Vzpomínáček 11. října - Jan Žižka, Edith Piaf i bolševický Vietnam
Události:
1138 – Obrovské zemětřesení v Aleppu v Syrii
1414 – Jan Hus se svým doprovodem opustil hrad Krakovec a vydal se na cestu do Kostnice; v pozvání od císaře Zikmunda mu byla zaručena bezpečná cesta a pobyt v Kostnici, veřejné slyšení na koncilu a také svobodný a bezpečný návrat do vlasti. Přestože byl vybaven i řadou dalších ochranných a doporučujících písemností (od české šlechty i pražského arcibiskupa), ochranný glejt Zikmunda neměl.
1424 – Na počátku válečného tažení spojených husitských vojsk na Moravu zemřel u Přibyslavi Jan Žižka z Trocnova.
Pochován byl v kostele sv. Ducha v Hradci Králové "při prvním pilíři v hlavní lodi po straně evangeliově". Později (snad) byly jeho ostatky přeneseny do kostela sv. Petra a Pavla v Čáslavi.
Jan Žižka z Trocnova a Kalicha (1360, Trocnov – 11. října 1424 u Přibyslavi) byl známý český válečník, který se stal tvůrcem vojenské defenzívní taktiky, opírající se o vozovou hradbu. Nejznámějším se stal na samém sklonku svého života, kdy se postavil na stranu husitů a stal se jejich vojevůdcem. Jako vrchní hejtman táboritů nebyl nikdy poražen. Jeho neporazitelnost byla založena nejen na válečnickém umu, ale také na tvrdě dodržované disciplíně (za porušování disciplíny byly tehdy předepsány kruté tresty - viz Žižkův vojenský řád) jím vedených vojsk. Protivníci ho nazývali „potvora ohyzdná“, „krvavý Herodes“, „psanec“ a „svatokrádce“, zatímco příznivci „hejtman nadmíru odvážný, udatný, smělý a vážný“.
Žižka se narodil v Trocnově pravděpodobně kolem r. 1360 na svobodném statku. Patrně jako malý chlapec utržil sečnou ránu, která zřejmě nemohla vzniknout při hře. Avšak kdy a jakým způsobem přišel malý Jan k tomuto zranění, které muselo hyzdit levou půlku obličeje a kterým přišel o oko, není známo. Na Trocnově kolem r. 1378 začal hospodařit na přibližně 15 ha polí. Erbem s rakem a způsobem života se nelišil od lepších sedláků v okolí. Asi ve dvaceti letech se oženil s Kateřinou, dívkou z nedalekého Čeřejova. Z Žižkových dětí se ví pouze o dceři, ale není známo, jak se jmenovala. Majetek trocnovského zemana ztrácel postupně na hodnotě a Žižka se musel stále zadlužovat. Prodával polnosti a během několika let přišel o všechno včetně Trocnova.
O dalších osudech Žižky až do r. 1406 není známo takřka nic. Z Popravčích knih rožmberských a jihlavských vyplývá, že Jan Žižka přibližně v letech 1406 až 1409 působil mezi silničními lapky.
K této „kariéře“ byl Žižka donucen právě existenční nouzí. Žižka tehdy vedl drobnou záškodnickou válku proti Rožmberkům. Právě v této době se učil způsobům boje, které později úspěšně uplatnil, totiž přepadům ze zálohy, životu ve stálém střehu a hlavně použití lsti.
V červenci r. 1409 vystavil král Václav IV. Žižkovi amnestní list. Mohlo to být za nějaké dřívější zásluhy, o nichž opět není nic známo. Žižka tak mohl vstoupit do královských služeb. Ještě předtím však přijal nabídku Jana Sokola z Lamberka, s nímž se zúčastnil „bitvy století“ u Grunwaldu. Pro to, zda se Žižka bitvy opravdu zúčastnil, zase nezvratný důkaz neexistuje.
Žižka se asi v letech 1411-1412 usadil v Praze, kde nastoupil službu u královského dvora, u něhož vykonával funkci „vrátníka“. V královské rezidenci byl možná dokonce i osobním komorníkem královny Žofie. S největší pravděpodobností v této době chodil na Husova kázání do Betlémské kaple. Poprvé na straně revoluce se Žižka objevil v červenci r. 1419 při novoměstské defenestraci. V r. 1421 se rozhodl přestavět obsazenou tvrz v Litoměřicku na hrad Kalich, po němž se pak nadále psal. Jako vrchní hejtman nejprve táborů a pak východočeského svazu nebyl nikdy poražen. Zemřel 11.10.1424 při obléhání Přibyslavi.
Žižka vybudoval stálé polní vojsko s jeho vojenským řádem, rozhodujícím způsobem zdokonalil systém obrany ve vozové hradbě s pravidelným nasazováním dělostřelectva. Žižkovo jméno je spjato s defenzivní fází husitské revoluce a upevňováním pozic uvnitř státu. Ke cti slepého vojevůdce patří i skutečnost, že když umíral, nedisponoval téměř žádným majetkem. Jan Žižka je po právu označován za největšího vojenského génia v českých dějinách.
1633 – Bitva u Stínavy ve Slezsku, v níž bylo zhruba pětitisícové švédské vojsko vedené Thurnem a plukovníkem Duvalem poraženo Valdštejnovou císařskou armádou. Valdštejn dal propustit zajaté důstojníky (včetně Thurna) za cenu vydání všech švédských pevností ve Slezsku císařským.
1762 – Pád a ztráta Svídnice vážně oslabily rakouské pozice.
1890 – K podzimnímu zasedání se sešel český zemský sněm, aby pokračoval v realizaci punktačních ujednání. Pokračoval rozklad staročeského tábora, staročeští poslanci začali přestupovat do mladočeského klubu; v lednu 1891 vzrostl počet mladočechů na 51 a ti se stali většinovou českou stranou.
1899 – Začíná Búrská válka, válka v Jižní Africe mezi Velkou Británií a Búry ze svobodných států Oranžsko a Transvaal.
1938 – Jmenována autonomní vláda Podkarpatské Rusi v čele s A. Bródym; 26. října byla nahrazena vládou A. Vološina. Územní ztráty ČSR pokračovaly zabráním Petržalky a Devína německou armádou.
1954 – Viet Minh vedený Ho Či Minem převzal kontrolu nad severním Vietnamem a vytvořil zde komunistickou Demokratickou republiku Vietnam.
1963 – Zemřela Edith Giovanna Gassion - alias Edith Piaf, francouzská zpěvačka (* 11. prosince 1915)
1968 – A. Dubček hovoří na aktivu funkcionářů KSČ z Prahy 9 – Vysočan o současných politických úkolech.
L. Svoboda přijal delegaci zemědělců a potravinářského průmyslu.
V Praze na celostátní konferenci v Radiopaláci byla ustavena Federace lokomotivních čet.
Z podniku Škoda Plzeň a dalších podniků v zemi sdělují, že začaly pracovat dělnické rady - nebo nejčastěji rady pracujících.
V České Třebové se konal národní kongres středoškolské a učňovské mládeže. Rozhodl vytvořit Unii středoškoláků a učňů a zvolil za předsedu Aleše Vaňka.
Program Apollo: Start lodě Apollo 7, první s lidskou posádkou v tomto programu.
1969 – Bylo oznámeno vyloučení Oty Šika a novináře Čs. rozhlasu Karla Jezdinského z KSČ.
1986 – Studená válka: Ronald Reagan a Michail Gorbačov se sešli v Reykjavíku na Islandu, aby jednali o omezení svých jaderných arzenálů v Evropě.
1989 – Oznámeno zkrácení vojenské služby na 18 měsíců a snížení vojenských výdajů o 10 %.
Svátky:
Svátek mají Andrej, Germanus.
Dnes má v kalendáři svátek Andrej, což je slovanská podoba řeckého jména Andreas a z francouzštiny přejatého André. Nositel tohoto jména je "statný, mužný a odvážný".
Někteří Andrejové takoví skutečně byli. K těmto statečným mužům patřil především Andrej Dmitrijevič Sacharov (1921-1989). Prošel složitými životními cestami. Jako fyzik se podílel na výzkumu vodíkové bomby, za což se stal nositelem vysokých státních vyznamenání SSSR (1953, 1956, 1962). V roce 1968 se však po okupaci tehdejší ČSSR se sovětskou mocí rozešel. V roce 1970 založil v Moskvě Výbor pro prosazení občanských práv a napsal otevřený dopis L. I. Brežněvovi. Na jeho zásluhy bylo rázem zapomenuto a Sacharov se ocitl v nemilosti. Následným represím se bránil hladovkami. Ve svém boji za lidská práva neustal, v roce 1975 mu byla udělena Nobelova cena za mír. Od roku 1976 byl členem Helsinské skupiny v Sovětském svazu, a tak nebylo divu, že se mu stalo to, co bylo v Rusku od věků typické: v roce 1980 jej státní moc vypověděla do města Gorkij. Změna přišla až s vládou M. S. Gorbačova, který jej roku 1986 omilostnil. Hned o rok později vystoupil Sacharov s požadavky do té doby v Sovětském svazu neslýchanými: dovolával se propuštění všech politických vězňů, práva na vlastní názor, volných cest do ciziny a celé řady dalších občanských svobod a práv. Od 1989 se stal poslancem a zařadil se mezi radikální reformátory, žádající zrušení moci stranických činitelů, pluralitní parlamentní systém a možnost (rovné postavení) soukromého vlastnictví. Zemřel náhle, uprostřed rozdělané práce. Jeho pohřbu v prosinci 1989 se účastnilo více než 100 000 lidí z celého světa, včetně M. S. Gorbačova. Od 1987 jeho jméno nese evropská cena udělovaná obhájcům lidských práv.
Další Andrej byl také Rus. Jmenoval se Rubljov (Rublev; 1360/1370-asi 29. 1. 1430) a byl slavným malířem ikon, fresek a miniatur. Všechna svá díla vytvořil jako mnich v klášteře v Zagorsku a později v andronikovském klášteře v Moskvě. Byl žákem a pokračovatelem Theophana Řeka, s nímž vyzdobil katedrálu Zvěstování v moskevském Kremlu. Byl to on, kdo položil základy ruské malířské škole. Je autorem mnoha fresek a ikonostasů. Částečně se zachovala i jeho výzdoba chrámu Smrti Panny Marie ve Vladimiru, chrámu ve Zvenigorodu, kláštera sv. Trojice v Zagorsku. V pravoslavné církvi byl blahořečen. Překrásný film o tomto umělci natočil jiný Andrej, velký ruský režisér Andrej Tarkovskij.
V církevním kalendáři má dnes svátek German nebo Germanus. Jméno není jistě třeba překládat. V kalendáři existuje celá řada nositelů tohoto jména: Germanus Kónstantínopolský má svátek 12. května, Germanus Pařížský 28. května a konečně Germanus z Auxerre 31. července.
Další zajímavosti (například teplotní rekordy) můžete sledovat tak, že mě budete následovat na Twitteru. :-)
Prameny:
Václav Rameš: Po kom se jmenujeme
František Čapka: Dějiny zemí Koruny české v datech
česká, slovenská, německá, anglická a ruská Wikipedia
archivy syndikátu novinářů a další zdroje
Vlastimil Šantroch
Vánoční

Milé děti, strýčkové Shaana a Martin pro vás složili Vánoční píseň... užijte si ji a stejně tak si užijte vaše vánoce!
Vlastimil Šantroch
Hlavně se nepo

Ve čtvrtek jsem si jen pro zlepšení nálady napsal (Clareovský) sonet. Byl jsem línej psát k tomu muziku, tak jsem požádal o pomoc Suno AI. Myslím, že to nedopadlo nejhůř. Co vy na to?
Vlastimil Šantroch
Lodyha

Každý poslední čtvrtek v měsíci se scházívá partička básníků, umělců, muzikantů, fotografů a podobných magorů ve vinohradské kavárničce Ka Sha fé. Nejinak tomu bylo i tento čtvrtek.
Vlastimil Šantroch
Dva druhy podzimu v červenci

Dvojí zpracování mého textu Podzim. napsal jsem onehdy báseň, přímo triolet. Líbil se mi, tak jsem k ní dopsal refrén a sloku. Kamarádce se líbil také, tak jsme oba spáchali píseň. Hlasujte v komentářích.
Vlastimil Šantroch
Ta mrcha zubatá chodí třikrát

Nejsem z nejmladších, jak se říkává - pamatuju, když Mrtvé moře bylo ještě marod. Ve velmi krátké době mě nedávno opustili tři přátelé. Už se kácí v našem lese. Ale vrátím se ve vzpomínkách o pětatřicet let zpátky.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Voda se filtruje na benzinkách, v obchodech a kavárnách, říká odborník
Nejkvalitnější voda je potřeba nejenom ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu, ale také v...
Rasputin, či poskok Konečné? Bavím se, říká předseda Stačilo! Sterzik alias Vidlák
Premium V roce 2022 kandidoval do zastupitelstva obce Miroslav na Znojemsku za ČSSD. O rok později byl...
Za výběr z bankomatu v cizině poplatek i dvě stovky. Pozor také na nevýhodné kurzy
Premium Poplatek za výběr z bankomatu v přepočtu skoro dvě stě korun zaskočil pana Tomáše z Prahy během...
Přes 60 jednotek hasičů likviduje požár na Rakovnicku. Platí třetí stupeň poplachu
Hasiči od pondělního večera zasahují u požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 917
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1684x