Soukromé muslimské školy a krize francouzského školství

Ve Francii dnes vedle necelých devíti tisíc katolických a bezmála tří stovek židovských škol pusobí i desítka muslimských vzdělávacích ústavů, v nichž se kromě matematiky, fyziky, francouzštiny a dalších osnovami daných předmětů mohou žáci - mají-li zájem - učit arabštině a muslimskému náboženství.


Tyto školy byly původně určeny především jako alternativa pro dívky, které kvůli škamnám nehodlaly odložit závoje. K reportáži, natáčené v muslimské škole v Aubervilliers a vysílané předevčírem na programu France 24, se vyjadřoval Odon Vallet, právník, religionista a historik náboženství.

Muslimské školy, stejně jako jiné církevní vzdělávací ústavy ve Francii, jsou soukromé a jejich přežití závisí na počtu zájemců o (placené) studium. Pro rodiče žáků v aubervillierské škole to znamená vytáhnout ročně z kapsy 2200 eur za každého potomka, kterého do školy přihlásí. Přesto prý nelitují oni ani jejich děti.

Žákyně si pochvalují, že se nemusejí svlékat – ačkoli školu navštěvují i dívky, které se nezahalují a žáci, kteří nevyznávají islám, většina studentek šátek nosí. Někteří z učitelů vyučují zároveň na státních školách – což není případ profesorky biologie Najouy Ben-Ouadday, která by kvůli závoji na jiné škole vyučovat nemohla. Tady vykládá, podle celostátně platných osnov, evoluční teorii. “Jestli se vyskytují nějaké rozpory mezi látkou a tím, co praví naše vyznání,” říká, “musí se žáci obracet na ty, kdo rozumí náboženství. Jsem odbornice na biologii, ne na víru.”

Žáci této školy mají jinak ve Francii velmi neobvyklou stoprocentní úspěšnost u zkoušky BAC, přísnější obdoby naší maturity. Reportér to přičítá menšímu počtu žáků ve třídách, disciplíně, která v této škole vládne, a soustavnému důrazu na vzdělání.

Tázán na názor ohledně toho, že žákyně muslimské školy v Aubervilliers prohlašují po předchozích zkušenostech se státní školou tuto soukromou za mnohem lepší v úrovni žáků i dalších aspektech, přiznal doktor Vallet, že státní školy, zejména v problémových oblastech, mají skutečně horší úroveň, a srovnával soukromé muslimské školy ve Francii se soukromými katolickými tamtéž. Do katolických škol podle něj rovněž chodí velké množství muslimských žáků (a muslimským žákyním je tam do určité míry povolováno zahalování), mj. kvůli autoritativnějšímu přístupu vzdělávajících, lepší kázni a tím i lepší efektivitě výuky v těchto školách. Osm z deseti studentů některých francouzských katolických škol vyznává islám. V tyto školy kladou prý rodiče více důvěry, že jejich děti uchrání před násilím, drogami a dalšími nešvary moderní doby, než by mohli doufat od škol státních.

Ve Francii nežiji, dokonce jsem tam už hezkých pár let nebyla. Ale kdybych tam vychovávala děti, asi by mi z tamního školství bylo po té reportáži trochu úzko.

 

Originální video: http://www.france24.com/fr/20091019-focus-france-ecole-privee-musulmane-eleve-religion-arabe-islam


Obrázek:   http://www.flickr.com/photos/babasteve/

Autor: Karíma Sadio | středa 21.10.2009 13:31 | karma článku: 18,57 | přečteno: 2753x
  • Další články autora

Karíma Sadio

Hanebnost Sira Nicholase Wintona

26.12.2014 v 8:46 | Karma: 23,40

Karíma Sadio

Srdce temnoty

11.11.2014 v 8:01 | Karma: 13,12

Karíma Sadio

Dva roky v zemi hrochů

29.4.2013 v 9:32 | Karma: 7,90

Karíma Sadio

Chuděry singles!

5.4.2013 v 20:32 | Karma: 19,83

Karíma Sadio

Manželství a strach

4.8.2012 v 17:51 | Karma: 14,66