob herectví však zapříčinil, že i v těch nejmenších úlohách je velmi dobře viditelná a pro diváky skvěle zapamatovatelná.
Poprvé si paradoxně zahrála Zuzku ve slovenském snímku Štefana Uhra PENELOPA (1977). Z jejích dalších, zatím jen menších, rolí si uveďme Božku v Balíkově příběhu JÁ JSEM STĚNA SMRTI (1978), hlučnou ženu v čekárně v HOUSATECH (1979) Karla Smyczka, učitelku přírodopisu Budínovou v dalším Smyczekově filmu JEN SI TAK TROCHU PÍSKNOUT (1980), železničářku v komedii Tomáše Svobody BLÁZNI, VODNÍCI A PODVODNÍCI (1980), dceru Julinku v Kachyňově dramatu POZOR, VIZITA! (1981), hospodyni v POHÁDCE SVATOJÁNSKÉ NOCI (1981) Zdeňka Zydroně, Těšíkovou v Pinkavových hudebních KOPRETINÁCH PRO ZÁMECKOU PANÍ (1981), klepnu ve Smyzckově dětském JAKO ZAJÍCI (1981), kuchařku v komedii SNĚŽENKY A MACHŘI (1982), pacientku v TICHÉ RADOSTI (1985) Dušana Hanáka, ženu v Soukupově DISCOPŘÍBĚHU (1987) a nebo domovnici ve snímku OZNAMUJE SE LÁSKÁM VAŠIM (1988) Karla Kachyni.
Mezi její nejvýznamnější, které přesto nikdy nepřekročily rámec epizodních postav, filmové kreace patří úkoly ve snímcích Zdeňka Trošky. Nejdříve u něho byla učitelkou Květovou v dětském BOTA JMÉNEM MELICHAR (1983) a poté otravnou a žárlivou manželkou předsedy JZD Rádla (představovaný hercem Miroslavem Zounarem), kterému zakazuje kouřit i žvýkat, v trilogii vesnických komedií SLUNCE, SENO, JAHODY (1983), SLUNCE, SENO A PÁR FACEK (1988) a SLUNCE, SENO, EROTIKA (1990).
Vždy vytvářela stereotypní filmové komediální postavy starších otravných či dobrosrdečných žen. Skutečně výrazný a dramatický filmový part, hodný jejího talentu, však nikdy nedostala. S českým filmem se rozloučila roku 1992 jako nájemnice v Kachyňově MĚSTEM CHODÍ MIKULÁŠ (1992) a páter Bruna v Brabcově hororu KRVAVÝ ROMÁN (1992).
Výrazně předvedla své herectví v rozhlase (např. „K vašim službám“) a v televizních inscenacích (MODRÁ ZELENÁ ZÓNA, KÁMEN V OKNĚ či TULÁCI) i seriálech (SANITKA, LÉTAJÍCÍ ČESTMÍR, VLAK DĚTSTVÍ A NADĚJE, TŘETÍ PATRO, RODÁCI a DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY), kde je jistě nejznámější postava špatné kuchařky Stely v Moskalykových ČETNICKÝCH HUMORESKÁCH (1997, 2003 a 2005). Byla manželkou herce Václava Duška (*1944), se kterým prožila i část společného divadelního života. Jiřina Jelenská zemřela po těžké cukrovce 27. března 2007 v Hradci Králové ve věku nedožitých pětašedesáti let.
Svátky:
Svátek mají Dita, Rupert (Salzburský), Robert a Jan (Egyptský).
Jméno Dita, které dnes zdobí občanský kalendář, vzniklo zkrácením jmen Judita nebo Edita a dnes je považováno za zcela samostatné a suverénní jméno. Judita je pro změnu odvozena od jména Jitka, jež se vztahuje k tvaru Jutta hebrejského jména Jehúdíth, což bylo označení pro "židovku, ženu z Judeje". Edita pochází ze staroanglického jména Éadgyth s významem "šťastný boj". Nyní tedy záleží na každé Ditě, ke kterému jménu se přikloní.
Rupert, který je dnes uveden v církevním kalendáři, je odvozeninou od jména Robert, což značilo "skvělý" a "slavný". Patron dnešního dne Rupert Salzburský byl patrně franského původu a působil jako biskup ve Wormsu. Významu svého jména rozhodně hanbu neudělal. Na sklonku 7. století odešel jako misionář do Řezna v Bavorsku. Zde se mu velmi dařilo a záhy rozšířil svou misijní činnost na celou dunajskou oblast. Usadil se v Salzburgu, kde založil kostel, v krátkém čase i mužský a ženský klášter a prý otevřel také slavné salzburské solné doly. Vypráví se o něm, že byl nesmírně zbožným a mírným člověkem. Rupert je pohřben ve zdejším klášteře při kostelu sv. Petra, na jeho náhrobku je vytesán nápis a rok úmrtí 623. Dnes je tento světec zobrazován v biskupském úboru s vědérkem soli v ruce.
V některých krajinách se však spíše než ke tvaru Rupert přiklánějí k Robertovi. V kalendáři se toto vznešené jméno objevuje hned několikrát. Nejblíže k dnešnímu svátku má sv. Robert ze Chaise-Dieu (17. dubna), dalším je Robert z Molesme (29. dubna), následuje Robert z Newminsteru (7. června) a konečně Robert Bellarmino (17. července). Toto jméno, na rozdíl od Ruperta, doznává dnes velké renesance a obliby. Jistě se o to přičinili i slavní nositelé tohoto jména, jako je neodolatelný herec Robert Redford nebo zpěvák Robert Plant a u nás také zpěvák Robert Křesťan či skvělý herec Robert Vrchota, původem z jižních Čech.
Posledním dnešním oslavencem je Jan Egyptský. Jméno vychází z latinského Joannes, které má počátky v řeckém Ióannés, majícím prapůvod v hebrejském Jochánan čili "Bůh je milostivý". Toto jméno bylo velmi vznešené, protože jeho první složku tvořilo slovo Jahve - Bůh.
Jan Egyptský byl původním povoláním tesař a žil v Asyutu (Lykopole). Když dosáhl středního věku, pověsil své řemeslo na hřebík a dal se na poustevničinu. Usídlil se na blízké hoře a ponořil se do hlubokých meditací. Velmi brzy dosáhl pověsti svatého člověka a proroka. Byl prý tak skvělým věštcem, že se k němu obracel o radu i císař Theodosius I. (379-95); jednou jej navštívil i slavný historik Palladius, který o tomto setkání zanechal zajímavý zápis.
Další zajímavosti (například teplotní rekordy) můžete sledovat tak, že mě budete následovat na Twitteru. :-)
Prameny:
Václav Rameš: Po kom se jmenujeme
František Čapka: Dějiny zemí Koruny české v datech
česká, slovenská, německá, anglická a ruská Wikipedia
archivy syndikátu novinářů
Česko-Slovenská filmová databáze a další zdroje
Vlastimil Šantroch
Vánoční

Milé děti, strýčkové Shaana a Martin pro vás složili Vánoční píseň... užijte si ji a stejně tak si užijte vaše vánoce!
Vlastimil Šantroch
Hlavně se nepo

Ve čtvrtek jsem si jen pro zlepšení nálady napsal (Clareovský) sonet. Byl jsem línej psát k tomu muziku, tak jsem požádal o pomoc Suno AI. Myslím, že to nedopadlo nejhůř. Co vy na to?
Vlastimil Šantroch
Lodyha

Každý poslední čtvrtek v měsíci se scházívá partička básníků, umělců, muzikantů, fotografů a podobných magorů ve vinohradské kavárničce Ka Sha fé. Nejinak tomu bylo i tento čtvrtek.
Vlastimil Šantroch
Dva druhy podzimu v červenci

Dvojí zpracování mého textu Podzim. napsal jsem onehdy báseň, přímo triolet. Líbil se mi, tak jsem k ní dopsal refrén a sloku. Kamarádce se líbil také, tak jsme oba spáchali píseň. Hlasujte v komentářích.
Vlastimil Šantroch
Ta mrcha zubatá chodí třikrát

Nejsem z nejmladších, jak se říkává - pamatuju, když Mrtvé moře bylo ještě marod. Ve velmi krátké době mě nedávno opustili tři přátelé. Už se kácí v našem lese. Ale vrátím se ve vzpomínkách o pětatřicet let zpátky.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Obří požár skládky plastů na Rakovnicku. Zasahují stovky hasičů, jsou i zranění
Hasiči od pondělního večera zasahují u požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na...
Papež František
Argentinec Jorge Mario Bergoglio se stal 13. března 2013 v pořadí již 266. papežem katolické...
Příměří je minulost. Rusko poslalo drony na Oděsu a plně obnovilo boje v pohraničí
Rusko s koncem třicetihodinového příměří provedlo v noci na úterý rozsáhlý dronový útok na...
Trump je nejméně populární od lednového nástupu. Američanům vadí trestání škol
Obliba amerického prezidenta Donalda Trumpa klesla na 42 procent, což je nejméně od jeho lednového...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 917
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1684x