Vzpomínáček - 1. srpna - Poslední zápis Anny Frankové

Vy ještě nevíte co je Vzpomínáček? Vzpomínáček je všehochuť mnou vybraných událostí které se pojí k datu 1. srpna. Vznik Švýcarské konfederace, Karel IV. s vojskem v Tyrolích, Blanka z Valois, nevděk Václava IV., Prokop Diviš, Herman Melville, London Bridge, koněspřežní železnice České Budějovice - Linec, František Kmoch, Václav Babinský, Otakar Jaroš, poslední zápis v deníku Anny Frankové, 1968, Koncert pro Bangladéš, MTV... Události dnešního dne jsou zajímavé. Čtěte dál...

Události:

1291 – Uzavřením „smlouvy o věčném spolku“ mezi Schwyzem, Uri a Unterwaldenem vzniká Švýcarská konfederace.

1340Karel pobýval s vojskem v Tyrolích, kde vypuklo protilucemburské povstání; Markéta, manželka Jana Jindřicha, se snažila vypudit ze země svého muže. Po potlačení odboje odjel Karel do Lombardie, kde dobyl města Penede, Mel, Poutelstein a Belvicio.

1348 – Zemřela Blanka z Valois, první manželka Karla IV. (* 1316)

1394Václav IV. byl propuštěn na svobodu za tvrdých podmínek, které vyjednal Jan Zhořelecký (vydání mnoha jeho hradů do zástavy); král odmítl závazek splnit a nakonec se zachoval nevděčně k svému zachránci: zbavil Jana veškerých pravomocí a odehnal ho od královského dvora (Jan se odebral na své panství do Lužice, kde 2. března 1396 zemřel).

1422 – V Čáslavi se sešel druhý sněm (svolaný z popudu Korybutoviče); účast odmítla katolická šlechta, dostavili se jen podobojí. Korybutovič slíbil respektovat čtyři artikuly.

1664 – Císařské vojsko generála Montecuccoliho svedlo vítěznou bitvu s dvojnásobnou přesilou Turků u sv. Gottharda při řece Rábu; Turci byli nuceni podepsat 10. srpna t. r. mír ve Vašváru, kterým se ukončila válka mezi habsburskou monarchií a osmanskou říší (1663-1664). Mír s dvacetiletou platností nepřinesl habsburské straně podstatnějších zisků, Turci zůstali pány všech uherských pevností, jichž se za války zmocnili (zejména Nových Zámků). Tehdy dosáhlo turecké panství na Slovenku největšího rozsahu.

1696 – Narodil se Prokop Diviš, vynálezce hromosvodu († 21. prosince 1765)

1819 – Narodil se Herman Melville, americký spisovatel († 28. září 1891)

1828 – V Praze byla zahájena výstava českých průmyslových výrobků; předseda výstavní komise J. Dietrichštejn současně navrhl založení stálé instituce pro podporu průmyslu (pozdější Jednoty k povzbuzení průmyslu v Čechách).

1831 – Proběhlo slavnostní otevření mostu London Bridge.

1832 – Začala pravidelná doprava koněspřežní železnice na trase České Budějovice - Linec.

1848 – Narodil se František Kmoch, český dirigent a skladatel († 30. dubna 1912)

1864 – Uzavřeno předběžné příměří mezi Dánskem a rakousko-pruskou koalicí; vítězná válka s Dánskem byla ukončena vídeňským mírem z 30. října t. r.

1879 – Zemřel Václav Babinský, český loupežník (* 20. srpna 1796)

1912 – Narodil se Otakar Jaroš, československý voják († 8. března 1943)

1914 – V Katolických listech vyšlo výrazné loajální a prorakouské provolání katolických stran Moravy podepsané J. Šrámkem a M. Hrubanem.

1936 – Byl uveden do provozu první československý fototelegraf - pro čtenáře neznalé tohoto slova je to fax :-) ~ V době konání berlínské olympiády byly v Praze zahájeny sportovní lidové hry, kterých se společně účastnily sokolské, orelské i dělnické tělovýchovné a sportovní organizace z celé republiky. Na berlínské olympiádě získal pro Československo zlatou medaili gymnasta A. Hudec (kruhy).

1944 – V 17 hodin, v tzv. hodinu „W“, začalo Varšavské povstání proti německým okupantům. ~ Poslední zápis v deníku Anny Frankové

1953 – Prezident A. Zápotocký promluvil na klíčavské přehradě; vyslovil se zde proti administrativnímu nátlaku při vstupu do JZD a kritizoval nedostatky v zemědělství. K výstupům z družstev prohlásil: "My vám nebudeme bránit, ale vezměte na vědomí, že zemědělskou výrobu zvýšit musíme." Mnozí rolníci pochopili tato slova jako podnět k odchodu z JZD. K tomuto tématu se vrátil A. Zápotocký v projevu na manifestaci v JZD Stěžery (u Hradce Králové).

1968 – V Čierné nad Tisou skončilo jednání vedoucích představitelů KSČ (členové předsednictva ÚV KSČ - L. Svoboda, A. Dubček, F. Barbírek, V. Biĺak, O. Černík, D. Kolder, F. Kriegel, J. Piller, E. Rigo. J. Smrkovský, J. Špaček, O. Švestka, dále kandidáti předsednictva A. Kapek, J. Lenárt a B. Šimon, jakož i předseda Ústřední kontrolní revizní komise ÚV KSČ M. Jakeš) a KSSS (členové politbvyra ÚV KSSS - L. I. Brežněv, G. J. Voronov, A. N. Kosygin, K. T. Mazurov, A. J. Pelše, N. V. Podgornyj, M. A. Suslov, A. N. Šelepin a P. J. Šelest, dále kandidáti politbyra P. N. Děmičev, P. N. Mašerov a tajemníci K. F. Katušev a B. N. Ponomarjov). ~ Okamžitě po tomto jednání se koná mimořádná schůze předsednictva ÚV KSČ, aby přijalo příslušná opatření, jak zabezpečit závěry jednání. Ve společném komuniké se uvádí, že obě strany se dohodly na mnohostranném setkání 3. 8. v Bratislavě. ~ Ještě předtím krátce po půlnoci telefonicky žádal O. Černík ministra vnitra J. Pavla, aby dal zabavit náklad posledního čísla týdeníku Reportér, v němž je karikatura, která se „nelíbí L. Brežněvovi“. Ministr vnitra tento příkaz odmítl splnit. ~ Bezprostředně po příletu čs. delegace poskytli A. Dubček a O. Černík Rudému právu krátký rozhovor o jednání. ~ V Čs. rozhlase a Čs. televizi byl vysílán krátký projev prezidenta republiky L. Svobody o jednání v Čierné nad Tisou. ~ Na Staroměstském náměstí v Praze došlo k neorganizovanému mítinku Pražanů a dalších občanů, na němž vystoupil se svým projevem J. Smrkovský o výsledcích jednání v Čierné na Tisou. ~ Vláda schválila komplex opatření v národohospodářské oblasti, mj. návrh hospodářské směrnice na rok 1969. ~ Sekretářem České národní rady byl na první schůzi jejího předsednictva jmenován Zdeněk Vácha. ~ Literární listy otiskly výzvu k závodům, institucím a jednotlivcům, aby psali na sovětské velvyslanectví, ale i svým přátelům do SSSR o skutečné situaci v Československu. ~ Sovětský velvyslanec v Bulharsku A. M. Puzanov informoval Moskvu o rozhovorech s T. Živkovem. Ten prohlásil, že „Dubčekovi, Černíkovi a Smrkovskému nelze důvěřovat... situace v Československu je krajně nebezpečná... sionismus se ovšem projevuje aktivně i v jiných zemích... je nutno využít všechny dostupné prostředky, včetně sil armád Varšavské smlouvy, pokud to situace vyžaduje. Naším názorem je: donutit je ke kapitulaci!“ - Sovětský velvyslanec v Berlíně P. A. Abrasimov informoval Moskvu o závěrech jednání politbyra ÚV SED. Je nutné všemi dostupnými prostředky potlačit reakční a kontrarevoluční síly v Československu, odhalit chyby jak dřívějšího, tak současného vedení KSČ a vlády ČSSR, společně pak vypracovat program nápravy těchto chyb a ozdravení situace v zemi. ~ Čs. velvyslanectví v Budapešti informuje o pohybech maďarských a sovětských vojenských jednotek, směřujících k maďarsko-čs. hranicím.

1971 - George Harrison zorganizoval Koncert pro Bangladéš v New Yorku v Madison Square Garden

1981 – Zahájila vysílání americká televizní stanice MTV.

1993 – Vstoupil v platnost zákon o protiprávnosti komunistického režimu (přijat Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR 9. července t. r.); podle něj se doba od 25. února 1948 do 29. prosince 1989 (volba V. Havla prezidentem ČSSR) nezapočítala do promlčecí doby. A to z toho důvodu, že řada trestných činů nemohla být díky totalitní justici stíhána.

1997 – Zemřel Svjatoslav Richter, ruský pianista (* 20. března 1915)

Svátky:

Svátek mají Oskar, Alfons (Maria z Liguori) a Věra.

V občanském kalendáři má dnes svátek Oskar. Toto staroanglické jméno je složeno ze dvou částí. První složkou je ós čili "bůh", druhou tvoří gar, "kopí". Oskara bychom tedy snad mohli přeložit jako "boží kopí". Toto jméno je oblíbené především v severských zemích, kde je nosili i mnozí panovníci.

Nejvýznamnější z nich byl švédský a norský král Oskar II. (1829-1907). Pocházel z dynastie Bernadottů. Jeho první královský předek, Jean Baptiste Bernadotte, byl Napoleonův polní maršál a francouzský císař jej prosadil za následníka švédského a norského trůnu. Oskar II. byl naopak posledním norským králem této dynastie. Již v roce 1899 uznal Norsku samostatnou vlajku a v roce 1905 na norský trůn rezignoval, čímž se definitivně rozpadla unie Švédska a Norska. Oskar II. patřil k nejvzdělanějším panovníkům své doby, zabýval se především historií a literaturou.

V církevním kalendáři má dnes svátek Alfons. Počátky tohoto jména je nutno hledat ve starohornoněmeckém Adalfuns. Výklad jména je dost obtížný, my se přidržíme verze, která Alfonse překládá jako "připraveného k boji".

Dnešním světcem je Alfons Maria di Liguori. Byl zakladatelem řádu redemptoristů a patří mezi největší morální teology všech dob. Za jeho zásluhy jej papež Pius IX. 23. března 1871 povýšil mezi církevní učitele. Alfons přišel na svět 27. září 1696 v Marinelle u Neapole (Itálie). Od dětství se mu dostalo vynikajícího vzdělání a již ve svých 16 letech se mohl pyšnit doktorským titulem. Stal se z něho sebevědomý advokát a již v 19 letech vedl svůj první a hned úspěšný soudní proces. Měl se však přesvědčit, že stromy nerostou věčně do nebe. V roce 1723 prohrál kvůli přehlédnutí banální formality již zcela vyhraný proces. Alfonsovo zděšení neznalo mezí, zhroutil se a 3 dny nic nejedl ani nepil. Ke své práci se již nikdy nevrátil a po náhodné návštěvě nemocnice se rozhodl, že si vybere duchovní cestu. Již v roce 1730 byl vysvěcen na kněze a stal se z něho misionář. V roce 1732 založil řád redemptoristů, který mu přinesl mnoho radosti i starostí. Napsal vynikající práci Morální teologie, která jej zařadila mezi největší církevní osobnosti. Zemřel po velkém tělesném utrpení 1. srpna 1787 v Noceře dei Pagani u Neapole.

Dříve slavívala v našem kalendáři svátek Věra, v současném kalendáři je ale až 8. října.

Další zajímavosti (například teplotní rekordy) můžete sledovat tak, že mě budete následovat na Twitteru. :-)

Prameny:
Václav Rameš: Po kom se jmenujeme
František Čapka: Dějiny zemí Koruny české v datech
česká, slovenská, německá, anglická a ruská Wikipedia
archivy syndikátu novinářů a další zdroje

Autor: Vlastimil Šantroch | neděle 1.8.2010 11:28 | karma článku: 8,65 | přečteno: 1032x

Další články autora

Vlastimil Šantroch

Vánoční

Milé děti, strýčkové Shaana a Martin pro vás složili Vánoční píseň... užijte si ji a stejně tak si užijte vaše vánoce!

24.12.2024 v 18:05 | Karma: 11,07 | Přečteno: 188x | Diskuse | Ostatní

Vlastimil Šantroch

Hlavně se nepo

Ve čtvrtek jsem si jen pro zlepšení nálady napsal (Clareovský) sonet. Byl jsem línej psát k tomu muziku, tak jsem požádal o pomoc Suno AI. Myslím, že to nedopadlo nejhůř. Co vy na to?

21.12.2024 v 19:13 | Karma: 12,13 | Přečteno: 294x | Diskuse | Ostatní

Vlastimil Šantroch

Lodyha

Každý poslední čtvrtek v měsíci se scházívá partička básníků, umělců, muzikantů, fotografů a podobných magorů ve vinohradské kavárničce Ka Sha fé. Nejinak tomu bylo i tento čtvrtek.

29.9.2024 v 7:00 | Karma: 7,35 | Přečteno: 158x | Diskuse | Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Dva druhy podzimu v červenci

Dvojí zpracování mého textu Podzim. napsal jsem onehdy báseň, přímo triolet. Líbil se mi, tak jsem k ní dopsal refrén a sloku. Kamarádce se líbil také, tak jsme oba spáchali píseň. Hlasujte v komentářích.

8.7.2024 v 18:09 | Karma: 6,82 | Přečteno: 132x | Diskuse | Ostatní

Vlastimil Šantroch

Ta mrcha zubatá chodí třikrát

Nejsem z nejmladších, jak se říkává - pamatuju, když Mrtvé moře bylo ještě marod. Ve velmi krátké době mě nedávno opustili tři přátelé. Už se kácí v našem lese. Ale vrátím se ve vzpomínkách o pětatřicet let zpátky.

7.7.2024 v 12:35 | Karma: 16,97 | Přečteno: 467x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

11. dubna 2025  18:12

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Na floridské univerzitě jsou zranění po útoku střelce, policie po něm pátrá

17. dubna 2025  20:03

Při střelbě na Floridské státní univerzitě byl zraněn zatím neupřesněný počet lidí. Záchranáři je...

Kim si mastí kapsu. Ruská artilerie se už bez jeho podřadné munice neobejde

17. dubna 2025

Premium Bezmála dvacet miliard dolarů už vydělal severokorejský režim na vojenské spolupráci s Ruskem....

U Neapole se zřítila lanovka, zemřeli čtyři lidé. Situaci komplikuje mlha

17. dubna 2025  19:06,  aktualizováno  19:54

Při havárii lanovky u Neapole se ve čtvrtek odpoledne zřítila jedna kabina. Zemřeli čtyři lidé,...

Větrem popadané stromy zastavily provoz na více než desítce tratí

17. dubna 2025  17:39,  aktualizováno  19:46

Meteorologové vyhlásili výstrahu před silným větrem na řadě míst v Česku. Kvůli následkům vyjížděli...

  • Počet článků 917
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1684x
Trochu muzikant, trochu komediant, trochu programátor, trochu grafoman, trochu magor... :-)