Hledejte Boha a pijte jen střídmě

"Účelem mariánské pouti je připomenutí, že i Abraham hledal Boha, aniž by se bál chudoby nebo znal cíl vlastních kroků."


Svatodušní svátky patří mezi dny, v nichž Republika Senegal uděluje svým občanům pracovní volno. Popenguin, původně mandinská vesnička ležící asi sedmdesát kilometrů od Dakaru, se na tuto dobu pečlivě připravuje: pečuje totiž o svatyni Panny Marie...
.
 
A jak se svatyně v Senegalu, zemi, kde 95% obyvatel je muslimského vyznání, ocitla, navíc ve vesničce s tak podivným jménem?
.
 
Pop a nguine prý znamená "ukrývat se". Název vesnice se ale prý mnohem spíš odvozuje od slov "boppu jinne", "hlava ducha", a vztahuje se ke Kumbě Cupaam, hadí démonce a ochranitelce Popenguinu. Tedy, samozřejmě, až po Panně Marii.
.
 
O Svaté Panně tu ale ještě nebylo ani slechu, když zde sererský král Mbagnic Diouf jako první přijal, pod vlivem svého nastávajícího zetě Tafsira Khaly, islám. Alassane Gueskel, předek kardinála Hyacinta Thiandouma, pak vystavěl v Popenguinu první mešitu.
.
 
Křesťanství do oblasti vstoupilo až v roce 1885, s alsaským misionářem Strusem. Přes obtížné začátky, poznamenané nedůvěrou k cizinci, povedlo se otci Strusovi vyučovat čtyřicet dětí katechismu.
.
Dva roky poté dostal biskup Picarda, původem z Bretaně, nápad, že by nebylo špatné postavit v Popenguinu svatyni. "Popenguin přece znamená hlava hada. Bylo by pěkné zahájit symbolické utínaní hadí hlavy zrovna zde. Překrásné místo pro uctívání Svaté Panny!" rozhodl se. A tak bylo letniční úterý, 22.květen 1888, zvoleno dnem inaugurace nové svatyně. "Doufejme, že předmět této pouti přinese sérii projevů víry a zbožnosti," přál si v projevu, po němž ještě téhož dne pokřtil 38 prvních popenguinských katolíků, mezi nimi i budoucí rodiče dítěte, které se jednoho dne stane dakarským kardinálem.
 
 
Katolíci v Popenguinu muslimy sice nikdy nepřečíslili, ale pokud jde o projevy víry, může být biskup spokojen. Svatodušní svátky zastihnou ve vesnici každým rokem zástupy věřících (záměrně nepíšu křesťanů) - letos se jich prý sešlo na dvanáct tisíc, a mnozí z nich prohlašují, že se jejich život po pouti zázrakem změnil.
 
Pořadatelé, vyzývající celé týdny předem ke střídmosti v požívání alkoholu během náboženských oslav, si vymohli zvláštní opatření: zákaz prodeje alkoholu ve svatyni a trest vězení pro každého, kdo by byl na pouti přistižen opilý.
 
 
Organizace tak masové akce není jednoduchá ani bez opilců: letos kromě věřících přispělo na konání pouti i Ministerstvo zdravotnictví v přepočtu šesti sty tisíci korun, Červený kříž uvolnil třicet zdravotníků, policie povolala do služby posily, dvě stovky dobrovolníků se staly průvodci poutníků, SONATEL v oblast zdevítinásobil kapacitu přenosu signálu pro mobilní telefony, poutní výbor CICOMAP zajistil přenosné toalety, na místě je polní nemocnice.
 
 
Mariánská pouť v Popenguinu se už tradičně neobejde bez účasti politických špiček - na tu první po vyhlášení nezávislosti v roce 1965 se dostavil i tehdejší prezident Leopold Sedar Senghor. Letošní zástupci vrcholné politiky - ministr vnitra Ousmane Ngom, generální sekretář prezidentského úřadu Zakaria Diaw, ministr tělovýchovy Faustin Diatta, stejně jako opoziční lídři Moustapha Niasse, Abdoulaye Bathily či Macky Sall - museli od současného kardinála Adriena Sarra vyslechnout i kritická slova k smrti Malicka Ba, zemřelého před několika dny ve srážce demonstrantů s policií. Každá popenguinská pouť má své motto - před třemi lety to byla vzpomínka na zesnulého kardinála Thiandouma a rovněž zesnulého muslimského učence Thierna Seydou Nourou Talla.
 
 
Ti, kdo se ke Svaté Panně do Popenguinu nedostali, mohli ale i tak oslavit Svatodušní svátky jak se patří - oslavy se kromě kostelů konávají například i na Náměstí Obelisku v Dakaru.
 
 
 
 
 
Související články:
Radio Vaticana (česky)
Popenguine, example
Mariánský pochod do Popenguinu na Facebooku
 
 
Fotografie z letošní pouti ZDE
Ostatní použité fotografie: zdroj Wikipedia
 
 
Pouliční oslavy Svatodušních svátků, Dakar: VIDEO
 
 
Příchod mladých poutníků, pěšky absolvovavších 52km dlouhou cestu, na shromáždění do Popenguine: VIDEO
 
 
 
Další články autorky: http://manzelka.bloguje.cz

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Karíma Sadio | úterý 14.6.2011 11:04 | karma článku: 9,38 | přečteno: 1024x
  • Další články autora

Karíma Sadio

Hanebnost Sira Nicholase Wintona

26.12.2014 v 8:46 | Karma: 23,40

Karíma Sadio

Srdce temnoty

11.11.2014 v 8:01 | Karma: 13,12

Karíma Sadio

Dva roky v zemi hrochů

29.4.2013 v 9:32 | Karma: 7,90

Karíma Sadio

Chuděry singles!

5.4.2013 v 20:32 | Karma: 19,83

Karíma Sadio

Manželství a strach

4.8.2012 v 17:51 | Karma: 14,66