Čtvrtina podnikatelů předem hlásí, že nebude žádat o dotace

V konečném důsledku to znamená, že se nevyčerpají stovky miliónů korun, nebo (a to je očekávanější část), že dotace budou dostávat stále titíž. Vyvolení a předem vybraní. Kamarádi kamarádů. Ostrakizovaná čtvrtina podnikatelů už evidentně nemá zájem tomuto systému dále dělat tzv. křoví.  

Pokud se k tomuto prohlášení podnikatelů objevuje tvrzení, že přidělení dotace obnáší velkou administrativní zátěž a následné, mnohonásobné až šikanózní kontroly, pak takové tvrzení také v naší realitě obstojí.

Rakovina evropského podnikání, zvaná dotace, přivede Evropskou unii k naprostému kolapsu. Je-li princip kapitalismu postaven na volné, konkurující si soutěži, kde rozhodcem této soutěže je nakonec občan resp. spotřebitel nebo veřejný zadavatel, pak dotace systém pokřivují k nepoznání. Nejvíce se to blíží socialistické Státní plánovací komisi.

Příklad za všechny. V jedné obci si podnikatel postavil penzion. Bez dotací, s úvěrem u banky a utracením všech svých úspor. O několik let později jiný podnikatel postavil v té samé obci také penzion a to za dotace. Výhodou druhého podnikatele je, že nemá žádné úvěry a pokud by zbankrotoval, propadne pouze přidělená dotace a část jeho vložených peněz. Takový ten „Polívka efekt“. Výhoda druhého podnikatele je, že si může dovolit velmi nízké ceny, protože nemá žádné závazky vůči bankám. Žádné úroky, žádné splácení jistiny. Podnikatel číslo jedna v tomto nerovném souboji může jenom prohrát, protože jsou-li obě rekreační zařízení kvalitativně stejná, pak ten první podnikatel je díky dotacím ve prospěch druhého podnikatele předem odsouzen k neúspěchu. Kdo se za takových podmínek pustí do podnikání s úvěrem?

Politika nulových bankovních sazeb centrálních bank měla vést k levným úvěrům, k chuti podnikatelů si půjčovat a k oživení ekonomik. Krize vypukla v roce 2008. Dnes píšeme rok 2014 a politika nulových sazeb toho moc nepřinesla a snad jen v USA, kde rakovina dotací nemá evropský rozměr, se může konstatovat, že (..asi, možná, doufejme..) mají to nejhorší za sebou. O Evropské unii to zjevně neplatí. Kdo by si dnes půjčoval na podnikání, když konkurence si doběhne za kamarády a zajistí si dotace? Kdo by šel do předem prohraného podnikání? A kdo by dnes jen tak žádal o dotace, když samotná žádost je dost náročný administrativní úkon, který musí udělat obvykle specialista a neudělá jej zadarmo? Když se navíc veřejně ví, jak se dotace přidělují.

Evropská unie, zvláště její česká část, je prohnilá a je to na české ekonomice vidět. Takový stav nezmění žádná hesla. Pokud se tzv. protikorupční tažení zastavilo hned na začátku vládnutí této koalice, pak se samozřejmě dlouhodobě nezmění nic. "Potvrzuje to, že něco není v pořádku. Takový systém dotací, jak jsme byli svědky v nedávné minulosti, narušuje tržní prostředí," řekl v rozhovoru pro Ekonomiku ČT24 Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory.(zdroj:http://1url.cz/H4eb).

Vyjádření pana Dlouhého další komentář nepotřebuje.

Běžným živnostníkům a podnikatelům lépe rozhodně nebude a nebude. To je po devíti měsících této koaliční vlády naprostá jistota.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Rudolf Mládek | úterý 30.9.2014 6:11 | karma článku: 24,53 | přečteno: 766x
  • Další články autora