Vzpomínáček - 12. srpna - Požár Národního divadla

Vy ještě nevíte co je Vzpomínáček? Vzpomínáček je všehochuť mnou vybraných událostí které se pojí k datu 12. srpna. Požár Národního divadla, Ford Model T, Leoš Janáček, jednání Henleina s Hitlerem, Václav Klement, Ženevské konvence, první sovětský termojaderný test, roky 1968 a 1969, Metro trasa A, IBM PC, povodně 2002 ... Události dnešního dne jsou zajímavé. Čtěte dál...

 

 

 

 

 

 

 

 

Události:

1222Zemřel (bez potomků) moravský markrabě Vladislav Jindřich (1197-1222). Vládu na Moravě převzal král Přemysl Otakar I., místodržícím jmenoval olomouckého biskupa Roberta.

1881 – Vypukl rozsáhlý požár v budově již dostavěného Národního divadla v Praze (architektem byl J. Zítek); v průběhu několika hodin byla budova téměř zničena. Avšak během čtyř týdnů byla uspořádána celonárodní sbírka, která vynesla přes milion zlatých.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1908Henry Ford začal vyrábět první auta řady Model T. Zájemcům o automobilovou historii doporučuji článek Ford T – Plechové Lízince je 100 let

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1914 – Na ruském ministerstvu války byl schválen návrh moskevských Čechů na vytvoření české dobrovolnické jednotky složené z krajanů - České družiny. Formováním byl pověřen štáb Kyjevského vojenského okruhu; jádro tvořilo 720 dobrovolníků (starodružiníci), kteří už 22. října t. r. odjeli na haličskou frontu. Předtím (11. října) přísahali věrnost svému praporu před chrámem sv. Sofie v Kyjevě. Vojáci byli rozděleni do menších jednotek a ty byly přiděleny jako výzvědné oddíly k ruským divizím. Postupně byly doplňovány dalšími dobrovolníky z řad zajatců (novodružiníky). V lednu 1916 vznikl z České družiny Československý střelecký pluk.

1921 – Vydán zákon o závodních výborech (navazoval na zákon o závodních a revírních radách v hornictví z 25. února 1920), jež se mohly ustavovat v závodech nad 30 zaměstnanců. Měly právo spolupůsobit se správou závodu při propouštění dělníků, mohly podávat návrhy na zlepšení provozu, pracovních metod apod.

1928 – Zemřel Leoš Janáček, moravský hudební skladatel (* 3. července 1854)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1933 – V Nitře byly zahájeny oficiální státní oslavy 1100. výročí založení prvního křesťanského kostela knížetem Pribinou (833) za účasti vládní delegace v čele s předsedou vlády J. Malypetrem a četných zahraničních hostů. Luďáci (podporovaní i papežským nunciem P. Ciriacim) využili oslav k protivládní nacionalistické demonstraci, na níž A. Hlinka proklamoval program slovenské autonomie. Akce vyvolala rozruch v zahraničí a také napětí mezi ČSR a Vatikánem.

1936 – V Berlíně začala jednání K. Henleina s A. Hitlerem a dalšími nacistickými funkcionáři; byl ujištěn jejich podporou.

1938 – Zemřel Václav Klement, český knihkupec a zakladatel automobilky Laurin a Klement v Mladé Boleslavi (* 16. října 1868)

1949 – Schváleny Ženevské úmluvy na ochranu obětí války (Ženevské konvence).

1953 – První sovětský termojaderný test.

1968 – v Karlových Varech došlo k setkání A. Dubčeka a W. Ulbrichta. Na závěr byla tisková konference, jíž se zúčastnili též předsedové vlád obou zemí - W. Stoph a O. Černík. ~ Na pozvání ministra zahraničních věcí J. Hájka přicestoval na návštěvu Československa generální sekretář OSN pro obchod a rozvoj Raul Prebisch. Během tří dnů byl přijat prezidentem republiky L. Svobodou a předsedou vlády O. Černíkem. ~ V Praze se konala celostátní porada okresních stranických tajemníků pro ideologickou práci a mj. jednala o zaměření oslav 50. výročí založení Československé republiky. ~ Ústředí čs. novinářů spolu s vedením závodu Praga uspořádalo v závodě besedu novinářů s pracujícími závodu, aby se vzájemně informovali o situaci, kterou vyvolal „Dopis 99 pragováků“. ~ Prostřednictvím ČTK zveřejnil Kriminalistický ústav Veřejné bezpečnosti výsledkY odborné expertízy zbraní, nalezených na Sokolovsku: všechny zbraně pocházejí z období 2. světové války, nebyly na nich nalezeny žádné daktyloskopické stopy, použitá konzervační vazelína není vyráběna ani používána v ČSSR, tři tlumoky jsou zahraniční a dva československé výroby.

1969 – ČTK oznámila, že budou stíháni za rozmnožování letáků s názvem „Drazí spoluobčané“ nebo „Výzva“ první čtyři občané v Dubnici nad Váhem a jedna občanka v Bratislavě. ~ Rada národního výboru hl. m. Prahy apelovala na všechny občany a návštěvníky Prahy, aby „v srpnových dnech nepřipustili narušení klidu a pořádku, neboť jsou rozšiřovány výzvy k neuváženým činům“. ~ Rudé právo uveřejnilo výtah z dosud nepublikovaného stenografického záznamu z porady stranických tajemníků na ÚV KSČ ve dnech 12. – 13. 5. 1968.

1970 – Osmé číslo teoretického stranického měsíčníku Nová mysl uveřejnilo sebekritický článek filozofa Jiřího Cvekla „Problém modelů marxismu a marxismus“, který redakce považovala za „upřímný a zavazující, za výzvu všem, kdo se chtějí podobným způsobem vyznat ze svých chyb a přiložit ruku k dílu na odpovědném úseku tvůrčího a zásadového rozvoje marxismu-leninismu“. ~ V Rudém právu byl otištěn článek Jana Večeře „Revizionismus v politické ekonomii“.

1978 – V Praze byl uveden do provozu druhý úsek metra (trasa A).

1981 – Počítačová firma IBM uvedla na trh svůj první malý osobní počítač IBM PC. Jeho cena byla stanovena na 1365 USD. Do počítačů byl vkládán operační systém Microsoftu s názvem DOS.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1989Rudé právo odmítlo dialog s mluvčími nezávislých iniciativ (psalo o nich jako o "ilegálních strukturách"); šlo o reakci na nabídku vyslovenou J. Dienstbierem v rozhovoru pro americký týdeník Newsweek z 24. července t. r.

2002 – Začíná katastrofa; ukazuje se, že druhá vlna bude mnohem silnější než první. Pod vodou se ocitají všechna velká jihočeská a západočeská města. Ve 13 hodin vyhlašuje jihočeský hejtman Jan Zahradník stav nebezpečí. Později vyhlásil stav nebezpečí i středočeský hejtman Petr Bendl. Premiér Vladimír Špidla vyhlásil stav nouze pro Středočeský, Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj a pro Prahu. Déšť se rozšířil i na sever Čech. Vltavou v Praze protéká 1790 m³/s a začíná evakuace ohrožených oblastí (očekává se 50letá voda).

Svátky:

Svátek mají Klára, Euplus.

V občanském kalendáři má dnes svátek Klára, ačkoli v církevním tomu tak bylo již včera. Jméno vychází z latinského tvaru clara, což znamená "jasná".

Patronkou tohoto jména je Klára, která se narodila roku 1194 v Assisi (Itálie). Pocházela ze vznešené rodiny a byla to velmi sebevědomá dívka, v mládí dokonce pohrdla dvěma nápadníky. Světa se však vzdala až pod vlivem sv. Františka z Assisi. V 18 letech tajně opustila svůj rodný dům a odebrala se do kostelíka Portincula na rovině pod Assisi, hlavního sídla Františkových menších bratří. Podle tradice jí František ustřihl vlasy a předal jí řádový hábit a závoj. Ve městě z toho byl pěkný skandál, neboť toto společenství platilo za výstřední a František navíc neměl z mládí valnou pověst. Rodiče se tedy pokoušeli Kláru přemluvit, aby se opět vrátila domů, ale bylo to bezúspěšné. Když za ní přišla ještě její sestra Anežka, rodina se se vším smířila a nakonec následovala své dcery i jejich ovdovělá matka. Klára a její společnice se usadily při kostele San Damiano v Assisi a vytvořily zde základ ženské komunity, která se řídila pravidly stanovenými samotným Františkem z Assisi. Tak vznikl pozdější slavný řád klarisek. Asi v roce 1215 získala Klára od papeže Inocence III. privilegium chudoby, totiž právo žít pouze z almužen a nevlastnit žádný majetek osobní ani společný. Klára však musela o tento status celý život tvrdě bojovat, protože jak papežské, tak i císařské autority požadovaly celkové zmírnění přísných pravidel. Řehole klarisek byla totiž mnohem přísnější než jiné řády té doby. Klára byla od dětství slabé tělesné konstrukce, navíc ji těžká nemoc od roku 1224 upoutala trvale na lůžko. Přesto představovala vůdčí kontemplativní osobnost a František z Assisi ji dokonce považoval za "nejautentičtější vyjádření evangelické dokonalosti". Svou komunitu vedla s rozvahou po čtyřicet let. Pro nás je velmi zajímavá skutečnost, že si dopisovala s naší sv. Anežkou Českou (1211?-1282), zakladatelkou pražského kláštera klarisek Na Františku. Klára zemřela 11. srpna roku 1253 v S. Damiano u Assisi (Itálie). Dnes je pochopitelně patronkou klarisek, ale také pradlen, pozlacovačů, vyšívaček, sklenářů, malířů skla a také slepých a televize, což může mít jistě souvislost. V přehledech svatých se navíc uvádí, že modlitba ke Kláře pomáhá proti horečce a chorobám očí.

Existuje mnoho překrásných zobrazení sv. Kláry. Snad nejkrásnější je slavná freska od Simoneho Martiniho (1330) v dolním kostele baziliky sv. Františka v Assisi. S lilií ukazuje Kláru freska od Giotta v kostele sv. Kříže ve Florencii a mimořádné zobrazení je vidět v katedrále v Barceloně - na deskovém obraze z 15. století drží Klára abatyšskou berlu.

V českém církevním kalendáři má dnes svátek Euplus.

Další zajímavosti (například teplotní rekordy) můžete sledovat tak, že mě budete následovat na Twitteru. :-)

Prameny:
Václav Rameš: Po kom se jmenujeme
František Čapka: Dějiny zemí Koruny české v datech
česká, slovenská, německá, anglická a ruská Wikipedia
archivy syndikátu novinářů a další zdroje

Autor: Vlastimil Šantroch | čtvrtek 12.8.2010 12:10 | karma článku: 9,52 | přečteno: 1574x

Další články autora

Vlastimil Šantroch

I LOVE YOU

Před čtvrtstoletím, přesněji řečeno přesně před pětadvaceti lety, se čtvrtek 4. května roku 2000 zpočátku jevil jako každý jiný pracovní den. Ranní slunce pomalu pronikalo skrz okna mé kanceláře, když jsem si sedl ke svému stolu.

5.5.2025 v 9:57 | Karma: 9,17 | Přečteno: 194x | Diskuse | Ostatní

Vlastimil Šantroch

Vánoční

Milé děti, strýčkové Shaana a Martin pro vás složili Vánoční píseň... užijte si ji a stejně tak si užijte vaše vánoce!

24.12.2024 v 18:05 | Karma: 11,07 | Přečteno: 191x | Diskuse | Ostatní

Vlastimil Šantroch

Hlavně se nepo

Ve čtvrtek jsem si jen pro zlepšení nálady napsal (Clareovský) sonet. Byl jsem línej psát k tomu muziku, tak jsem požádal o pomoc Suno AI. Myslím, že to nedopadlo nejhůř. Co vy na to?

21.12.2024 v 19:13 | Karma: 12,13 | Přečteno: 294x | Diskuse | Ostatní

Vlastimil Šantroch

Lodyha

Každý poslední čtvrtek v měsíci se scházívá partička básníků, umělců, muzikantů, fotografů a podobných magorů ve vinohradské kavárničce Ka Sha fé. Nejinak tomu bylo i tento čtvrtek.

29.9.2024 v 7:00 | Karma: 7,35 | Přečteno: 159x | Diskuse | Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Dva druhy podzimu v červenci

Dvojí zpracování mého textu Podzim. napsal jsem onehdy báseň, přímo triolet. Líbil se mi, tak jsem k ní dopsal refrén a sloku. Kamarádce se líbil také, tak jsme oba spáchali píseň. Hlasujte v komentářích.

8.7.2024 v 18:09 | Karma: 6,82 | Přečteno: 132x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Putin chce mluvit s Merzem kvůli taurusům. Připustil i jednání se Zelenským

19. června 2025  6:46

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že je ochoten jednat s německým kancléřem Friedrichem Merzem,...

Vytvoř Krista s vínem znovu, vybízejí autora zničené sochy. Reagovala i církev

19. června 2025  6:32

S velkou vlnou podpory se setkává autor kontroverzní sochy Ježíše na kříži se sklenkou vína v ruce,...

Po ochlazení, které skoro nepoznáme, se na víkend do Česka vrátí tropy

19. června 2025  6:26

Po středečním tropickém dni přejde po českém území slabá studená fronta. Teploty budou o něco nižší...

Útok Spojených států na Írán? Možná to udělám, možná ne, prohlásil Trump

18. června 2025  19:31,  aktualizováno  19.6 6:13

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump ve středu prohlásil, že nemůže říct, zda Spojené státy podniknou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 918
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1683x
Trochu muzikant, trochu komediant, trochu programátor, trochu grafoman, trochu magor... :-)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.